Kućni savet - Iskustva i dileme upravnika

Mislim da je najjeftinija Poštanska Štedionica i da je održavanje računa kod njih 200 din.

1 Like

Postanska stedionica je ranije trazila mnogo dokumentacije tako da su meni svi racuni u erste banci.Mislim da je 500 din mesecno odrzavanje +netbanking i naravno svska transakcija se dodatno placa

@Buba jeste videli moje pitanje u vezi toga ko sve ima pravo glasa kad se odlučuje o visini troškova za održavanje garažnih mesta?

To se svodi pod tekuće održavanje Naravno zakon vas ne sprečava da iz fonda investicionog održavanja platitite te troškove

Kratko pitanje, da li je obavezno sazivati sastanak SZ za novi zakon iz jula koji je propisao visinu investicionog odrzavanja? Ili je dovoljno na oglasnoj tabli i u sanducicima obavestiti sve komsije o iznosu i nacinu uplate? Da li tu neko mora da se slozi ili ne?

S obzirom da je zakon stupio na snagu u julu, od kada stanari moraju da pocnu da placaju? Da li postoje kazna ako pocnu da placaju od septembra?

Odakle se gleda kvadratura za placanje, iz Infostana ili iz katastra nepokretnosti? Hvala!

Morate da donesete odluku o iznosu za investiciono održavanje, a to znači da se mora sazvati i sastanak kako bi se usvojila takva odluka.
Nema veze što do tada nije plaćano. Pa i oni su (Grad) odluku o minimalnom iznosu doneli tek nedavno.
Što se kvadrature tiče, katastar bi trebao da ima veći prioritet.

2 Likes

Cekajte, zakon je vec propisao minimalan iznos za investiciono odrzavanje, sta mora da se usvaja na sednici? Ako su propisali minimum, nemamo bas izbora zar ne? :slight_smile:

@Buba Imate li vi savet?

Propisan je minimum ali vi treba da se izjasnite da li prihvatate taj minimum ili hocete više.Verovali ili ne postoje zgrade koje su se odlučile da izdvajaju više novca od propisanog minimuma.Mora sednica i Odluka o prihvatanju troškova održavanja i iznos koji se prihvata

Vlasnici stanova ne odlucuju o odrzavanju garaznih mesta niti u istom ucestvuju ukoliko nemaju garazno mesto.Vlasnik g.m.moze da zivi izvan zgrade ali mora da ucedtvuje u troskovima odrzavanja i upravljanja.Problem nastaje ako je u okviru garaze neka zajednicka instalacija ili uredjaji,neka pumpa recimo.Morali bi onda da se dogovore kako da ucestvuju u troskovima.Problem Zakona je primena na terenu jer Zakon nije mogao pokriti sve situacije na koje se nailazi.

@Buba Hvala za odgovor. Ali posto su godisnji i ne mozemo da pohvatamo sve stanare, a vreme prolazi, mi bismo ipak istakli samo resenje o minimalnom iznosu? Je l to protivzakonito?

Poslednja informacija od nadležne osobe u opštini, za stanovanje, je da ako imate ugovor sa JP Gradskim stambenim, oni naplaćuju i uzimaju novac za tekuće održavanje. Na račun zgrade, otvoren u nekoj banci, plaća se samo investiciono održavanje, prema donetoj odluci u sl. listu 50/2018. (krajem juna 2018).

Samo bih dopunila vaš odgovor, koji je tačan. - Pitanje je kako će te uspeti da svi vlasnici stanova, redovno (do kraja tekućeg meseca) plaćaju dogovorene iznose, (koji se inače, računaju po m2, za minimum, a naravno, možete se dogovoriti da iznos bude i veći). - Kako je sada moguće sklopiti ugovor sa Infostanom, (za šta je isto potrebna saglasnost 51% vlasnika stanova) - da preko njih dogovorene sume, oni preko uplatnica za komunalije, naplaćuju i prenose na račun zgrade, mesečno - nije loše tako se obezbediti da svi plaćaju za održavanje zgrade. (Uvek postoji neko nesavestan koji nikada dogovoreno ne izvršava i ne plaća). - Bila sam u Infostanu u Danijelovoj, gde mi nisu dali blanko ugovor na uvid, (???) - samo su mi usmeno rekli da za tu uslugu uzimaju 10% od uplaćenog iznosa, po uplatnici. - Da ugovor koji se sa njima za tu svrhu sklopi do 15. u mesecu, se računa za taj mesec a ugovor sklopljen posle 15. u mesecu uračunava naplate od narednog meseca. - Novac leže na račun zgrade do 15. u mesecu, sledećeg meseca od vremena naplate.

2 Likes


Nove? uvecane cene

Na osovu čega Gradsko Stambeno pravi razliku između stana, stana u kome se obavlja poslovna delatnost i poslovnog prostora?
Da li je Grad doneo neku novu Odluku po tom pitanju?

Ne znam.To sam se i ja pitala kada sam videla predlog.Toga u Zakonu nema

A i dalje forsiraju po metru kvadratnom…

Da, a za to bi im trebala 2/3vecina.Ali koga je briga.Monopolisti su to

Tekuće održavanje zgrada naplaćuje Gradsko stambeno, ako se ima sa njima sklopljen ugovor.
Prema odluci o naplati tekućeg i investicionog održavanja, objavljenoj u Sl glasniku 50/2018
stoji za sada jedna suma -


sa napomenom da se ona može povećati… zašto i kako - male tajne velikih majstora kuhinje !

U toj odluci postoji i princip izračunavanja minimalnog iznosa za investiciono održavanje zgrade, koje se mora
plaćati na račun zgrade. Može se plaćati pojedinačno, mesečno, ili po jednoj uplatnici i za više meseci (manja je provizija u pošti) - Moguće je i sklapanje ugovora sa Infostanom za tu svrhu, koju bi naplaćivali preko uplatnica za komunalije i prenosili na račun zgrade. Za tu uslugu, u Infostanu su mi rekli, se uzima provizija od 10% vrednosti uplate.- Na stanarima je da se dogovore kako će plaćati investiciono održavanje. - Za tekuće se ne mora plaćati na račun, ako se ima ugovor sa Gradskim stambenim.

Ovo je BEZOBRAZLUK !
Vade se da je doslo do promene cena da bi stanovi sa manjom kvadraturom placali minimum koji je odredio grad Beograd. Umesto da uvedu minimum cene do xy kvadrata kako bi ispostovali zakonski minimum , oni su na krajnje pilicarski nacin poskupeli odrzavanje za oko 44% .
Umesto da se bore da zadrze sto vise zgrada u sistemu, ovim ce samo da oteraju korisnike.
Smesno je sto na sajtu gradskog stambenog jos uvek stoje stare cene dok je na infostanovom sajtu azuriran cenovnik.

Pratim diskisiju oko priklupljanja uplata za tekuce i investiciono odrzavanje, pa imam i jedno pitanje za sve one koji su upuceniji od mene, obicnog upravnika od reda vlasnika sa mnogo drugih obaveza na poslu i u kuci.
Evo o cemu se radi: mi jos uvek prikupljamo novac u fond zgrade koji imamo kod privatne firme koja nam cisti zgradu i preko koje placamo odrzavanje lifta. Ako Stambeno moze da prikuplja novac za odzavanje (ukljucujuci i investiciono), da li mi mozemo isto to da radimo preko ove firme, koja ce nam na isti nacin, sa provizijom i prema Ugovoru koji cemo potpisati, uplacivati novac na nas racun? Ovim bi olaksali sebi utoliko sto bi oni slali uplatnice koje obuhvataju sve usluge i sto bi opominjali neplatise kao i do sada.