Kućni savet - Iskustva i dileme stanara

A evo i dela izveštaja. Jedan komšija je raspoložen da prijavimo. Jasno mi je da je na papiru ovo kažnjivo. Da li je neko imao iskustva sa prijavom ovakvih nepravilnosti?

Moje skromno miđljenje je: Obzirom da se uređaiji i sistemi PPZ kontrolišu 2 puta godišnje od strane ovlašćene organizacije odgovornost za to bi trebalo tražiti između upravnika i ovlašćene organizacije. Po pravilu, ovlašćena organizacija vrši pregled (prethodno skida plombu) u ovom slučaju hidrantskog ormana i konstatuje stanje. Nakon pregleda sačinjava zapisnik, ponovo plombira orman i postavlja nalepnicu sa datumom poslednjeg pregleda. Pregledu je obavezan da prisustvuje upravnik ili lice koga je odredila stambena zajednica.
Periodičnost kontrole narušenosti elemenata sistema PPZ (u ovom slučaju plombi na hidrantskim ormarima) je dužna da uredi stambena zajednica a sprovodi je upravnik. U ovom slučaju smatram da ako stambena zajednica nije to znala, a profesionalni upravnik je nije na to upozorio (predložio) on ne može izbeći odgovornost.
NAUČENE LEKCIJE: VLASNICIMA POSEBNIH DELOVA SU UVALJENE NEKRETNINE (ZGRADE) BEZ IKAKVE PRIMOPREDAJE I NA NJIH U POTPUNOSTI SVALJENA ODGOVORNOST NA SVE ŠTO SE U NJIMA I U VEZI NJIH DESI, OD SAD PA NA DALJE I U BUDUĆEI.
MOJE PITANJE JE : KO JE SA NOVIM VLASNICIMA STAMBENIH ZGRADA (VLASNICIMA POSEBNIH DELOVA) IZVRŠIO PRIMOPREDAJU (NISMO SAMONIKLE TIKVE, NEKO JE I PRE NAS POSTOJAO I GAZDOVAO TIME, I U KAKVOM STANJU SU TE ZGRADE (OBJEKTI) PREDATE? ZAKONODAVAC JE OČIGLEDNO MISLIO DA TO MOŽE PROĆI.
JOŠ JEDNO PITANJE KOJE SE NAMEĆE JE: "DA LI JE STEPEN OBUČENOSTI PROFESIONALNOG UPRAVNIKA BIO NA NIVOU PREVAZILAŽENJA NASTALIH PROBLEMA?
Moj savet: U se i u svoje kljuse.

Imate li ikakav savet kako smanjiti InfoStan racune? Npr za hladnu vodu i struju?
Na kojoj stavci bi se oni jos mogli umanjiti?
Spisak ideja, saveti iskustva…hvala svima unapred! :slight_smile:

Evo @MIRIJEVAC se zahvaljuje @Buba, a ja se zahvaljujem svima koji daju odgovore na naša pitanja :slightly_smiling_face:
I imam još jedno pitanje koje me muči. Da li se na kraju godine plaća porez na novac koji je namenjen za investiciono održavanje zgrade u koliko se ne potroši?
Zapravo, naša zgrada je nova i sve ono što se uplaćuje i što će se uplaćivati za Investicioni fond ostaće na račun SZ. Tako da me interesuje da li se na kraju godine plaća porez?

1 Like

Ne plaća se nikakav porez ukoliko nemate prihode.Fondovi zgrade su “članarina” a be prihod.Ukoliko SZ ima prihod (izdavanje nečega revimo) i taj prihod prelazi 400 000 dinara,plaća porez na dobit.
" Na kraju, dolazimo i do veoma bitnog člana 44. stav 1. Zakona o porezu na dobit pravnih lica. Prema odredbama ovog člana, plaćanja poreza na dobit oslobađa se nedobitna organizacija za poreski period u kojem ostvareni višak prihoda nad rashodima nije veći od 400.000 dinara , ali pod sledećim uslovima:

  1. da ne raspodeljuje ostvareni višak svojim osnivačima, članovima, direktorima, zaposlenima ili sa njima povezanim licima;

  2. ne raspodeljuje imovinu u korist svojih osnivača, članova, direktora, zaposlenih ili sa njima povezanih lica;

  3. da nema monopolski ili dominantan položaj na tržištu u smislu zakona kojima se uređuje zaštita konkurencije…

Dakle, ukoliko stambena zajednica ostvari prihod od 399.000 dinara, ona se oslobađa plaćanja poreza na dobit.

U slučaju da je ostvarila višak prihoda u odnosu na rashode u iznosu od 400.001 dinar, na celi ovaj iznos plaća se stopa poreza na dobit pravnih lica od 15%."

2 Likes

Znači ako sam dobro shvatila, novac koji se uplaćuje u INVESTICIONI FOND ne tretira se kao prihod zgrade i samim tim čak i ako predje iznos od 400000rsd ne moramo da plaćamo porez.
Ne moramo da tražimo ni oslobadjanje od poreza jer to nije PRIHOD?

Tako je.Nije prihod.

1 Like

U vezi uštede potrošnje vode moj savet je samoočitavanje potrošnje. Konkretne podatke o uštedi u našoj SZ sam dao na forumu Kućni savet - Iskustva i dileme upravnika.
U vezi uštede električne energije (ovde mislim na zajedničku električnu energiju koja se naplaćuje preko Infostana):

  • Sagledajte koji potrošači su povezani na električno brojilo koje meri potrošnjiu zajedničke električne energije. ( Potrošači su uglavnom sijalice u zajedničkim delovima - podrumu, ulazu, hodnicima, tavanima i sl. U našoj zgradi je i podstanica pa je potrošnja svih uređaja u njoj deo računa za zajedničku električnu energiju-što čini največi deo ukupne potrošnje, a koji se vidi u drastično povećanim računima kada radi grejanje).
    Ono što Vi možete da uradite je smanjenje potrošnje onoga na šta možete da utičete.
    Mi smo uradili u tom smislu sledeće:
    Prešli smo na sijalice (LED) sa niskom potrošnjom električne energije.
    Izbacili smo stepenišni automat (koji uključuje sve sijalice u hodnicima u prethodnio definisanom vremenu).
    Postavili smo senzorsku rasvetu koja reaguje i troši električnu energiju samo kada se neko kreće u dometu senzora.
2 Likes

Hvala vam puno!

Oko ocitavanja vode, da li oni iz vodovoda dolaze jednom mesecno ili na 3-4 meseca. Zadnji put kad su bili u februaru su otkrili enormno povecanje jer je bio kvar i martovski racun je bio povecan. Cekamo aprilski sa strepnjom. ALI ako mi npr ocitamo sada vodu i javimo im oni ne mogu da nam naplacuju te povisene racune zauvek?

Da li ste ovo oko stedljivog svetla sve dobili od Gradskog Stambenog ili ste privatno to radili?

1 Like

Možete slobodno da očitate vodomer i da im javite stanje.Što se tiče očitavanja pre februarskog izgleda da su bili u septembru.Možete slonodno da ih pitate kada su očitavali.Kada god dodju uvećani računi poželjno je očitati sledeći mesec i javiti im.U protivnom će vam taj prosek uzeti kao paušal do sledećeg očitavanja.

1 Like

Pa to niko ziv nije uradio. Oni su ovo za martovski uvecani racun ocitali 23/2 znaci i aprilski racun ce nam biti uvecan 100% a bogami i majski. :open_mouth:
Hvala Buba!

1 Like

Ako neko može da mi pomogne u vezi Odluke o postavljanju bašte ugostiteljskog objekta… Naša SZ ima KP koja joj pripada i na njoj parking mesta koja je investitor prodao stanarima. Tako da je osoba koja je kupila lokal, kupila i 4 parking mesta ispred lokala. Kada je u pitanju lokal tu postoji pravo svojine, ali na parking mestu postoji pravo trajnog koriščenja. Pitanje je, da li vlasnik lokala koji je dlučio da u lokalu otvori kafić ima pravo da na kupljenim parkig mestima otvori baštu bez saglasnosti SZ ili mu je potrebna saglasnost SZ?

Danas sam dosla ovde samo da kazem jedno veliko i zvanicno HVALA @predrags koji mi je zaista puno i nesebicno pomogao oko mnogo neresenih pitanja u vezi nase stambene zajednice koja je u haosu.

Jos uvek ima dobrih i plemenitih ljudi i drago mi je da sam ih nasla bas na ovom forumu!

Lep vikend zelim svima.

1 Like

Поштована Буба, нисам нигде нашла појашњење термина обавезног осигурања од професионалне одговорности.
Професионални управник има обавезно осигурање док, у случају уравника станара, што је мој случај, ово осигурање се не тражи.
Ако обичан управник може да буде новчано кажњен исто као професионални, ваљда би требало исто тако да се осигура, без обзира да ли је то осигурање обавезно или није.
Како се осигурава управник станар?

1 Like

Poštovana Snežana mi smo ovavezni da budemo osigurani od profesionalne odgovornosti jer nam je to posao.Zaista ne znam kako vi da budete osigurani jer to ne radite.Mogu u privatnoj poruci da vam pošaljem broj telefona agenta osiguravajuće kuće gde sam ja osigurana pa da vidite da li imaju neki paket usluga.

1 Like

Ето, управо у томе је проблем. Ја законски нисам запослена али ме то не ослобађа од одговорности и потенцијалне казне.
Ако можете да ми пошаљете приватном поруком било какав контакт који може да ми реши ово питање или да ме усмери, пуно ће ми значити.

1 Like

Pozdav svima,nova sam na forumu .Interesuje me da li neko slucajno zna ili je imao slucajnu situaciju u zgradi,zgrada ima potkrovlje koje je sazidano 93 gde su 4 stana ,da li mi imamo pravo na podrumske prostorije?i stanari su izdali komsiji zajednicke prostorije vesernice gde nama nije ponudjeno da mi iznajmimo kada vec nece da nam ustupe na koriscenje ,koja mi imamo prava ,kome da se zalimo ako imamo prava na zajednicke prostorije

Pitanje,
ukoliko se desi začepljenje vertikale zgrade i mi iz stana platimo tu uslugu privatniku koji sredi, jer se predsednik stanara ne javlja, da li imamo pravo na refundiranje tih troškova?
Da napomenem da redovno plaćamo račune odrzavanja. Hvala

Poštovana lubenica,

Kanalizacione vertikale spadaju u zajedničke instalacije zgrade. Zagušenje kanalizacione vertikale podrazumeva hitnu intervenciju.

Tvrdite da ste pokušali da obavestite Upravnika stambene zajednice (nije Predsednik… kako ste napisali). Ispravno ste postupili.

Niste naveli da li je on profesionalni upravnik ili upravnik iz redova stanara.

Tvrdite da je bila zagušena kanalizaciona vertikala. Dokaz za to je da su svi stanovi iznad Vašeg imali zagušenje. Ukoliko su i stanari iznad Vas imali zagušenje, onda je dijagnoza ispravna. U tom slučaju stanari iznad Vas bi trebalo da budu uključeni u rešavanje (zajedničkog) problema.

Tvrdite da on (Upravnik) nije bio dostupan. Niste naveli koliko puta ste pokušali da ga obavestite i u kom periodu.
Imam još zapažanja, ali nakon odgovora na ova pitanja.

Pozdrav svima. Interesuje me da li profesionalni upravnik ima pravo da uzima pare sa našeg računa za tekuće održavanje? Naime, mi imamo ugovor sa firmom “Kosmaj” i tamo piše da se stambena zajednica obavezuje da organizatoru profesionalnog upravljanja isplati naknadu od 300 dinara mesečno. Nikakav drugi iznos se ne pominje, niti postoji ugovor sa njima o tekućem održavanju. Međutim, oni svakog meseca sa računa zgrade uzimaju dodatnih 360 dinara po stanu za tekuće održavanje.