Kućni savet - Iskustva i dileme upravnika

Moze li malo pojasnjenje koja je to sms banka…skratila bih sto vise mogu agoniju zvanu otvaranje racuna kod banke pa od lakoce procedure zavisi i izbor banke. sto manje papira i komplikacija, dovoljno mi je vec do sad svega sa 46 stanova…Svaka pomoc mi je dobrodosla!

Ovo nema smisla, em ce da uzimaju proviziju, em ce da se ceka na uplatu 60 dana, em ce da se placa porez na kraju godine posto ostvarujemo profit…

1 Like

Kakva provizija ? Sva placanja na info uplatnici (grejanje,smece,osiguranje,…) su bez provizije. Jedino ako
ce infostan da stampa I urucuje posebne uplatnice.

novac koji se uplacuje za tekuce i investiciono odrzavanje se ne racuna kao profit SZ i nije predmet oporezivanja.
Samo one SZ koje imaju priliv od rente (antene na krovu, poslovni prostor, reklame na fasadi…) placaju porez.

1 Like

Ovde se misli na proviziju za uslugu sto infostan naplacuje u ime SZ stavke odrzavanja a ne na proviziju banke ili poste.
Sva komunalna preduzeca kojima infostan vrsi naplatu usluga prema gradjanima takodje placaju infostanu proviziju za ulogu “blagajnika”.

1 Like

Da li ima smisla otvarati ziro racun SZ za jednu prostoriju koja se mesecno placa 200 dinara i raditi godisnji porez i obracun na to?

Da li sam dobro razumeo vas primer: ovih 10 cini kvorum. To znaci da 6 od tih 10 je dovoljno za donosenje odluke? Ili sam nesto pobrkao? :frowning:

Hvala na objasnjenju, nisam ni  mislio na proviziju kada se placa  racun kod banke. Nisam znao

da I javna komunalna preduzeca placaju proviziju infostanu. U statute Infostana stoji da je
Grad Beograd osnivac I da materijalne troskove za rad obezbedjuje osnivac tj. Grad BGD.
Posto Grad Beograd daje saglasnost za cene komunalnih preduzeca ispada da u tu cenu svi mi placamo I tu proviziju za info stan.
Saznao sam,mozda se to zna ali da kazem, Zajednica stanara je firma I kao privredni
subjekat pravi Ugovor o pruzanju usluge naplate sa infostanom,naravno u tom Ugovoru ce biti naznacena njihova provizija. Sada dolazimo do toga da ono sto su donele Skupstine zajednice po pitanju placanja prof. upravnika I Odluke za izdvajanje min sredstava za tek. I
investiciono odrzavanje se moraju korigovati uzimajuci u obzir ovu proviziju.

1 Like

Po zakonu SZ mora da ima racun kod banke.
Ovo drugo nisam razumeo, vi imate neku prostoriju koju izdajete za 200 din mesecno ?

Infostan i Gradsko stambenno su dva javna preduzeca za uhlebljenje poslusnika, simpatizera vladajuce koalicije itd. Ovo je moje misljenje na osnovu licnog iskustva. Pogledajte samo na Infostan sajtu za sta sve raspisuju tendere i kako steluju uslove da bi samo odredjeni ucesnici mogli da ispune uslov i prodju tender.
Za svaku stavku, problem, informaciju , za bilo sta za sta sam im se obratio - sve je islo na tezi nacin. Umesto da pojednostave komunikaciju sa gradjanima - korisnicima njihovih usluga oni su sve zakomplikovali.
Konkretno za odeljenje Infostana Zvezdara, u salter sali od njih 4, samo gospodja prva sa desne strane je uljudna i ljubazna. Ostali se ponasaju ko da sam im dosao u njihovu kucu u vreme odmora, popreko me gledaju ko da im trazim 100 eur na zajam.

1 Like

Imamo prostoriju - sobicak koji se izdaje za smesne pare. Na taj novac sto prikupljamo moramo da placamo porez, plus moramo mesecno odrzavanje u banci… Da li to ima smisla?

Račun u banci svakako morate da imate, Dakle, bez obzira da li izdajete nešto ili ne. Porez se plaća ako su godišnji prihodi veći od 400.000 dinara, ali se poreska prijava mora podneti, a sa njom i obrazac o oslobođenju od poreza ako imate pravo na to…

Je l moze pojasnjenje par stvari:

  1. Da li postoji minimalni iznos za upravnika koga je izabrala stambena zajednica (ne prinudni)?
  2. Da li izabrani upravnik ukoliko je iz zgrade ima pravo da skuplja pare na ruke za bilo sta (pa i za svoju platu) i na koji nacin?

„Na primer, za tekuće troškove, za stambeni i poslovni prostor bez lifta mesečni iznos koji će građani plaćati je 360 dinara, sa jedinice sa liftom 469 dinara, to je namet koji omogućava održavanje zgrade. Ukoliko ne dolazi do kvarova, taj novac se skuplja i može se iskoristiti za sve što stanari odluče da im je potrebno”, kaže Jandrić.

Da li je istona da stanari neiskoristen novac mogu koristiti za nesto dodatno? Evo primer kod nas u zgradi je da smo zatrazili krecenje ulaza koje nikako da obave, nismo ni ponudu dobili, a jasno pise u zakonu da krecenje spada u tekuce odrzavanje. A oni jos hoce dodatno da nam naplate iako imamo jako veliki fond na racunu prikupljen godinama preko Infostana.

Dileme imam posle citanja ovog clanka, pa ne znam koliko je relevantan: https://www.blic.rs/vesti/beograd/kes-ili-kartica-pogledajte-kako-sve-mozete-da-platite-upravnike-zgrada/nmj8g2c

  1. za “domaceg” upravnika - komsiju zakon nije zabranio da prima honorar/platu ali onda SZ mora sa njim da sklopi ugovor i na to ide porez, jako komplikovana procedura da sve bude na belo.
  2. po zakonu ne sme nista na ruke, zato je obavezan tekuci racun za SZ koja ima status pravnog lica.
2 Likes

Nema prikupljanja novca na ruke.Sve na račun SZ.Na sajtu Gradskog stambenog imate šta sve spada pod redovno održavanje i hitne intervencije.Sve ostalo se dodatno plaća bez obzira da li imate novca u fondu ili ne.Za te druge radove možete da angažujete GS (skuplja varijanta) ili neku privatnu firmu i da uplatite novac na račun svoje SZ i platite.Donesete većinsku odluku da hoćete da krečite i to je to.

@Buba
Kad se donosi odluka o visini troškova za održavanje garažnih mesta onda bi u broj glasova za izračunavanje kvoruma trebalo da uđu i oni vlasnici koji imaju u vlasništvu samo garažno mesto (član 43. stav 3.).
Mene buni što nigde u zakonu ne piše da u tom slučaju vlasnici stanova koji nemaju garažno nemaju pravo glasa.
Jeste imali takav slučaj?

Ovo i mene interesuje. Mi imamo garažna mesta u zgradi. Sada je trenutno opšte rasulo po tom pitanju i čišćenje tog dela kao plaćaju samo oni koji imaju garažna mesta. Imamo i neke koji ne žive u zgradi, a imaju po dva garažna mesta - sa njima je tek haos…

Imate cenovnik za minimalno odrzavanje garaznih mesta.Nema veze sto nisu stanari zgrade moraju da ucestvuju u troskovima.E sad,treba ih pronaci.

Pitanje za upravnike, prvenstveno “komsijske” a mogu i profesionalni da odgovore ;
Kod koje banke ste otvorili racun za SZ, koliki su mesecni troskovi odrzavanja?

Kod Raiffeisen Banke je paket 900 din./mes. koji uključuje e-banking i dobije se platna kartica. Na ovu sumu se još plaćaju i provizije za naloge za plaćanje (npr. 40 din. sa iznos od 13000din.).
Prvobitno sam planirao kod OTP banke jer je održavanje 400 din. ali bez e-bankinga.