Kućni savet - Iskustva i dileme upravnika

Naravno saljem primer (pelcer), samo na koju adresu?

Nemojte da ja sudim,ne svidja mi se ta uloga :grinning:Elem,ja mislim da morate dostaviti fakturu.Čak su nam rekli da treba na njoj da piše račun-obračun.I nema razlike izmedju prof.upravnika i upravnika kada su ove stvari u pitanju.Na osnovu čega ćete utužiti dužnika ako nema verodostojne isprave tj fakture? Faktura mora da sadrži sve elemente kao bilo koja druga.Možete je napraviti i u exelu kako je predlagao @predrags a možete uzeti i neki program koji to radi.Naravno to je onda trošak SZ.Jeftin je evioso.

može , ali je potrebna 100 postotna saglasniost, i ide preregistracija SZ na nešto drugo

Mislite na Pravila vlasnika ili…?

da na to , davno bilo kada sam čitao zakone

Hvala na odgovoru i preporuku za evioso.
Hvala i @predrags -u na poslatu tabelu.
U najgorem slucaju dostavljacemo fakturu samo problematičnom komšiji.

U procesu smo registracije novouseljene zgrade. Kako ste rešili video nadzor u zgradi? Koliko sam shvatila zabranjeno je postavljanje kamera po spratovima. Postavili bi smo kamere u ulazu, na parkingu koji nije u vlasništvu svih stanara, i na prilazu zgradi. Našla sam dosta protivrečnosti oko toga šta se sme-ne sme. Kakva su vam iskustva?

Pozdrav svima, skoro sam se uselila u novu stambenu zgradu sa 80 posebnih delova i zatekla spor stanara oko:

  1. jedna grupa stanara želi da postavi ogradu sa kapijom oko cele zgrade kako nam niko ne bi prolazio preko parkinga, ulazio nepozvan na posed zgrade,da se zaštitimo od vandala itd.
  2. zatim da se na ulaz u parking postavi rampa kako bi parking koristili samo vlasnici parking mesta i ostalim stanarima da se zabrani pristup iako se na toj parking strani nalaze ulazna vrata bez stepinca za invalide.
  3. i vlasnici garažnih mesta žele da se zaključavaju vrata koja vode ka podzemnoj garaži iz zgrade i da samo vlasnici garažnih mesta imaju ključ iako se tu nalaze mnogobroje instalacije, sistemi za požar, alarm, toplotna podstanica i sve ostalo što savremene zgrade imaju (ne baratam terminologijom).
    Na koje od spomenutih zahteva komšije imaju pravo i u kom obimu?
  1. Da li je grupa stanara koja to zeli pre izricanja zele merila telesnu temperaturu?
  2. Isto pitanje?
  3. Raspolaganje prava pristupa poebnim delovima se uredjuje opsti aktom sz. Jednostavnije Skupstina stambene zajednice donosi odluku ko ima pravo da pristupi kojim yajednickim prostorijama. Ukoliko takva odluka ne postoji, svi vlasnici poaebnih elova su ravnopravni.
1 Like

Ja sam zbog toga otišao u policijsku stanicu i tražio da me primi načelnik. Gospodin mi je objasnio da sme da se snima sve što ne narušava ničiju privatnost, ulazna vrata stana i bilo kakvi prozori su veliko NO NO zbog toga.

1 Like

Poštovanje, u zgradi trenutno funkciju upravnika vrši profesionalni upravnik, odlukom stanara i vlasnika stanova odluceno je da tu funkciju preuzme jedan od komšija, vlasnik stana. Interesuje me da li i na koji nacin novi upravnik može da preuzme naknadu za upravljanje zgradom, da li sa racun stambene zajednice ili na drugi nacin. I da li upravnik može u istom momentu da bude zadužen i za čišćenje rnje zgrade. Hvala unapred.

Da li stambena zajednica može dobiti kredit od banke? Tipa za sanaciju krova? Zna li neko detaljnije o tome

Poštovani, imam još jedno pitanje. Pre nego je investitor predao kupcima stanove postavio nam je svog upravnika, tako da upravnik nama stanarima izdaje račune za plaćanje fonda zgrade, održavanje lifta i ispalatom za upravnika zgrade, ali ne šalje račune za neprodate stanove. Onosno situacija je takva da investitor ne plaća ništa za stanove koje nije još uvek prodao jer mu upravnik i ne šalje račune ili fakture. Tako da nam investitor za sada duguje već više stotina hihada dinara. Trenutno ne možemo da smenimo upravnika jer ne možemo da skupimo 2/3 potpisa, pa me interesuje kako da rešimo ovu situaciju i da Investitor dobije fakture za naplatu?

Profesionalnog upravnika mozete da smenite tek kada sakupite 2/3 potpisa.
Pitanje je ko ima vecinu u vasoj zgradi, vi stanari ili investitor ?
Svakako imate pravo a to i trazite da vam upravnik obezbedi uvid u kompletan finansijski izvestaj - izvode iz banke .
Trazite od organizatora upravljanja sa kojim taj upravnik ima potpisan ugovor da vam napismeno odgovore da zasto ne naplacuju sve usluge i investitoru za stanove koji nisu prodati jer po zakonu investitor mora da placa odrzavanje i za prazne stanove.
To sto ne stizu racuni ne znaci da investitor i ne placa zato prvo trazite uvid u fond zgrade.
Sledece sto mozete je da se obratite komunalnoj inspekciji i sudu casti privredne komore koja je nadlezna za sankcionisanje profesionalnih upravnika.
Moj vam je savet da se za sve obracate upravniku na starinski nacin - preporucenja posiljka sa povratnicom.

1 Like

Hvala na odgovoru.
Interesuje me još da li potraživanja SZ mogu da zastare? Odnosno da li ćemo mi kao stambena zajednica sledeće godine na primer u martu mesecu (01.03.2021.) moći da tražimo da se isplati dugovanje iz januara mesec ove godine (31.01.2020)? Jer realno gledano dok se mi organizujemo i promenimo upravnika proći će vreme.

Pozdrav,
negde sam pročitao:
U slučaju neplaćanja troškova održavanja zgrade da li je moguće da stambena zajednica iste naplati prinudnim putem i koji je rok zastarelosti?

U slučaju neplaćanja troškova održavanja, što je po Zakonu obaveza vlasnika svih posebnih delova, stambena zajednica može da utužuje takva potraživanja od vlasnika posebnog dela (profesionalni upravnik u ime stambene zajednice tuži vlasnika posebnog dela), a s obzirom na to da održavanje nije komunalna usluga rok zastarevanja je duži od jedne godine, odnosno po članu 371. Zakona o obligacionim odnosima potraživanja zastarevaju za deset godina (ukoliko zakonom nije određen neki drugi rok zastarelosti).

1 Like

Na žalist banke još uvek ne daju kredite SZ.Morali biste da date nešto u zalog a nad zajedničkim delovima zgrade ne može da pistoji hipoteka.Ne možete založiti stepenište,lift,fasadu… a to su delivi koji pripadaju SZ.Takodje kao pravnim licima banke traže tavršni račun čini mi se za dve godine unazad.A retko koja SZ ima knjigovodju i radi završni račun.

Drage “kolege”,
Molim Vas za pomoć i iskustva u vezi par pitanja.
U našoj zgradi postoj poslovni prostor u vlasništvu Ministarstva odbrane od 200m2 koji je ranije bio podrum, u nekom trenutku je konvertovan u poslovni prostor.

  1. Da li i pred kojim telom možemo da saznamo na koji je način izvrešena konverzija zajedničkog dela zgrade u lični i promenjena namena?
    Ja sam do sada pisao Vojnom pravobranilaštvu, Zaštitniku građana, Opštini, ali naravno, nailazio sam na zatvorena vrata.
  2. Da li MO ima dužnost da plaća održavanje kao i ostali? I da li obzirom da se ne odazivaju mogu da se proglase nedostupnim?

Da počnemo od početka.Da li ste ,kada ste registrovali zgradu,upisali taj poslovni prostor u registracionu prijavu? Ako jeste,šaljete im normalno račune kao i svima ostalima.I nema šta tu da traži zaštitnik.Tretirate ih kao bilo kog drugog stanara.Pošaljete advokatsku opomenu i onda tužbu.
Što se drugog pitanja tiče:
Ako je taj prostor upisan u katastar, onda mora postojati dokumentacija na osnovu koje je upisan vlasnik. Ako je prostor upisan, onda se moze traziti uverenje o istorijatu upisa, pa bi onda trebalo da se u uverenju navede istorijat svih promena na parceli/stanu ili poslovnom prostoru.Navesti razlog zbog kojeg to tražite i pokušate u katastru.

Nisam upisao u registar, sada vidim. Šta sada!?
Prostor je upisan u katastar. Da li imam prava da tražim uvid u katastru obzirom da nisam vlasnik?