Kućni savet - Iskustva i dileme upravnika

Ja nikako ne uspevam privatnu poruku da pošaljem :slight_smile:

Adresa je: Jurija Gagarina 196

Stvarno nemate PIB.Kako je to moguće? Morate predati zahtev za dodelu PIB-a jer bez toga ne možete otvoriti tekući račun kod banke.Idite kod registratora u opštini i pitajte ga da li može da vam pomogne.Ako ne morate predati zahtev za dodelu PIB a poreskoj upravi.

Ja sam trenutno upravnica iz redova stanara i danas sam se tek registtrovala na ovaj forum pa ako Vam sad znaci nesto, probacu da odgovorim. Da, naravno da moze. Samo pojasnite kog odrzavanja, investicionog, tekuceg ili odrzavanje zgrade sa liftom - sto podrazumeva hitne i neodlozne radove… Inace, ovo sve spada pod komunale usluge, za pravna lica rok zastarevanja je 3 godine za fizicka godinu dana. Upravnik obavestava o kasnjenju sa uplatiom bilo pravno bilo fizicko lice, dalje ukoliko to i stanari zele, prijavljuje se komunalnoj policiji. Kom. policija je duzna da izadje na teren i zahtevaja u ime SZ. isplatu, a ako ni to ne urodi plodom pisu kazne, tj. prekrsajni nalog…

Bio sam danas u opštini i oni su mi rekli da ukoliko nemamo PIB oni će nam isti dodeliti jer sada imaju tu mogućnost. Čekam rešenje i nakon toga dobijenog idem u banku da otvorim račun i igre mogu da počnu :slight_smile:

Hvala na pomoći.

1 Like

Na koji način može da se sazna uvid u finansijsko stanje kod Gradskog Stambenog i uvid u ugovor sa njima? Nigde nisam pronašao formu tog zahteva? Da li se piše u slobodnoj formi?
Hvala.

Zaboravite to.Nema finansijskog stanja zadnje dve godine.A kopiju ugovora možete da im tražite da vam dostave.

Poštovana ove usluge nisu komunalne i ne zastarevaju za godinu dana.Komunalna policija nema nikakve veze sa ovim već komunalna inspekcija.Ali ni ona ne želi time da se bavi.Retko ćete u praksi naći inspektora koji će kazniti nekoga zbog neplaćanja.Prema tome,opomena,advokat,tužba.To je put.I srećno :grinning:

Postovana, hvala na korekciji. Ovu informaciju sam dobila direktno od gospodje iz Sekretarijata za komunalne i stambene poslove. Ako ona laze, lazem i ja :slight_smile: Gospodja mi je objasnila da je ovo pocetak a naravno posle, kao sto ste rekli, opomena, advokat, tuzba.

Buba, mozete li mi reci da li se odluka:
O MINIMALNOJ VISINI IZNOSA TEKUĆEG ODRŽAVANJA ZAJEDNIČKIH DELOVA ZGRADA, VISINI IZNOSA NAKNADE U SLUČAJU PRINUDNO POSTAVLJENOG PROFESIONALNOG UPRAVNIKA I MINIMALNOJ VISINI IZNOSA NA IME TROŠKOVA INVESTICIONOG ODRŽAVANJA ZAJEDNIČKIH DELOVA ZGRADE NA TERITORIJI GRADA BEOGRADA
odnosi samo na St. Z. sa prinudno postaljenim upravnikom ili na sve, npr. koje imaju upravnika iz redova stanara?
Pozdrav! :slight_smile:

Neka se gospodja malo edukuje.Ovo nije komunalna delatnost.

Za naknadu za prinudnog upravnika-da.Odnosi se samo na prinudnu upravu.Što se fondova tiče ne smeju iznosi da budu niži od propisanih,smeju da budu isti i viši.Ali o iznosu moraju stanari da donesu odluku sa 50 posto +1 glas.Vofite računa o svim parametrima za izračunavanje iznosa.

Draga Ljubinka, mozete li mi reci koji su parametri, da li mislite na ovo

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре доноси
ПРАВИЛНИК
О ВРСТИ, ОБИМУ И ДИНАМИЦИ АКТИВНОСТИ ТЕКУЋЕГ И ИНВЕСТИЦИОНОГ
ОДРЖАВАЊА ЗГРАДА И НАЧИНУ САЧИЊАВАЊА ПРОГРАМА ОДРЖАВАЊА
(„Службени гласник РС”, број 54/17)

Postoji li neka mogucnost da se cujemo mozda telefonski, kako bih mogla bolje da razumem celu ovu pricu?

Ne to,to je pravilnik.Treba vam Odluka grada Beograda o minimalnom iznosu .50-2018.pdf (415.5 KB)

Ljubinka, hvala Vam od srca na angazovanju! Dakle samo da potvrdim, posto je nasa zgrada starija od 30 godin i sa 2 lifta min. visina tekuceg odrz. je 469,11 a investiciono 10,16 po m2?

1 Like

Da,ako vam zgradu ne održava Gradsko stambeno.Ako održava onda preko njih plaćate tekuće održavanje i lift a uvodite investiciono.

Da placamo i stambenom od kojeg nemamo apsolutno nikakve vajde. Zato placamo i tekuce i investiciono i ozbiljno smo otvorili temu raskida ugovora sa stambenim. Nadam se da je i ova opcija ok? Ja vec uveliko kontaktiram preduzetnike koji se bave hitnim i neodloznim intervecijama, ako kojim slucajem imate nekog da preporucite za ovaj posao, bila bih Vam veoma zahvala za kontakt.

Moram dodati da bi bilo veoma lepo kad bi neko od drzavnih organa, zaduzen za stambene zajednice davao ovakve odgovore a ne da moramo da se dovijamo po forumima… Ja ne mogu ni da opisem koju su oni svi meni ludnicu napravili u glavi od razlicitih informacija a za potpuno jednu te istu stvar. Sto se stambenog tice, to je jedan glomazan drzavni parazit koji u ovom obliku ne sme da postoji… Samo jedan od primera iz nase st. zajednice je od pre koju godinu gde je u sred leta pukla neka cev. Dosli iz Rastosnice, naravno posle vise od 24 sata, tona vode iscurela brzinom svetlosti… dok su u sred leta skoro nedelju dana ostavili kompletnu zgradu bez vode, nisu se ni poored nasih poziva udostojili da nam dovezu cisternu sa vodom… Srecom pa u kraju imamo parkic za pse koji im cesmu za vodu pa smo se tako snalazili a kupanje kod komsija… Posto su nataren izasli posle celog jednog dana, mozete misliti koji su to kubici vode iscureli, placali smo ogromne racune za vodu i to poduze…
Svaki put kad treba da ih zovem, muka me hvata, a to mi placamo i ne tako malo…

Vi kao Stambena zajednica možete da donesete kakvu hod hoćete odluku sa potrebnim brojem glasova.Dakle možete dodatni fond ako su se stanari složili.Gradsko stambeno je priča za sebe.Imate na forumu celu temu posvećenu njima.Ne zaboravite da je otkazni rok čini mi se 6 meseci.I ako raskinete sa njima morate imati potpisan ugovor sa nekom firmom za održavanje.

Molim za sledece tumacenje clana Zakona (Kvorum)
Primer…20 stanova u zgradi…ne odrzi se sednica zbog nedostatka kvoruma (potrebno 11 stanara). Na ponovljenoj sednici prisutno je 7 stanara. (1/3 dovoljna). Ukoliko je na dnevnom redu neka tacka o kojoj treba da se glasa za ili protiv, da li je za ZA dovoljno 4 glasa od prisutnih 7 ( i onda je odluka obavezujuca za sve) ili je 7 stanara samo dovoljno za kvorum i odrzavanje sednice a vecina tj. 11 je uvek potrebno za bilo kakve Odluke?

Postovana Buba,
Mozete li da podelite vasa iskustva koji su troskovi stambene zajednice kada je u pitanju
proces prinudne naplate od vlasnika koji ne zeli da placa ?
I za koji vremenski rok zastarevaju potrazivanja za investiciono odrzavanje?

Profesionalni upravnik nam je sada poslao račun za 6 mesec jer je imao problem sa nekim kodom. Mene zanima da li moram da platim?