Kućni savet - Iskustva i dileme upravnika

Hajde jos jednom da dosadim i necu vise.
Saglasili su se stanari da za investiciono odrzavanje zgrade odvajaju po 500 dinara, odnosno, da tih 500 legne na racun ulaza u banci, s tim da ce naplatu vrsiti Infostan.
Da bi se to desilo, stanari ce placati tacno po 568.19 dinara mesecno, tj.taj iznos ce biti na uplatnici (500+12%).
E sad dolazi glavno pitanje za one koji tacno znaju tj.one koji su imali iskustvo sa ovakvim odlukama:
Koji od ova 2 iznosa treba da stoji na odluci da bi na racun u banci na kraju ovog kruga naplate leglo 500 dinara - 500 ili 568,19 ?
Drugim recima, da li se odluka izradjuje na iznos koji se zeli da bude na uplatnici, ili na iznos koji se zeli da legne na racun u banci?

Gle cuda, veliki znalci u Infostanu ne znaju koji iznos je korektan tj.ne znaju odgovor na ovo pitanje, upucuju na finansijsku sluzbu koja naravno na mejlove NE odgovara.

Pitanje je jako bitno i molim za odgovor jer ovakva Odluka mora biti overena kod notara i to po ceni za pravna lica, a da ne bude naopako i da ne radimo 2x, odlicno bi bilo znati informaciju (da nam ne naplate jos 12% na veci iznos, ili da ne umanje 500 za 12%).

Hvala

Iznos koji vi sami odredite pa se od njega odbija 12% usluga infostana znači ako hoćete 500 da završi na računu u banci morate imati odluku na 568,19.S tim da ukoliko imate potencijalnog neplatišu za koga znate da je socijalni slučaj odmah ga odlukom iskjučite od naplate jer u troškovima izvršitelja učestvujete sa 8% a on neće moći da mu naplati dug

1 Like

Pa ne znam kako da ZAHVALIM ne samo na prvoj informaciji, vec na jos vaznijoj drugoj - iskljucenje neplatise Odlukom, a bas takvog imamo, 110% socijalni slucaj koji se jos hvali time da nista ne placa godinama…pitala sam se ima li nekog leka da nas ne dere Infostan za troskove uzaludnih tuzbi o kojima se ovde pisalo, I spremala sutra da opet idem do saltera I bas to pitam…I eto, kao da ste znali sta da mi tacno kazete.

Ogromno HVALA! Jer znam da mi to ne bi rekli na salteru, a sto bi, lepse im je da nam otmu novac.

Hvala puno

Potpisao sam ugovor sa njima pre 20 dana, u obavezi su da vam detaljno objasne ugovor pre potpisa, pa sam ja to pravo iskoristio da se detaljno raspitam. Pozdrav

1 Like

Postovanje,

Posto sam htela da proverim sa velikom gospodom iz Infostana ovo u vezi iskljucivanja neplatise iz naplate Odlukom SZ (nije da ne verujem vec mi je zvucalo previse dobro da bi bilo istinito), napisala sam mail I dobila odgovor od neke Andree Stojanovic, koja je ako sam dobro shvatila, obican referent, I koja kaze da to NIJE moguce tj.da ako je osoba uvrstena u spisak stanara I ima ident broj, onda ce I njoj biti dodata stavka za investiciono odrzavanje.

U nasem konkretnom slucaju neplatisa je zena koja zivi u zajednickim prostorijama, uplatnica se vodi na njenog pokojnog muza koji je I sam godinama pred smrt prestao da placa infostan, a ona isto nastavila. Ne znam dal je socijalni slucaj jer sumnjam da je zavedena kao takva u nasoj drzavi, ali ne radi, zivi sa maloletnim sinom, ne placa racune, zivi na zajednickoj struji I vodi, cula sam da prima neku malu penziju pokojnog muza I to je to (koliku penziju prima ne znam).

U ispostavi Infostana odbijaju da daju ikakvu info vezanu za neplacanje, tuzbe I sl.u vezi tog slucaja, a gospoda u centrali na mailove odgovaraju sa dve do tri reci, najcesce sa da ili ne…ili jos bolje - uopste ne odgovaraju!

Gde ste se vi I kako vi raspitali za opciju iskljucivanja iz naplate ovakve osobe?
Kako da dodjem do informacija kada beli medvedi iz Danijelove ne zele da komuniciraju I saradjuju?
Ko ce meni da objasni detalje Ugovora ako je sada ovako?

Hvala svakome ko moze da mi da precizan I konkretan odgovor.

Pre donosenja odluke i overe kod notara idite u Danijelovu.

Moj savet je da zakazete sastanak u Danijelovoj preko mejla

[email protected]

Tamo cete dobiti tacne informacije jer nisu isti uslovi za vece i manje stambene zajednice.
Pustite referente koji odgovaraju na mejlove, vecina njih nema pojma, licno jako losa iskustva imam sa njima.
A za pocetak izvadite “listing korisnika sa povrsinama i brojem clanova u ulazu” da vidite da li stanje u infostanu odgovara sa stanjem kod vas u ulazu.
Ako neko od stanara već duguje infostanu, pitanje je kako ce infostan da raspodeli prinudnu naplatu a trazi ucesce Stambene zajednice u troškovima iste.

‘Losa iskustva’ je veoma blaga rec. Firma, pa bila
I drzavna, sa kojom gradjani I jos gore upravnici ne mogu da komuniciraju je losa, u slucaju Infostana najgora. U Stambenom su otvoreno bezobrazni, ili jos bolje, ne skrivaju se od komunikacije sa upravnicima, bar ovde kod mene a Nbg, a gospoda iz Infostana se ugladjeni, osioni, I jos gore neznalice, ponasaju se kao da rade u tajnoj sluzbi, do osoblja se nikako ne moze stici…bedno I prostacki je najblaze receno. Na salteru ne daju ‘poverljive informacije’ koliko neki stanar dugo ne placa racune kao da je info vezan za nuklearno naoruzavanje istoka sveta, a upravnik mora imati uvid u takve opste informacije.

No, recite mi sa kim da trazim sastanak - sa nekim iz pravne sluzbe ili osobom zaduzenom za sklapanje ugovora sa stambenim zajednicama?
Pretpostavljam da treba da trazim da mi predoce egzaktne uslove za nas ulaz s obzirom na broj ljudi I povrsine (kako ste vec rekli)…?

Hvala na odgovoru zaista, neprocenjiva pomoc.
Vec mi dodje da odustanem koliko je sistem korumpiran I urusen.

Prema odredbama Zakona o stanovanju i …Č
Obaveze vlasnika posebnih i samostalnih delova zgrade

Član 14.

Vlasnik posebnog dela, odnosno vlasnik samostalnog dela zgrade, dužan je da:

  1. učestvuje u troškovima održavanja i upotrebe zajedničkih delova zgrade i katastarske parcele na kojoj se nalazi zgrada, u meri i na način određen ovim zakonom;

Shodno tome, Skušština stambena zajednice ne može da oslobodi nekoga od zakonom propisane obaveze. Ono što može Skupština stambene zajednice je da donese odluku sa 2/3 većinom da se troškovi održavanja (socijalnog slučaja) raspodele po nekom ključu na sve vlasnike poebnih delova.
Jednostavnije: Vi ste u obavezi da prikupite minimum, mrsečno toliko…Ukoliko nekoga želite da oslobodite, dopunite kasu…

Samo pošaljite da želite da uvedete investiciono održavanje preko njihove naplate i reci ce vam kada da dodjete u Danijelovu.
Sad jedino zbog korone mozda ne primaju, ja sam isao pre.

Poštovanje!

Novi sam upravnik zgrade iz redova stanara i vrlo su mi bile korisne informacije i komentari na ovom forumu. Zgrada ima preko 50 stanova (od kojih se četvrtina iznajmljuje) i 10 lokala u privatnom vlasništvu. Možete samo zamisliti komplikacije oko održavanja sednica skupštine stanara,ili naplate troškova održavanja.

Planiram da uvedemo elektronsku komunikaciju pa me interesuje da li neko ima iskustva sa aplikacijom Moja Zgrada (mojazgrada.rs) ili neki drugi predlog (viber i sl.) kako bi se uspostavila bolja komunikacija između upravnika i stanara (vlasnika).

Mislimo da uvedemo i naplatu za investiciono održavanje preko Infostana. Iz prethodnih komentara sam razumeo proceduru u vezi sa potpisivanjem ugovora sa Infostanom. Brine me problem oko neplaćanja i tužbi gde Infostan može lepo da se ugradi u troškove izvršitelja koji se srazmerno skidaju sa našeg računa. Da li neko ima konkretna iskustva na ovu temu?

Puno hvala unapred na svakom odgovoru i komentaru!

Pozdrav Filipe.Nemam baš iskustva sa Infostanom i ne znam kako oni naplaćuju troškove utuženja.Možda će neko drugi imati šta da kaže.Za sve druge nedoumice pitajte ovde,saveti se nesebično dele.Lično nemam dobra iskzstva sa viber grupom (ali ja sam i prof.upravnik) jer komunikacija postane ubrzo previše neformalna.Ljudi nemaju meru u koje vreme i šta pišu.Neretko se i posvadjaju izmedju sebe.To ne mora da bude tako svuda.Vi najbolje poznajete komšije.Za mladji svet verovatno bi aplikacija bila ok.Takodje mejling lista.Mejl je ipak formalniji vid komunikacije i može da se glasa mejlom i izjašnjava o svim pitanjima.Za starije komšije ubacite listiće za glasanje ( sa jasnim obrazloženjem za šta glasaju sa pinudjenim opcijama ZA PROTIV UZDRŽAN,i onda neka ubace u sanduče.Izjašnjavanhe pisanim putem je takodje dozvoljeno.Što se pidstanara tiče i oni mogu da učestvuju,samo moraju imati ovlašćenje.

1 Like

Hvala Vam na odličnim savetima!
Kombinacija mejling liste i listića za glasanje mi zvuči kao vrlo prihvatljiva alternativa. S obzirom na situaciju, naplate za investiciono održavanje ćemo početi od 1. januara pa ima vremena da smislimo najoptimalnije rešenje.
Pozdrav!

1 Like

Pozdrav Filipe i pišite kako se snalazite.Srećno :grinning:

1 Like

Pozdrav svima.
Koje je resenje kada stanari hoce da izglasaju iznos investicionog odrzavanja koji je manji od iznosa koji je Grad Beograd odredio da bude po m2 ?

Ne može.Jasno se kaže “minimalni iznos”.Možete jedino da promenite kriterijum dvotrećinskom većinom pa da plaćaju po stanu odredjeni iznos.Ali ne znam kud će manje nego što je propisano.

1 Like

Buba hvala na odgovoru, nije moj ulaz, pitam za komsije.
Odlucili su se za iznos koji je manji od minimalnog.
Razlika je 200 din, kazu bolje i to nego da se nista ne placa.

E sad da pitam nešto za sebe :
Sto se tice obracuna, kad je u pitanju Investiciono odrzavanje, da li upravnik iz redova stanara treba da dostavlja svaki mesec uplatnice stanarima u sanducice ili je dovoljno sto je doneta odluka da se placa po ceni koju je odredio Grad Beograd na osnovu starosti zgrade, napise se primer koliko bi koji stan placao i to je to , okaci se na oglasnu tablu.
Ovo pitam jer unapred znam da jedan stanar nece hteti da placa, izjasno se na sastanku da ne zeli jer mu komsije nisu dali vesarnicu… (ne zivi u vesernici nego zeli da je prispoji svom stanu a vecina je odlucila da moze ali da nesto plati a on bi hteo za 0 dinara).
Kako sada njemu da dostavljamo uplatnicu da bi posle npr 6 meseci neplacanja pokrenuli prinudnu naplatu ?
Svi ostali stanari su rekli da im je dovoljna informacija na koji racun koliko da uplate najkasnije poslednjeg dana u mesecu.

Vi se stvarno igrate sa vazecim propiama. Obaveza upravnika je da dostavi verodostojnu ispravu za postojeće zaduženje. Ukoliko suprotna strana smatra da ista nije ispravna, dužna je u roku od 7 dana da podnese prigovor.
Naravoučenije: ukoliko niste poslali račun (fakturu) nemate dokaz da postoji potraživanje.

1 Like

U Zakonu stoji ovako :
> Način plaćanja troškova upravljanja i održavanja zgrade
*> *
> Član 65
*> *
> Vlasnik posebnog dela zgrade iznos utvrđen u skladu sa članom 64. ovog zakona uplaćuje na tekući račun stambene zajednice najkasnije do poslednjeg dana u mesecu za tekući mesec, osim ukoliko ugovorom zaključenim sa licem koje upravlja i/ili održava zgradu nije određeno da se naplata troškova upravljanja i/ili održavanja zgrade vrši uplatom na tekući račun tog lica ili preko sistema objedinjene naplate komunalnih i drugih usluga, u slučaju da je jedinica lokalne samouprave uspostavila takav sistem.
*> *
> Svaki vlasnik posebnog dela ima pravo da zahteva od upravnika, odnosno profesionalnog upravnika da mu se omogući elektronski ili drugi uvid u stanje i promene na tekućem računu stambene zajednice.
*> *
> Ukoliko lice koje u skladu sa ovim zakonom pruža usluge održavanja i/ili upravljanja zgradom, a ne vrši naplatu svojih troškova preko sistema objedinjene naplate, to lice dužno je da svakom vlasniku posebnog dela zgrade dostavi fakturu (račun) za iznos utvrđen odlukom o prihvatanju troškova održavanja i ugovorom kojim mu je stambena zajednica poverila poslove održavanja i/ili upravljanja zgradom.
*> *
> Troškovi hitnih intervencija finansiraju se iz sredstava stambene zajednice, bez obzira na namenu sredstava.
Po meni ovo vazi za profesionalne upravnike i firme koje pruzaju redovno odrzavanje.
Meni treba savet kako domaci upravnici iz redova stanara naplacuju investiciono odrzavanje.
Možda ja pogrešno tumačim, zato i postoji ovaj forum da razmenjujemo iskustva.

Niste u pravu. Ovo vazi za sve. Ja sam upravnik amater i dostavljam svakom valsniku posebnog dela fakturu za investiciono, tekuce odrzavanje i upravljanje (iako radim bez naknade). Troskovi upravljanja su npr. bankarski troskovi, potrosni materijal (papir, toner i sl…).
Svaka faktura sadrzi pored iznosa naknade i iznos dugovanja. Ukoliko Vam je potrebno, mogu da Vam dostavim primerak fakture. Ja je radim u Excel-u.

1 Like

Mislim da smo delimicno u pravu i Vi i ja, sacekacemo Bubu da presudi :slight_smile:
Realno je da dostavljate obracune za troskove koji su promenljivi i koji nisu fiksni za svaki mesec.
Ja sam mislio SAMO na trosak Investicionog odrzavanja koji je isti sve dok se ne donese druga odluka.
Ako mozete posaljite mi primerak fakture pa ako bude potrebno da se problematicnom stanaru dostavlja svaki mesec faktura i to cemo raditi da ispostujemo proceduru prinudne naplate jer necemo nikome oprastati. Da ne bude zabune, nije u pitanju slucaj da neko nece da placa zato sto nema vec iz obesti i kaprica.