Kućni savet - Iskustva i dileme upravnika

Da li neko moze da protumaci ovaj pasus u vezi minimalnog iznosa investicionog odrzavanja:

Minimalna visina iznosa izdvajanja na ime troškova investicionog održavanja zajedničkih delova zgrade predstavlja mesečni iznos izdvajanja utvrđen u apsolutnom iznosu po kvadratnom metru površine posebnog, odnosno samostalnog dela zgrade: po kvadratnom metru samostalnog dela zgrade (prostorije sa tehničkim uređajima, transformatorske stanice, skloništa) starosti 30 godina u iznosu od 4,69 RSD.

Ako zgrada ima skloniste od 300m2 ili sobu sa transformatorima od 50m2 koliko treba da placa svaki stanar za navedeni slucaj?

Ja sam samostalne delove shvatao kao vlasništvo nekog drugog i da on treba da plaća za održavanje istih.
Npr. za podstanicu održavanje treba da plaćaju Beoelektrane.
Nisam se previše udubljivao u to.

1 Like

Ja sam samostalne delove shvatao kao vlasništvo nekog drugog

Nema mi smisla da je neko drugi drugi vlasnik prostorije u nasem ulazu?

@ Buba, da li osoba koja poseduje dve nekretnine na različitim Opštinama može da bude upravnik u obe? Imam problem u drugom stanu čiji sam ja vlasnik a moja majka živi u njemu. Stanari ne žele da se organizuju i osnuju skupštinu stanara pa će to izgleda ostati na meni obzirom da sam koliko toliko upućen u materiju. Samo ne znam da li zakonski mogu biti upravnik u obe zgrade ako nisam Profesionalni upravnik

Ja se svima izvinjavam što nisam odgovarala na porukeI. zgubila sam telefon ali vidim da secovde mnogi dobro snalaze sa odgovorima što me raduje☺ Pokušaću da odgovorim na ono što znam

Miroslave ja mislim da ne možete jer prilažete kopiju lk pri registeaciji SZ a ne možete imati dve adrese bez obzira što ste vlasnik stana.Pitajte ipak registratora u svojoj opštini

Ima smisla.To su samostalni delovi zgrade a ne posebni i zajednički.

Nema predsednika skupštine stanara od decembra 2016 i nema pečata kućnog saveta,Sve zgrade su imale rok da se registruju u SZ i izaberu upravnika.Dakle pečat je nevažeći.On nije mogao sklapati novi ugovor bez novog pečata.Drugo su ugovori koji su ranije sklopljeni.SZ je pravni sledbenik sklopljenih ugovora,Ukoliko niste registrovani po novom zakonu kako je uopšte bilo ko držao sednicu?Zapisnik mora da se objavi i nikakvi matični brojevi stanara ne smeju da se uzimaju.Zapisnik potpisuje upravnik i zapisničar i oni odgovaraju za tačnost unetih podataka tj. potpisa u ovom slučaju.I nije valjda dostavljao jmbg stanara firmi za održavanje?Idite u komunalnu inspekciju u svojoj opštini.Oni su nadležni za ovo.

Moraću da pozovem Opštinu. Definitivno ima puno problema sa kojima niko ne želi da se petlja. A koliko vidim Opštine još uvek nisu pronašle način sankcionisanja nesavesnih stanara.

1 Like

Danas u opštini Palilula informacija…osoba koja je vlasnik više nekretnina može da bude Upravnik u svakoj nekretnini koja glasi na njegovo ime .

3 Likes

Hvala Miroslave ovo je važan podatak.

Profesionalni upravnik je potpuni promašaj.Mi smo našem otkazali Ugovor.Teško ,ali smo uspeli jer su oni u velikom dogovoru sa Opštinom

  1. Da li je neko napravio nove Ugovore sa Gradskim stambenim i u skladu sa Zakonpm o stanovanju definisao da se redovno održavanje plaća za zgrade sa litom 469,11rsd po stanu a ne da se naplaćuje po kvadratnom metru stana?
  2. Da li stambena zajednica koja ostvaruje neke prihode(npr izdavanje prostora u zgradi) a koji godišnje ne prelaze 300.000,00rsd treba da podnosi neki finansijski izveštaj itd…? Da li treba iopšte podnositi bilo kakav izveštaj za bilo kakve prihode?

Da li je moguće napraviti ugovor sa Gradskim stambenim tako da se plaćanje prema Gradskom stambenom vrši preko računa SZ, a ne kao što je trenutno praksa, da svaki vlasnik stana plaća Gradskom stambenom direktno preko uplatnice Infostana?
Nekako mi je logičnije da SZ plaća za usluge GS preko računa SZ jer se radi o tekućem održavanju liftova i zajedničkih prostorija zgrade. Tako bi se onda moglo lakše i voditi evidencija o ukupnoj uplati GS-u, a i vanredne usluge GS bi onda bile plaćane putem fakture na račun SZ-a.

Aki niste bili zadovoljni dobro je da ste otkazali Ugovor.Možete li da mi pojasnite u kom smislu je PU u dogovoru sa opštinom to baš nisam razumela?

1.I u novom Ugovoru je sve ostalo isto.Oni rade po svojim pravilima.Pitala sam u sekretarijatu za stambene poslove kako je to moguće a pravnica mi je odgovorila da je to njihov Ugovor i da na to imaju pravo.Na stranu što Zakon predvidja da im je za takvu odluku potrebnac2/3većina.
2.SZ je neprifitna organizacija i kao takva ne radi završni račun.Ali aki ima bilo kakav prihod sa tržišta osim uplate stanara za održavanje,mora da radi završni račun.

Nije mi poznati da je moguće menjati Ugovor jer oni imaju pravo,po Zakonu o stanovanju,kao i bilo koja druga firma, da naplaćuju svoje usluge preko JKP Infostan.Sada je to moguće i za usluge profesionalnig upravljanja.Firma odlučuje kako će vršiti naplatu.

Kako izlazite na kraj sa neplatišama/dužnicima?

Ja sam imao slučaj da nikako nisam uspeo da stupim u kontakt sa jednim vlasnikom stana.
Ostavljao sam mu poruke u sanduče u par navrata ali nije se javljao.
Obaveze prema firmi koja je čistila zgradu je sve izmirivao ali od kad smo doneli Odluku da se sredstva uplaćuju na račun zgrade od njega ni traga ni glasa.
Na kraju sam stupio u kontakt sa njim, ispostavilo se da je to neki biznismen koji nema vremena da se bakće samnom i čita poruke upravnika i uplaćuje održavanje na račun zgrade.
Pitao je koliko je dužan, dao mi keš na ruke i rekao uplati ti za mene.

U trenutku dok je ignorisao moje poruke, otišao sam do opštine Palilula i prijavio komunalnoj inspekciji da valasnik stana ne učestvuje u troškopvima održavanja.
Eskpresno mi je stigao odgovor od njih da oni nisu nadležni.
Posle sam poslao mail sekretarijatu za inspekcijske poslove, da vidim da li su oni nadležni, do dan danas mi nije stigao odgovor (a mislim da nikad ni neće stići).

Juče bila u opštini Čukarica da pitam šta da radimo jer u Zakonu piše da su oni prvi kojima prijavljujemi neplatiše.Komunalna inspektorka je odbila bilo kakvo postupanje po prijavi.Kaže da idemo direktno na sud sa verodostojnom odlukom,zapisnikom sa sednice,opomenom koju smo poslali i to je to.Nije im jasno ,a nije ni meni,zašto im je uopšte data ta obaveza.U suštini opštinske inspekcije i nisu nadležne jer nisu JLS.Grad je.