Kućni savet - Iskustva i dileme stanara

Puno hvala na brzom odgovoru i korisnim informacijama. Ostaje da se nadamo da će u opštini biti zainteresovani da reše ovaj problem. A do sume se došlo tako što je nastojnička služba uračunata u troškove tekućeg održavanja i nije moguće da se uplati samo održavanje.

2 Likes

Dobro ali mora da postoji odluka da želite da angažujete nastojničku službu pa 3 ponude pa tek onda postaje punovazno i obavezujuce.Mora da se placa sa racuna na racun i naravno trazite ugovor da vidite sta su njihove obaveze.Bez toga zasto biste i po kom osnovu sve to placali?Ukljucite i poresku inspekciju ako treba.Neka malo i drzavne sluzbe rade svoj posao

Da li neko zna čija odgovornost je vodovodna vertikala u zgradi?
Da li svih stanara kao deo zajedničke imovine ili uvek onih koji žive iznad.

1 Like

Kaze se “zajednička vertikala” što znači da pripada SVIM stanarima zgrade bez obzira da li prolazi kroz njihove stanove ili ne.Horizontalne cevi pripadaju stanarima pojedinačno

1 Like

Postovani/a
zanima me sledece a nisam siguran da sam na pravom mestu…

  1. da li zakon predvidja oslobadjanje nekih kategorija (nezaposleni, socijalni slucajevi) stanovnistva od placanja upravnika i ostalog? Naime, ja sam samohrani roditelj i staratelj deteta 100 odsto invalida (autizam) te primamo i socijalnu pomoc. Pored svih racuna koje manje vise svi ljudi placaju mi placamo i neke extra kao sto je dnevni boravak za dete ometeno u razvoju…nekih 1800 dinara mesecno i stvarno se vise ne moze. Nemam fond da detetu kupim patike da ne govorimoofondu zgrade…
  2. Ciscenje zgrade je sitna stavka ali me pravno zanima, ako zgrada izglasa nekog da vrsi usluge ciscenja da li je ta odluka obavezujuca za sve. Naime, nejasno mi je da li neko moze da mi namece uslugu i naplatu iste, koju mogu i sam da obavim>

1.Zakon za sada,na žalostst,nije predvideo oslobadjanje nekoga od plaćanja.Usluga profesionalnog upravnika je komercijalna usluga i on nije duzan da se odrice zarade.Država bi trebala da nadje načina da pomogne ljudima sa niskim primanjima i da im pomogne da plate sve dažbine pa i ove.
2.Zakon je predvideo da su sve odluke koje dobiju potrebnu većinu glasova obavezujuće za članove Stambene zajednice.Verovatno bi stanari mogli da donesu odluku i podele nečiju obavezu prema Stambenoj zajednici.
Zakon nije nimalo human i država bi trebala da se umeša i pomogne ljudima da sve ovo poplaćaju.Država a ne profesionalni upravnici je dužna da se brine o svojim gradjanima.To je ovde izostalo :frowning:

1 Like

Hvala Vam na odgovoru!
Imam jos jedno pitanje. Zasto se iznos za investicioni fond zgrade vezuje za kvadraturu stana? Kvadratura stana nema nikakve veze ni sa jednim radom na odrzavanju zgrade? Ako neko ima veci stan i placa vise od nekog ko ima manji stan, on sledstveno tome vise ucestvuije u fondu i svakoj aktivnosti. Ako se menjaju sanducici u hodniku ili se menja neki ventil vertikale u podrumu, taj neko placa vise…a zasto? Zato sto ima veci stan?
Evo primer, mi smo u ulazu radili plafon iznad stepenista koji se odronio. Radove je organizovalo gradsko stambeno a racun se placa preko uplatnice u 2 rate. Oni koji imaju veci stan platili su vise, a kojom logikom? Plafon iznad stepenista nema nikakve veze sa velicinom stanova.
Takodje zgrada ima jedan prostor koji bi mogla da izda ali da se prvo dovede u upotrebno stanje.
Taj prostor ce se sredjivati iz investicionog fonda ali opet neki investiraju vise u taj fond a neki manje, a kada se prostor izda zarada se deli na broj vlasnika stanova a ne na kvadraturu?

E ovo pitanje bi trebalo uputiti ministarstvu koje je zakon i donelo.Vi navodite nekoliko primera unutrašnjeg uredjenja.A šta ćemo sa spoljašnjim.Recimo radi se izolacija zgrade.Koliko kvadrata zida pripada većem stanu?A zar čišćenje zgrade nije takodje nelogično?Ono se plaća po stanu.A ne prlja zgradu stan nego stanari.Može u jefnom stanu da živi 5 ljudi a u drugom 1 a čišćenje plaćaju isto.A tek korišćenje lifta.Mogli bismo ovako u beskraj.:grinning:Parametre možete promeniti.2/3 ili pravila vlasnika i uredjujete drugačije

Како су мени објаснили, инвестиционо одржавање повећава вредност стана и зато су донели одлуку да се плаћа по квадрату. Нпр. ако се тим радовима повећа вредност квадрата за 100 евра, онај ко има 80 квадрата ће повећати вредност своје некретнине за 8000 евра, а онај ко има 30 кв добија 3000 више, па у складу са тим и различита улагања. Е, сад, колико је то реално…

1 Like

Mi smo u svojoj zgradi imali poprilična ulaganja u sredjivanje iste i sve o svom trošku.I znam da su posle toga cene stanova zaista porasle kako onih koji se prodaju tako i onih za izdavanje.Zgrada je stara i nije ništa posebno.Ali se održava,i to se vidi,kako reče jedna komšinica koja je došla iz Švajcarske i kupila stan kod nas.Okrečeno,vrata rade,sandučići promenjeni,interfon funkcioniše i čisto je.Znači ništa posebno ali dovoljno da nekome poveća cenu stana

1 Like

Gradska skupština je donela odluku o minimalnim izdvajanjima za investiciono održavanje stanova i garaža. Evo linka, cifre su na sedmoj strani …
http://www.sllistbeograd.rs/pdf/2018/50-2018.pdf#view=Fit&page=6

evo ovde direktno : iznos redovnog, investicionog odrzavanja i prinudnog upravnika

1 Like

Upravo zbog toga sto pisete clan 63. Zakona o stanovanju i odrzavanju zgrade daje ovu mogucnost :

1 Like

Zelim samo da upozorim sve na upravnika iz Agencije Novostan Aljosu Knezevica koji se kod nas u zgradi registrovao kao profesionalni upravnik bez 2/3 saglasnosti, prikupljao pare 6 meseci opeljesio zgradu i bez ikakvog izvestaja o potrosenim sredstvima i kretanjima na racanu nestao.
Dakle dovljno jeda na svakih 6 meseci opeljesi po 10 zgrada i onda nestane, ne zelim da iko prodje kao mi u skupstini stanara u Ivana Sarica u Mirjevu.
Kome sada mozemo da se zalimo zbog svega sto nam se desilo ? Dosta sam gledala na internetu i ne shvatam kako mozemo da ga sprecimo da se dalje tako bahato ponasa osim da ga tuzimo i potrosimo jos para na njega a vec nam je dosta uzeo.
Poslednjih 6 meseci nismo imali ciscenje zgrade, nije placao odrzavanje lifta pa nas je ostavio sa dugovima, u medjuvremenu pocela je da nam otpada fasada i covek nista zivo nije uradio vec je samo dao otkaz i pobegao…mi se osecamo pokradeno i iznevereno i pisem zato sto ne zelim da se drugim stanarima desi isto

1 Like

Ovo je sigurno za oduzimanje licence, a to radi Privredna komora Srbije. Ne znam da li pre toga prijaviti policiji, jer vas je pokrao… Trebalo bi da u opštini postoji neko ko bi vam dao informacije. Mada, znam opštine gde ne znaju ni ko im je registrator…

2 Likes

Svakako da medju profesionalnim upravnicima ima prevaranata i da nekima treba zabraniti rad posle revizije uslova za sticanje licence. Vec sam pisao, moj komsija Jovo iz Mirijeva ima licencu broj 105 ali ima i neplacene komunalije od useljenja nase zgrade, krade struju, skuplja otpad i lageruje ga oko zgrade…

ALI

Sad sam pogledao u Registru stambenih zajednica, nema ni jedna stambena zajednica u ulici Ivana Sarica da je upravnik - profesionalni upravnik, sve su ljudi iz zgrade/ulaza. Da je registraciju izvrsio pre 6 meseci - bio bi u registru. Ako je registraciju izvrsio skoro, onda ne mora da bude u registru ali je po zakonu trebao da okaci Resenje o registraciji stambene zajednice na vidno mesto u ulazu zgrade.
Ako imate takvo resenje onda imate na njemu u gornjem levom uglu i broj resenja.
Sa tim brojem a mozete i bez njega odete u opstinu Zvezdara i trazite uvid u spis registracije. Tamo mora da bude izmedju ostalog i zapisnik sa sednice gde je za angazovanje profesionalnog upravnika potrebno da bude 2/3 vlasnika. Ukoliko vidite da je tu bilo nekog muvanja, da je neko potpisivao zapisnik u tuđe ime - pravac produzite u Policijsku stanicu Zvezdara u Milana Rakica i podnesete prijavu za prevaru. Ako je novac uzimao 6 meseci to je preko 20 hiljada dinara sto je sasvim dovoljno da ga gone po sluzbenoj duznosti.
Pitanje je sta ste vi njemu placali i na osnovu kakvog dogovora ili ugovora. Jel u pitanju naknada za njegov rad ili u fond za redovno / investiciono odrzavanje zgrade?

1 Like

On je bio upravnik do juna 2018 sad sam ja iako nerado preuzela tu duznost jer nas je ostavio u velikim problemima, napravio je mnogo problema za 6 meseci i sve ostavio status quo i pobegao, kada smo trazili ponude za ciscenje zgrade nudio nam je samo varijante gde se ugradio, kad je pala fasada ja sam ga pitala zasto nije zvao inspekciju gradjevinsku on je pobegao…

Nisam sigurna da se privredna komora bavi njihovim kaznjavanjem ali ima neki sud casti ali kazne koje su predvidjene za nas nisu adekvatne, samo zelim da taj covek ne unisti jos neku zgradu kao sto je nas, totalni neprofesionalac koji gleda samo da se ugradi i zgrabi pare a ljude ostavi u totalnom ocaju…ja sam sve vreme pitala ljude zasto ga drzimo i svi su cutali sve dok nije otpao deo fasade pa je onda pobegao sam glavom bez obzira

Niko nije hteo da bude upravnik pa su ljudi isli linijom manjeg otpora dok nisu videli da idemo pravo u ponor, vec sam bila u opstini i trazila zapisnike sa tri sednice na kojima je za njega glasalo prvi put 7 od 22 pa 8 od 22 pa 9 od 22 stanara, on je nekako prevario ljude u zgradi da je to dovoljno jer su u pitanju ponovljene sednice i onda je samo mesecno redovno se starao da sakupi svoj deo novca po ugovoru koji je jedan od stanara zakljucio sa njim i plasio ostale da ce im doci izvrsitelji ako ne plate, dakle da nam nije pala fasada on nikad ne bi pobegao a ljudi bi placali iz straha i cutali a uskoro bi nam u zgradi nastalo ozbiljno smetliste

kako je mogao da se registruje kada je zakonski potrebno 15 vlasnika da potpise sto je 2/3 od 22 vlasnika?
Sud casti privredne komore se upravo bavi ovakvim pitanjima i moze kazniti profesionalnog upravnika cak i oduzimanjem licence . Dobra vest je da prilikom pokretanja postupka nemate nikakve troskove, nema nikakvih taksi.
Ugovor koji je potpisao jedan od stanara nema nikakvu tezinu jer je i za njega potrebno 2/3 vlasnika.
Sto se tice inspekcije, nju moze da pozove bilo ko, ne mora uopste stanar ili upravnik. I mislim da je za fasadu nadlezna komunalna inspekcija a ne gradjevinska. Ako imate ugovor sa Gradskim stambenim onda treba njih da pozovete.
U svakom slucaju dobro je da ste preuzeli inicijativu.

1 Like