Kućni savet - Iskustva i dileme stanara

Pogrešno protumačeno.Dakle,prijavu,nakon održane sednice i izbora upravnika,može da podnese i drugo ovlašćeno lice.Možda taj upravnik radi uvek pre podne i ovim je ostavljena mogućnost da neko od stanara podnese prijavu ali u njoj su dati podaci o upravniku.Znači radi se prosto o mogućnosti da neko odradi tehnički deo.Dakle u obrascu registracione prijave pod tackom 2 popunjavate ko prijavu podnosi.Ako je to lice istovremeno i upravnik dva puta upisuje iste podatke.U tacki 6 unosite podatke upravnika a u 7 profesionalnog upravnika.
Skrenuću pažnju ekipi iz Novog Sada da ovo nije dobro protumačeno

Druga zabuna je da se u roku od 60 dana od sticanja svojstva pravnog lica mora odzati sednica skupstine.Stambena zajednice.

"Појам и правни статус стамбене заједнице
Члан 16.
Стамбену заједницу чине сви власници посебних делова стамбене, односно стамбено-пословне зграде.
Стамбена заједница има статус правног лица, који стиче тренутком када најмање два лица постану власници два посебна дела. "

Dakle,danom stupanja ovog Zakona na snagu vecina nas je stekla status pravnog lica jer uglavnom živimo u zgradama sa više stanova.Ali pošto nije bilo registra,ostavljeno je godinu dana da se registrujemo,odnosno 6 meseci jer jer je registar poceo sa radom 12.06.2017.Ovo pravilo će važiti za nove zgrade,koje čim steknu dva različita vlasnika nad dva stana moraju da formiraju SZ.

Moguće. Ostaje činjenica da zakon izaziva puno nejasnoća i otvoren je za najrazličitija tumačenja. A preporuke Ministarstva neujednačene sa onim što piše u Zakonu.

Ovo sad je situacija da se građani uteruju u neki sistem, a da se apsolutno ne zna kako će taj sistem da izgleda. Npr. gde će ići investiciono? A to je najkrupnija stavka. Pitanje Stambenog nije ni načeto. Pružaoci usluga održavanja se tek pojavljuju. Tržište se tek stvara, tako da će potrajati da se nivelišu cene i prakse. Ograničen broj, uglavnom novijih, zgrada ima bilo kakvo kompletnije iskustvo sa privatnim održavanjem.

Zakon je izvesno krojen da se profesionalci bave ovim poslom, mada se u finišu po opštinama pristupilo masovnoj preregistraciji svih zgrada koje su bile prethodno u evidenciji, a da pritom ni samim tim predsednicima niko nije objasnio šta sve novi Zakon znači. Izvesno je i da je premisa u pisanju bila da su građani - notorne neplatiše, zapravo jedini krivci za nastalo stanje - neodržavanje stambenog fonda … tako da je na njih u fulu prebačena i sva odgovornost.

I po prošlom zakonu su Zgrade bile pravna lica. Svaka ona koja je imala Predsednika kućnog saveta, pečat i bila zavedena u Opština. Po tom osnovu su otvarale i račun u banci. Čak mislim da je i bila formulacija u prethodnom Zakonu da dodelom PIB-a i otvaranjem računa Skupština zgrade dovršava proces registracije i postaje pravno lica. Tako nekako! Moj tadašnji predsednik nikad nije dovršio kako treba taj postupak, ali je zato pečatirao šta je stigao. :slight_smile:

1 Like

Pošto niste od početka bili na forumu ponoviću opet ovde,jer su i teme razdvojili pa ne može sve da se prati.Cilj zakona nije bio da opstanu obični upravnici pa je bilo predvidjeno da svaka zgrada koja ima 30 stanova ima obavezno profesionalca.Onda smo to kritikovali i oni su promenili.Sada,iz ove perspektive,pitam se da li smo trebali to da menjamo jer ispada da ima više problema sa običnim upravnicima nego sa profesionalcima.Zatim,upisaćemo sve zgrade jer to do sada država nije uspela.Baš zgodno.Sve zgrade koje nemaju potpisan ugovor o održavanju dobiće GS po automatizmu.Još jedna zgodna stvar.Sledeće.JLS će propisicati urbanističke zone pa ćete hteli ne hteli platiti sredjivanje zgrada.

Gradsko stambeno je priča za sebe koja neće moći još dugo ovako opstati.Pre svega,sve više ljudi shvata šta oni rade a i mladji baš nemaju taj odnos prema njima kao što imaju stariji sugradjani koji državna preduzeća doživljavaju na osoben način.Nema veze što nas potkradaju dok su državni,u ovom slučaju gradski

1 Like

Dobro vece, neki dan su mi komsije predlozile da postanem “običan” upravnik nase zgrade. Rekoh im da cu proveriti koje su obaveze i odgovornosti koje bih time preuzeo na sebe, pa cu im javiti odgovor. Nakon dva dana istrazivanja shvatio sam da najmanje ima informacija o tome. Vidim da se i na ovom forumu favorizuju profesionalni upravnici, a lično smatram da je najzdravije da neko od stanara u dogovoru sa komšijama bude odgovoran za svoju i zajedničku imovinu, ali drzava izgleda nema interes za time jer na taj nacin ima najmanje materijalne koristi. Plus ako bi se desilo uspešno samoorganizovanje gradjana na mikro nivou to bi bio prvi korak ka ozdravljenju društva, a kome je još to u interesu?! Da li mozete da me uputite gde bih mogao da nadjem detaljne informacije o obavezama običnih upravnika? Član 50 zakona o pravima upravnika je veoma štur. Jer u stavu 14 kaze i ostale obaveze koje zakon propisuje, al ne pise koji zakon?! Da li ima negde nešto malo konkretnije? Hvala unapred!

@Nesko Baš naprotiv,ne favorizuju se uopšte profesionalni upravnici.Obzirom da sam ja sticajem okolnosti i običan upravnik i profesionalni upravnik i neko ko je dugo bio u skupštini stanara svoje zgrade,to smo iskoristili za razmenu iskustava i pomoć oko primene novog zakona o stanovanju.Kao neko ko ima licencu i prošao je obuku,samo sam malo upućenija u problematiku.A apsolutno se slažem sa vama da niko vašu zgradu ne može voditi kao neko ko u njoj živi.I to uvek naglašavam :slight_smile:A evo bilo je pitanje u vezi mog stava oko toga Kućni savet - upravljanje zgradom ili stanarima?

2 Likes

A sada da probam da odgovorim na vasa pitanja.Zakon o stanovanju se odnosi i na obicne i na profesionalne upravnike,skoro podjednako osim u onim delovima gde je striktno naglaseno da se radi o profesionalnim upravnicima.Dakle,nema mnogo razlike u obavezama obicnog upravnika u odnosu na profesionalnog.On takodje vrsi popis stanova,stanara,registruje zgradu pravi plan odrzavanja,prati naplatu,prijavljuje inspekcijama…da ne nabrajam sve.U medijima se(cesto sam to naglasavala) uopste ne pojasnjava da su to sve obaveze i obicnog upravnika.Dakle morate znati ceo Zakon o stanovanju a i sire jer mnoge oblasti su pokrivene drugim zakonima.Jedan od njih je Zakon o planiranju i izgradnji,poreski zakon,odluke koje donosi grad,pravilnici koje donosi ministarstvo i drugi organi:o liftovima,pp zastiti…

Buba pre svega hvala vam na odgovoru! Ako sam dobro razumeo licencirani upravnici su sva ta znanja, o zakonima i obavezama, dobili prilikom obuke. A na koji nacin neko od stanara moze da se informise i nauči šta se sve od njega ocekuje ako se lati posla upravnika zgrade? Da li je normalno da se zakonom stvari toliko zakomplikuju da ljudi ne mogu da budu oni koji ce se baviti svojom imovinom?! To je kao kada bi zemljoradnici morali da angazuju dipl. agronoma da im kaze sta ce, gde ce i kako da uzgajaju na svome imanju. Ja sad iz svega ovoga sto sam saznao mogu da zakljucim da bi se samo budala prihvatila da bude odgovorna za svoju i imovinu svojih komšija, a sa druge strane mi je van pameti da od nas 30ak pametnih, odgovornih i ozbiljnih osoba, mojih komšija, mi dovodimo nekoga sa strane da nam vodi zgradu (a sve to zbog par neodgovornih komšija s kojima ne bi mogli na civilizovan način da se dogovorimo, pa je lakše neko neutralan da se bavi njihovim slučajem i prinudnom naplatom). Na kraju, koji je vaš savet, da li da se prihvatim posla upravnika, ako uzmemo u obzir da nisam dokon u zivotu. Hvala!

1 Like

@Nesko Opet napominjem da sam apsolutno za to da neko od stanara vodi zgradu.Medjutim jasno je da zakonodavac nije to imao na umu.Jos kada je zakon donesen pricala sam o tome za NIN,N1 cak i za Kurir.Toliko obaveza i odgovornosti koliko ovaj zakon predvidja nece prihvatiti uglavnom niko.A pritom niste oslobodjeni ni materijalne odgovornosti ukoliko nesto ne uradite u predvidjenim rokovima.Olako su ljudi ovo prihvatili ne citajuci zakon i vecina njih misli da su to obaveze SAMO profesionalnih upravnika.Naprotiv.Obaveze su veoma slicne,kazne su malo vece za profesionalne i oni su pokriveni osiguranjem.Problem za obicne upravnike je i taj sto sve gradske ustanove rade pre podne.Zatim,ulazite u konflikt sa komsijama jer morate da prijavite svako krsenje zakona a narocito kucnog reda jer ako to ne prijavite vi placate kaznu.Ako ne prijavite komsiju koji ne placa komun alnom inspektoru,opet ste vi odgovorni.Sve radove u zgradi morate da pratite…Nadam se da ne mislite da vam sve ovo pisem da vas odgovorim od preuzimanja duznost.Naprotiv.Samo vam kazem sta vas sve ceka.Ako biste mogli da oformite nekakav tim u zgradi,a ne da sve padne na jednog coveka to bi bilo najbolje.Vi po zakonu imate pravo da oformite savet,tela ili kako god se to zvalo,u zgradi.To koristite i delite odgovornost.

Postovana Bubo jasno mi je da vi samo objasnjavate kako stvari stoje i hvala vam na tome. Nikako to ne shvatam kao odvraćanje od preuzimanja duznosti upravnika. Ako postoji zakonska mogucnost formiranja tima odgovornih pojedinaca to mi zvuci kao najbolje resenje i predlozicu komšijama da razmotrimo tu mogucnost.
Da rezimiram, neverovatna je zombiranost našeg drustva gde niko ne reaguje kada mu zakonom nametnu lošu obavezu da mu kapu kroje profi upravnici, a stvar poguraju zastrašivanjem prinudnim upravnicima. No ni jednom niko ne pomene najprirodniju varijantu u kojoj se napravi prostor da stanari sami brinu za svoju imovinu. Umesto da se situacija iskoristi da se pokrene ozdravljenje drustva i zblizavanje ljudi iz zajednice koji su preteranom gradnjom prestali da se poznaju, zakon pokrene jos vece otudjenje i paranoje.
Pozdrav i hvala na savetima!

2 Likes

@Nesko Drago mi je da ste shvatili poentu cele priče.Ima tu još mnogo toga zakulisanog jer ljudi ne čitaju zakon.Fokus je stavljen na profesionalne upravnike i cela priča se vodi oko njih.Pročitajte šta sve može da nam nametne JLS ,od urbanističkih zona pa na dalje.Ako nesto na zgradi ne uradimo,a niko nas ne pita da li imamo para, oni mogu da pošalju preduzeće koje će to i bez naše saglasnosti uraditi i naplatiti nam po ko zna kojoj ceni.Što se prof.upravnika tiče nigde ne piše da morate da ih angažujete.Znate šta je zanimljivo?Većina poziva koje sam dobila (nigde se ne reklamiram već samo preporuka) je došla upravo od predsednika kućnih saveta koji kažu da ne mogu više da se bore.Dakle,problem je daleko dublji i komplikovaniji od samog uvodjenja profesionalnih upravnika.Tamo gde stanari ne mogu da se dogovore možda je i dobro da ima mogućnost izbora nekog sa strane.Barem za početak.Iskreno toliko sam problema čula razgovarajući sa potencijalnim klijentima da sam pojedine odbila čak i za visoku nadoknadu.Nismo ni svesni šta se sve radi.Bar ja nisam bila.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2018&mm=01&dd=29&nav_id=1352366

Tek posle izbora krece hajka na neposlusne. Znaci do aprox 15/3 smo mirni.

1 Like

Poštovana Bubo, znam da ste u guzvi pa kada budete mogli molim vas odgovorite mi na ova pitanja.
Pomenuli ste mi da “Vi po zakonu imate pravo da oformite savet,tela ili kako god se to zvalo,u zgradi.To koristite i delite odgovornost.”, a da li je moguce upisati u prijavi zgrade vise osoba kao upravnike zgrade? Racun u banci je na zgradi tako da je tu lako ovlastiti vise ljudi da ga koriste.
Drugo, na koji nacin mozemo primorati komsije da placaju mesecna odrzavanja zgrade? Da li firma koju angazujemo za ciscenje, lift…to resava sa njima ili ona potrazuje od zgrade pa zgrada tuzi komsiju (sto onda povlaci sudake troskove i gnjavaze)? Dakle, ako 2/3 stanara odluci da mesecno placa neku sumu, na koji je nacin to obavezujuce za stanare? (Nije zgrada zakonodavno telo)
Trece pitanje, da li bi dva pismena pravnika mogla da ovaj besmisleni zakon obore za dva dana? Kao sto su advokate izuzeli iz naplate retroaktivnog obracuna poreza na firmu, koji drzava tri godine nije radila. Jer se iz aviona vidi da je zakon busan na sve strane, kako moze profi upravnik da vam bude 24/7 na raspolaganju ako je uzeo da vodi 20-30 zgrada, ako ne i vise.
Hvala na odgovorima i sretno u kampanji! Ali manite se izlozbi karikatura i slicnog rasipanja energije,
Pozdrav

Ne može u opštini da se prijave dva lica koja će upravljati.Pogledajte formular.Samo jedno lice, ili običan upravnik ili profesionalni.Takodje kako mislite da u banci imamo ovlašćenje npr. vi i ja?Profesionalni upravnik ima ovlašćenje na račun ali i obavezu da vam dostavlja finansijski izveštaj.Zamislite da neko od stanara ima ovlašćenje,podigne novac i nestane?Mi smo osigurani od prof.odgovornosti vi kao stanar nisteSa firmom koja upravlja sklapate ugovor kako će ići naplata.Može sa vašeg računa,može pojedinačno a može negde i preko objedinjene naplate (u NS recimo) stvar dogovora.Što se naplate tiče prvo ide prijava komunalnom inspektoru,kazna od 5000 pa onda i tužba.Da li će se to sprivoditi,iskreno ne znam.Da li dva pravnika mogu oboriti zakon?Nisam pravnik i ne mogu to da tvrdim😀Što se tiče dostupnosti upravnika 24h misli se na hitne intervencije.Organizator prof.upravljanja je dužan da ima kol centar gde će se to prijavljivati.Pi našem zakonu zna se ko je dužan da bude dostupan 24h.Bila sam veliki kritičar ovog zakona ali par sednica na terenu me je uverilo da većini treba prinudna uprava.Toliko san razočarana,pre svega medjuljudskim odnosima,da nema reči

Medjuljudski odnosi su do te mere poremeceni da to nje normalno. Mislim da su i autori zakona podcenili nivo dubioze tako da ce imati ogroman problem da pokriju prinudnim upravama sve zgrade gde ce to biti jedino resenje.

Meni poslednjih par dana prilaze komsije iz zgrade da mi kazu da su culi da inspektori lepe obavestenja, ja ih pitam Dobro, sta predlazevte…gledaju me bledo i ocekuju da ja preuzmem odgovornost kao bivsi predsednik skupstine stanara. Pobednik je komsija koji je na poslednjoj sednici rekao da treba maksimalno odloziti izbor prof. upravnika, a kada komunalna dodje “mi ćemo istog trenutka da se okupimo i odaberemo profesionalnog” :smiley: Jer inače se vrlo lako organizujemo za sve ostalo, ludilo :slight_smile:

Ljudi se nalaze u posebnom obliku “naučene bespomoćnosti”, koji poprima maligni oblik. Ovo je samo vrh ledenog brega koji polako otkriva posledice dugogodišnjeg, suštinski antisistemskog delovanja vladajuće strukture. Cilj je da se ljudi otudje od bilo kakvog oblika aktivizma i da im se pošalje poruka da šta god probaju, administracija pobedjuje.
E sad, ovde im to malo ne ide u prilog, jer im otežava posao, ali šta da im radim :slight_smile:

3 Likes

Pa lakše je manipulisati masom ukoliko je ona otudjena.Prvo su nam ukinuli MZ kao nekakav najniži stepen odlučivanja o nečemu u svom kraju.Onda su opštinama oduzeli stvarne nadležnosti i prebacili ih na grad.Kako ja da poznajem komšiju iz moje MZ koja ima par hiljada stanovnika.Od tri MZ su napravili jednu koja nam služi da nam jednom godišnje podeli so.Ostale prostorije MZ su podelili političkim partijama.Opštine nisu nadležne skoro ni za šta jer nisu lokalne samouprave.Šta god tražimo kažu nije u našoj nadležnosti.Sve je ovo na žalost posledica tog ukrupnjavanja i samim tim otudjivanja stanovnika jednog grada.Jer okupljamo se samo kada glasamo na izborima.Svaki drugi vid odlučivanja nam je nedostupan.I tako smo se polako otudjivali.I sada država treba da nam kaže da treba da čistimo svoju zgradu.Žalosno.

1 Like

Sta ulaz treba da placa mimo onoga sto placa preko Infostana?

Ona suma prema formuli sto je propisala ministarka, da li je to obavezno placati s obzirom da placamo vec sumu preko Infostana?

I sta je to sto se placa prema uplatnici?

I sta ako stanari ne mogu da izdvoje npr 500 donara nego se dogovorimo za 200?

A sta se radi sa onima koji ne plate?

Hvala :slight_smile:

Nista mi nije jasno sada. Da li je moguce da je samo polovina od trecine potrebna? Ja sam razumeo da je potrebna trecina, kao sto pise “trecina clanova”.

Jos nesto, da li savetujete da ukoliko se ne stvori kvorum, da se ide od stana do stana i prezentuje im se dnevni red i tu se potpisu?

Ako mozete ovo da mi razgranicite: zgrada od 42 stanova, pojavljuje se 10 ljudi na sednici. Na drugoj sednici posle par dana 10 ljudi ali nekih drugih. Kako se i ko racuna? Da li se sednica ponistava i zakazuje za 3 dana sa istim dnevnim redom? Ako mozete na konkretnom primeru da mi kazete kada i kako neko postaje nedostupan u slucaju koji sam naveo? Da li to znaci da u buduce donosimo odluku sa samo 14 clanova (42/3)? Da li svaka sednica mora da se zakaze dva puta i prva da se planira da “otpadne”?