Kućni savet - Iskustva i dileme upravnika

Jednostavno pitanje…ko je nadležan za pokretanje spora oko neplatiša a da to nije dobrovoljni upravnik?Pošto vidim da opština nije zainteresovana za te stvari a realno ide sve po tom upravniku koji odvaja slobodno vreme i energiju za te stvari.

1 Like

Ne mora.Vazno je da ima licencu i da se nalazi na spisku kod PKS-a.Ne mora cak ni iz BG da bude.

2 Likes

Upravnik je nadlezan za sve u ime SZ.Nema tu razlike izmedju obicnog upravnika i profesionalnog.Veliki problem je sto vecina nije procitala sta su sve obaveze upravnika i prihvatila se tog posla.Vec su mnogi poceli dda odustaju.

1 Like

heheh znam ja vrlo dobro koje su obaveze…moje pitanje je bilo u kontekstu šta se radi ako Država ne želi da reaguje po obaveštenju upravnika…u par postova iznad sam naveo odgovor Državnog organa kome je dodeljeno da radi taj posao i sarađuje sa upravnicima.

Ako gradski komunalni inspektor odbije da radi svoj posao prijaviti republičkom.Stanara naravno možete tužiti.Morate imati odluku o prihvatanju troskova odrzavanja i upravljanja zgradom i 50+1 potpisa stanara koji su se slozili sa tom odlukom.U ime SZ upravnik mora svakom stanaru poslati račun(ne uplatnicu) koji sadrzi br.racuna,iznos i naravno taksativno navedeno šta sve stanar plaća.

To je sve urađeno…kažem jako dobro znam šta radim.
Problem prave službe Države koje neće da rade po zakonu jer im je to cimanje i smatraju da je novi zakon kompletno neupotrebljiv…sa druge strane smatram da je nepravedno prema ostalim stanarima da se od njih traži da preko dobrovoljnog upravnika podnose tužbe i td.Ako se porez uredno plaća mislim da bi opština morala da ima službu i advokata za ove stvari(kad zgrada ima dobrovoljnog upravnika) koji će zajedno da pomognu u rešavanju problema.

Ovako troškovi stanara se povećavaju jer teret suda ide na njih uz povećane cene usluga(čišćenje i održavanje)…pa odugovlačenje procesa i td o naplati potraživanja neću ni da govorim.A upravnik nema pravne mehanizme kao profesionalni i naravno nema prioritet u tom slučaju.

Koliko mi se čini sve se polako okreće ka profesionalnom upravniku(bez loše namere rečeno)…samo me brine da sve to ne dobije Slovenački scenario sa profesionalnim upravnicima od pre nekoliko godina.

1 Like

Sta se tu desilo?

Jedna velika i poznata firma za upravljanje zgradama imala je neku vrstu malog monopola na tržištu,preko nje su poslovali profesionalni upravnici koji su radili za tu firmu(ne mogu tačno da se setim naziva firme).

Nakon nekog vremena vlasnik te velike firme je krenuo da uzima kredite i da se zadužuje kod banaka bez znanja vlasnika stanova a u njihovo ime pošto je imao odrešene ruke po zakonu(investiciono održavanje),nešto kao i kod nas.

Nakon toga je upao u dugove iz kojih nije mogao da se izvuče…prevedeno pokrao je novac,ostavio vlasnike stanova u dugovima(od prilike 2000e po stanu a prevara se merila milionima eura) što su vlasnici stanova morali da nadoknade jer ništa nije bilo osigurano nakon stečaja firme i niko nije znao šta je čovek radio,pošto zakon ne propisuje recimo neki odbor stanara zgrade za proveru poslovanja ili slično a po zakonu vlasnici su odgovorni jer nisu vodili računa sa kime zaključuju ugovor.

Inače slučaj se desio u Celju…a firma je poslovala u celoj Sloveniji.

2 Likes

@Buba jel moze voda i secer, molim vas. Recite nam, hocemo li izbeci Slovenacki scenario?

heheh pa nisam rekao da će se to desiti.Realno blesava smo nacija…ne bi me začudilo da se to desi u budućnosti…

1 Like

Da bi se zgrada kreditno zaduzila treba saglasnost 2/3stanara.I nije tacno da ne možete imati savet stanara.Čak je preporučljivo.Naročito u velikim zgradama.Zamislite zgradu od 150 stanova na NBG.I da komunicirate sa 150 vlasnika.Zakon propisuje minimum.Ostalo je na vama.Kontrolisite svoje upravnike,tražite redovno finansijske izveštaje,učestvujte u donošenju odluka.Za sve 3 ponude i još i vi pribavite neku.Stalno ponavljam, ne uzimajte istu firmu za upravljanje i održavanje.Oni spuste cenu upravljanja na 200 dinara i sačekaju vas na održavanju.A ugovor niko ne čita.

2 Likes

Ima tu jako mnogo prostora za manipulacije,da sad ne iznosim moguće načine…ljudi su čudni,smatraju ako plate nešto da dobijaju uslugu kako treba,što je i normalno.
A realno ako ja moram za svaki potez prof.upravnika da proveravam…onda nema svrhe unajmljivati istog, mogu to i sam.
Poenta je da se olakša i uprosti.A zakon je jaaako bušan i sam po sebi dozvoljava manipulacije umesto da bude čvrst i precizan…

2 Likes

Tu se slažemo.Ali na žalost moje primedbe na Zakon,još tokom obuke,su ostale usamljene.Čak sam i sa kolegama dolazila u sukob zbog toga.Meni preostaje da radim na svoj način.

1 Like

Ma naravno…niste jedini.Na žalost bavimo se resavskom školom u zakonima a ne gledamo koliko je to kod nas primenjivo.

Iskreno sve to jako sporo ide,nezainteresovani su oni koji treba da sprovode zakon pa sve praktično blokiraju a nama ostaje da se nekeko ujedinimo i probamo da izvučemo najbolje iz toga.

Prosto ja smatram da ako sam kupio stan,nisam kupio samo to unutar čega živim, već i taj lift,krov, hodnik,stepenice i td…naša nacija još nije dostigla taj mentalni nivo da shvati većinu nekih stvari…na žalost.

1 Like

Pa to je ljudima najteže objasniti.Obično sednicu počnem rečima “Ovo je vaša kuća.A ovo ispred je vaše dvorište” Koliko sam razočarana medjuljudskim odnosima u zgradama u kojima sam bila,mogla bih roman napisati.U Borči je žena plakala a komšija vikao na nju.Jedva sam smirila situaciju.Ovaj Zakon je nažalost izvukao na videlo mnogo toga :frowning:

1 Like

Ista stvar…samo što ja imam zaista većinu komšija koji su revnosni i shvataju da je potrebno ulagati u zgradu,jer na kraju krajeva tako podižemo vrednost naših nekretnina.

I baš zbog njihovog poštovanja prema meni i razumevanja za moje zalaganje ne želim da odustanem.Naravno uvek ima onih koji prave probleme…pa nekako želim da ispoštujem većinu koja bi trebalo da donosi odluke i uključuje se u donošenje odluka.

Ali opet naš mentalitet govori suprotno…manjina se uvek busa u grudi i izigrava kamen u cipeli.Da je sa razlogom i pravim i kreativnim kritikama pa da nešto promenimo…nego onako, eto samo da bi se razlikovali.

Veliki je posao ispred svih nas koji smo ušli u to kolo…a Opštine ni malo ne pomažu,za sve se mora po tri puta uraditi ista stvar da bi došao do informacije.Ništa se ne olakšava nego se toliko komplikuje da poprima epske razmere.

Prošle nedelje me zovu iz Opštine i traže da objasnim na koji sam način napravio sajt skupštine stanara kad nisam platio domen i sve ostalo(u prijavi sam naveo sajt ali ne i ostatak jer koristim besplatan sistem za pravljenje i isticanje sajta)…kažu ‘‘mi ne možemo da zavedemo Vaš sajt jer nije validan!’’

Kako sad ja njima da objasnim da je to normalna stvar u današnje vreme i da postoje web firme koje na taj način reklamiraju sebe i svoje usluge,kad žena koja to radi jede burek u kancelariji??? :smiley:

4 Likes

Zakljucak je, nemoz svako upravnik da bude sa ovakvim nedorecenim zakonom.

Sta ako stanari nece da plate 500 dinara za odrzavanje (upravnik je komsija)? Da li se moze dogovoriti da to bude manje (200din) i kako? U pitanju je stara zgrada na NBG gde se jako tesko saradjuje…

I kako se dono odluke za ulaz? Da li je za svaki rad (npr zamena sijalica u LED, krecenje…) da li se mora sazivati skupstina? Videh u susednom ulazu da su dali ovlascenje dobrovoljnom upravniku da to on radi umesto njih (odlucuje o sredstvima ulaza). Da li je to legalno?

I da li se stari ugovori ponovo prave i kako?U nasoj zgradi sve sto je napravljeno je bilo jos za vreme Slobe…

I da li je moguce napraviti dogovor/ugovor sa stanarom koji zauzima prostoriju umesto placanja? Npr da okreci zgradu 1x godisnje u zamenu za tu prostoriju?

Molim za odgovore posto sam se prihvatio duznosti upravnika i sad se mozda kajem :slight_smile:

Može se doneti odluka za sad na koju god želite sumu,ako postoji servisiranje zgrade preko Gradskog Stambenog,to je olakšavajuće jer još uvek za te male popravke…sijalice i td zaduženo je Gradsko Stambeno.Ali definitivno se mora imati dodatni fond zgrade jer će koliko razumem GS preći više na kapitalno servisiranje tipa fasade,krovovi i td…a sitno ide na teret dodatnog fonda zgrade.

Odluke se donose na osnovu proste većine minimum 50+1% stanara,naravno donete odluke sprovodi upravnik.A što se tiče zajedničkih prostorija…da možete napraviti ugovor o mesečnoj renti i servisiranju ulaza zgrade ili kako se god dogovore stanari…opet 50+1% koliko mi se čini.

Postavili ste mnogo pitanja pa ne znam od kog prvo da pocnem.Ono od cega vi treba da pocnete jeste Zakon o stanovanju koji morate da pročitate.Zakon nije pisan za profesionalne upravnike nego za sve.Olako se ljudi prihvataju svih obaveza koje ovaj Zakon donosi a da ga uopšte nisu pročitali.Na prvoj sednici posle registracije pravite plan održavanja zgrade za narednu godinu.Takodje stanari vas mogu ovlastiti za sve ovo što ste pitali.Kada otvarate račun u banci svakako popunjavate do kog iznosa novca ste ovlašćeni da podižete.Novost koju ovaj Zakon donosi je investiciono održavanje.Tekuće vam ostaje kod GS ako imate potpisan ugovor.Ako stanar ne plaća prijavite komunalnom inspektoru i on odredjuje kaznu od 5000 dinara.Osoba koja zauzima prostoriju treba da plaća novčani iznos na mesečnom nivou jer zauzima zajednički prostor a onda vi od tog novca radite ono šta se dogovorite.Nigde u Zakonu nisam videla da se pominje nekakva mogućnost da neko kreči zgradu umesto da plaća zakup.Možda je nekim drugim zakonom to regulisano,Morate potpisati ugovor i mora se složiti 2/3 stanara da se zajednički prostor ustupi.I molim vas pročitajte zakon.A takodje na mnoga pitanja imate odgovore na http://stanovanje.gov.rs/aktuelno.php Tu imate odgovore vezane i za kvorum