Kućni savet - Iskustva i dileme stanara

dobio sam ovaj flajer

danas u sandučetu, moj predsednik je već organizovan… no, meni je ovo preagresivan nastup. šta mislite?

2 Likes

Vidi s jedne strane moram da branim kolege moraju nekako da se reklamiraju☺ U sustini ne znam kako da nudis uslugu a da ne bude agresivno.Ja zbog toga uopste ne ubacujem nikakve flajere vec planiram da idem na preporuku i eventualno neke male tribine po kraju.Dusane da li ste registrovali skupstinu stambene zajednice?

1 Like

pojma nemam, ovaj naš predsednik kaže da je sve obavio što treba, samo me zanima, ništa nije lagao od ovog što je napisao ovaj što se reklamira?

Moram da proverim ovo za novcane kazne.Danas Atanackovicka rekla da nece navodno,produzavati rok za registraciju.Ako tako ostane a ljudi ne registruju skupstine dolaze prinudni upravnici.Posalji mi adresu provericu da li ti je zgrada registrovana

1 Like

Au kazna je izmedju 50 000 i 2 000 000 dinara.Ali prvo inspektor mora to da nalozi pa ako se ne upise posle toga sledi kazna.Covece

Pazljivo i oprezno sa ovom kategorijom.Obavestite svoje izabrane upravnike ili profesionalne da mozete glasati iako ne prisustvujete sednicama.Nemoj da je neko postao nedostupan stanar.Morace da za kaznu nauci Zakon i jos da mi ga preprica :slight_smile:

Očigledno je sve napravljeno da se taj posao od komšija iz zgrade prepusti profesionalnim tj nametnutim upravnicima od strane lokalne samouprave. Da li je onda naša sugestija da ljudi izaberu od licenciranih pre 31.12.2017 ili je sve jedno?

Pa rekao bih da je mnogo bolje izabrati i profesionalnog nego da ti lokalna samouprava nametne prinudnog jer prinudni sam donosi odluke dok obični i profesionalni sprovode odluke “stambene zajednice” tako da je prostor zloupotrebe kod prinudnog mnogo veći (sam ti bira šta će se i kad raditi, sam bira izvođača i sl.)

6 Likes

Aksa je u sustini odgovorio na pitanje.Prinudni je takodje profesionalni tako da
1.Zasto da ne biras sam nego da ti neko drugi bira?
2.Placaces ga vise a nista te ne pita.
3.Ne zelite da upoznate neke moje kolege koji su polozili ovaj ispit,verujte mi na rec :slight_smile:

3 Likes

Čuh danas na radiju da je 12.12.2017 deadline za odabir upravnika.
Kako se to radi? @Buba možeš li da napraviš kratko uputstvo šta sve treba da se uradi kako bi se izabrao upravnik, bilo iz zgrade bilo sa spiska licenciranih.

2 Likes

1.Rok zvanicno jeste 12.12.2017 ali ce biti produzeno do kraja decembra.Ali i posle toga da bi nametnuli prinudnog upravnika mora neko da prijavi inspekciji u opstini da nije registrovano,pa onda izadje inspektor,pa da nalog i ako ni onda ne uradite sta treba,sledi prinuda.Ne nasedajte na ono sto citate ili slusate :slight_smile:

2.Izbor Upravnika:Zakaze se sednica,tri dana ranije i obavezno se stavi obavestenje u hol zgrade.Ukoliko se pojavi 51% vlasnika donose odluku hoce li Upravnika ili prof.upravnika.Ako hoce upravnika izaberu komsiju,potpisu saglasnost,zapisnik,popune formular i to je to.On onda sa tim zapisnikom ide u opstinu i registruje zgradu.
Ako ne dodje 51% na prvoj sednici druga se zakazuje 3-30 dana i to je ponovljena sednica i treba da dodje 1/3 vlasnika koja donese odluku.To bi otprilike znacilo da 1/2 od 1/3 donese odluku sta ce.Zvuci grozno.Stanari mogu da glasaju elektronskim putem i tako ulaze u kvorum

3.Ukoliko se odluce da angazuju profesionalnog upravnika,pozovu nekoliko prof,upravnika da im dostave ponudu ili da dodju da im prezentuju svoju uslugu.Spisak se nalazi na sajtu PKS.Za prof.upravnika mora 2/3 saglasnosti dostupnih vlasnika.Znaci 3 sednica na kojoj se utvrdjuje koji je to broj.Onda ovlastite nekog od komsija da potpise ugovor sa organizatorom prof.upravljanja (ne sa upravnikom) i on ide i zavrsava sve oko registracije.

4.Zvuci zpetljano i puno nelogicnosti.Znam.Ali Zakon je u pojedinim delovima zapetljo sam sebe.Narocito je ljudima nejasno ponavljanje sednica i dovoljan broj glasova.navodno ce odstampati uputstvo.Jer ove odredbe ljudi tumace kako ko hoce.Divna odrednica NEDOSTUPNI stanari.Pazite sad ovo.Na drugoj sednici mozete da donesete odluke a u stvari nepojavljivanje na 3 sednice vas cini nedostupnim.Pisala sam ministarstvu da se na konkretnom primeru izjasne.

4 Likes

Do tribine koju smo obecali,potrudicu se da dobijem odgovore na sva pitanja koja se ticu konkretne primene Zakona u praksi od Ministarstva.Jer kada pitam kolege dobijem onoliko razlicitih odgovora koliko pitanja postavim.Fascinantno :slight_smile: Ustvari mozda i nije obzirom da su nam obuku drzali strucnjaci koje odabrala PKS i koji nisu dozvoljavali postavljanje pitanja :slight_smile:

3 Likes

buba, da li je propisano da stanari plaćaju u investicioni fond iznos po kvadraturi stanova ili ide linearno ili je ostavljeno da bude po odluci zajednice?

U troskovima investicionog odrzavanja ucestvuje se po kvadraturi stana.Minimalnu cenu odredjuje JLS a ispod toga ne moze,moze samo preko.U troskovima tekuceg odrzavanja ucestvuje se po stanu,ali je dozvoljeno da stanari odluce i drugacije.Za tu odluku o promeni kriterijuma mora 2/3 vecina.
"Обавеза учешћа у трошковима одржавања заједничких делова зграде
Члан 63.
Власник посебног дела зграде дужан је да учествује у трошковима одржавања заједничких делова зграде и земљишта за редовну употребу зграде и управљања зградом.
У трошковима одржавања заједничких делова зграде и управљања зградом власници посебних делова зграде учествују према следећим критеријумима:

  1. сразмерно броју својих посебних делова у односу на укупан број свих посебних делова, за трошкове радова текућег одржавања и управљања;
  2. сразмерно учешћу површине својих посебних делова у односу на збир површина свих посебних делова, за трошкове радова инвестиционог одржавања и унапређења својстава зграде.
    Лица из члана 15. овог закона могу одлучити да и за текуће одржавање примене критеријуме за инвестиционо одржавање, као и да за инвестиционо одржавање примене критеријуме за текуће одржавање, уколико се са тим сагласе 2/3 од укупног броја власника посебних делова.
    У случају да је једно лице власник више посебних делова, укључујући и гаражу, гаражно место и гаражни бокс, за сваки такав посебни део се плаћају трошкови сходно критеријумима из става 2. овог члана.
    Начин учешћа у трошковима одржавања из ст. 2. и 3. овог члана може се утврдити и на основу правила власника из члана 17. овог закона.

Jos nesto.Posto je JLS u nasem slucaju grad Beograd,oni moraju da prenesu nadleznost opstinama da bi mogli da izracunavaju minimalnu cenu.Ako tako urade u svim beogradskim opstinama ce biti razlicita cena.Sto veci prosek plata i sto starija zgrada,cena investicionog odrzavanja ce biti veca.Po nekim parametrima koje smo mi racunali Novi Beograd ce biti medju najskupljim.

@Buba hvaaaalaaa! a da li su i investiciono i tekuće održavanje izdaci na mesečnom nivou?

1 Like

@sedamdeseti evo pravilnik Pravilnik o kriterijumima za utvrdjivanje minimalnog iznosa za investiciono odrzavanje.pdf (59.7 KB)

1 Like

hvala buba, piše da se obračunava po prosečnoj neto zaradi, a mislim da je ovo bruto

1 Like