Kućni savet - Iskustva i dileme stanara

Ovo što ste napisali su BABE I ŽABE. Na osnovu napisanog ne može Vam se dati konkretan odgovor. Postavite tekst Ugovora, pa onda možete očekivati KONKRETAN ODGOVOR.
Ukoliko to niste u stanju, nemojte nas zamajavati.

Pre svega želim da se zahvalim svima koji učestvuju i doprinose boljem razumevanju i snalaženju u zakonu o stanovanju. Mnogo odgovora sam pronašla u postovima. Kod nas ima mnogo problema i uglavnom su posledica nacionalizacije kako one sprovedene uz pravne akte, tako i one druge ubacivanjem po sili jačega. Kao jednu od posledica imamo tu da nam se vodomer za očitavanje nalazi u stanu koji je sad u vlasništvu privatnog lica, a koji je pre bio nastojnicki stan. Taj stan je bio predmet nacionalizacije, otkupa pa prodaje i do sad nismo imali problem oko očitavanja jer vlasnik stana saradjuje i omogući očitavanje dva puta godišnje. Medjutim ovo nije trajno resenje, jer se vlasnik može promeniti i voleli bismo kad bismo znali kome da se obratimo za izmestanje iz privatnog stana u zajedničku pristoriju. Hvala unapred. Inače ja sam upravnik interno izabran -volonter :).

Kakve babe i žabe, o čemu vi pričate? Kao što sam napisao, u ugovoru jasno stoji da se stambena zajednica obavezuje da Organizatoru profesionalnog upravljanja isplati naknadu u iznosu od 300 dinara mesečno po stanu. Nikakve druge naknade se ne spominju, niti je naša stambena zajednica njih ovlastila da nam uzimaju sredstva iz fonda tekućeg održavanja.

Meni je jedino logično da sav novac koji je prikupljen od strane stanara ostaje na tom računu jer to je novac stambene zajednice, a ne neke tamo lopovske nazovi firme niti profesionalnog lopova-upravnika.
To znači da sav novac koji je sakupljen za tekuće održavanje je novac koji ostaje na našem računu i on je vlasništvo nas stanara.

Babe i žabe znači da su naknade za Upravljanje i Tekuće održavanje dve potpuno različite stvari.

Naknada za upravljanje služi za pokrivanje troškova upravljanja stambenom zajednicom (SZ) i upravnik ugovoreni iznos može skinuti sa tekućeg računa SZ.

Naknada za Tekuće održavanje služi za pokrivanje troškova tekućeg održavanja u SZ. Sredstva prikupljena za tekuće održavanje su namenska i mogu da bude skinuta sa računa stambene zajednice samo na osnovu konkretnog računa za izvedene radove na tekućem održavanju ili ukoliko je to nekim Ugovorom predviđeno. Ova sredstva se mogu koristiti i za radove na hitnim intervencijama na isti način.

Ukoliko upravnik skida novac za tekuće održavanje sa računa SZ a nema za to osnov (da je tako nešto predviđeno Ugovorom ili račun i zapisnik o izvedenim radovima za skinuti iznos) onda se verovatno radi o pokušaju prevare.

Kada pominjem Ugovor ne mislim samo na Ugovor sa organizatorom profesionalnog upravljanja. Potrebno je da proverite da li postoje Ugovori za usluge tekućeg održavanja koje je Upravnik sklopio u ime SZ i ako postoje koje su obaveze po njima.

Najjednostavniji način je da od Upravnika zahtevate (pisanim putem) da Vas obavesti (pisanim putem) po kom osnovu on skida navedeni iznos sa računa SZ.

1 Like

Profesionalni upravnik je nedavno smenjen i ja sam novi upravnik. Poslao sam Kosmaju više puta mejl sa zahtevom da mi kažu šta je sa novcem za tekuće održavanje, po kom osnovu su skidali sredstva sa računa i da li postoji neki ugovor. Naravno, odgovor još nisam dobio, a po svemu sudeći neću nikad tako da je sve jasno.

Očigledno pokušavaju da izvrdaju. Mislim da bi trebalo zaoštriti komunikaciju.
Naplata nepostojećih usluga je krivično delo.
Predlažem da im pošaljete preporučeno pismo (sa potvrdom prijema) u kome ćete zahtevati da vam dostave isto u roku od 15 dana od prijema pisma. Ukoliko to ne urade:

  1. Podnećete krivičnu prijavu protiv odgovornog lica i lica koje je bilo upravnik.
  2. Podnećete prijavu protiv odgovornog lica i upravnika Sudu časti Privredne komore Srbije.
    U međuvremenu prikupite podatke o radu njihovog upravnika (da li je podnosio izveštaje o radu Skupštini SZ, da li je održavanje sprovodio po programu održavanja (da li je isti odobravala Skupština), prikupite izvode iz banke itd.
    Pogledajte u Zakonu o stanovanju…šta su obaveze upravnika i proverite da li je izvršavao sve obaveze koje su tamo navedene.

Novac vezan za fond tekućeg održavanja je mogao podizati samo ako postoji Ugovor o tekućem održavanju sa firmom Kosmaj.Proverite vi ko je i šta potpisao pre vas sa dotičnom firmom.Ako ste pored upravljanja potpisali i Ugovor o održavanju,onda imaju pravo da skinu i taj iznos.Ukoliko niste,onda nemaju.Podsećam vas sve da u Zakonu o stanovanju piše da morate imati ugovor o održavanju sa nekim pravnim licem ili će vam JLS dodeliti Gradsko stambeno U sadržaj ugovora ne ulazim jer ga nisam videla.Prvi korak je da pročitate ugovor pa tek onda možete videti šta vam je činiti.Profesionalnog upravnika možete prijaviti i komunalnoj inspekciji i tražiti da vam dostavi izveštaje i odluke.Sud časti privredne komore će izreći samo neku opomenu i to je to.Što se nerada upravnika tiče( ukoliko nije napravio baš neki veliki prekršaj) ne možete nešto mnogo uraditi.Zato što imate mehanizam smene upravnika.Druga stvar je ako je nešto zloupotrebio.

Jedini ugovor sa njima je potpisan od strane komšinice kao predstavnika stanara u Decembru 2019. Tamo piše da oni imaju pravo na naknadu od 300 dinara mesečno i nikavo tekuće održavanje se tu ne pominje. On je izabran za upravnika u Januaru 2020 kada je iz opštine stiglo rešenje o registraciji. Nakon toga u martu je održan jedini sastanak sa upravnikom na kome nije bilo uopšte pomena o tekućem održavanju, niti o naplati istog. Dotični upravnik se više nije pojavio u zgradi.
U oktobru 2020 na računu Infostana odjednom su se pojavile stavke za tekuće i investiciono održavanje, kao i naknada upravnika. Od tada počinje skidanje sredstava za tekuće održavanje bez da je iko ništa pitao nas stanare, niti smo obavešteni da postoji neki ugovor na osnovu koga mogi da uzimaju naknadu

Evo ovako.Uzmite za početak taj ugovor koji je potpisala komšinica.Proverite ga.Onda idite u Infostan i tražite kopiju zapisnika i odluke o ulistavanju troškova upravljanja i održavanje zgrade u sistem naplate preko Infostana.Morala he da postoji Odluka o tome potpusana sa 51% saglasnosti vlasnika stanova.

Da dopunim:
Da bi profesionalni upravnik mogao da zakljči ugovor sa JKP Infostan tehnologije morao bi da priloži:

  • Popunjen obrazac Zahteva
  • Odluku Stambene zajednice potpisanu i overenu od strane upravnika u skladu sa Zakonom kojim se uređuje overa potpisa kojom je stambena zajdnica odlučila da se naplata troškova upravljanja i/ili održavanja stambene zajednice naplaćuje preko računa JKP Infostan tehnologije. Ujedno, navedenom odlukom je potrebno da se propiše da Stambena zajednica ovlašćuje upravnika da zaključi Ugovor o ulistavanju troškova upravljanja i održavanja sa JKP Infostan tehnologije;
  • Izvod iz zapisnika koji sadrži tekst odluke, kojom je odlučeno da se troškovi upravljanja i/ili održavanja zgrade stambene zajednice naplaćuju preko računa JKP Infostan tehnologije, u skladu sa članom 64. Zakona o stanovanju i održavanju zgrada.
  • Evidenciju vlasnika posebnih delova stambene zgrade sačinjenu od strane upravnika stambene zajednice i overenu pečatom u skladu sa članom 50. stav 1. tačka 6) Zakona o stanovanju i održavanju zgrada.
    Vrlo je bitan podatak i gde je naveo da se sredstva naplaćena za održavanje i upravljanje usmeravaju (pretpostavljam u Zahtevu). Najverovatnije je da je dao nalog Infostanu da sva sredstva uplaćuje Kosmaju.
    Mislim da biste trebali da zahtevate uvid u sve navedene dokumente i u Ugovor koji je bivši upravnik zaključio sa JKP Infostan.
1 Like

Da stvari budu malo jasnije:

Kosmaj upravnik doo (davalac usluge profesionalnog upravljanja):

Zakonski zastupnik: Ivan Matić , Direktor

Članovi (Vlasnici):

  • Preduzeće za proizvodnju, montažu, remont i održavanje liftova Kosmaj društvo sa ograničenom odgovornošću Beograd (Voždovac) 75% (MB 06968376).
  • Ivan Matić , 25%

Kosmaj doo Beograd, preduzeće za proizvodnju, montažu, remont i održavanje liftova Kosmaj društvo sa ograničenom odgovornošću Beograd (Voždovac) (MB 06968376).

Zakonski zastupnik: Tonka Matić , Direktor

Može da bude, ali ne mora da znači.

PITANJE - Uplacujemo na isti racun usluge prof upravniku i investicioni fond ali razmisljamo o otkazivanju prof upravnika posto bukvalno nista ne radi. Koji je otkazni rok i kako da budemo sigurni da nece uzeti pare iz naseg investicionog fonda da namiri svoja potrazivanja? Klasican slucaj ne uplacaju svi stanari redovno. :frowning:

Profesionalni upravnik u 99% slucajeva uvek gleda prvo da namiri svoja potrazivanja u celosti.
Ukoliko ima novca na racunu, naplatice za svaki stan bez obzira dal je taj stan platio naknadu ili nije. Ništa ga ne sprečava da “krnji” investicioni fond.
Znam za neke SZ koje su baš zbog ovoga namenski otvorili dva računa, kod dve banke a upravniku dali saglasnost da može samo sa “X” racuna da naplati svoju uslugu dok sa drugog “Y” racuna samo uz odluku skupstine kada se nesto popravlja ili kupuje.
Ovako i profesionalni upravnik ima vecu motivaciju da juri neplatiše.

1 Like

Pa da. Logicno! Kako sada ovo izbeci? :open_mouth:

Zdravo Helena,
mislim da ste dužni da isplatite profesionalnog upravnika za period za koji je bio angažovan. Važnije vam je da vidite koga ćete da dovedete, da li ćete ponovo profesionalnog ili nekoga iz zgrade.

Ima pravo da naplati uslugu u celosti.Da vas tuži svakako biste kao SZ morali da platite dug plus troškove tužbe.Koliko god računa da imate isti je PIB I MB.Platićete mu svakako.Rok za raskid ugovora vam piše u ugovoru 1 do 3 meseca po zakonu

Mozete i meni isto poslati molim vas

Molim vas pisite i meni na ovu temu da saznam i ja mogu li se osigurati i kako

Poštovani Miroslave, nemojte da nas zamajavate.
Koliko sam ja uočio imate mnogo više je problema kojh ste svesni ili nesvesni od onih koje ste ovde predstavili.
Nemojte da glumite nevinu domaćicu, nego nam kažite konkretno u čemu je Vaš problem (jedan po jedan, kako bismo Vam pomogli, ako možemo).

Poštovani, imam (za sada) dva pitanja. Rešili smo da smenimo postojećeg upravnika i postavimo komsiju iz reda stanara. Poslat je mejl sa zahtevom za sednicu i sednica je zakazana, da li to znači da tada treba da budu 2/3 stanara na sednici i da se svi oni izjasne za smenu, ili možemo prethodno skupiti 2/3 potpisa stanara? (ne bismo da zbog toga odlažemo postupak smene postojećeg jer smo već prilično nezadovoljni)
I drugo pitanje je pošto je budući upravnik iz redova stanara, tačnije zakoniti suprug vlasnice stana (stan je bračna tekovina, ali je na papirima 1/1 na komšinici), da li je potrebno ovlaštenje od strane nje i da li to mora biti overeno kod notara ili je dovoljna njena izjava u pisanom obliku, ako je uopšte potrebna?
Unapred hvala na odgovoru!