Kućni savet - Gradsko stambeno preduzeće

@Buba, od skoro sam postao upravnik iz redova stanara, pa bih se kratko nadovezao sa pitanjem na ovu Vašu konstataciju, pošto imam neku dilemu o investicionom održavanju.
Ako ide uplata preko Infostana, da li mi kao stambena zajednica možemo odrediti da recimo po stanu bude uplata 300 din ili mora biti najmanji iznos u skladu sa odlukom gradskih vlasti o minimalnoj ceni (oko 10 din po m2)?
Ako mora biti najmanje 10 din po m2 (što je mnogo za moje stanare), da li postoji neki drugi način da ide uplata preko Infostana, ali da bude manji iznos para koji će stanari uplaćivati? Jer je svakako praktičnije da se uplaćuje novac preko Infostana, nego da ja svakog meseca obilazim komšije.
S obzirom da će novac sa investicionog održavanja biti na računu zgrade, da li se za bilo koju namenu može koristiti taj novac (npr. zamena sijalica, utičnica, popravka poštanskih sandučića) ?

Ne možete ispod minimalne cene.Svaka JLS je propisala minimum a može samo više od toga.Manje ne može.I ne zaboravite još nešto.Proviziju Infostana.Mislim da su rekli da ce biti 12%.Nema prikuplhanja od vrata do vrata.Sada ste pravno lice i MORATE da imate tekući račun.Na njega vam idu ova sredstva.Šta je tekuće a šta investiciono pročitajte u Zakonu o stanovanju.A pošto ste novi na forumu,a mi već godinu dana pričamo o ovome i ne znam tačno gde smo to postavljali,imate sajt Ministarstva stanovanje.gov.rs gde su neke stvari malo pojašnjene.I bez obzira što ste Upravnik iz redova stanara jako su male razlike u obavezama izmedju vas i profesionalnih upravnika.Ali tu smo da pomognemo :grinning:

Zamolio bih Vas da mi odgovorite na sledeće pitanje.
Da li je regularna naplata rezervnog fonda zgrade preko računa (uplatnice) firme Moj upravnik, pri čemu je objedinjena naplata usluga profesionalnog upravnika i rezervnog fonda?
Pri tome fakturisani iznos ide na račun firme Moj Upravnik, a ne na račun stambene zajednice?
Konkretno mislim na rezervni fond stambene zajednice.

Nadam se da niste sklopili takav ugovor.Ne mogu vam reći da li je regularno jer zavisi šta ste potpisali.U principu je najbolje da sve ide na vaš račun (ja tako radim) a sa računa se plaćaju sve fakture pa i upravljanje.Novac od fonda bi trebalo da stoji na vašem računu.Prof.upravnik može da u ime Stambene zajednice šalje objedinjenu fakturu ali na račun SZ a ne na račun svoje firme.Tražite da vidite ugovor.Problem je što ljudi potpisuju ugovor a da ga nisu pročitali.Da li se radi o fondu za tekuće ili za investiciono održavanje?Ako hoćete slikajte mi fakturu i pošaljite privatnu poruku.

Oprostite…nisam iz Beograda…ali sam upravnik svoje zgrade u maloj opstini. Obzirom da kod nas je malo prof upravnika i jos teze uhvatiti neki ritam i shvatiti kako je zaista ispravno…molila bih da mi pomognete u nekim nedoumicama posto vidim da ste informisani.
Mi nemamo GS sve radimo sami. Zanima me,uplate za tekuce i investiciono održavanje,da li mogu da se stanarima dostavljaju u okviru jedne fakture i sta se desava sa tim sredstvima onda koja ostaju na racunu? Da li sva sredstva mogu sa racuna da se koriste posto su onda prakticno u masi…ili mora da sredstva uplacena za investiciono odrzavanje ostanu na racunu ako nisu za tu namenu koriscena? Ili mozda treba imati dva racuna…jedno za tekuce jedno za investiciono…premda je to i trosak i maltretiranje gradjana…
Drugo,nemamo prihod od zakupa…znam da se ne predaje zavrsni racun…ali da li se predaje poreski bilans?
Zatim,prilikom izbora izvodjaca ikakvih radova…da li je to zamena sijalica…ili zamena oluka…bilo sta…da li je potrebno imati 3 ponude (po zakonu o javnim nabavkama) i odluku stanara o izboru ili mogu sama odluciti o izboru i platiti firmi na osnovu racuna a preko racuna?
I zanima me,obzirom da je prihod samo od uplate stanara za odrzavanje,da li potrebno voditi knjige ili jednostavno mogu sama voditi prihode i rashode koje cu kroz izvestaj dostaviti stanarima?

Vi možete imati dva računa ali to vam je dupli trošak i vama i stanarima.Jedna faktura i na njoj pojedinačne stavke je bolje rešenje.Investiciono se mora posebno voditi.Imate programe za to (još jedan trošak) ili da vi ručno razdvajate.Ne morate za sitne radove imati 3 ponude.Donesite odluku na sastanku do kog iznosa možete koristiti novac sa računa bez držanja sednica i izglasavanja.Sve preko toga moraju se stanari složiti.U principu vi na sednici dogovarate način funkcionisanja Stambene zajednice.Zato je cažno da donesete program održavanja gde pobrojite šta sve hoćete da uradite i dodate “shodno prilivu sredstava”.Naravno hitne intervencije se ne mogu predvideti.Njih možete platiti i iz investicionog jer imaju prioritet.Ne predajete završni račun ali predajete poreski bilans.Sami možete voditi svoju stambenu zajednicu i pravdati račune stanarima.Naravno kao pravno lice morate za sve imati račun kako fiskalni tako i gotovinski.Osim stanara poreska služba ima pravo da vas kontroliše kao bilo koju drugu firmu.Dakle dogovorite se da sitne račune plaćate bez sednica (niko ne očekuje da pravite sednicu oko toga).I ne zaboravite.Morate imati potpisan ugovor o održavanju sa nekom firmom.Mora se znati ko je odgovoran za hitne intervencije.Možete vi angažovati i komšiju da vam popravlja stvari ali morate imati potpisan ugovor sa njim i plaćati mu doprinose.

Da li moram predavati poreski bilans obzirom da ne postoji prihod sa trzista? Negde sam procitala da ako nema prihida sa trzista nije potreban ni poreski bilans. Da li moze ugovor o odrzavnju/čišćenju stambene zgrade da bude sa fizickim licem? Malo smo opstina nemamo gradsko stambeno i u problemu smo sa tim da angažujemo pravno lice . I da li svakako moram imati ugovor sa nekim za hitne intervencije i pre nego sto imam potrebu za hitnom intervencijom?

Možete da angažujete fizičko lice ali miraze imati ugovor.Ili o pp poslovima ili ugovor o delu.Morate imati osnov za plaćanje.I pritom toj osobi morate uplatiti poreze po osnovu ugovora.Ako je zgrada mala to je teško izvodljivo.
Morate imati potpisan ugovor sa nekim pravnim licem koje se bavi održavanjem jer ne možete vi kada se desi nešto hitno što ugrožava život i zdravlje stanara tražiti koga da zovete.Možete vi potpisati ugovor i sa jednim električarem i sa jednim vodovoddžijom recimo ali se mora znati koga stanari zovu kada je hitna intervencija.Molim vas pročitajte Zakon o stanovanju.Tamo vam to piše.
Naći ću ovo šta je pitrebno za poresko pa ću vam poslati.

Vazi…hvala puno svakako…

1 Like

Podnose se poreski bilans i poreska prijava elektronskim putem.I morate da vodite prihode i rashode SZ .Makar u exelu ili već kako vam odgovara.Pozdrav

Hvala na pomoci. Evo od mene jedna informacija sto se tice poreskog bilansa mozda ce vam nesto znaciti.

2 Likes

Samo da proverim…stoji li ova informacija oko poreskog bilansa sto sam vam prosledila ili imate druge informacije vezane za predaju…hvala…

Kod mene na Zvezdari danas bili majstori koji su angazovani od strane Gradskog stambenog da zamene postojece plafonjere sa novim led plafonjerama sa senzorom pokreta. Majstori prvo napominju da se nista ne placa, da je nase da im samo otvorimo strujomer gde je automat za osvetlenje … da bi na insistiranje da pokazu neke papire jer ih niko nije zvao i nakon poziva korisnickog centra Gradskog stambenog saznajem da se iznos za plafonjere + ugradnju “ne placa ali ce biti skidan sa racuna koji ionako imate kod nas” .
Cenu preko telefona nisu hteli ili nisu znali da mi kazu.
Ovo je grupo krsenje Zakona o zastiti potrosaca jer JP Gradsko stambeno uvaljuje proizvod bez da kupcu da mogucnost izbora niti javno transparentno iskazuje cenu za proizvod i uslugu.
Majstori znaju samo da kazu da je plafonjera od 18w i da im je receno da dodju.
U komsiluku neki ulazi su pristali/poverovali da se nista ne placa, da je besplatno jer majstori krecu sa pricom da je u pitanju akcija zbog smanjenja potrosnje el energije …
Da li je neko od Vas imao slicna iskustva i zna li neko po kojoj ceni naplacuju plafonjeru ?

Ćao svima, od pre neki dan pratim ovaj forum. Po opštini Stari grad, ja ne mogu da budem upravnica, jer nisam vlasnica stana, već moj otac. Po misljenju Ministarstva mogu, ali Opština to ne uvažava. Zato sada pomažem upravnici, dok se ne raspetlja. Savet koji mi je dao baš čovek koji uvodi led rasvetu za Stambeno, da tražimo kopiju Ugovora, koji je zaključen izmedju stambenog i naše zgrade. To je osnova i tu ćemo videti klauzule. Dalje, za rasvetu nisu hteli ni nama da kažu koliko to košta, kao ne plaća se, ma nemoj… I poslednja informacija, od danas, kad sam Kol centar pitala kad će nam poslati pregled stanja sa računa, koji smo trazili pre 2 meseca, kaže da su dobili obaveštenje da je to sad stopirano. :rofl::joy: Ja sam pisala opštini Stari grad, šta se dešava sa Mesnim zajednicama. Mislim da bi trebalo ponovo da ih formiramo, biće lakše…

Opština nema šta da uvažava, da bira šta hoce a sta nece da primenjuje, ministarstvo je starije i opstina je duzna da radi po uputstvima ministarstva. Na sajtu stanovanje.gov.rs koje uredjuje ministarstvo lepo pise da vlasnik moze da ovlasti clana domacinstva da ga zastupa u radu skupstine i da zastupa njegova prava i da moze biti biran za upravnika.
Taj ko Vam je rekao da upravnim koze samo vlasnik da bude taj Vas je slagao ili nije informisan.
Nazalost i iz licnog iskustva a i iz iskustva drugih ljudi svedoci smo da po opstinama i javnim preduzecima uglavnom rade ljudi koji su zaposleni preko veze i koji ne znaju da rade posao za koji su placeni. Ako zelite da budete upravnik u svojoj zgradi, neka Vam otac da
ovlascenje (Ovlascenje za izbor upravnika-blanko.docx (13.3 KB) ), overite ga kod notara za 360 dinara i predajte u opstini zajedno sa potpisima ako imate potrebnu vecinu.
Ako Vam kazu da nije moguce jer niste vlasnik trazite napismeno pa prosledite ministarstvu gradjevinarstva koje je nadlezno za stambene zajednice i videcete da mozete biti upravnik.
Meni Gradsko stambeno jos uvek nije odgovorio koja je cena led rasvete. Ocigledno izbegavaju da odgovore a cuo sam da ne naplacuju svima isto led plafonjere i da je to problem sto nece da pismeno odgovore. Da napomenem da svima isti model ugradjuju a razlicito fakturisu.
Kad jeu pitanju Gradsko stambeno, nemojte im verovati nista na rec, iskljucivo trazite napismeno. Mi smo u mojoj zgradi imali jedan administrativan problem koji su nam genijalci iz Gradskog stambenog resavali preko 2 godine a sve na stetu stanara. Na kraju smo problem resili uz asistenciju gradske komunalne inspekcije i zastitnika gradjana Gradske uprave Grada Beograda. Zato slobodno pisite njima za probleme koje imate sa ovim javnim preduzecem jer je njegov osnivac Grad Beograd.

2 Likes

Hvala Mirijevac na zaista korisnim savetima. Sad hocu da im trazim kopiju ugovora i da vidim stanje na racunu. Nesto mi je bila mnogo mala cifra pre 2,3 godine, kad smo im trazili izvod… Uglavnom, najradije bih raskinula sa njima ugovor a nasa zgrada je mala pa se mozda i slozimo. Samo da vidim kako cemo sa zarobljenim novcima :thinking:

Ne mogu da vam zabrane da budete upravnik ako niste vlasnik stana.Moj suprug je vlasnik stana i uz njegovo ovlašćenje ja sam upravnik u svojoj zgradi.Kada vas odbiju,odnosno kada donesu zaključak, želite se gradu na odluku registratora.Samo vi predajte potrebnu papirologiju i ništa usmeno.I poštujte rok za žalbu.“Protiv rešenja o registraciji podnosilac prijave preko Registratora može izjaviti žalbu opštinskom, odnosno gradskom veću u roku od deset dana od dana dostavljanja, a najkasnije u roku od 30 dana od dana objavljivanja na internet stranici Registra. Žalba ne odlaže izvršenje rešenja.
Protiv zaključka o odbacivanju prijave podnosilac prijave preko Registratora može izjaviti žalbu opštinskom, odnosno gradskom veću nadležnog organa jedinice lokalne samouprave u roku od deset dana od dana dostavljanja, a najkasnije u roku od 30 dana od dana objavljivanja.”

Pozdrav svima. Imamo jednu nedoumicu, i nadam se da mozda neko ovde zna odgovor. U procesu smo raskidanja ugovora sa GS. Predali smo zahtev pre mesec dana i danas smo bili do njih da vidimo da li je sve zavrseno, da bismo dali zeleno svetlo infostanu da pocne da prikuplja slicne pare na racun nase zgrade. Ali oni su nam danas saopstili da imaju pravo na 6 meseci otkazni rok, iliti da cemo u bunar bacati pare jos sest meseci. Da li neko zna da li oni na ovo imaju pravo?

Magdalena pročitajte šta piše u Ugovoru koji ste sklopili sa njima.Tamo bi trebalo da stoji otkazni rok.Doduše što se tiče Gradskog stambenog oni sve tumače na svoj način.Tražite im da vam odgovore pisanim putem.


Evo našla sam Ugovor.6meseci je otkazni rok.Pozdrav

1 Like