Oporezivanje nekretnina

Znaci strasno… Dedinje i Golf naselje imaju smanjenje poreza, a ostali delovi grada ovecanje… Ko je ovde na sebe mislio? hhmm

2 Likes

Kada se pokrenula ova tema, mislio sam da je reč o “Naknadi za uređenje građevinskog zemljišta” prilikom gradnje. Ja sam očekivao, kada se gradila Stepa, da će ozbiljan deo naknade da se koristi upravo za nadoknadu infrastrukture sa kojom Voždovac zaostaje.

U Stepi je izgrađeno oko 300.000 kvadrata, a visina naknade je reda cene 100 miliona evra. Očekivao sam sledeće:

  • Produžetak tramvaja od Trošarine do Kumodraža 2 pored Stepe.
  • Gradnja SMT (Spoljna magistralna tangenta) od Banjice do Jerkovića (makar), sa 2+2 automobilske trake, trake za leva i desna skretanja, 1+1 traka za javni prevoz, drvoredi široki trotoari i biciklistička staza.
  • Rušenje udžerica između Triše Kanclerovića i Tabanovačke (decenijama ne mogu dobijati dozvole za adaptaciju), kao i u dolini nekadašnjeg Kumodraškog potoka, i oko provizorne petlje Dušanovac. Stanovi u Stepi su se mogli koristiti kao kompenzacija pri raseljavanju. Gradnja petlje Dušanovac i Nove Kumodraške od Dušanovca do Darvinove, u profilu 2+2, sa centralnim koridorom za šinski sistem u budućnosti, metro ili šta god. Centralni kanalizacioni kolektor na tom pravcu, optički kablovi , magistralni toplovod i ostale potencijalne glavne instalacije. Naravno, i tu zaštitini pojas zelenila i biciklistički koridor.
  • Deonica Unutrašnjeg magistralnog prstena od Autokomande do Dušanovca.
  • Tek tada, dati na prodaju investitorima zemljište uz novu glavnu saobraćajnicu. I, naplatiti im opet naknadu za uređenje građevinskog zemljišta, sa kojom ćeš investirati u nešto drugo (recimo metro) i tako se vrte investicioni ciklusi. Naravno, određene delove na taj način oslobođenog zemljišta koristiti za javne namene.
1 Like