Kućni savet - Iskustva i dileme upravnika

Da li ste vi upravnik? Ako jeste tražite od katastra da vam dostavi dokumentaciju.Ako niste upisali u registracionu prijavu lokal kako onda da im šaljete račun?Uradite dopunu predmeta u opštini.Ne znam zaista da li možete retroaktivno da nekome šaljete račun a niste ga registrovali kao deo svoje SZ.

Jesam upravnik. Videću sa Katastrom. Hvala na savetu.
Nisam im slao do sada. Upravo paljem molbu za ispravku, a ond aću se konsultovati sa nekim pravnikom.
HVALA svakako!

1 Like

Pozdrav svima. Opet imam pitanje u vezi naplate računa od strane investitora. Pošto smo nekako kao SZ uspeli da izdejstvujemo da upravnik investitoru izda fakturu za neplaćene račune, sada smo se našli u situaciji da nam investitor preti retroaktivnom naplatom za ugradjene ivčnjake, trotoar, neku zaštitu ventilacionog sistema i td. To nam dodje kao neki revanšizam na naše potraživanje. Sve u svemu našu stambenu zajednicu očekuje faktura od preko milion dinara za radove izvedene na zgradi u periodu od kada je SZ registrovana pa do početka useljenja prvih stanara a to je od 11.11.2019 pa do recimo 15.12.2019 godine jer je tada investitor imao 100% glasova, jer ni jedan stan nije bio prodat zvanično… :grinning: …Da li neko ima neki savet ili komentar za ovu totalno nestvarnu sitaciju???

Do te situacije i otvorene ucene došlo je putem e-mail i to ne samo zbog naplate već i kao pretnja na smenu upravnika, koji nam je postavljen od strane investitora.

Pozdrav Buba, nov sam ovde, ali me zanima jedno pitanje. Možda na to može i neko drugi da mi odgovori ako zna. Da li mi moramo da prihvatimo taj minimum za investiciono održavanje koji je grad doneo, ili možemo da idemo npr sa fiksnim iznosom po stanu, npr 400 dinara, to je svakako manje od propisanog minimuma?
Što se tiče plate upravnika ako sam dobro razumeo, moraju se plaćati porez i doprinos za PIO ukoliko je neko zaposlen (to je moj slučaj). Drugačije ništa ne može? Prvenstveno pitam kako bih mogao stanarima da ponudim jeftiniju varijantu, da nema plaćanja tih poreza.

hvala unpared.

Pozdrav i dobro došao.Ne morate prihvatitit minimum.Ukoliki želite da plaćate po stanu isti iznos treba dvotrećinskom većinom da donesete Odluku o promeni kriterijuma jer je za incesticiono održavanje predvidjeno da se plaća po kvadratu ukoliko Stambena zajednuca ne odluči drugačije.Upravnik se može plaćati po bilo kom osnovu :stalni radni odnos,ugovor o delu,pp poslovi,dodatni rad…ali sve to iziskuje angažovanje knjigovodje koji treba da obračuna poreze i doprinose.Ne podržavam plaćanje upravnika na ruke.Ne sporim pravo da neko za svoj angažman naplaćuje svoj rad ali kroz legalne tokove.Pozdrav

Hvala ti.

Slažem se, ja želim sve fer da uvedem, jer kod nas je do sada to obavljao gospodin iz zgrade, koji je imao blagajnika isto iz zgrade i sve su radili sa blagajnom. Dakle one priznanice, ručno popune i idu od stana do stana i tako skupljaju novac. Toga više nema i nije po zakonu. Tako da “wish me luck” za uvođenje baš novih mera koje su zakonom obavezne iako su ljudi već dugo godina radili ovako. Nisu ništa oni potkradali, ali jednostavno nije bilo po zakonu.
Igrom slučaja meni se otac bavi knjigovodstvom, a ja sam ekonomista, i situacija je da ne moraš da angažuješ knjigovođu. Može jednostavno upravnik da podnese sve te obrasce i da plati zahtevane poreze i doprinose za PIO i onda isplati platu. Bukvalno ima obrazac kako se izračunavaju doprinosi i porezi za ugovor o delu, jer bih ja to radio.
Ne bežim od legalnog toka, samo će to biti veći trošak po stanu.
Dakle za investiciono održavanje mogu da dam predlog da to bude fiksni iznos npr od 400 RSD, umesto propisanog minimuma 10.16 rsd po m2. Jer smatram da će im ovaj iznos od 10.16 RSD po m2 biti previše, pa sam hteo da predložim neki niži iznos.
Hvala i pozdrav.

1 Like

Moje skromno mišljenje je da Vam ne može ništa. To je čist bezobrazluk.
Da li postoji Programom održavanja i odluka Skupštine SZ o njegovom usvajanju?
Program izrađuje Upravnik a usvaja ga Skupština SZ.
Upravnik je bio dužan da u godišnjim izveštajima o radu da prikaz ukupnih prihoda i rashoda stambene zajednice, realizovanih aktivnosti u odnosu na planirane, kao i iskorišćenja sredstva za realizaciju svake od aktivnosti.
Ako gore navedeni radovi nisu pomenuti u godišnjim izveštajima Upravnika, tada nisu ni bili predmet Programa održavanja (što sada pokušava retroaktivno da nametne neuki i bezobrazni investitor).

1 Like

Samo donesite odluku potrebnom većinom glasova.Super je da se vi razumete u knjigovodstvo (struka) i naravno da to nije mali izdatak za SZ.Ovo sam napisala za one koji ne znaju to da rade.I samo da napomenem ukoliko SZ nešto izdaje mora da radi završni račun.Ukoliko ne,onda vi samo vodite evidenciju uplata i rashoda naravno ali vi to bolje znate obzirom na struku😀Morate im izdavati račun u ime SZ ili vršiti naplatu preko Infostana.Bidite šta vam se više isplati.Otvaranje računa se podrazumeva.

Znam, mi imamo neku zajedničku prostoriju koju nekome dajemo u zakup. Ja ti iskreno moram videti da napravim da je to drugačiji ulaz na tekući račun, jer je neralno da radim završni račun za stavku koja donosi 1200 RSD mesečno. To je apsurdno i nenormalno.
Treba mi još savet vezan za naplatu:

  1. Ukoliko se odlučim da to ide preko uplatnica koje ću im ja davati, moja ideja je da naknada za upravnika i troškovi investicionog održavanja budu jednoj uplatnici zbog provizije i pretpostavljam da to nije problem?
  2. Ukoliko ima onih koji ne plaćaju, kako mislite da je najbolje da to regulišem, a da ne uključujem da to ide preko Infostana (zbog provizije, njihovih naplata utuženja i slično…).

Da li ako se postigne odluka i većina potpiše da prihvata da uplaćuje naknadu i troškove investicionog održavanja, i desi se da imam one koji ne plaćaju uopšte, ja ih ponovo zamolim da to urade i izmire sve obaveze, da i kada to ne urodi plodom, pozovem komunalnu policiju ili na koji način da taj iznos naplatim?

Otvaranje računa mi je prva stavka, to bih odmah otišao da uradim, jer blagajna je najlakši način za malverzacije, a meni to nije cilj, cilj mi je da imam lepu zgradu, čistu, urednu i da sve bude fer i korektno. Uopšte ne gledam da zaradim od ovoga i u većini slučajeva smatram da će se upravnik iz redova stanara više truditi za svoju zgradu. Naravno čast izuzecima, postoje profesionalni upravnici koji su odlični, ali verovatno takvi koštaju više.

Ne možete da donesete odluku da za investiciono održavanje naplaćujete manje od minimalnog iznosa koji je odlukom utvrdila Skupština grada.

Obratite se komunalnoj inspekciji opštine. Potrebno je da im dostavite:

  1. Tačan iznos potraživanja (za to morate da imate dokaz da ste neplatiši dostavljali uplatnice, na svakoj bi trebalo da bude napisano koliki je njegov dug u momentu izdavanja uplatnice-računa, što je ujedno i opomena).
  2. JMBG neplatiše
  3. Broj tekućeg računa SZ.

Možete na jednoj uplatnici naplaćivati naknadu za investiciono održavanje i upravljanje. Ja tako radim, naplaćujem investiciono, tekuće održavanje i upravljanje. U tom slučaju u Odluci mora da bude naznačeno koliko je od ukupne sume za investiciono, koliko za tekuće održavanje a koliko za upravljanje.

To je nevažno.Važno je da zgrada funkcioniše i da su stanari zadovoljni

Pozdrav svima, pošto sam u zgradi skupio više od 51% saglasnosti (potpisa) vlasnika stanara, sada je potrebno da sa dosadašnjim upravnikom odem u opštinu i zvanično uradim prenos svega na mene. Da li može neko da mi kaže gde se to radi na opštini NBG, da li se ide samo u opštinu i šta je još potrebno osim spiska potpisa vlasnika stanova u mom ulazu?
Hvala unapred svima!

Pozz

Jeste li završili papirologiju ili vam i dalje treba savet?Nisam videla objavu

Pozdrav, trebao bi mi savet. Ja sam zvao opštinu i rekli su samo se predaje neki obrazac za ažuriranje podataka tamo na šalter, i treba izjava dosadašnjeg upravnika da daje ostavku.

Takodje, da li mi je potreban PIB ili i bez njega mogu da otvorim tekući račun u Banca Intesa konkretno?

Ako ja dobro razumem PIB se uzima ako zgrada ima neku zaradu od iznajmljivanja prostora ili slično? Ili moram i PIB da odem da dobijem, pošto sada trenutno imamo samo MB.

Hvala unapred na pomoći.

Pozz

Poštovani treba da popunite novu registracionu prijavu,priložite zapisnik sa sednice kada ste izabrani za upravnika,sa 51 posto potpisa,ostavka bivšeg upravnika,taksa,kopija lične karte.PIB ste dobili kada ste se prvi put registrovali,tražite od bivšeg upravnika.Ako vam ne dostavi idite u poresko i tražite kopiju PIB-a.Bez toga ne možete.I nemoguće je da nemate PIB.Proverite.PIB nema nikakve veze sa izdavanjem prostora.To vam je poreski broj.Pozdrav

Znači idem onaj obrazac prijave za registraciju stambene zajednice i onda promena podataka verovatno. Ok.

Ja sam u registru stambenih zajednica jedino pronašao matični broj, a ne PIB broj. Svakako ću i njega izvaditi ukoliko ga do sada nisu.

Onda sve imam, u ponedeljak idem to da završim, nadam se da će sve proći ok.

Hvala na pomoći i savetima.

Pozz.

Ne znam kako nema PIB.Ne može da se registruje bez toga.Pošaljite mi adresu u privatnoj poruci da vidim.

Izvinjavam se. Sada ja nisam video poruku na vreme :slight_smile:
Pokušavam preko telefona da pronadjem privatne poruke, ali ne uspevam. Molim Vas napišite Vi meni pa ću Vam sve reći.

Hvala najlepše.

Kliknite na ovo B u krugu i izaći će vam mogućnost slanja privatne poruke.Pošaljite mi adresu vaše zgrade.Pozdrav