Kućni savet - Iskustva i dileme upravnika

Pa ko je onda nadležan? Zar poenta Zakona nije bila da se tome stane na put?

Tako su oni predstavljali Zakon.Na terenu ništa ne funkcioniše.Komunalci neće ni da čuju da treba oni da kažnjavaju.Doduše u BG postoji začkoljica jer JLS je nadležna,a to je grad Beograd.A mi se obraćamo kom,inspekciji opština koje realno nisu nadležne

Oprostite…jos jedno pitanje. Dogovor sa stanarima da se placa naknada za upravnika iz redova stanara. Procitala sam da je potreban ugovor o medjusobnim pravima i obavezama. Mozete li da mi kazete ko potpisuje ugovor sa upravnikom ispred skupstine stanara. Hvala puno unapred

Skupština ovlasti jednog vlasnika stana da potpiše Ugovor sa Upravnikom.Isto kao što ovlašćuje kada se potpisuje sa prof.upravnikom.Svi stanari potpisuju zapisnik u kojem to piše a Ugovor ovlašćeno lice i upravnik.Morate imati ili ugovor o delu ili ugovor o pp poslovima na osnovu kojeg isplaćujet vupravnika.Ne zaboravite da vam knjigovodja mora obračunati poreze i doprinose.

Da…to mi je jasno. Bunio me ovaj ugovor o medjusobnim pravima…jer on nije zakonom regulisan ali svakako je regulisan u delu naknada koje se tretira kao zarada sto podrazumeva poreze i doprinose. Medjutim…ako se upravnik isplacuje iz naknade…tj ne moze iz drugih sredstava(tekuceg i investicionog) a pri tom se to tretira kao zarada sto znaci da mora da se u tekucem mesecu plate porezi za prethodni mesec…kako cu izvrsiti placanje ugovorene naknade ako npr nije 100% placena za prethodni mesec… mozda neko plati nakon 3 meseca za sva tri meseca unazad… npr…odluka je da se placa 200din po stanu…za 10 stanova 2.000 din…toliko definsem ugovorom a onda mi plati 5 stanova u jednom mesecu… 1000 din…od cega da isplatim 2.000. Da li smem da definisem ugovorom isplatu na 6 meseci npr…pa koliko se naplati toliko se isplati… bojim se da tu ne krsim zakon u delu placanje poreza u mesecu za prethodni mesec…podnosenje prijave i sve drugo…Ne znam da nisam konfuzna…nadam se da me razumete…

E u ovo se stvarno ne razumem.Vidite sa nekim knjigovodjom.Ugovori za prof.upravljanje su nešto drugo.

Ja sam knjigovodja…zato i pitam…ne snalazim se oko ovog pravnog dela. Znam sta ugovor o delu podrazumeva…ali mi to nije u skladu sa zakonom o stanovanju koji kaze samo naknada se koristi za upravnika…i definise sta je tekuce a sta investiciono sto govori da su sva sredstva namenska. Gde mogu pronaci da procitam nesto o ugovorima o prof upravljanju… bas imam dilemu sa ovim…

Ugovori o profesionalnom upravljanju nisu tipski ugovori.Svaki organizator profesionalnig upravljanja ima svoj ugovor.Obično su u njemu navedene obaveze profesionalnog upravnika iz zakona o stanovanju.Nadoknada se ugovara u celosti na mesečnom nivou i zadužuje se SZ kao pravno lice,ne pojedinci.I većina stavlja klauzulu da se naplata vrši u celosti bez obzira na dinamiku uplate. U suštini investicioni fond ne bi trebalo da se dira.Ali ako organizator tuži SZ zbog neplaćanja,izvršitelji ne izuzimaju fond jer se skida dug sa bilo kog racuna SZ.Vi kao upravnik morali biste da tužite stanare za neizmirivanje obaveza.Pravni deo Zakona je poprilčno nedorečen.Ni sama ponekad ne znam šta da kažem.I tumačenja Zakona su vrlo često oprečna.Nisam vam baš pomogla u ovom delu.Doduše,najmanje volim da govorim o tužbama i utuženjima dugova.Mislim da čak još uvek ne postoji sudska praksa po ovom pitanju.Ja sam tek kod opomena i volela bih da na tome i ostane.

Kao upravnik iz redova stambene zajednice…nakon donošenja Odluke, potpisane od većine stanara, o mesečnom izdvajanju na ime investicionog održavanja, da li moraju da se izdaju uplatnice svakom stanaru posebno ili je dovoljna Odluka koja je donešena i u tom slučaju je ostavljeno stanarima na savest da svaki mesec uplaćuju istu sumu na tekući račun zgrade?

Kao upravnik nemate obavezu izdavanja računa.
Ja npr. pravim račune samo jedom vlasniku jer je pravno lice i njemu to treba.

Ne ostavlja se stanarima na savest.Odluka je obavezujuća a račune možete ali ne morste da dajete stanarims

Kako ste odradili papirologiju za postavljanje video nadzora zgrade? Meni je jedna firma tražila za ugradnju 930-1330e! Ne znam da li smo toliko maloumni ili šta…za sistem od 3 kamere po 2MP, snimačem i HDD od 2TB.
A pomenuta papirologija, citiram:

“Potrebna je saglasnost stanara, potvrda da fasada nije zakonski zaaticena ili ako je zgrada nova i jos pod garancijom investitora onda potrebna je i njegova dozvola za izvodjenje radova. Moramo to da ispostujemo jer svaki racun za usluge koji izdamo mora da ima i tu dokumentaciju. I mupu se predaje posebna dokumentacija da kamere snimaju javni prostor.”

Da li je neko imao ovakva iskustva…

Mi smo davno ugradili kamere.Sada vam na sve ovo treba i licencirana firma za održavanje video nadzora kojoj ćete mesečno plaćati.Pritom snimak ne sme da bude javno dostupan.Unutar zgrde ne smete snimati prostor ka stanovima ukoliko nemate dozvolu stanars.Ma sa tim kamerama su zakomplikovali sem tako.

A ako postoji osoba koja u zgradi živi i zna kako montirati ceo sistem. Da li je dovoljno sa tom osobom zaključiti neki ugovor/dogovor ili mora da se plaća firma svakako?

Pa ovo je neverovatno…pa ko će normalan ovo da ispoštuje u Srbiji sa prosečnom platom od 300e?
Sad ide pitanje šta se dešava sa sistemima koji su ugrađeni pre ove izmene zakona?

Prave se ludi dok ne počne provera.Problem će biti tamo gde su prof.upravnici jer oni znaju za ovo.Ne znam šta da kažem.

Ipak je ovo Srbija.
Zgrade nemaju PP opremu pa to niko ne kontroliše.
Postavljanje klima uređaja ima strikna pravila koja niko ne poštuje.
Stanar ne plaća održavanje i moraš na sud.

E kad smo već kod toga, stigao mi odgovor iz sekretarijata za inspekcijske poslove.
Oni su ipak proglasili opštine u BG nadležnim za kontrolu zakona o stanovanju.
Baš me interesuje šta će opština sad da odgovori.
Inače problem zbog koga sam se obratio opšini više ne postoji ali me baš interesuje kako će reagovat…

1 Like

Možeš li da mi proslediš taj odgovor od sekretarijata da su nadležni

Aaaaaaa pazite ljudi sad ovo!!!

Danas su komšije iz susedne ulice Sime Trojanovića koja spaja ulicu Jovanke Radaković sa donjim delom naselja Mirijevo(potez od Art Invest-a i Maxi-ja pa sve do Mirijevskog Bulevara) preko jedne od ulica Dragoslava Srejovića samoinicijativno ZATVORILI postavljajući betonske žardinjere na sred ulice pod izgovorom da je ulica njihovo vlasništvo i da ne dozvoljavaju više da prolazi saobraćaj kroz istu! Tako su zatvorili prolaz svima u mojoj ulici…od prilike 100 stambenih jedinica, 5 zgrada i okoo 70 vozila o susednim ulicama da ne pričam. Sad nam je jedina opcija da kružimo po Mirijevu ili Karaburmi da bi došli do Jovanke Radaković jer su ulice u tom kraju u glavnom jednosmerne ka naselju a ne ka gradu.

Neverovatno…sad ne znam šta možemo da uradimo i kakva su naša prava kao građana.Policija je izašla na teren i naravno ništa se nije desilo jer su se uplašili od tolike agresije ljudi koji su postavili prepreke…