Kućni savet - Iskustva i dileme upravnika

Mislim da je to ok varijanta jer će ta firma sredstva prebacivati na vaš tekući račun.

Ako gradonačelnik da saglasnost na ovu Odluku, onda stvarno nemam reči.
Možda Grad priprema neku novu Odluku koja će Gradskom Stambenom da omogući ovakvo naplaćivanje.

Ja ne znam da postoji firma koja tako radi.Moze da se sklopi ugovor sa privatnom firmom da vam odrzava zgradu,kao GS ali tada ta firma mora da ima registrovanu delatnost za to i morate da je navedete u registracionon prijavi inace cete dobiti GS da vam odrzava zgradu.Iskreno ne znam za slucaj da neko uplacuje firmi a ona zgradi.Obicno je obrnuto.Novac ide na racun zgrade a Upravnik placa fakturom usluge

Infostan je i pre odluke gradonacelnika objavio nove cene i predstavlja ih kao vazece.
Zanimljivo da o ovome nema ni jedno slovo u medijima, ala ce ljudi da se iznenade za par dana kada stigne avgustovski racun za infostan.

infostan%20nove%20cene

Gradsko stambeno je promenilo cene na sajtu.

Hvala na odgovorima.
U medjuvremenu sam dobila odgovor od firme kod koje trenutno imamo fond da oni ne mogu dalje da nam pruzaju uzlugu prikupljanja novca za fond zgrade. Ocigledno je sve organizovano da samo drzavna firma to moze da radi i tako profitira.
Rezultat svog ovog haosa oko vodjenja zgrade u mom slucaju ce najverovatnije biti Ostavka na mesto upravnika.
Odoh upravo da je otkucam i postavim na tabli.
Zelim vam svima srecu u vodjenju stambenih zajednica.

I ja sam sto puta pomišljao da dam ostavku.
Dao sam sebi rok do kraja godine da uvedem red, a ako ne uspem, dižem ruke.

Možda bi i obični upravnici trebali da naprave neko udruženje pa da vrše pritisak na vlasti da se neke stvari reše i bolje definišu. Znam da profesionalni upravnici imaju neko udruženje.
Ali onda je to opet nekom dodatna obaveza jer treba i udruženje voditi.

2 Likes

Kod nas u zgradi se “upeglalo” stanje, mada, ima 8 stanova, pa je to i za očekivati te sam ja odustala od ostavke.
Ove godine nama je GS odradilo baš dosta toga: dobili smo nove sandučiće, pp aparate, zadnja vrata od al, betoniranje šahta ispred zgrade. Sad čekamo još ponudu za betoniranje stepeništa ispred zgrade (to spada u investiciono održavanje)
Usput nam je pukla i vertikala pa su i to menajli.
Koliko su nas sva ta zadovoljstva koštala ne znam, ovih dana planiram da podnesem zahtev za finansijski izveštaj. Pre svih ovih radova bili smo u plusu preko 100000.
Od 01.januara prošle godine mi sakupljamo po 500 din mesečno, mimo onoga što plaćamo GS za tekuće održavanje, i to mi stanari daju na ruke, a ja njima priznanicu. Znam da nije legalno ali mi od tog novca plaćamo sitne popravke i potrepštine ( košenje trave, uveli led rasvetu i sl ).
Račun u banci miruje :slight_smile:
Čim dobijem finansijski izveštaj planiram da sazovem novi sastanak da vidimo šta ćemo sa investicionim održavanjem.
Dve garaže se vode kod Infostana na našu zgradu ali vlasnici ne žive tu i nismo ih nikada kontaktirali.

Molim Vas najlepše za pojašnjenje - moja zgrada ima 4 zasebna ulaza i 4 upravnika - za svaki ulaz druga osoba, moja malenkost za jedan od njih. Da li to znači da nakon što proverimo status parcele i ispostavi se da se parking iza naše zgrade nalazi u dvorištu zgrade koje pripada svim ulazima, stanari svakog ulaza ponaosob moraju potpisati odluku da se slažu da se uradi prenamena iz prava korišćenja u pravo vlasništva ( i gde se molim vas to uopšte radi ?), pa se tek onda mogu upravnici potpisati, ili je dovoljno da se samo upravnici sva 4 ulaza slože i potpišu zahtev ? Kome i gde predati uopšte zahtev za prenamenu iz prava korišćenja u pravo vlasništva ? I gde pročitati kakve to odgovornosti i obaveze nosi sa sobom?
Unapred hvala!

Kristina molim Vas za par detalja - Na osnovu čega, odnosno na koji način ste dobili PP aparate? Pitam jer, nekada davno 1987. ,kada smo se uselili u ovaj ulaz imali smo creva na svim spratovima i pumpu za podizanje pritiska vode u podrumskim prostorijama, creva su pokradena brzinom svetlosti, sećam se mada sam bila dete, a pumpa je istrulela usled 30 godina neodržavanja. Sada moram naći neko rešenje za ulaz od 27 stanova, a nisam ni sigurna još šta je zakonski ispravno. Kako ste obezbedili aparate od krađe?

Ja sam podnela zahtev za finansijski izveštaj za poslednjih 5 godina / stigao je u roku od mesec dana sa svim detaljima i troškovima, znam sa čime raspolažemo - ali evo već treći mesec čekam odgovor od Gradskog stambenog na zahtev za sanaciju trotoara ispred ulaza koji je pola metra upao u sklonište koje se nalazi ispod zgrade, pa Vas molim javite kad dobijete ponudu za betoniranje i ako možete napišite kad ste podneli zahtev.
Hvala unapred :slightly_smiling_face:

@Bulevar_332 , PP aparate smo isto dobili od Gs, podnela sam zahtev kao i sve ostale. Nekada smo na svakom spratu imali boce koje su ukradene, sada smo sa bocama dobili i kutije koje su prikačene za zid i u njima aparati.
Mi smo i prošle godine podnosili zahtev za betoniranje ulaza i dobili dopis da je reč o investicionom održavanju i da ukoliko se složimo napraviće predmer i dostaviti ponudu. Ukoliko se ne bi saglasili sa datom ponudom, naplatili bi nam 25000 izradu predmera ( odnosno umanjili akumuliranu sumu kod njih ), a ukoliko bi ponudu prihvatili, predmer se ne bi naplaćivao.
Prošle godine se nismo saglasili ni sa izradom predmera pa je proces obustavljen te smo ove godine ponovo podneli zahtev.
Datuma se ne sećam, pogledaću u dokumentaciji te Vam javljam.

2 Likes

Ako Vam nije tesko napisite koliko su kostali pp aparati sa kutijama i koliko ste cekali od Gradskog stambenog da ih isporuce.

@MIRIJEVAC , zahtev za aparate smo podneli sredinom februara a montirani su sredinom jula. Koliko smo ih platili još uvek ne znam, tek treba da tražim fin.izvestaj za ovu i prošlu godinu. Odbiće nam se od akumuliranih sredstava.
@Bulevar_332 prošle godine smo u aprilu podneli zahtev za rekonstrukciju stepeništa a već u junu
je stigao dopis o ponudi za izradu predmera.

1 Like

Hvala puno na odgovoru !
Ako tako računam valjda će i nama stići ponuda do kraja septembra :roll_eyes:

Bio sam do Infostana radi dobijanja tacnih informacija oko ulistavanja naplate investicionog odrzavanja preko njih.
Provizija koju naplacuju je 10% od naplacenog novca, uplate do 15. tekuceg meseca prebacuju na racun SZ iduci mesec.
Negativno je sto jedan od dokumenata koji traze - odluku da se naplata vrsi preko infostana, traze da bude overena kod notara. Notar potpis upravnika naplacuje oko 1300 din a zakon ovo uopste ne trazi, ovo je hir infostana.
Dacu primer, kada SZ bira upravnika, dovoljna je odluka i potpisi stanara, nikakva notarska obrada se ne pominje. Takodje kada u toj odluci SZ ovlasti nekog od komsija da u ime izabranog upravnika podnese prijavu za registraciju ili promenu podataka nije potrebna notarska overa a opstina kao lokalna samouprava - deo Gradske uprave ipak je iznad infostana koji je komunalno preduzece ciji je osnivac ta ista uprava.

3 Likes

Gde ste dobili ove informacije? Ja se upravo vratila iz Infostana na Novom Beogradu, kazu da nemaju nikakvo uputstvo za uslugu naplate investicionog odrzavanja preko njih. I oni su, kazu, to videli kao informaciju na sajtu, ali nisu dobili obavestenje kako da zakljucuju ugovore.

Ovo se završava u centrali (Danijelova 33), u opštini bi to trebali da znaju.

1 Like

Hvala veliko. Otićiću do njih
ovih dana.

Za informacije oko ulistavanja troskova preko Infostana nemojte ni pitati opstinske ispostave.
Pisite na mail [email protected] i pitajte kada mozete da dodjete.