Kućni savet - Iskustva i dileme upravnika

Ma ,bankaPoštanska Štedionica mi je zbog te šifre po zakonu o pranju novca celu zgradu smestila u sumljiva lica te mi traži zasebnu listu da im pomunim kada i gde su rođeni svi vlasnici stanova…Ja pisao i g Šabiću i NBS i od 1 aprila to više neče da važi ni za ovu glupu banku. Inače sam odabir šifre je malo čudan jer se nisu svi vlasnici stanova S Z učlanili kod Upravnika , već samo kvorum skupštine .

ŠIFRA PLAČANJA na opštoj uplatnici
Kao vlasnik jednog stana dobijam opšte uplatnice kojima treba da platim pravnom licu Stambenoj zajednici Održavanje zgrade i investicioni fond i tu mi je otkucana šifra 121.

da li je to ispravno i ima li nekih pravno-administrativnih konsekvenci.

pitanje 2
Kao upravnik druge stambene zajednice u kojoj živim treba da napravim pelcer opšte uplatnice za vlasnike gde preko računa plačamo samo investicioni fond . Da li je u redu šifra 189 ili treba da stavim neku drugu.

189 šifra za plaćanje u pošti, 289 šifra za plaćanje u banci.

hvala vam na odgovoru

@Buba Treba mi Vaše mišljenje u vezi troškova za garažno mesto. Da li troškove servisiranja npr. sprinklerskog sistema koji je instaliran u garaži treba da plaćaju vlasnici garaža ili stanova?
Pitam Vas ovo zato što u zakonu , član 3, tačka 12 kaže da garaža sadrži zajedničke delove koji služe za pristup svakom garažnom mestu. I pod tačkom 41. definiše da su troškovi za garažno mesto troškovi za korišćenje zajedničkih delova garaže.

Čudna mi je ta tačka 12 gde definišu šta su zajednički delovi garaže. Onda ispadne da sprinklerski sistem ne služi za pristup garažnom mestu jer je okačen na plafonu i nema veze pristupom garažnom mestu i ako taj trošak ne mora da plaća vlasnik garažnog mesta, onda mora vlasnik stana. Po logici ako ne pripada zajedničkim delovima garaže onda pripada zajedničkim delovima zgrade.

Nisam bas najbolje razumela kako nesto sto je u garazi (ma gde da se nalazi)nije zajednicko za sve korisnike garaznih mesta?Garaze,garazna mesta nisu zajednicki delovi zgrade i oni posebno placaju odrzavanje.Postavljala sam onu tabelu sto je ministarstvo objavilo.Garaze u nekoj zgradi mogu biti u vlasnistvu nekog ko tu ne zivi.Ako imate i stan i garazu imate duple troskove po dva osnova.Vlasnistvu nad stanom i vlasnistvu nad garazom

U garaži se nalaze pored ostalog i podstanica i hidrostanica i oni nisu zajednički za sve korisnike garažnih mesta.
Meni nije jasno zašto zakon definiše da je zajednički deo garaže samo prostor za komunikaciju vozila kada bi to trebali da budu i zajednički uređaji.

Podstanica i hidrostanica nisu zajednički delovi zgrade već samostalni.Sve što je vezano za garažu plaćaju vlasnici garažnih mesta.Čišćenje,tekuće održavanje i upravljanje

Hidrostanica je zajednički deo za razliku od podstanice koja je samostalni.

Evo konkretniji primer, muljna pumpa koja je na najnižoj tački zgrade i nalazi se u garaži i služi da izbaci vodu koja se slije do nje u kanalizaciju.
Služi celoj zgradi, a nalazi se u garaži, isto kao i hidrostanica gde su vodomeri.

Kad je bila poplava koja nema veze da garažom, voda se slila u garažu i ta pumpa je radila svoj posao.

Sad sam otišao previše u detalje.
Moj zaključak je da nisu trebali u zakonu da spominju prostor za pristup vozila garažnom mestu. To je samo jedan od zajedničkih delova garaže, po meni, a očigledno i po Vama.

1 Like

Evo stigao je i taj dan… dakle treba mi malo pomoći, na žalost.

Pre neki dan nekoliko komšija iz susedne zgrade je završilo projekat prisvajanja parkinga ispred zgrade. Prvo su prošle godine iscrtali deo parkinga pa postavili neke male stubiće koji su brzo oboreni jer nisu bili dobro pričvršćeni.Do duše niko se nije bunio jer parking nije bio zagrađen… Od pre neki dan su postavljeni stubovi, ukopani u zemlju i naliveni betonom a takođe je postavljen lanac sa katancima u dužini od 4 parking mesta.

E sad mene zanima da li je to legalno obzirom da je na jednoj parceli izgrađeno 3 zgrade i da sve 3 zgrade koriste parking mesta koja imamo samo ispred zgrada.
Od prilike… 7 parking mesta po zgradi.

Takođe me zanima kome se obratiti za rešenje problema pošto komšije definitivno misle da su nedodirljivi…a mislim da se parking mora prvo podeliti zakonski pa onda u dogovoru sa ostalim stanarima određivati, mada i to nije najčistije ali je ipak neka vrsta dogovora.

Uzmite kopiju parcele da se vidi šta je vaše.Ako je zajednička parcela stvarno ne znam kako da je podelite.U principu parking ne bi smeo na svoju ruku da se zatvara ali zivimo u zemlji Srbiji.Zgrada preko puta mene stavila rampu na prilaz zgradi i ne mozemo da dodjemo do parka i nikome nista.Naravno za ovo je nadlezna komunalna inspekcija.Pokusajte da prijavite u svojoj opstini.Pitajte u odeljenju za stambeno komunalne poslove kako da podelite parcelu ako je zajednicks

1 Like

Ovaj Zakon dozvoljava da stanari odluce kako ce koristiti svoju parcelu.Ali ipak mislim da ne moze bas raditi sta ko hoce.

Ma sve može da se dogovori, samo imamo tu nekog huškaša…majstor(nk radnik) koji radi na susednoj građevini koji je kao zadužen za čuvanje te zgrade a pošto investitor ima dva stana u našoj zgradi koja nisu prodata on koristi jedan i navlači ostale na zatvaranje parkinga kako bi uzeo nešto novca za te stvari.
Pokušao je i samnom da napravi “dil” pa sam mu se zahvalio i rekao da to tako ne može…od tad samo rovari po ulici i pravi gluposti, ponaša se kao gazda.

Sa druge strane plan mi je da pokušam da se dogovorim sa ostalim upravnicima da zvanično pošaljemo dopis Sekret.za saobraćaj za dodeljivanje table dozvole parkiranja pa nakon toga da ygrade podele svoja mesta isprerd, a takođe i za još nekoliko stvari koje se tiču sve tri zgrade. Sad ne znam koliko će biti raspoloženi za saradnju usled svega ovoga jer će se morati uključiti komunalna sigurno…a ne bih đonom da idem jer nisu sve komšije učestvovale u tome.

Donesite odluku da deo dvoriste pretvarate u parking pa neka se upravnici potpisu.Ali moraju stanari da se sloze.Proverite prethodno u katastru status parcele.Ako je koriscenje uradite prenamenu iz prava koriscenja u pravo vlasnistva.Mislim da se to ne placa

Opet ja…

@Buba da li može da se pravi razlika u tome koliko koji poseban deo (stan ili lokal) plaća na ime tekućeg održavanja? Npr. stan br.1 plaća 1000 din, stan br. 2 800 din, lokal br. 1 1200 din, lokal br. 3 500 din itd.

Ja nisam dozvolio da se pravi razlika jer mislim da to nije po zakunu ali reko da se za svaki slučaj konsultujem…

Koliko znam, ovo je moguće regulisati pravilima vlasnika ali opet to je nemoguće jer treba saglasnost 100% vlasnika.
Druga varijanta je plaćanje po kvadraturi ali ni to ne rešava problem.

1 Like

Zakon ne poznaje razliku izmedju stana i poslovnog prostora.Po starom Zakonu su bili i do 4 puta viši troškovi za poslivni prostor.Ali taj Zakon je povučen.Postoji jedna začkoljica.Odluka Grada Beograda koja zvanično još uvek važi dok je ne povuku a koja to reguliše.Pokusala sam da se konsultujem sa pravnicima u vezi toga i nisam bas dobila najjasnije odgovore.U ovom Zakonu nema razlike.Tekuće održavanje,upravljanje po stanu,investiciono po kvadratu.2/3većinom može da se promeni kriterijum i to je to.A pravila vlasnika su misaona imenica za nas narod :grinning:

Odluka_odrzavanje_poslovni_subjekti.pdf (186.9 KB)

Koliko je meni poznato - investiciono održavanje ide po kvadraturi, a tekuće po jedinici.Ako su cifre različite, možda je sve zajedno na jednoj uplatnici…Naravno, ovo se može promeniti 2/3-om većinom…

1 Like

Sad sam čitao u Blicu kako jedna profesionalna upravnica iz Stepe dobija pretnje.
Kaže u svakoj skupštini postoji neko ko pravi problem, a ostali vlasnici neće da mu se zameraju.
I kod mene postoji jedan problematičan ali većina su razumni ljudi.

Evo linka ka članku na b92 https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2018&mm=05&dd=07&nav_category=12&nav_id=1389938

Nikako da čujem da je neko kažnjen po novom zakonu. Znajući naše ljude, sigurno u svakoj zgradi postoji jedan koji neće da plaća održavanje.

Ok,napredak je napravljen i novi profesionalni upravnik komšijske zgrade je više nego voljan za saradnju, što je iznenađenje.

Opet imam pitanje za nekog ko je potkovaniji propisima.Kome se obratiti za pomoć u izgradnji parkinga na gradskom zemljištu/parceli gde nije moguća gradnja i samo bi mogao da se uradi parking prostor koji nam je preko potreban.

Znači parcela je vlasništvo Grada/Opštine a na toj parceli je stub dalekovoda i nije moguča nikakva gradnja, ko reguliše te stvari?