Kućni savet - Iskustva i dileme stanara

Zakažete sastanak, odredite dnevni red. Prikupite potpise na prvom sastanku, prikupite na drugom sastanku; zakažete i treći sastanak ako treba (sve isti dnevni red). Možda neko hoće pismeno da vam dostavi saglasnost ili suprotno mišljenje, a nije bio ni na jednom sastanku i te saglasnosti prikupite. Ostale stanare proglasite nedostupnim za konkretne odluke koje su bile na dnevnom redu i to vam je otprilike to.

Za neke sledeće odluke krenete u ovaj proces od početka. Ugrubo rečeno tako vam proces izgleda.

Ne znači da ćete doveka donositi odluke sa 14 članova. Računajte da verovatno svaka sednica mora po više puta, ako svi nisu na “gotovs” da dođu po pozivu.

Zakažete sastanak, odredite dnevni red. Prikupite potpise na prvom sastanku, prikupite na drugom sastanku; zakažete i treći sastanak ako treba (sve isti dnevni red). Ostale stanare proglasite nedostupnim za konkretne odluke koje su bile na dnevnom redu i to vam je otprilike to.

I dalje ne razumem. Sta ako je neko dosao na prvi i drugi a nije na treci? U slucaju koji ste naveli, na trecem sastanku se pojavi samo 5 ljudi, koliko je dovoljno od tih 5 da bude proglasena odluka - 1/3?

Možda neko hoće pismeno da vam dostavi saglasnost ili suprotno mišljenje, a nije bio ni na jednom sastanku i te saglasnosti prikupite.

Kako moze da daje saglasnost ako nije prisustvovao? Mozda znaju dnevni red ali ne znaju argumente?

Bojim se da zakon nije predvideo razmenu bilo kakvih argumenata. :grinning:

Ne mora niko da vam dolazi više puta. Isti dnevni red (odluke koje treba doneti) vam je na prvom i ponovljenim sastancima ukoliko za njima ima potrebe. Dnevni red istaknete na oglasnoj tabli zgrade (obavezno), eventualno ga pošaljete mejlom i poštom ostalim stanarima. Ko ne može da dođe, dostavi vam, najbolje na unapred pripremljenom formularu svoje mišljenje (slaže se/ne slaže se) ili ovlasti nekoga da učestvuje u radu skupštine u njegovo ime. Nije precizirano da li mora to ovlašćenje da overi koliko se sećam zakona.

Osim za krupne odluke nema donje granice. Izračuna se koliko stanara je ukupno prisustvovalo svim sastancima sa istim dnevnim redom, dodaju se oni koji su se pismeno izjasnili. 50%+1 od tog broja vam treba da donesena odluka postane validna. Ako teoriju razvlačimo do ekstrema, kad se prođu svi koraci u proceduri, može i dvoje da donese odluke, a svi ostali da se oglase za nedostupne. Možda vas to čudi, ali Zakon omogućava da manjina donese odluku koja je obavezujuća za sve.

Zakon je pisan da se firme, a ne fizička lica, bave tim poslom i namerno je konfuzan i nedorečen. Unapred da se ogradim da ja nisam član Inicijative, a ovde sam manje više zastupala stav da imajući u vidu kakav je Zakon donet, građane ne treba ohrabrivati da se sami upliću u posao administriranja (upravljanja) zgrade.

1 Like

Bojim se da zakon nije predvideo razmenu bilo kakvih argumenata. :grinning:

Zar nije skupstina = demokratija? :slight_smile: Valjda dnevni red znaci da se donose neke odluke i da se predlaze nesto, a upravnik samo izvrsava te odluke? Ako je dnevni red npr. “Odredjivanje visine naknade za ciscenje”, do sastanka ne znamo iznos. Kako moze ovaj preko maila da se izjasni osim da/ne? :confused:

Ja i dalje ne razumem kako se pravi kvorum. Evo citam silne komentare, citam Zakon i ne ide. Po ovome sto ste napisali da li znaci da se ukupan broj sabira sa sve tri sednice (3+2+5), pojavilo se 10 stanara za jedan dnevni red, bez obzira da li su su isti li razliciti stanari, i od toga treba 6 za prolaz?

Ako je dnevni red “određivanje naknade za čišćenje zgrade”, a imajući u vidu da je zgrada po Zakonu obavezna da za sve poslove (osim upravljanja) sklapa ugovore sa subjektima koji te poslove obavljaju; upravnik prikupi ponude, obavesti stanare i oni se opredele za ponudu koja im najviše odgovara.

U zgradi od 24 vlasnika ako na prvi sastanak dođe više od polovine vlasnika (13) dogovorite se na licu mesta i potpišete odluku. U slučaju da odziv na sastanak ne bude toliki već na prvi sastanak dođe 7, na sledeći dođe 4, a mogućnost da uopšte ne dođu, već pismeno/skenirano, dostave svoju odluku iskoristi još 5 stanara; kvorum je 16, nedostupnih 8, većina od 16 donosi odluku.

Jedan vlasnik je jedan glas bilo kad da je dat. U slučaju dva uzastopna sastanka sa istim dnevnim redom, stanar koji je već glasao, a prisutan je na oba sastanka, ne glasa ponovo. :slight_smile:

Možda bi vam lakše bilo da pogledate po internetu zgrade koje imaju web stranice i na njima dokumente gde se vidi kako je određen kvorum.

Na primer ima jedna u Belvillu, a ima i drugih samo proguglajte:

http://www.suncokret.org/2017/11/imamo-upravnika/

Za izbor upravnika, veće investicione radove i uopšte krupne odluke, da ne ulazimo sad u detalje, treba/valjalo bi sakupiti 50%+1 potpis. Sve ostalo praktično može da odluči manjina stanara.

Na stranu što te potpise niko i ne proverava. Rad upravnika kontrolišu stanari pa kad misle da je prekršio ovlašćenja, na njima je da preduzmu odgovarajuće korake.

Je l govorimo o kvorumu za glasanje ili o onima koji su za?

Ispade da ne moze ni o cemu da se diskutuje? Ako se pojavi njih 20 od 60, od toga je 5 za. Sta onda? Nikako da razumem kvorum i koliko od kvoruma treba da se slozi. Samim pojavljivanjem ne znaci da su automatski svi prihvatili.

I da li SVE mora da se potpise ili je dovoljno da se kaze 30 od 50 je glasalo za…

Eksplodirace mi glava

U suncokretu svaki predlog pocinje sa “Da se prihvati ponuda”. Sta ako ne prihvate?

Кворум је пола од укупног броја власника а за одлуку гласа пола од присутних.Ако нема кворума нема ни гласања нити одржавања седнице.Записник мора да се води на свакој седници и да се потпишу сви присутни (ма како гласали) као и они који су гласали електронски.Ако одлука не прође нема ништа од предлога.Јасно је.Ако се на дуже време блокира рад скупштине идите у општину и тражите принудног.

1 Like

Prilikom glasanja, da li je dovoljan potpis ili mora i JMBG, br. lk?

Potpis vlasnika i ništa više.Za izbor upravnika na Čukarici ne traže br.lk na Vračaru i Starom gradu traže.Mislim da se i Šabić izjasnio da je to nepotrebo.Dalje,vi koji potpisujete ste odgovorni za istinitost podataka.Upravniku i prof.upravniku svaki vlasnik stana je dužan da dostavi svoj jmbg a ako izdaje stan i jmbg onog kome je stan izdat.

A za ostale odluke na nivou skupstine stanara, da li je dovoljan samo potpis? Izabrali smo mi upravnika odavno :slight_smile:

Samo potpis.Podatke upravniku dajete samo jednom.I upravnik i profesionalni upravnik su duzni da imaju spisak stanara sa njihovim podacima (jmbg) i ne moraju stalno to da pišu.Morali bi da obrazložite zašto prikupljate te podatke.

Čekajte, ovako kako ste napisali ispada da glas može da se da i na prvoj sednici na kojoj nema kvoruma, pa se on kao računa i za eventualnu treću sednicu kada se proglašavaju nedostupni stanari.

Ja mislim da to ne ide tako. Kada se sazove prva sednica na kojoj nema kvoruma, nema nikakvog glasanja ni o jednoj tački dnevnog reda, već se samo konstatuje da nije bilo kvoruma, potpišu svi prisutni zapisnik i zakaže se nova sednica sa istim dnevnim redom. Dakle, tek na trećoj sednici, kada se odredi broj nedostupnih stanara za konkretni dnevni red, može da se glasa po tačkama tog dnevnog reda. Tako sam ja shvatio :slight_smile:

Nije mi jasno ovo sa prostim sabiranjem prisutnih na svim sednicama, jer onda ispada da zaista nije važno da li se neki ljudi pojavljuju na svim sednicama ili samo na jednoj itd. Tačnije, ako ja dođem na sve tri sednice po ovoj računici vredim za tri člana, kada je u pitanju kvorum za odlučivanje

Kod mene je na jednom mestu bilo upravo ovako kao što sam napisala.

U praksi bih bila vrlo iznenađena da vidim slučaj npr. veće zgrade gde se papiri o kvorumu ne friziraju. U krajnjoj liniji, suštinski gledano važne su odluke koje se u zgradi donose i da li imaju podršku većine stanara.

Ko će na kraju da proverava te papire o sednicama osim ako neki stanar ne pokrene tužbu? Ja sam imala baš takav slučaj (o kome sam ovde ranije pisala) gde je večiti predsednik kućnog saveta koji nikad ne drži sastanke, ispotpisivao razne za svoj izbor, i one koji žive po inostranstvu, prekočio idealne suvlasnike jednog stana i svašta drugo pa je prošao registraciju, jer je i ovima u Opštini bilo važno samo da se to obavi. Evo, sad čak tvrdi u svojstvu upravnika stambene zajednice da se “još nisu stekli uslovi” da otvori račun u banci, a sklon je da svaki čas traži neke pare u kešu mimo Stambenog kome plaćamo i čišćenje i održavanje. Da ne ulazim ponovo u tu mučnu priču…

U zgradi od npr 80 stanova, npr. gotovo je izvesno da skoro nikad neće biti kvoruma za održavanje sednice. Za potpisivanje ugovora, uvođenja novih naknada, donošenje obavezujućih odluka i sl. su vam najvažnije saglasnosti koje vam potpišu stanari, a pričali smo o hipotetičkoj odluci da se uvede čišćenje zgrade.

Osim zgrade o kojoj sam svojevremeno pisala, imam iskustva i u zgradi koja je od početka u sistemu privatnog održavanja. Nema srećom veze sa Stambenim i svaka odluka je donošena tako što smo se pismeno izjašnjavali na unapred odštampanim formularima, uključujući i ovu najnoviju o preregistraciji kućnog saveta u stambenu zajednicu. Dnevni red, predlozi, odluke slati su nam nekoliko dana ranije, a u kvorum su se uvek računali i oni koji bi se izjasnili samo pismeno, bez prisustvovanja sednicama. Ima ljudi koji se nikada nisu pojavili, a redovno glasaju i dopisuju se mejlom. Redovno plaćaju i svoje mesečne obaveze.

Lično imam dobro iskustvo sa privatnim održavanjem, mada mislim da je ovaj Zakon do te mere nakazan i konfuzan da će i tamo gde su stvari bile koliko toliko transparentne i (samo)uređene uspeti da stvori probleme.

Dobro, ja nisam uzimao u obzir friziranje :slight_smile:
Mislim da se slazemo da je zakon prilicno los i nedorecen po mnogim pitanjima. U prethodnom postu sam upravo hteo i da ukazem koliko je u praksi tesko doci cak i do “krnjeg” kvoruma bez friziranja.

Ja sam objasnila kako se evidentiraju nedostupni stanari odnosno kako se odredjuje broj dostupnih.Nigde nisam rekla da moze da se glasa ako nema dovoljan broj prisutnih.Morate znati koji broj stanara je dostupan da biste odredili koliko je 50% od tog broja.Dakle govorim o vlasnicima a ne o brojkama.Ako je dosao na 1 sednicu a na drugu i trecu nije,dostupan je.Ulazi u broj potreban za odlucivanje.Ne mora da glasa ali je dostupan.Ako predlog nije prosao jer za njega nije glasao dovoljan broj onda otpada.Na trecoj sednici utvrdjujete dostupne stanare ako idete na to.Od tog broja onda vidite da li imate potrebnu vecinu.

Razumem. U mojoj zgradi je to u praksi otezalo stvari, jer je od prve do trece sednice doslo do osipanja ljudi. Jednostavno su pomislili Ok, dosao sam na jednu, potpisao zapisnik i to je to. Kada je na trecu sednicu doslo samo nas troje, nismo mogli nista sve ni sa nasa tri glasa, jer je ukupan broj dostupnih stanara bio 8 ili 9 (od ukupno 14).

1 Like

Vi kao da opisujete mog komšiju koji je jedan od prvih profesionalnih upravika koji je stekao licencu, slikao se za novine i tv, postao selebrti jer je izjavio “Nisam mnogo lep, a nisam starletan” … mozda Vam je ova zanimljiva persona poznata.

Iskreno savetujem svima koji medju sobom ne mogu da se dogovore ko ce da bude upravnik, da prilikom odabira profesionalnih sa liste PKS dobro razmisle koga biraju i obavezno pitaju potencijalnog profesionalnog upravnika da li je u svom ulazu/zgradi angazovan za upravnika od strane svojih komsija, jer ako nije verovatno postoji dobar razlog zasto nije. Ako zivi u kuci malo teze mozete da saznate sa kim imate posla jer posedovanje licence po meni ne znaci puno…
Trebalo je jedan od kriterijuma za licencu da bude da kandidat placa redovno komunalije, potvrda iz Infostana da ne duguje nista ili iz EDB-a da redovno placa struju, tako nesto.
Kako ce sada moj komsija da upravlja nekom zgradom i da pravnim putem prinudno naplacuje komunalije za odrzavanje zgrade kada on sam to ne cini godinama ? Kako moze da podnosi prijave protiv stanara koji se prikljuce na zajednicku struju kad on to isto radi ? Duguje Infostanu oko 2 miliona dinara, nikada nije ucestvovao u ciscenju niti je hteo da plati kada su se kupovale led sijalice (svejedno mu je koliko je zajednicka el energija jer je i ne placa…), interfon, krecenje, nikada nista . Inace smo mala zgrada, 7 stanova, ne treba nam puno da normalno zivimo. Odjavio se iz Mirijeva zbog izvrsitelja i prijavio fiktivno na Novom Beogradu. Cesto zloupotrebljava inspekcijske sluzbe i policiju i prijavljuje komsije za sve i svasta.
Nekada davno je obavljao ulogu predsednika saveta i jedino za sta se angazovao je da pokusa da prisvoji prostoriju kucnog saveta u cemu na srecu nije uspeo. Pecat je naravno zadrzao i zimi bi uzimao so iz Mesne zajednice ali ne da posipamo ispred ulaza vec da on posipa ispred svoje garaze. Uspeo je da garazu koja je u sklopu zgrade, preimenuje u ostavu kako ne bi placao vodu i ostale komunalije. Iz garaze je sproveo crevo da pere kola i zaliva lozu, haos kakav retko ko moze da zamisli ko nije iz nase ulice. Skuplja raznorazni otpad i lageruje ga izmedju garaze i ulaza u zgradu, kad dodje inspekcija kaze da nije njegov …
Da ne davim previse, sustina je da nas “komsija iz pakla” ima licencu i da ce neki ljudi njemu da povere svoje poverenje.

A šta vi mislite kada ljudi zovu telefonom i traže ponudu ili da se pošalje mejlom.Kada im kažem da ne šaljem ponude mejlom i da valjda treba da vide osobu koja će im voditi zgradu,najčešće kažu “onda ništa”.Da li auto kupujete mejlom?Shvatate li dokle sve ovo ide?

posto je cena bitan faktor tesko da ce jeftin profesionalni upravnik kvalitetno da vodi zgradu.
veca je motivacija obicnom upravniku iz redova stanara.
pre neki dan citam zakljucke na stranici registra i ne mogu da se ne nacudim zbog kojih sve razloga dolazi do odbacaja zahteva za registraciju SZ.
Najjaci utisak za sada mi je Vasa “koleginica” koja je za najmanje dva ulaza pogresila opstinu nadleznu za registraciju stambene zajednice. Pogotovo sto se preko planplus-a ili geosrbije za 2 sekunde utvrdjuje kojoj koja adresa pripada.
Jos veca sramota je sto doticna radi za firmu koja se zove kada se na enfleskom jeziku kaze “sjaj” a bavi se pretezno ciscenjem zgrada i vazi za ozbiljniju firmu. Nepotrebno su bacene 2 takse za registraciju SZ a koju ce na kraju tim stanarima da provuku kao redovan trosak registracije SZ.
BKA 80a
ili
BKA 136

Neću komentarisati koleginicu ipak.SZ neće platiti dodatnu cenu i taksa nije bačena jer ima pravo da jednom ispravi uočene nedostatke i da dostavi dopunu a da ne plaća ponovo taksu.