Kućni savet - Iskustva i dileme upravnika

Veliko hvala na odgovorima!

Procitao sam Zakon i svakodnevno ga iscitavam. Vi ste jedina osoba koja nam je nesto konkretno rekla i hvala vam na tome. Kad vec ne postoji savetnik…

Mozete li malo da mi pojasnite ovo za iznos podizanja novca? Koliko sam razumeo sve ide na placanje preko racuna? Ili mogu da podignem novac i trosim i onda prilozim racun?

Moram nesto i da vam kazem u vezi Stambenog i novog zakona o sumi za odrzavanje, bio sam na razgovoru sa dorektorom jedne od filijala i on je rekao da i tekuce i investiciono moze preko njih. Zato ne razumem zasto je neophodno ovo uzimanje od stanara?

Jos uvek ne može investiciono preko njih jer nije donete minimalna cena za BG.Tek posle izbora.Sto se plaćanja tiče sve ide preko računa jer vi postajete pravno lice.Ali novac možete da podižete kao “materijalni troškovi” ali da uzimate racun u radnjama koji glasi na vasu SZ.Fiskalni i gotovinski.Dva puta godisnje radite finansijski izvestaj zgrade gde sve to stanarima prikazujete.Zavrsni racun ne morate da radite ako nemate prihode sa trzista.Ali ako izdajete taj zajednicki prostor onda je to prihod sa trzista i mora zavrsni racun.Trosak dakle jer morate da platite knjigovodju.

1 Like

Evo i jedan clanak u moru clanaka o ovome.I bavezno idite na sajt koji sam vam gore ostavila i procitajte pitanja i odgovore.

Ja samo kazem kako mi je rekao direktor Stambenog na jednoj opstini. Znam jer sam ga konkretno pitao da li mogu kamere preko njih, on je rekao moze naravno. Napisite zahtev i mi cemo vam dati ponudu.

I dalje mi nije jasno ovo placanje na nivou zgrade, postoje tri formule odnosno dve ako nemamo PU. Da li moramo da pratimo te formule (kolega iznad rece da ne moramo), jer su iznosi dosta visoki i mislim da niko nece to imati da plati. Da li je dovoljno da se dogovorimo za sumu od 200 dinara? Ukoliko postoji od skupstine izglasano i dokumentovano? I sta ce se promeniti posle izbora?

I jos nesto, da li je dozvoljeno da neko od komsija, ko je npr moler, uzme i uradi krecenje i da se njemu isplati suma “na ruke” iako nema firmu. Da li je dozvoljeno da se na Skupstini stanara donese takva odluka da pristajemo da mu platimo dnevnicu. Slozicete se da je ovo daleko jeftinije. Da li moze neko da nas spreci da ovo uradimo? Da li je protivzakonito? Nas fond, mi raspolazemo njime kako zelimo?

1 Like

Minimalnu cenu tekućeg i investicionog održavanja odredjuje grad.Ispod toga ne može ,može samo preko.Investicioni fond je nova kategorija i još uvek se ne uplaćuje jer nema cena za Beograd.Neki gradovi su doneli minimalnu cenu, Beograd nije.Ne možete nikome ništa plaćati na ruke.Naravno da je protivzakonito.Ponavljam vi ste sada pravno lice (firma) i za vas važi sve kao i za ostala pravna lica.

Ja se izvinjavam ali sad mi tek nista nije jasno… Mi placamo odrzavanje Stambenom preko Infostana. Da li se ovi kriterijumi (tekućeg i investicionog održavanja) odnose i na nas ili ne? Planirao sam da predlozim skupstini za fond odrzavanja zgrade ali sad ne znam da li je to neophodno posto grad nije doneo odluku…

Nije mi jasno jer znam nekoliko ulaza koji su dogovorili cenu od 200 dinara mesecno, 100 dinara mesecno koji idu na tekuci racun ulaza.

Citam forum vec neko vreme i ne razumem kao gospodin koji je postavio pitanje.

I da li moze pojasnjenje ovoga:

Kvorum za održavanje i rad ponovljene sednice čini 1/3 ukupnog broja
glasova članova, ako odlukom stambene zajednice nije određen veći broj glasova.

Sta se desava u konkretnom slucaju od 60 stanova, na ponovljenoj sednici se pojavi 15 stanara. Koliko je potrebno za donosenje odluke? 1/3 od 15 stanara ili od 60?

To su dve različite stvari…tekuće i investiciono održavanje je jedna stvar(Gradsko stambeno i td) a ovo dodatno je Rezervni fond zgrade,to je novina u zakonu i traži se od skupštine stanara da imaju taj račun koji će služiti za hitne intervencije,lake popravke i sve ostalo što nije u nadležnosti GS-a.

Opet ponavljam da mislim da se ide na to da se tekuće održavanje prebaci na rezervni fond zgrade u budućnosti a da GS ostane na investicionim održavanjima(takođe mislim da to nije u redu i da je opet monopol u pitanju kao i sve ovo sad),pošto ovakav vid organizacije nije isplativ jer je više od 2/3 zgrada u Beogradu u očajnom stanju(fasade,krovovi i td…) a vlasnici ne žele ili nemaju sredstava za njihovo saniranje.

Kod mene smo recimo prihvatili mesečnu uplatu od 580 dinara od čega se odvaja 280 za čišćenje zgrade 2x nedeljno a ostalih 300 dinara služi za potrebe servisiranja zgrade jer nismo u naplati GS-a.

A drugo pitanje vezano za ponovljenu sednicu…sve je napisano u zakonu(mora da se pročita).Na drugu sednicu koliko god da je došlo stanara,oni predstavljaju kvorum i od tog broja većina donosi odluke.Naravno uz jasan zapisnik koji je jedini merodavan za validnost svega.

Postoji još jedna novina u zakonu a to je da ako se vlasnik stana ne odazove pozivu ili ne obavesti(opravda) svoje neodazivanje tri puta uzastopno moguće je pokrenuti proceduru ‘‘nedostupnosti vlasnika stana’’.Tad se uz sve zakonske procedure vlasnik isključuje iz donošenja odluka i ne računa se kao glas.

1 Like

Da rezimiramo: posto placamo GS preko Infostana mesecno ciscenje i odrzavanje, ne moramo da placamo dodatno to na fond zgrade u propisanim visinama, nego samo rezervni fond (oko koga se sami dogovorimo 200, 300 dinara)? Ili mora i to po formuli? Ako placamo preko IS odrzavanje, da li moramo da imamo i dodatno na fond zgrade?

Nema mi logike da se placa sve ovo, malo je mnogo:

  • odrzavanje (Stambeno)
  • ciscenje
  • investiciono (po formuli)
  • tekuce (po formuli)
  • upravnik

Nije mi jasno kako sad polovina od prisutnih na ponovljenoj sednici. Zgrada ima 120 stanova, pojavi se nas 6, dovoljno je troje da pristanu i usvaja se?

Za sad je cifra koliko se dogovorite a kasnije kad Grad i Opštine usvoje obaveznu cifru…ta će biti minimum OBAVEZA za plaćanje.

Na ponovljenoj sednici je baš tako…koliko ima prisutnih oni glasaju.Ostali se ne računaju jer se odluke moraju doneti i kao takve vi ste u prednosti pred Zakonom jer obavljate zadate obaveze.Ko ne želi da učestvuje može se izjasniti na sastanku da je protiv odluka…to je legalno ali ako nije prisutan ne računa se nikako.

1 Like

E pa bice jako zeznuto. I ovih 100 - 200 dinara ce biti ziva muka. I to nece svi placati i bice jurnjava. Stvarno nema smisla, pa ispade da nam zakon namece odrzavanje zgrade 2000 dinara!

  • odrzavanje zgrade (Infostan 450)
  • dodatno tekuce odrzavanje 450
  • dodatno investiciono oko 400
  • upravnik oko 600

Voleo bih da vidim u kojoj zgradi je to prihvaceno bez negodovanja.

U mojoj zgradi podnose zalbe kada el. energija nije ocitana kako treba da se smanji iznos za 30 dinara po racunu. Penzioneri primaju po 14000 penzije…

Heheh ili ti ne znaš šta si naveo ili si nešto pobrkao…

Šta znači ''dodatno tekuće i ‘‘dodatno investiciono’’? I zašto plaćate 600 din upravnika?Uzeli ste profesionalnog ili šta…?

Nije infostan već Gradsko stambeno(naplaćuje čišćenje zgrade po stanu a održavanje zgrade ide po m2 za stan).

U ‘‘Infostan’’ spada i tekuće i investiciono održavanje…moraš da pročitaš zakon kako bi razumeo termine,ne možeš ovako.Ne razumeš šta ti govorimo…pomešao si sve.

Tekuće održavanje:Krečenje,zamena sijalica,interfon,video nadzor i td…Manje svote novca za redovne potrebe zgrade.

Investiciono: Fasada,izgradnja,energetska efikasnost,krov i td(velike pare su u pitanju i to se doplaćuje dodatnim novcem stanara kad se radi tako nešto)…to je nešto kao kredit sa određenim učešćem.

:slight_smile:

Jasno je meni sta mi placamo, preko Infostana (za GS) - tekuce i investiciono odrzavanje. To placamo godinama i to se nece promeniti.

Ali mi nije jasno da li na sve to sto placamo sta jos moramo da prikupljamo po dogovoru po zakonu na racun novoformirane Stambene zajednice? I koliko? I ko odredjuje to? Nadam se da dobro objasnjavam :slight_smile:

Pa objasnio sam…možda ne dovoljno.

Po formiranju zajednice mora se otvoriti račun u banci i isti dostaviti Opštini.Tad se ulazi u APR i zajednica se vodi kao pravno lice.

Za sad ne morate da izdvajate ništa ali sam račun u banci mora da se plaća(održavanje) a to je oko 400 dinara pa na više.Tako da zgrada mora da skupi recimo 4800 dinara godišnje(12x400) samo za održavanje računa i ako ga ne koristi…što je apsurd.Tako da je logična stvar da se odmah odredi neka suma za izdvajanje…jer nas to čeka u budućnosti.

Ako sam bio dovoljno jasan…račun se mora imati a za sad ne morate ništa da izdvajate ali u nekom budućem periodu će morati da se izdvaja određena minimalna suma koju Opština odredi.Moraš detaljno pročitati Zakon i biće ti jasno sve…

Jasno, znaci sada biramo rezervni fond za zgradu po dogovoru, ne moramo da razmisljamo o formulama. Tu nema minimuma (osim zdravog razuma da ne idemo u minus).

Te formule se primenjuju/ce se primenjivati na ono sto placamo preko Infostana za GS (ili bilo koje preduzece da izaberemo)?

Ili ce nam posle BG izbora i tu sumu nametnuti?

Nema tu formule a po najmanje nema nikakve veze sa izborima… Prosto zakon je propisao određena finansijska sredstva koja moraju da se nalaze na računu svake zgrade u vidu minimalne mesečne apanaže.Za sad nije obaveza a u nekom trenutku će biti obaveza sa minimalnom uplatom jer je tako u Zakonu određeno.
Druga je stvar što opštinari ne žele, neznaju ili ne mogu da urade posao koji im je dodeljen…tu su najveći problemi i zbog toga imamo milion i jedno pitanje koje nam niko ne razjašnjava.

I opet ta sredstva nemaju nikakve veze sa GS i tim stvarima,moraš u glavi da odvojiš te stvari.

Iskreno to je dobra stvar(i ako se ja po malo ne slažem sa tim jer sve visi u vazduhu i opštinari nisu zainteresovani da rade svoj posao) jer naš narod je malo nenormalan a i priglup po tom pitanju,volimo da pametujemo i da imamo najbolje sad i odmah a ne želimo da uložimo ništa.

Sa dobrim servisom zgrade ne bacaju se pare već se ulaže u kvalitet svega…pa tako kad recimo vlasnik stana odluči da proda/iznajmi stan,lakše će ga prodati/iznajmiti ako je zgrada u dobrom stanju,održavana i negovana,
umesto da se stepenište raspada,liftovi kvare,plafon i fasada otpada,žvrljotine po zidu umesto čistih zidova,smeće po ulazu, miris vlage i urina.

Sa druge strane današnji čova/vlasnik je prosečan čovek koji ne kapira da je sa kupovinom stana kupio i deo cele zgrade(ulaz,lift,stepenište,fasadu,krov i td…).

Sve ima svoje…ali u DNK Srba je druga stvar…ništa da ne dam a da imam sve najbolje.

1 Like

Hvala na pojasnjenju.

Koliko je realno dace ljudi placati tu sumu koju propise grad? Mislim da i sada u razgovoru cujem i vidim da se ljudi bune da plate bilo sta, a ne sumu od 600 dinara po stanu.

Kako će se sprovoditi taj zakon? Sta ako stambena zajednica jednostavno NECE da prihvati da placa taj iznos bez obzira sta je propisao zakon? Ako zena ima mizernu penziju ni 10 giljada, treba joj objasniti da treba da na sve sto vec placa za GS, mora i na racun zajednice da uplati jos 1000 din. Pitam se samo…

Samo da vam kazem da su komentari komsija “bas me briga kako je u ulazu”. I tako je decenijama…

Ево овако.Кворум.На првој седници треба да се појави 50 % +1 да би имали КВОРУМ за рад седнице.Од присутних за одлуку треба да гласа пола од тога.Ако се не појави довољан број станара заказује се друга седница којој треба да присуствује 1/3.Од те 1/3 половина бира управника.Недоступни станари су они који се не појаве на 3 седнице за редом.Дакле седнице се не сабирају већ ако је на првој 10 на другој нико од тих 10 али дође других 5, на трећој дође 7 који су се појавили или на првој или на другој.Укупан број потребан за одлучивање је 15 јер се седнице не сабирају већ се гледа колико се пута који станар појавио.Ако је дошао 2 пута а једном није,доступан је.Све одлуке осим оне 4 за које је потребна 2/3 већина се доносе са 50 % +1 доступних.Ако идете на недоступне стално морате да имате 3 седнице.Ако предлог није прошао наравно да не можете да га спроведете.

1 Like

Текуће одржавање у већини зграда у БГ у је код ГС.Новина је инвестиционо и оно ће се примењивати тек пошто се донесе минимална цена коју треба да донесе град Београд али пошто је тамо вд стање до избора те цене нема.Вама нико не брани да почнете да уплаћујете на рачун своје зграде а да касније коригујете цену.Она не може бити мања од цене коју пропише Град.На сајту ГС имате списак шта је све текуће одржавање.Све остало морате сами да платите.То је тај резервни фонд који треба да уплаћујете на свој рачун.Такође инвестиционо уплаћујете на свој текући рачун док Град не донесе одлуку да то може преко Инфостана.(моја препорука је на свој рачун).Колико ће бити тај ваш резервни фонд одлучујете сами.Од њега купујете рецимо сијалице,платите да вам неко чисти снег или нешто друго што не спада у одржавање које имате код ГС.Уколико зграду не одржава ГС склопите уговор са фирмом која нуди те услуге или ћете добити ГС.Чишћење исто тако.Ако га већ плаћате не плаћате додатно.

1 Like

Mislim da sam brkao pojam kvorum. Kvorum je minimalni br ljudi koji mora da bude PRISUTNO da bi se o necemu diskutovalo. A za izglasavanje necega mora da glasa 51%. Na prvoj sednici kvorum je 1/2 SVIH stanara, na ponovljenoj 1/3 SVIH stanara. :nerd_face:

Dalje kako se sednice zakazuju (bez obzira na dnevni red) mi moramo videti ko se nije pojavio ni na jednoj od 3, on je nedostupan i kvorum se smanjuje.

E sad, ako se nesto ne izglasa, npr ne slozimo se oko izvodjaca za ugradnju kamera, da li isti dnevni red moze da se ponovi? Da li se odbacuje zauvek? Da li moze da se ide od stana do stana kako bi se skupili dodatni potpisi za vecinu?

На првој седници треба да се појави 50 % +1 да би имали КВОРУМ за рад седнице.Од присутних за одлуку треба да гласа пола од тога.Ако се не појави довољан број станара заказује се друга седница којој треба да присуствује 1/3.Од те 1/3 половина бира управника.

Je l ovako za sve odluke u vezi rada skupstine?

Da li imate neki primer - formu kako se ljudi koji su odsutni izjasnjavaju mailom?