Тумачење закона о одржавању зграда (сл.гласник 104-2016)

Sve ste lepo rekli a opet manjka delanje…još bolje što nemate upravnika jer imate savet zgrade. Uzmete pečat, sastane se 2/3 stanara, napravite sastanak, donesete odluku, pečatirate i potpišete zapisnik. To je zakonski validno…čisto da znate Upravnik vas zastupa a ne obrnuto i odluke Vi zajedno donosite a ne Upravnik lično, odete u GS i zahtevate prekid radova uz konsultaciju sa njihovim glavnim ljudima i pojasnite šta je i kako urađeno. GS više nema svoje ljude na terenu već unajmljuje privatne firme za poslove servisiranja po principu najmanje ponude pa tako i kvaliteta.

Takođe na sajtu Katastra pronađete vlasnika stana, uzmete podatke ukoliko je moguće ili naravno pored istaknutog obaveštenja o odluci saveta, zvanično napravite dopis sa pečatom i potpisima o želji da se srede stvari na obostrano zadovoljstvo i gde pozivate novog komšiju na sastanak kako bi se dogovorili o daljim koracima to okačite u ulaz zgrade i ostavite kopiju u njegovom poštanskom sandučetu. Ako čovek ne pristane…a mala je šansa da neće kad se uljudno zamoli sledeća instanca je Opštinska komunalna koja ima ingerencije da pronađe stanara, nebitno da li je useljen ili ne.

To je vec konkretno. Stanari se ne mogu ni okupiti brzo plus su odmori. Naravno svi negoduju a kad treba da se nesto uradi nece niko…
Ja sam bogami svasta uradio. Zvao GS nekoliko puta. I danijelovu a i vozdovacki Gs. Njih jednostavno bas briga a glas s one strane obicno kaze da nije strucan…
Na telefone komunalne u opstini Vozdovac niko se ne javlja. Juce sam bio tamo i nista nisam saznao. Ne zna se ko pije ko placa. Trazio sam gradjevinsku inspekciju jer ima elemenata i za njih. Kazu gradjevinska je preseljena na gradski nivo. Daju mi telefon na koji se javlja zena koja mi daje drugi telefon…na koji se niko ne javlja!
Jedino sam uspeo da zovem Beokom servis 13 jula i prijavim stvar medjutim odlucim da prijavim anonimno sto mi je bila ponudjena opcija. Kako ni do danas inspekcija nije dosla, zvao sam Beokom da vidim zasto ih nema vec vise od dve nedelje na sta je zena rekla da ne moze da proveri jer je prijavljeno anonimno. Na moje insistiranje dal anonimno ili ne prijava postoji…ona opet svoje. I tako u beskraj.
Cak kad razmislim ni komunalna ne moze mnogo tu pomoci. Sta pa oni znaju sta je tragac…i nece oni da opominju GS sto nije radio drugom…normalnijom bezbednijom i jeftinijom metodom.
Tu samo pomaze ako je neki zakon prekrsen pa da se uhvatimo za to.
1 ako nije Hitno onda nisu smeli da rade bez odobrenja stanara. Ja sam jednom zvao danijelovu hitne intervemcije i ne pominjuci zasto zovem, pitao da li nemanje faze spada u hitne…covek je rekao da ne spada
2 po gradjevinskim zakonima strujni kablovi ne smeju biti vidljivi i ne smeju biti na mestu gde su izlozeni raznim uticajima pa cak i mehanickim. A strujni kabl koji izlazi iz poda hodnika pa ulazi u zid pa na plafonu opet probija gornji hodnik nije bas moj ideal. Tu ljudi prolaze. Zena cisti vodom svake nedelje. Ljudi nose namestaj itd na kraju krajeva postoji daleko bolji nacin…ovaj sa lociranjem u zidu.
Zbog svega toga nam je bitno da imamo nekakvu zakonsku podlogu.
Mi cemo pokusati da sto pre pravno kontaktiramo GS ali malo nade imamo u to da cemo ih naterati na saradnju i to na njihovu stetu da se ovo sanira o njihovom trosku a da normalne radove plati zgrada.
Sto se tice doticnog stanara ON ne kontaktira nikog a naravno da treba problem da mu se resi sto pre, sreca pa renkviranje jos traje.
Ja ne mislim da je on nesto kriv, on je zvao GS sto bi mnogi mozda uradili i nije kriv za ono sto GS uradi.
Ali ne moze ovako da se radi da po hodniku mimoilazimo sa kablovima…sta ako sutra jos nekoliko faza crkne…da busimo nove rupe u podu ili sirimo postojece:)

Sastanak se može sazvati i odluke doneti na drugi način. Ko nije na sastanku ima pravo da se izjasni putem mejla što je zakonski validno. U mojoj zgradi je tako organizovano…ima jedan broj stanara koji redovno dolaze na sastanke i oni su u manjini a ostala mlađa ekipa se izjasni putem mejla koji im pošaljem u vidu cirkularnog obaveštenja. Bez muke dobije se kvorum koji je validan :wink:
Realno za te stvari treba kontaktirati preko sajta Gradske uprave Beograda jer njihov centar ok funkcioniše i postoji super sistem gde se napiše mejl sa pitanjima i td i klikne se na sekciju da admin prosledi pitanje ili problem gradskoj službi koja je nadležna.
Ili druga solucija lični odlasci i dosađivanje i moožda prijava EPS-u jer se radi na njihovim instalacijama a koliko znam zakonski je regulisan deo oko strujnih instalacija iznad elektrilnih mernih instrumenata u zgradama, drugim rečima to je njihovo vlasništvo i svako prčkanje po tome je krivično delo.

I sta ste uradili na kraju?
Jeste nasli novog komsiju i pomogli mu da resi kvar ?
Sto se tice Gradskog stambenog, nikako ne preporucujem telefonom da kontaktirate nego iskljucivo pismeno. Kada saljete e-mail, obavezno i na centralu i na opstinsku ispostavu.

Da vam kazem odustao sam. Ne mozes se izboriti sa ljudima ovde. Vlasnika nismo nasli a on nam i ne treba. Stan jos nije useljen evo oseca se lakiranje parketa.
Mi smo hteli da nateramo GS da stane sa ovakvim radovima i resi problem na kulturniji i manje destruktivan nacin ali to ne ide evo i zasto.
Kada sam poslednji put zvao lokalno GS i pitao zasto ne nadju prekid u zidu i nadju kvar te ga poprave.
(Svako ko otkuca tragac kablova ili prekida u zidu nacice bezbroj ovakvih uredjaja of 3 do 100 hiljada.)
Naime pojavi se novi momenat. Lice odgovorno u GS. Neki Goran otprilike moja generacija, pedeset i kusur izjavljuje da kabl u zidu ne sme da se nastavlja…vec mora da bude neprekinut od razvodne table do osiguracke kutije!?!
E sad dal on ne zna svoj posao a bice da je to ili zeli da opravda sto izbusise celu zgradu ja ne znam.
Uzmem prekopam zakone i nigde ne nadjem da pise da jabl ne sme da se nastavlja. Medjutim nadjem “Pravilnik o tehnickim normativima za elektricne instalacije niskog napona” gde se u clanu 22 lepo pise da se kabl sme nastavljati i kako.
Fotokopiram ja to i pravac GS. Na hodniku naletim doticnog Gorana koji mi mrtav ladan kaze kad sam mu pokazao papir da “njega zakon ne zanima, da njemu to nista ne znaci, da on zna sta je ucio u skoli”!!!
Tresao sam se koliko sam bio sokiran da dzavni sluzbenik u hidniku pre svedocima kaze da ga zakon ne zanima.
Uspem da se iskontrolisem i zamolim ga da mi pokaze gde to pise da kabl ne sme da se nastavlja. Poceo je da muca. Pitam pa dobro barem mi recite gde to pise on opet nema pojma… na kraju je samo rekao vi ako napisete stanari da se ne slazete sa radovima mi cemo stopirati. Time je indirektno priznao da stvar ne spada u hitne jer se onda stanari ne pitaju.
Pri tom je prekrseno jos nesto. GS ako stvar nije hitna ne sme da reaguje na poziv privatnog lica vec samo na poziv zgrade…dostavi ponudu itd.
Od deset majstora koje sam zvao dva tri kazu ne sme kabl da se nastavlja ostali kazu sme ako mora ali je uvek bolje da je kabl iscela.
Od nekoliko elektr firmi koje imaju lepe sajtove pola njih nije culo za tragac/lokator a ima ga po radnjama pa cak i po kupindu. Ostala polovina kaze tesko ce se to naci tragacem vrdaju ko ga zna zasto…mozda sto cuju da je gs umesan.
Znaci ne mogu da nateram GS da uradi kako treba a ne mogu ni privatno…znaci preostaje nsm da ih pustimo da rade a mi da eventualno izguramo da to barem ne stave nama na racun zbog prekrsenih procedura itd!

3

Da Gradsko stambeno ne postuje zakone nije nista novo.
Ja licno vezano za jedan administrativan problem u mojoj zgradi sam se preko 2 godine natezao sa njima. Na kraju je problem rešen uz pomoć Gradske uprave grada Beograda.
Sto se tiće naplate, ima ovu igranku sa ovim busenjem zidova najmanje 50 hiljada da naplate.
A to cete znati tek kada uzmente listing i vidite koliko su obracunali.

kakav je postupak da se uvede investiciono održavanje jer stanari kažu da to plaćaju preko infostana i ne žele dodatne troškove

Ne plaćaju investiciono preko Infostan.Ako želite da im to i dokažete obratite se Gradskom stambenom pisanim putem i dobićete odgovor da preko njih ide tekuće održavanje.Ne možete uvesti investiciono bez saglasnosti stanara,to je tumačenje Ministarstva.Možete da idete na nedostupne stanare ili na ponovljenu sednicu ali Odluka o prihvatanju troškova investicionog održavanja mora da se donese na sednici.

Poštovani ,svaki vlasnik stana ima pravo da u svom stanu ima struju.I ne treba mu saglasnost stanara da bi rešio kvar.Zamislite da vi izglasate da nećete da dozvolite bušenje hodnika?Takve odluke ne smeju biti prepuštene volji stanara.Nije to kablovska televizija pa da možemo odlučivati da li hoćemo ili nećemo.Gradsko stambeno je odgovorno za radove na instalacijama u hodniku do stana a ne Elektrodistribucija jer je kvar posle mernog mesta.Ako to stopirate vlasnik stana ima pravo da vas tuži.Na Gradsko stambeno ne možete uticati kako će izvoditi radove jer sa njima imate sklopljen Ugovor o održavanju.Oni moraju sve vratiti u prvobitno stanje posle završetka radova.

Za radove ovog tipa na zgradi potrebna je saglasnost stanara to je priznalo i gradsko stambeno. Nemojte ih vi braniti. Gospodin nema jednu fazu a ne komplet struju…rade mu masine u stanu…busi se…hobluje. Jos se ne useljava a samo GS je priznalo da to ne spada u hitne ontervencije
Drugo, trebalo bi da se utice na to kako se izvode radovi. Cak za ovakve radove mora da se dostavi ponuda. To sto imamo ugovor sa GS ne znaci da samo oni mogu da rade (i da rade kako hoce), vec samo da imaju mogucnost da rade a mi mozemo izabrati i nekog drugog. To sto GS nece da uradi na civilizovan i mnogo jeftiniji nacin, vec razvaljuje pola zgrade je problem zar ne?
Kako ce “vratiti sve u predjasnje stanje” kada ce kabl sa strujom izlaziti iz poda hodnika…tu gde stanari prolaze…gde zena pere 2x nedeljno…ljudi se sele, nose ormane hodnicima.
Zakon o gradjevini kaze da strujni kablovi ne smeju biti postavljeni tako da budu vidljivi i izlozeni mehanickim uticajima.
I tako dalje, uglavnom hvala na komentaru

Ako neko ne brani GS onda sam to ja.Pročitajte unazad teme na blogu pa će vam biti jasno.Samo vam govorim činjenice.Pored hitnih intervencija oni su firma koja vam radi tekuće održavanje po ugovoru.Ponuda se dostavlja samo za radove koji spadaju pod investiciono održavanje i tu ponudu morate vi potpisima da odobrite i upravnik da stavi pečat i potpis.Tu njihovu ponudu ne morate da prihvatite već možete da angažujete koga vi hoćete.Ako prihvatite to ide kao dodatna stavka na uplatnici Infostana i obično ide na rate.Ako nije bilo ponude to će ići iz Fonda za tekuće održavanje i nećete doplaćivati.

Evo primera.

I o tekucem i o investicionom odrzavanju odlucuje skupstina stanara. O tekucem vecinom prisutnih.
GS moze da radi bez saglasnosti skupstine stanara samo u slucaju hitne inervencije, sto ovde nije slucaj. Takodje GS moze da reaguje na poziv privatnog lica samo u hitnom slucaju.
Znaci u samom startu tu nesto ne valja…pa sve do izbora metoda koji je destruktivan, skup, nebezbedan i krsi neke druge zakone…a GS se hvali na sajtu iskusnim majstorima i savremenom opremom.
Sutra, kad od kvalitetnih i strucnih radova, nekog ubije struja na hodniku taj ce lepo da osvane u Blicu, da bude hit jedan dan, pa sve po starom. Tako je i u Africi. Svaki dan lavovi dohvate neku zebru ostale otrce do sutra
Upravnik daje ostavku koja istice 31.8 a od juce je i na godisnjem odmoru…
Inace upravnik je bez ikakvog kontakta sa nama odlucio da se promene ulazna vrata na zgradi valjda finansira opstina. Sad umesto kvalitetnih metalnih vrata sa resetkama i armiranim staklima imamo lepa PVC vrata koja ce srusiti malo jaci vetar.
PS. Mi nismo blokirali GS (oni sami kazu da ako stanari donesu napismeno da se ne slazu sa radovima oni staju - sto mi nismo uradili) sem ako se u to ne racuna raspitivanje o krsenju procedure i metodu. I evo dani prolaze a GS ne radi nista.
Doticnog iz GS koji je izjavio “mene zakon ne zanima, to sto mi pokazujete mene ne dotice ja znam sta sam ucio u skoli…” smo prijavili gradskom nivou. mozda je to naucio od aktuelnog predsednika koji je veliki postovalac zakona.
Kako bilo vise se ne bavim time. Dosta mi je Avganistana.
Pozdrav.

1 Like

Molim Vas, treba da izaberemo novog upravnika i mislili smo da to bude neko od nas iz zgrade. Medjutim covek koji se slaze da bude izabran nije vlasnik stana vec je to njegova supruga. Sta trebamo/mozemo da uradimo?

Imate ovde odgovor:

1 Like

ЛИЦА КОЈА МОГУ БИТИ УПРАВНИЦИ СТАМБЕНИХ ЗАЈЕДНИЦА У СКЛАДУ СА ЗАКОНОМ О СТАНОВАЊУ И ОДРЖАВАЊУ ЗГРАДА

Чланом 41. став 1. Законом о становању и одржавању зграда ("Службени гласник PC", број 104/16, у даљем тексту: Закон), предвиђено је да су чланови скупштине стамбене заједнице сви власници посебних делова, док је у ставу 2. истог члана прописано да у раду скупштине, уколико је власник посебног дела правно лице, учествује његов законски заступник или лице кога он овласти.

Чланом 41. став 3. Закона предвиђа се да уместо власника посебног дела, осим за одлуке (одлука о бирању и разрешењу управника, поверавању послова управљања професионалном управнику и кредитном задуживању стамбене заједнице) прописане у члану 42. став 1. тач. 1), 2), 4), 12) и 18) истог закона, на седници скупштине може да учествује у раду и да гласа и члан домаћинства који је пословно способан или лице које је закупац посебног дела, осим у случају да власник посебног дела није дозволио да уместо њега учествује неко други. Сходно наведеном, Законом није забрањено да власник посебног дела овласти друго лице да уместо њега учествује у раду скупштине, и да друго лице уместо члана скупштине стамбене заједнице буде бирано за управника, иако није власник посебног дела.

Такође се чланом 44. став 6. Закона. између осталог, прописује да власник посебног дела може да гласа и преко заступника, односно пуномоћника. Наиме, један од циљева предметног закона јесте да се омогући што ефикаснији рад скупштине стамбене заједнице, као и право власника да самостално одлучи на који ће начин вршити права која су му законом дата. Имајући у виду право сваког власника посебног дела да учествује у раду скупштине стамбене заједнице, у циљу остваривања сврхе предметног закона, изводи се могућност власника посебног дела да одлучи да ли ће то своје право пренети на неког другог. С тим у вези, уколико власник посебног дела одлучи да своје право учествовања у раду скупштине стамбене заједнице пренесе на друго лице, односно одлучи да ће своја права и обавезе као члана скупштине стамбене заједнице поверити неком другом лицу, на основу свега наведеног, друго лице стиче право да буде носилац права и обавеза члана скупштине стамбене заједнице као и да буде биран за управника.

(Мишљење Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, број: 011-00-00179//2017-07 од 5. 7. 2017)

Ali ako svi stanari izglasaju da komsiji elektricara plate za menjanje sijalice da li to moze

O kakvoj registracioni prijavi govorite…ja to nisam video

Posavetuje me kako da odradim imam decka koji bi trebao neku rupu da probusi i da poveze sa olukom taj odvod jer se skuplja voda kako mogu da ga platim kakav ugovor da pravim sa njim kada je to sitna intervencija materijal 3000 ruke 1000 svakako imam odluku svih stanara i skupštine da to mogu da odradim jer je mala intervencija

Isti prosedi čovek iz JPGS, po imenu Goran je bio kod nas da, tadašnjem upravniku koji je ljuštenje maltera prijavio kao rušenje fasade, da nalog da se zamaže malterom plafon ispod krova koji propada. Osim što je besmislena, ovo takodje nije hitna intervencija i čak se i radnici žale na odluke i rad tog Gorana. Ipak su radove nastavili uprkos protivljenju stanara (naravno bez pitanja SZ je i radjeno). Sada je situacija 3x gora, a popravka krova nas i dalje čeka.