Kućni savet - Gradsko stambeno preduzeće

Zdravo svima. Imam pitanje.
Šta se dešava ,u slučaju raskida ugovora sa GS-om, sa akumuliranim sredstvima na kartici zgrade, u slučaju da je zgrada u plusu tj.ima novca na računu? A šta bi se desilo da je zgrada u minusu sa sredstvima i da li bi tada mogli da raskinemo ugovor?

Hvala.

1 Like

Ne znam šta se dešava kada je minus, u slučaju plusa navodno sredstva ostaju i mogu se iskoristiti ali s obzirom da ne reaguju ili slabo reaguju na zahteve trenutnih korisnika koji su u plusu, sumnjam da bi uopšte reagovali na zahteve onih koji su raskinuli ugovor.

Meni su npr.u Opština Čukarica rekli da su oni odredili 1000 din po stanu+lift (ako ga ima)

Ovakvi tekstovi u kojima za investiciono i redovno odrzavanje pise da ih nece placati sve zgrade samo dovode do jos vece konfuzije kod gradjana kojima je to jedini nacin informisanja.

2 Likes

To su oni tekstovi u kojima ustvari ništa ne piše. Napisani reda radi i bez udubljivanja u temu, a kod čitalaca samo izazovu nove nedoumice…

2 Likes

Nama, u mojoj zgradi su zamenjeni sandučići za poštu, potpuno bez potrebe (postojeći su bili svi ispravni i čitavi) - dobili smo nove, iste kao i prethodne koje smo imali, samo su druge boje (svetlo drap umesto sivih) ali od tanjeg i lošijeg lima od onih koje smo imali. - Koliko su to naplatili, (skinuli sa računa) ne znam.
Znam samo da je pre jedno mesec dana (negde u julu 2018.) lično dir. Gradskog stambenog izjavio: " Kod nas ne postoji ništa džabe!" - — Naš račun kod njih je pozitivan, imamo neiskorišćen novac, što sam dobila u odgovoru kada sam tražila listing zgrade. - Malo je zgrada koje su u pozitivi, uglavnom su im računi negativni. Tako da znate, da i ono što “dobijate” zapravo nije nikada gratis.

1 Like

Strava…hvala na info.

1 Like

Cak i da zgrada nema nikakvu intervenciju od strane gradskog stambenog, sa racuna zgrade skidaju izmedju 15 i 18 HILJADA dinara godisnje (ovo je za zgradu od 10 stanova) na ime administrativnih troskova. To mu dodje kao pretplata za mobilni.
Ko bude isao da vadi finansijsko stanje neka obavezno naglasi da zeli za period unazad 5 godina posto uobicajno daju samo za godinu dana.

3 Likes

Hvala Vam na ovom linku. ja ostavih poruku , pa ćemo videti dalje …

Ako su Vam ovo rekli pre pocetka pravljenja ponude onda ste dobro prosli.
Citam na jednom drugom forumu da je Gradsko stambeno samo skinulo sa racuna zgrade taj iznos bez da je napomenula cenu izrade ponude niti u samoj ponudi stoji da ce se nesto placati ako se ista ne prihvati. Radi se o ponudi video nadzora.
Upravnik je to saznao slucajno, kada je trazio godisnji izvestaj za zgradu.
Ima li jos neko iskustva sa naplatom ponuda od strane GS ?

Pre početka radova, odnosno, poslali su nam dopis na koji smo mi trebali da odgovorimo, da li pristajemo ili ne.

1 Like

Pozdrav svima.
Kao novopeceni upravnik i sam sam naisao na problem zvani GS.
Dugo u zgradi niko nije trazio godinji izvestaj za nas racun te je na racunu doslo do veceg minusa.
5-o godisnji izvestaji nisu dali mnogo vise objasnjenja.

Da li neko zna koliko infostan naplacuje usluge GS-u oko naplate i stampanja racuna kako bih znao koliko mi stvarno uplacujemo u kasu GS-a. Pribliznim racunanjem sam dosao do toga da mesecno ne prijave oko 3000 din koje mi kao zgrada uplatimo za 2 usluge koje dobijamo od GS-a (ciscenje i odrzavanje zgrade sa liftom).

Hvala unapred na odgovoru.

(Stranac sam, tako da možda malo grešim na srpskom, izvinjavam se)
Bio sam predsednik, zatim upravnik, moje zgrade neko vreme dok nisu oni najbezobrazniji u zgradi počeli konstantno da me muče, onda sam dao otkaz a sada imamo profi upravnika. Ovo na donjem dorćolu u zgradi od 1930. god., 11 stanova.

Imam pitanje u vezi duplikacije u plaćanju za tekuće održavanje.

Moja zgrada dugo ima ugovor sa GS, tako da njima platimo (preko Infostana) za hitne intervencije odnosno tekuće održavanje. To je sada 10,72 din/m2 sa pdv-om (bez lifta) (kada sam bio upravnik nisam imao problem da dobijem izveštaj našeg fonda, samo da je stalno u minusu zbog nedovoljne uplate i nekoliko jako skupih “popravka”)

Onda naš novi profi upravnik nam fakturiše tri stavke koje plaćamo na račun stambene zajednice

  1. Usluga profi upravljanja
  2. Tekuće održavanje (u skladu sa gradskom odlukom od 26.06.2018.)
  3. Investicione održavanje (u skladu sa gradskom odlukom od 26.06.2018)

Pitanje je da li je suvišan (redundant) što plaćamo za redovno održavanje i GS-u, i stambenoj zajednici? Jer u stvari platimo dva mesta za istu stvar tj tekuće održavanje.

Hvala na informaciji.

Tekuće održavanje je jedno i može biti pivereno GS ili nekoj drugoj firmi i Zakon predvidja da se plaća po stanu.GS ga naplaćuje po kvadratu nekom svojom odlukom.Stanari mogu da se dogovore da i pored uplaćivanja za tekuće održavanje GS imaju neki svoj fond.To iz razloga što su se uslufe GS svele na hitne intervencije.Vi biste iz tog fonda onda kupovali recimo sijalice ili sve ono što ne spada u redovno održavanje preko GS.(ima na njihovom sajtu).Ali taj fond nije obavezan.Poželjan je svakako ali to mora biti vaša odluka.Recimo u zgradama koje su se za to odlučile smo platili čišćenje podruma,promenili cilindre,kupili sijalice…

Ne znam koliko naplaćuju GS -u ali znam da su nama rekli 10%+pdv ako zelimo da naplata upravljanja i odrzavanja ide preko njih

Da li bi angažovali majstora kome bi “radio/ne radio” plaćali jači mesečni iznos, samo što vam je na “raspolaganju”? A onda ga čekali za krečenje krečenje 2 godine i 8 meseci? I onda vam se on smiluje da okreči (pred izbore) za 72.000 a drugi majstor koga pozovete vam kaže da bi sa materijalom sve bilo 24.000. U pitanju je naravno gradsko stambeno u Beogradu. Nisu mi odgovorili po zahtevu za info od javnog značaja, pa sam se žalio Povereniku (živeelaaaa institucija Poverenika!) i onda je stigao odgovor. Uglavnom, ako ne grešim, njihov fee koji nam uzimaju ZA JEDNO VELIKO NIŠTA, sem što smo kod njih je oko 25% od ukupnih sredstava koje im mesečno uplaćujemo. Za one koji budu ušli u sitna crevca, u junu 2017. sam tekuće održavanje sa PDVom po kvadratu svog stana plaćao 6,92 din. Nejasno mi je zašto su se za krečenje nama ugradili gotovo 11.000 din više nego što im je izvođač fakturisao. Mislim jasno mi je… Živim u četvorospratnici u bloku 70. Vrlo rado ću se pridružiti zajedničkoj tužbi protiv ovih hohštaplera.

đ







3 Likes

Da li ovde pricate o investicionom, da nije obavezan ali je pozeljan? Ono od juna sto je izglasano, da li je obavezno ili pozeljno?

Ne pričam o investicionom.Stanari mogu da izdvajaju novca koliko hoće a Grad je propisao minimum.Drugo je investiciono održavanje.Ne možete iz njega raditi te sitne popravke.Investiciono je obavezno,kažu predavači iako je neko iz ministarstva rekao da nije.Pa ako nije obavezno zašto su ga stavljali u Zakon i doneli odluku o minimalnoj ceni?A ovo prethodno ću objasniti na primeru moje zgrade.Održavanje plaćamo GS ali s obzirom da oni rade jako malo intervencija rešili smo da imamo sopstveni fond.Sami smo okrečili zgradu,kupili sandučiće,nova vrata… jer ne želimo da njima plaćamo duplo.Njih zovemo kada crkne stepenišni automar,pukne cev ili se izlije kanalizacija.

1 Like