Kućni savet - Iskustva i dileme upravnika

Ja mislim da ste nesto pobrkali. Zakon Član 45. kaze:

Kvorum za održavanje i rad sednice skupštine čini obična većina od ukupnog
broja GLASOVA članova koji imaju pravo glasa po određenom pitanju, ako odlukomstambene zajednice nije određen veći broj glasova.

Kvorum za održavanje i rad ponovljene sednice čini 1/3 UKUPNOG BROJA
GLASOVA
članova, ako odlukom stambene zajednice nije određen veći broj glasova.

O cemu se ovde govori, o GLASOVIMA za donosenje odluke ili o broju PRISUTNIH clanova za ODRZAVANJE skupstine?

Ako se ovaj clan uporedi sa Clanom 44. onda ima smisla ovo sto je gore napisao @Andrej:

Skupština stambene zajednice donosi odluke običnom većinom glasova
prisutnih članova koji imaju pravo glasa po određenom pitanju, osim ako ovim zakonom nije drugačije propisano.

Baš kao što piše…kvorum(broj prisutnih) čini 1/3 na ponovljenoj sednici ali je opet potrebno 50+1%(pravo glasa) za donošenje odluka i u tom slučaju.

1 Like

Vezano za pecat Stambene zajednice, po zakonu nije obavezan ali je preko potreban.
U mirijevskoj posti nece da isporuce pismenu posiljku bez pecata, dzabe resenje , dzaba sto ni privredna drustva nisu u obavezi da ga imaju…
Ovo vazi kad Vam postar ostavi ono zuto kartonce - obavestenje u sanduce.
Mi smo najeftinije nasli precnik 30mm 1800 din al’ smo uradili od 40mm za 2300 da se iz aviona vidi da je razlicit od pecata Saveta stanara jer komsija koji je nekad bio predsednik nece da vrati stari pecat.

1 Like

Moze li neko od profesionalnih , ako hoce, da mi rastumaci:

Pravilnik o vrsti, obimu i dinamici aktivnosti tekućeg i investicionog održavanja zgrada i načinu sačinjavanja programa održavanja
Jasno mi je da program odrzavanja zgdrade donosi upravnik na osnovu “Izvestaja o proveri stanja zgrade” ali nije mi jasno ko je ovlascen, kfalifikovan da napravi taj izvestaj. Da li to mora da bude neko strucno lice, kv majstor, neki vestak gradjevinske struke, arhitekta sa licencom …

Na sajtu ministarstva sam procitao da se program odrzavanja donosi do kraja februara za tekucu godinu ali nigde u zakonu ili pravilniku to nisam procitao.

Uglavnom su to kolege radile "odokativno"nigde nije eksplicitno naglašeno da treba licencirana firma.U suštini taj program bi trebala da uradi firma koja održava zgradu.Što se rokova tiče u Zakonu piše i da je pravilnik o minimalnoj ceni tekuceg i investicionog odrzavanja i prinudne uprave trebao da bude donesen do kraja 2017 godine a evo sad ce i mart 2018 a pomenutog cenovnika nema😀

Hvala na odgovoru. Pitacu Gradsko stambeno pa cu napisati odgovor ovde .

1 Like

Gradsko stambeno mi je odgovorilo da oni nista ne radi preventivno vec samo da resavaju probleme tako da nikakve preglede zgrada nece raditi.

Da li neko može da preporuči privatnu firmu za održavanje zgrade? Ako ne javno, može i na mail.
Takođe, @Buba da li može primerak računa koji dostavljaš mesečno stanarima za održavanje koje oni uplaćuju na račun zgrade?
Hvala :blush:

I ja sam skoro tražio ponude i kontaktirao sledeće firme:

  1. Shine - poslali čoveka da snimi situaciju i nikad se više nisu javili
  2. ProHome - čovek snimio situaciju i dao korektnu ponudu
  3. Gile - nije odgovorio na mail
  4. Moj upravnik - poslali ponudu za upravljanje, a ne za održavanje zgrade, na novi upit nisu odgovrili
  5. Estia - nisu odgovorili na mail
  6. City Facility - snimili situaciju, nisu poslali ponudu

Na kraju, verovatno, nećemo ni potpisati ugovor o održavanju već će stanari uplaćivati na račun zgrade, a ja ću da se cimam i angažujem pojedinačne firme po potrebi i plaćam im preko računa.

Kod nas je situacija specifična, novija zgrada sa auto liftom i gomilom bezbednosne opreme u garaži.
Takođe, i gomilom pokradene opreme i uređaja…

A da li je moguće imati ne potpisan ugovor za održavanje sa nekom firmom?
I nama bi to najviše odgovaralo.
Znam da je Buba pominjala ukoliko nemate ugovor sa nekim po automatizmu dobijate GS. Moguće da se to odnosilo samo čin registracije.

1 Like

Na žalost još uvek je jako malo firmi koje se bave održavanjem zgrada.Moja preporuka će izostati za sada jer ni ja ne znam nekoga za koga bih garantovala kvalitet.Moj upravnik je firma koja se prvenstveno bavi upravljanjem a Shine čišćenjem.Mislim da ova treća radi samo u Stepi a možda se i varam.Ugovor morate imati potpisan sa nekom firmom jer ćete u protivnom dobiti GS da vam održava zgradu.Zakon je navodno i donesen u cilju da nijedna zgrad ne bude bez firme koja je održava.I zbog hitnih intervencija.Mora se znati koga stanari pozivaju odmah ako se nešto desi.I ako ste pratili najavu donošenja Zakona,baš na tome se insistiralo.

CD Gile drži veći deo naselja Stepa. Uglavnom su ljudi zadovoljni, ali ima i onih drugih…
Pro Home je u mojoj zgradi vršio usluge održavanja i ,glumio" predsednika skupštine do prošle godine. Raskinuli smo saradnju, jer je to za njih bio preveliki zalogaj - bilo je previše nerešenih poblema. Što se tiče čišćenja, meni je to bilo OK, nekim komšijama nije, tako da smo raskinuli ugovor…
City Facility nam sada čisti zgradu - ni bolje ni lošije od prethodnih…

Pretpostavio sam da Gile radi samo u Stepi ali on, kao i par njih, nemaju kulturu da odgovore na mail.
Moj upravnik se reklamira i kao firma koja se bavi održavanjem.

Postoji pravilnik o minimalnom iznosu tekućeg održavanja i on je po broju posebnih delova, a šta u slučaju da se održavanje plaća po kvadraturi, kolika je minimalna cena po kvadratu?
Da li je neko zaboravio na tu mogućnost ili se pretpostavlja da je to minimalan iznos koji je odrđen za investiciono održavanje, koje je po kvadratu?

Još ništa definitivno nije navedeno o minimalnoj ceni,čeka se lokalna samouprava…jedino ko ima određenu cenu je GS koje naplaćuje po m2 i koliko mi se čini izlazi iz priče redovnog održavanja a ostaje u onim velikim i skupim projektima/održavanjima.

U banci Poštanska Štedionica za otvaranje računa S Z , pravnog lica su mi tražili i spisak svih stanara , sa datumima i MESTOM rođenja . Ovo su pravdali zakonom protiv pranja novca , našta sam ja zaključio da sam Zgrađanin ( sumljivo lice , jer živim u zgradi ) Izbegavajte ovu banku , ukoliko ne želite da pevate ODAKLE SI SELE ispred svakog stana i rizikujete pikslu u glavu.

Evo Poverenik Šabić im pisao i od 1 aprila Zgrađani neće biti sumljiva lica sa Kariba…

Idite u Komercijalnu banku tamo vam nista ne traze osim resenja iz opstine overenog op obrasca kod notara.Erste isto tako.I pecat naravno

hvala , otvorio sam kod sms banke , bez op obrasca. Recite mi molim vas šifru delatnosti vaše S Z .

94,99 je sifra svih stambenih zajednica.Delatnost ostalih organizacija na bazi uclanjenja.Sve pise na redsenju koje se dobije i PIB i maticni broj