Kućni savet - Iskustva i dileme upravnika

Zovite Beogradsku hroniku :grin:

Evo…nije Beogradska ali se ide ka tome :smiley: samo ne mojom željom i željom mojih komšija iz ulice. Ovde polako postaje sve opasnije. Dan i noć se čuvaju barikade a sad je počeo polako haos na ulici.Ljudi koji su revoltirani i nemaju veze sa mojom ulicom dolaze i pokušavaju da uklone barijere. Jedna je skoro na pola polupana, a od punog betona je.

Na žalost ovo će eskalirati u nešto gore…a Opština se ne oglašava koja je inače odgovorna. Komunalci su se povukli, i u glavnom na svakih par sati dolazi policija koja pravi zapisnike.

Pitanje, posto nemamo klasicnu prostoriju za odlaganje bicikala, pa ostavljamo u hodniku ispred svojih vrata (pritom kretanje nije onemoguceno). E sad, znam da to po kucnom redu nije dozvoljeno, da li mi mozemo na nivou stambene zajednice sa 2/3 potpisa da donesemo odluku da je to dozvoljeno, pa kad dokoni komsija zove inspekciju da se predoci ta odluka?

Mislim da nema šanse za bilo šta slično jer se hodnik zgrade vodi i kao požarni prolaz i uvek mora biti slobodan za prolaz.

I jeste slobodan u potpunosti. Bicikle ne bi zagradjivale prolaz i moglo bi da se prodje invalidskim kolicima. Da li moze u tom slucaju? Znaci ne da se pregradi hodnik nego samo da se tu ostavi jer evidentno ima dovoljno mesta za prolaz

U praksi može ali po zakonu ne. U principu dogovor komšija može da stoji ali tu uvek postoji neki baksuz koji kvari sve to. Ako nemate 100% saglasnost ne bih se igrao jer komunalci nemaju šta drugo da rade pošto ništa ne rade…moraju negde da opravdaju svoje postojanje a to je na cimanju oko tih stvari.

U svakom slučaju na vama je interni dogovor dok vam “neko” ne skrene pažnju.

U slucaju da se 100% komsija slozi, da li je tada u redu da se ostave bicikle u hodniku koje pritom ne suzavaju prolazni put? Isto vazi i za saksije itd

Heheheh pa kažem u načelu je u redu ali ako dođe do nečeg gde je potreban prolaz hitnim službama(vatrogasci, hitna pomoć) onda može biti problema jer oni mogu da napišu prijavu da su prolazni hodnici bili blokirani i da im je bio otežen pristup. Na taj način mogu da se ograde od eventualne nastale štete njihovim kašnjenjem ili odbijanjem da izvrše posao. Naravno to se skoro ne dešava ali uvek je tu onaj 1%.

Svakako ako postoji 100% saglasnost među vama nije problem.

Opet isto pitanje, kako se borite sa neplatišama investicionog održavanja, na račun sz, preko zasebnih uplatnica? Pričom nije moguće naći zajednički jezik. Neki ljudi jednostavno NEĆE da plate, pa i da je 50 dinara.

Zar ovaj član nije dovoljan? Kod koga možemo da se pozovemo na njega?

Član 63

Vlasnik posebnog dela zgrade dužan je da učestvuje u troškovima održavanja zajedničkih delova zgrade i zemljišta za redovnu upotrebu zgrade i upravljanja zgradom.

U troškovima održavanja zajedničkih delova zgrade i upravljanja zgradom vlasnici posebnih delova zgrade učestvuju prema sledećim kriterijumima:

srazmerno učešću površine svojih posebnih delova u odnosu na zbir površina svih posebnih delova, za troškove radova investicionog održavanja i unapređenja svojstava zgrade.

Prekršaj fizičkog lica kao vlasnika posebnog dela

Član 132

Novčanom kaznom od 5.000,00 do 150.000,00 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice kao vlasnik posebnog dela ako:

5) ne učestvuje u troškovima održavanja zajedničkih delova zgrade i zemljišta za redovnu upotrebu zgrade i upravljanja zgradom iz člana 63. ovog zakona.

1 Like

Bilo je reči i o tome…tu je komunalna inspekcija Opštine zadužena ali konkretno na Zvezdari oni ne žele da rade taj posao i odbijaju bilo šta takve vrste.

Još neko?

Da li neko ima iskustva sa tužbom odnosno izvršiteljima?

Da li je neko prešao na plaćanje preko Infostan-a?

Osim na Novom Beogradu ni u jednoj drugoj Opštini neće komunalna inspekcija da se bavi ovom problematikom

Da biste tužili komšije za neplaćanje morate prvo da im pošaljete opomenu preporučenom poštom sa povratnicom.Takodje morate da imate Odluku Stambene zajednice da možete da tužite komšiju.Ne može bez Odluke jer su članovi SZ solidarno odgovorni i recimo može neko od članova da kaže da će izmiriti nečiji dug.Tek sa tom Odlukom i dokazom da ste poslali opomenu sa specifikacijom dugovanja možete na sud.

Uz opomenu na osnovu odluke, uredno izdate racune, sta onda? Kome se obratiti? Koliko je pouzdano da cemo dobiti presudu i koliko to kosta uopste?

Mi smo presli na placanje preko Infostana. I, iako Infostan uzima 10% +PDV od prikupljenog iznosa, smatram da je ovaj način najjednostavniji i najbolji za slučaj upravnika od reda vlasnika, kao što je kod mene slučaj. Nemam nikakav problem sa skupljanjem novca, posle 15. u mesecu novac od Inforstana bude prebačen na naš račun kod banke, ja platim sa tog računa održavanje lifta i čišćenje i ako postoji potreba još nešto od računa na osnovu odluka vlasnika i to je to. Sve se završava preko računara, bez konflikta sa komšijama. Još jedna detalj, Infostan mi je omogućio uvid u evidenciju plaćanja po stanovima, tako da mogu da obavestim komšije o tome ko ne izvršava svoju dužnost plaćanja održavanja. Infostan će nakon određenog perioda opomenuti i ako treba utužiti neplatiše.

1 Like

Kako se obracunava taj PDV? Od koje sume, kada…?

Vazi li popust na stavku investicionog odrzavanja kada je placanje preko infostana ?

Na iznos koji se naplati tekuceg meseca od svih stanova na ime odrzavanja, Infostan obracuna 10% i na to doda jos 20% PDV. To onda fakturisu za uslugu.

Popust na ove stavke se ne obracunava.

Da li postoje ta dokumenta na internetu za prebacivanje plaćanja na Infostan? Od kada ste predali dokumenta, koliko treba vremena dok Infostan to ne prebaci na svoj račun?