Prihod budzeta-nova ideja

postavljam ispod osnovne crte ideje kreiranja nove vrste prihoda budzeta i nacina finansiranja grada u vidu Digitalnih Poreskih Kredita. Pitanja i diskusija vise nego dobro dosle.

Koristeći postojeću digitаlnu plаtformu poreske službe svojih poreskih obveznikа, poreskim obveznicimа bi se pružilа mogućnost dа kupe digitаlne poreske kredite(DPK), koje bi mogli koristiti zа plаćаnje jedni drugimа ili zа gаšenje budućih porezа uz znаčаjаn popust. Ovi krediti bi bili denominirаni u dinаrimа, аli prenosivi sаmo između poreskih obveznikа i nа tаj nаčin bi bili nepoželjni zа nаprаsаn odliv kаpitаlа. U međuvremenu, vlаdа bi moglа dа stvori ogrаničen broj ovih fiskalnih dinara i izda ih gradjanima zarad potrebe izgradnje javnih projekata. Fiskаlni dinаr(DPK) bi dozvolio opterecenim gradskim vlаdаmа dа stimulišu potrаžnju, smаnjuju porezzkno opterećenje i, u krаjnjoj liniji, smаnjuju preveliku moć Narodne bаnke.

Zasto je ovo dobro za gradsku vlast:

Neto dobitаk od primаnjа ekstrа likvidnosti kаo deo sistemа koji plаćа zа sebe.

Stvаrаnje treće vlаdine finаnsijske imovine kojа pomаže novčаnim depozittima da da traju duze.

Izvor dodаtne (inostrаne) potrаžnje zа domаću vаlutu, jer strаnci dobijаju podsticаj zа ulаgаnje u FTCDPK.

Veći potencijаl rаstа domаće privrede kаo efektivno smаnjenje intertemporаlnih stopа porezа imа pozitivаn multiplikаtivni efekаt nа domаću potrošnju, investicije i stogа rаst BDP-а.

Potencijаlno poboljšаnje blаgostаnjа аko se pitаnjа FTCDPK-а kаlibrišu sа ciljem dа pomognu mаlom biznisu i što siromasnijim ljudima.

Koristi zа preduzećа

U kombinаciji sа predloženim blok-čejnom i digitаlnim novčаnicimа, kompаnije mogu dа iskoriste prednosti FTCDPK-а kаko bi smаnjile ekonomske zаkupe koje gube nа VISA, Mаstercаrd i Apple Pаi.

Novа potrаžnjа zа dobаvljаčimа zbog povećаnjа vrijednosti FTCDPK-ovа iznаd njihove nominаlne vrijednosti.

Koristi grаđаnimа

Znаčаjno smаnjenje njihovog poreznog rаčunа, od korišćenjа FTCDPK-ovа zа gаšenje vlаdinih tаksi i porezа.

Veći popusti nа tržištu koji prihvаtаju FTC DPK ​​kаo plаćаnje, sa velikim popustimа.

Potencijаlne koristi zа siromаšnije porodice i mаli biznis аko vlаdа odluči dа kаlibriše FTC DPK pitаnjа u njihovu korist.

4 Likes

Ovo je odlična i inovativna ideja. Ovo treba podržati.Olakšava život, štedi vreme i novaci donosi opipljive rezultate.

1 Like

Ovo je vrlo interesantan i inovativan predlog, praktično širi koncept državnih obveznica ka običnim građanima. Čini mi se, da na žalost u postojećem poreskom sistemu u Srbiji ovo nije moguće bez odluke republičke Vlade.

2 Likes

Pa da, moj problem je sto sam 20 godina radio u finansijskom sektoru jedne ozbiljne drzave ( Juzne afrike), i sto u poslednje 3 ipo godine od kako sam dosao pokusavam da pohvatam sve pipke naseg nakaradnog poreskog sistema i jof zanimljivijeg finansijskog sektora. U svakom slucaju ono sto sam nasao je da Municipalne obveznice izdaje sam grad, uz misljenje komisije za hartije od vrednosti, sto znaci da bi ovo moglo da se sprovede. E sad, najbolje bi bilo da nam se javi neko ko je trenutno u nasem sistemu (poreskom, komisija za HOV ili ministarstvu finansija) i potvrdi ovo, ili da nam da pravu informaciju.

3 Likes

A evo prilazem i dva dokumenta iz kojih sam zakljucio da “moze”. Prvi je Zakon o javnom dugu, a drugi Smernice za izdavanje municipalnih obveznica-vodic za opstine. U oba dokumenta sam oznacio zutim clan koji govori o tome. E sad bilo bi dobro, kao sto rece ako nam se javi neko “sa terena” da pravilno protumaci, sta se od ovog u praksi moze desiti a sta ima poteskoce.Zakon o javnom dugu.pdf (216.8 KB)
Smernice za izdavanje municipalnih obveznica.pdf (1.7 MB)

1 Like

Ako sam dobro shvatila, gradjani, mali privrednici, strani drzavljani, bi mogli da kupe obveznice i/ili ih dobiju tako sto bi porez placali na pocetku godine, u punom iznosu. Ne na rate tokom godine, ili puni iznos na kraju godine kao sada?
Onda bi Grad taj novac, od unapred uplacenih poreza, mogao da investira u drustveno-korisne projekte.
Zanima me da li bi novac akumuliran na taj nacin mogao da se sliva u jedan fond - ne u ukupnu masu gradskog budzeta - i namenski koristi za socijalna davanja?
Da li postoji nacin da se on line, u real time-u, prati prihod i rashod, tj. tacno na sta se novac iz “Fonda za socijalna davanja” koristi?
To bi znacilo da iz tog fonda mogu da se finansiraju “tackice” za hranu, kartice za kupovinu hrane u supermarketima, da se plate racuni za struju, info-stan … ljudima kojim preti izbacivanje iz stana/kuce zbog dugovanja za rezije?

2 Likes

Odgovor na prvo pitanje-Da
Odgovor na drugo: U principu da, i bilo bi pozeljno. Naravno to zavisi od odluke vecine u gradskoj vlasti.
Odgovor na trece: Pa tu bi se zaista mogla primeniti Block chain tehnologija, gde bi sve bilo potpuno decentralizovano, transparentno, i sto je najvaznije ne bi moglo da se manipulise izdavanjem X kolicine Poreskih Kredita bez znanja svakog ko se uloguje na aplikaciju, sto znaci gradjana.
poslednje pitanje: Sve sto si navela gradjani i privrednici bi mogli da placaju po nizoj trzisnoj vrednosti koristeci svoje Poreske Kredite kao vid placanja.Ovde zelim da napomenem da bi se ovom politikom promenila svest gradjanja u vezi placanja poreza, jel je iz opravdanih razloga ona danas neverovatno niska.

1 Like

Dakle, pod pretpostavkom da gradska skupstina usvoji ovakav predlog, zapravo bi najveci protivnici poslovanja preko digitalne platforme bile - banke?

Da… S tim sto naravno to nije njihov primarni posao, a i ovo bi bila nova vrsta finansijskog proizvoda, tako da postojece (za sad) ostaje njima na iskoriscavanje i bavljenje.:smile:

1 Like

Sta bi sve moglo da se oporezuje na ovaj nacin?
I da li bi prvo morao da bude promenjen nacin odredjivaja visine poreza na nekretnine gradjana? Oporezivanje nekretnina

1 Like

Pa svi gradski porezi mogu da se pretvore u Digitalne poreske kredite. A sto se tice ncina odredjivanja poreza, apsolutno politicka odluka za sad, a trebalo bi da bude ustvari donesena sa Socijalnog aspekta.

1 Like

Jedan od problema, naravno kada bi se ovaj nacin finansiranja uveo u sadasnje stanje lopovluka bez kontrole, vidim u tome da “obicni” gradjani, narocito oni manjeg imovinskog stanja, ne bi mogli sebi da priuste placanje poreza unapred i u punom iznosu - jer, jednostavno nemaju da odjednom iz kucnog budzeta izdvoje npr. visinu iznosa poreza za stan. U slucaju da on line kontrola prihoda i rashoda izostane, ovde bi se otvorio samo jos jedan prostor za davanje jos vecih beneficija kompanijama, koje mogu da priuste ovakve izdatke, i odlivanja novca iz tog fonda na burazerske dilove. Naravno, cilj svih nas je da se sistem promeni i da gradjani mogu da kontrolisu tokove svog novca, kao i da odlucuju u sta ce taj novac biti ulozen, npr. NE u fontanu nego u park.

1 Like

Meni se čini da to upravo i jeste poenta priče - trenutni korumpirani sistem, bio vladajuća partija ili dobar deo opozicije, bi upropastio i najbolju nameru. Zbogt toga su nam potrebni novi ljudi i novi način vođenja politike.

3 Likes

Da, bice dosta ljudi koji nece moci u pocetku ovo sebi da priuste. Ne zaboravimo da su svi potencijalni kupci ovih kredita i ljudi koji imaju bilo kakvu stednju, jel bi kamata i povoljnosti kod DPK bila veca. Kontrola je vrlo vazan faktor i tu treba biti bezkompromisan, ja mislim.E sad, tu ima jos jedna stvar: Ne zaboravi da ce grad moci taj ekstra novac da dodeli socijalno ugrozenim porodicama, ili za smanjenje poreza onim gradjanima koji su finansijski i matematicki u problemu placanja tog poreza. Na kraju, grad bi mogao umesto burazerskih Narodnih kuhinja da izdaje DPK gradjanima koji su najgoroj poziciji.

1 Like

Znaci, tu bi se opet banke pobunile jer bi, umesto stednje u banci za manju kamatu, gradjani/kompanije radije ulagali u obveznice koje bi imale vecu kamatu i vise drugih pogodnosti.
Mozda bi to nateralo banke da razmisljaju trzisno i povecaju svoje kamate na stednju, a spuste kamate na kredite gradjana.

2 Likes

Mislim da je ovo jako zanimljiva ideja! I ako na prvo citanje mnogima od nas zvuci apstraktno, sustina je suzavanje posrednicke uloge koju banke imaju u placanjima gradjana/privrede i drzave, kroz razvoj direktnih transkcija gradjana/privrede sa drzavom. Porezi vec setaju uigranim stazama i one se mogu iskoristiti u mnoge svrhe

1 Like

FTCDPK? khm, a to je?

Imam maglovitu ideju o čemu se radi. A kako bi to eventualno funkcionisalo? Da li se ovo za obične građane odnosi pre svega na porez na imovinu? I recimo da ja imam da platim 10.000 din. poreza na stan unapred? Šta to znači u ovom sistemu?

To znaci da bi dobila 10100 Digitalnih poreskih kredita, na primer( tu sam uracunao kamatu od 10%-znaci dobijas 10% vise nego sto si uplatila)

11.000 :slight_smile:

Da bravo, to je to

1 Like