Kućni savet - Iskustva i dileme upravnika

Dobar dan i od mene. Nova sam ovde i u svemu ovom.Ja nisama profesionali upravnik, skoro sam postala. Advokat sam i naravno iščitala Zakon.

Tema je malo razdvojena na dileme stanara i dileme upravnika.Pokrenuli smo je kako bismo malo pomogli jedni drugima oko ovog novog Zakona koji nas se svih dotiče.I ne morate biti prof.upravnik jer upravo i pričamo ovde o temama koje se tiču običnih upravnika.I super to ste advokat možete nam malo pomoći savetima oko pravnih stvari.Ako treba pomoć oko primene Zakona u praksi -tu sam :grinning:

Draga Bubo, u jednom postu ste napisali da prethodni predsednici skupstina stanara nisu imali pravo da nakon 12.decembra potpisuju ugovore i posluju u ime zgrade. Ja imam problem sa predsednicom koja je bila na funkciji pre mene (ja sam upravnik iz reda vlasnika, nisam profesionalni upravnik). Prethodnica je potpisala jedan ugovor za usluge nakon ovog datuma, pa me interesuje da li je taj ugovor uopste validan.
Takođe, imam problem što prethodnica izbegava već mesecima da izvrši primopredaju zgrade, kod nje su svi ključevi od zajedničkih prostorija i elekto ormara, kao i finansijska evidencija i neki deo zajedničkog novca u gotovini. Šta po zakonu mogu da preduzmem po ovom pitanju?

Snalazim se po svome.Imali smo juče vandalizam, tačnije oglasnu tablu su ižvrljali jer im je smetalo što objavljujem obaveštenja koja su njima važna. Takođe su i moje ime na interfonu ižvrljali. Ja odlučila da im više ništa ne objavljujem- nek žive u neznanju.

E da, a što se tiče neplatiša -njih ignorišem kad im treba pomoć oko nečega. Uradim onima oko, iznad i ispod njih,a njima ne.

ja bih se umešala, ako je sa prethodnicom postojao Ugovor ili potpisi svih stanara kojima su njene usluge otkazane onda takav Ugovor nije validan.
A sa zakonske strane nismo mnogo zaštićeni u praksi iako postoji Zakon. Promenite brave.

Stambena zajednica je pravni naslednik skupstine stanara i svih ugovora koji su do formiranja SZ bili potpisani.Ali ako je neko nesto potpisao posle stupanja na snagu ovog Zakona to jest krajnjeg roka za registraciju onda je to ništavno.Obavestite komunalnu inspekciju u opstini o svemu i pokusajte jos jednom da je privolite da uradi predaju zgrade.I da ako vas ignorise napravite zapisnik i promenite brave.Firmu sa kojom je potpisan ugovor obavestite da je ništavan jer ga je pitpisalo neovlasćeno lice.Još ako nije imala odluku većine ništa ne može.Sazovite sednicu ponovo.stavite sve to na dnevni red i donesite odluku i gledajte da to pitpiše 51 posto stanara.Time štitite sebe.Obavezno sednice.obavezno zapisnici i potpisi i sada i ubuduce.Čuvajte sebe.

2 Likes

Draga Bubo, hvala veliko na odgovoru. Od velike ste mi pomoći, i Vi i “lepotance73”.
Ja i pokušavam da sve što uradim bude pokriveno papirima i potpuno transparentno.
Sačekaću dotičnu gospođu koja je otišla na more i nije me ni obavestila, a onda ću joj zakazati primopredaju. Ako se na njoj ne pojavi, podneću prijavu u Opštini, koju sam već kontaktirala i dobila informaciju da dođem lično kod njih u toku radnog vremena. Hvala još jednom!

Šta je sa investitorima u novogradnji?
I oni bi trebalo da učestvuju u troškovima dok god ne prodaju sve posebne delove.

Da, samo im isporučite račun :grinning: za svaki neprodati poseban deo…

1 Like

Investitori se vode kao vlasnici sve dok ne prodaju stan.Prema tome koliko imaju stanova toliko imaju glasova u Skupštini SZ ali su im i obaveze isto tako veće.Ime i prezime i broj stsna i racun pojedinacno za svaki stan.I to je to.Koliko prava toliko i obaveza

Investitor ima neprodata garažna mesta, a za održavanje ne želi ni da čuje :smile:

I vlasnici garažnih mesta plaćaju i upravnika i održavanje garažnih mesta.Valjda će se ovi naši gradski poslanici konačno smilovati da na sledećoj sednici donesu pravilnik i cenovnik

Što se tiče izdavanja računa, koliko sam shvatio, to su dužni da rade samo profesionalni upravnici i firme koje bave održavanjem.
U tom slučaju običan upravnik može da pošalje samo instrukcije za plaćanje i ne mora to da radi svakog meseca.

Neka me isprave oni koji se bolje razumeju, ali mislim da je bolje kada se pošalje račun, jer je onda lakša naplata, odnosno prinudna naplata ( mislim na one koji ne plaćaju redovno).

Da li je potrebno prijaviti nekome radove koji ne zahtevaju građevinsku dozvolu? Znate, ono kad se dosele novi stanari pa udare po renoviranju - od pločica, preko struje do krečenja…

Dobar dan, imam pitanje:
dogovorili smo se u zgradi oko sume za tekuce odrzavanje (za sve ono sto stambeno ne pokriva) ali imamo jednu porodicu (koji imaju stan i lokal u zgradi) koji ignorisu odluke o placanju odrzavanja zgrade. svi mi ostali placamo, i oni koji zive od malih prihoda.
radi se o ukupnoj sumi od preko 15.000 dinara.
poslala sam im pismenu opomenu, jer je odluka skupstine bila: da se plati dug za 2017tu i prva polovina 2018te,
pretpostavljam da nece platiti, nisu nikad dosad, koje su mi mogucnosti posle ove opomene? ne bih ovo malo novca sto imamo na racunu da trosimo na tuzbe.nigde na zvanicnim sajtovima nisam nasla odgovor.

Da biste od nečeg počeli morate imati validne odluke Skupštine stanara donete na sednici sa propisanom većinom.Takodje na toj odluci treba da stoji i šta će se preduzeti protiv neplatiša i ovlašćenje za preduzimanje tih koraka.Uplate za koje ste doneli odluku su morale ići na račun Stambene zajednice.Posle dva neplaćena računa morate da im pošaljete opomenu.Ako i onda ne plate ide prijava komunalnoj inspekciji da ne učestvuju u troškovima održavanja (koje je proglašeno javnim interesom).Sve odluke,dakle,morate imati napismeno i pitpisane od vlasnika stanova sa potrebnom većinom

1 Like

http://www.beograd.rs/lat/beoinfo/1750132-donet-set-odluka-o-stambenim-zgradama-u-beogradu/

@Buba Napokon su donete odluke o minimalnim iznosima i o visini troškova za prinudne upravnike.
Koliko vidim odluka za poslovne prostore više neće važiti.

Da ,izgleda da povlace tu odluku i da izjednacavaju stan i poslovni prostor.Doduse tako je i u Zakonu