Kućni savet - Iskustva i dileme stanara

Kao i u svakoj profesiji i u ovoj ima svega.Za sve nepravilnosti vezane za rad profesionalnih upravnika obratite se onima koji im licence i dodeljuju -Privrednoj komori.I idite u opštinu i prijavite komunalnoj inspekciji.Privrednoj komori se obavezno obratite bas iz razloga koji ste i naveli:da drugi ne bi prošli kao vi.Što se tiče smanjivanja broja potrebnog za odlučivanje,to je u Zakonu striktno propisano kako se radi.I još smo upozoreni da tome pribegavamo vrlo retko jer nije poželjno.I ne znam zašto kolege to rade i zasto misle da ce takve stvari ostati neotkrivene u eri interneta.

1 Like

Išao je na smanjivanje broja vlasnika potrebnog za odlucivanje.Dakle na nedostupne stanare.Zato tri sednice.

1 Like

Da li je to po zakonu? Odnosno, ako u zakonu piše da je za neku odluku potrebno da glasa 2/3 vlasnika posebnih delova, da li se tu računaju nedostupni? Kada se glasa za one neke ,običnije" stvari potrebna je prosta većina prisutnih ( ako ima kvoruma, naravno), ali mi nije jasno da li se i za ove odluke koje zahtevaju 2/3 glasova vlasnika (dakle, ne 2/3 prisutnih) izbacuju nedostupni iz ukupnog broja posebnih delova. Ja mislim da se tu računaju svi posebni delovi, ali nisam pravnik i nisam sigurna…

sa sajta min saobracaja i infrastrukture

Којом већином се доноси одлука о поверавању послова управљања професионалном управнику?

Одлука о поверавању послова управљања професионалном управнику се доноси квалификованом већином коју чине 2/3 укупног броја гласова чланова скупштине стамбене заједнице.
НАПОМЕНА: За одлуке које се доносе већином коју чине 2/3 укупног броја гласова чланова скупштине и за одлуку која се доноси једногласно не примењује члан 45. Закона који уређује питање кворума, јер се питање кворума односи само за доношење одлука за које није прописана другачија већина, односно за одлуке које се доносе обичном већином присутних и само је у том случају релевантно питање потребног кворума (јер не може кворум за рад седнице да буде мањи од законом потребне већине за доношење одлука које се доносе већином од 2/3 укупног броја гласова чланова скупштине!), нпр: за доношење одлука за које је Законом прописана потребна већина од 2/3 укупног броја чланова скупштине није релевантано питање кворума, односно број присутних чланова на седници, већ је потребно прикупити 2/3 гласова од укупног броја чланова скупштине стамбене заједнице. Такође, сходно томе за одлуке за чије доношење је потребна квалификована већина (односно већина од 2/3 укупног броја чланова скупштине) не може да се примени ни члан 45. став 3. Закона који прописује још нижи кворум за рад поновљене седнице.

1 Like

Ima li iko da preporuči normalnog profesionalnog upravnika u BGD ?

Profesionalni upravnik je sveze zanimanje, tek su pocele da se pokazuju vrline i mane , svaka preporuku ili kritiku treba uzeti sa rezervom.

1 Like

ja verujem ljudima i dosta posecujem forume, facebook i razne sajtove za kupoprodaju - ljudi su stvarno iskreni kad kritikuju i hvale i na kraju ispada istina sve to sto pisu zadovoljni i nezadovoljni klijenti

A zašto ne izaberete nekog izmedju sebe?

Kako treba da izgleda ovlascenje koje se daje podstanaru ili drugom komsiji (ukoliko vlasnik nije u zemlji a zeli da ucestvuje) za davanje potpisa/saglasnosti prilikom donosenja odluka?

Mislim da može obično, rukom napisano nešto tipa - ja, pera perić, vlasnik stana tog i tog, ovlašćujem žiku da učestvuje u radu skupštine ukoliko nisam u mogućnosti da prisustvujem ili nešto slično. Čak mislim da ne mora da bude overeno kod notara. Bilo bi lepo da nam neko to potvrdi. U zakonu piše da članovi domaćinstva ili zakupci mogu učestvovati u radu skupštine kada vlasnik nije u mogućnosti i bez ovlašćenja, ali ne kada se donose odluke vezane za novac kao što su uzimanje kredita, odluka o angažovanju profesionalnog upravnika i odluka o visini i načinu plaćanja investicionog održavanja.

Sta npr onda MOZE da se donosi bez ovlascenja?

Jedini uslov je da clan porodice ili podstanar budu i prijavljeni na adresu Stambene zajednice ukoliko zelite da ga ovlastite i za upravnika.

evo jedan od primera ovlascenja.
Ovlascenje za izbor upravnika-blanko.docx (13.3 KB)

Zakon ne trazi overu potpisa ali kako overa kod notara kosta 360 dinara, ja bi ipak overio jer iz iskustva znam da moze posle xy godina da se pojavi dokoni komsija koji ce traziti dlaku u jajetu.

1 Like

Komunalcima na opstini Zvezdara se izgleda zuri da krenu sa postavljanjem prinudne uprave, danas u komsiluku postavili zapisnik gde je rok za registraciju prepravljen sa 30 na 10 dana.
Zanimljiva cinjenica je da u zapisniku pise da je “nadzor” zavrsen u 10;15 h a da je zapisnik okacen u 10:00 h .

Da li neko zna gde se moze naci odluka po kojoj ce Infostan naplacivati proviziju (ako ce, a Boris, sef te sluzbe mi rece da hoce i to 10% i da smo jos i dobro prosli jer osiguravajucim drustvima naplacuju 15% (!))…sve u svemu - to je prosto premnogo! Cula sam da se udruzenje profesionalnih upravnika sa tim nece sloziti jer je iznos nerealno visok! Sta tek reci za upravnike-volontere (gde spadam i ja)…ima li neko nekih novosti po tom pitanju?

Mislim da je to njihova ,poslovna politika" i da nema neke odluke koju će svima pokazati, već da vam to saopšte tek kada odete da sa njima potpišete ugovor…
Pronašla sam samo ovo:

2 Likes

Ko nam je kriv što ne uplaćujemo obaveze na račun SZ nego nam treba posrednik koji nam uzima proviziju.Ne morate preko Infostana ali onda vi morate da tužite komšije koje ne plaćaju.

Pa kad je Zakon nakaradan i donosi profit Državi a ne red i lakši život onima kojima je namenjen…

Ljudi vodite racuna sta potpisujete kada birate profesionalnog upravnika.
Ja mislim da je ovo suprotno sa zakonom po vise osnova : otkazni rok 6 meseci !
Konkretno za ovaj slucaj znam da upravnika nema nigde, nedostupan je a svoja potrazivanja uredno fakturise. Problem je sto ovde organizator upravljanja ima sediste van Beograda i za eventualni sudski postupak nadlezan je sud van Beograda sto je nemoguca misija za stanare koji nisu mogli da se dogovore ko ce biti upravnik iz redova stanara.

Suludo je da otkazni rok bude 6 meseci. Otkaz se daje uglavnom zbog lošeg rada, pa onda još 6 meseci da mu se plaća za nerad. Ja bih proverila sa nekim advokatom, a u zakonu o stanovanju ima samo reči o tome da kada nekome date otkaz, on je dužan još mesec dana da obavlja tu dužnost ( važi i za upravnika i za profesionalnog) ili kraće ako se izabere novi.

1 Like

Otkazni rok je mesec dana.Tako vam stoji u Zakonu.Rok pocinje da tece od prvog,sledeceg meseca.Znaci ako danas otkazete morate da mu platite avgust i ceo septembar.U medjuvremenu, do kraja septebra morate da nadjete drugog.Ne morate imati razlog za otkaz.Vase je pravo da birate i kada god hocete mozete da se odlucite da bude neko iz vasih redova.

4 Likes