Izborologija

DS je ostala prilicno usamljena. Nema sanse da podrzi Djilasa, pogotovo sto je Djilasa pogurao Jankovic. Mogu eventualno sa Novom, ali je pitanje da li je to dovoljno za cenzus.

bilo bi krajnje fer da se Beli ne kandiduje i da da podršku nekoj opozicionoj opciji u gradu jer on stvarno ne nudi ništa, a ovo su prelomni izbori gde zapravo postoji neka šansa da se započne fundamentalna promena na vlasti. Kad bi on preusmerio svoje “izbori su sprdnja” glasače na nas, mogli bismo da računamo na prelaz cenzusa. DJB+Dveri ne znam šta mogu da urade jer mi glasači DJB (ako još postoje) ne deluju kao neko kome se dopada koalicija sa Dverima, a samostalno su ispod 5 sigurno. DS da podrži Đilasa inače samo rasipaju glasove, mada jesu postigli solidne rezultate u ove četiri opštine gde su bili vanredni izbori

1 Like

ds je upravo rekao da idu u koaliciji sa novom http://rs.n1info.com/a352948/Vesti/Vesti/DS-i-Nova-stranka-zajedno-na-izborima-u-Beogradu.html

inače, beli je rekao da na beogradskim izborima ne planira da bude beli nego luka maksimović. ako luka nije beli po meni oni nisu sprdnja, i može da se priča o dogovoru između ndb i samo jako. mislim da sa njima može da se dogovri, ali to bi bilo dogovor, ne ‘aj preusmeri glasače nas’…

da, nisam video ovu vest danas, al svejedno i dalje pričaju o širem dogovoru oko beogradskih izbora sa opozicionim strankama. mislim da ovo nije konačan izgled preizbornih dogovora ili lista.

a što se belog tiče, ne shvatam u čemu je razlika dal je beli ili luka, ista je osoba u pitanju i njegov pristup i ceo taj fazon koji gura mi je katastrofa, al to je samo moje misljnje.

1 Like

Vesić potvrdio: Tim SNS-a su Mali, Folić i on

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=12&dd=29&nav_category=11&nav_id=1341770

1 Like

ma to je svejedno, bitno je da na listicu stoji vucic a na listi mogu biti i crni djavoli

4 Likes

Хеј људи, стварно, најактивнија тема драгстор испред кога се прича о другим странкама. Па где је тема о вама, шта нудите, и шта вам је циљ? И где сте у јавности? Скоро нигде. Можда сам пропустио нешто ван форума, али стварно на форуму би требало да постоји одељак само “Избори”, па у њему теме:

  • Изборологија
  • Видљивост у медијима
  • Програм, радна верзија
  • Циљне групе, приступ истим
  • Кампања на локалу
  • Платформа потенцијалне сарадње у скупштини, идеолошки минимум
  • Реторика кампање. Рецимо, оно а ла Курир хватање за реч министра Шарчевића за оно “пише му на челу” је стварно спуштање на ниво “црвених”, “жутих” и “плавих”. За 300 конкретних ствари сте могли да га оптужите уместо искривљавања смисла невештих описа.

Како је највећи успех сада улазак у Скупштину града са 5-7% подршке, шта као такви нудите бирачу? Рецимо:

  • Народни, а не партијски посланик. Сваки посланик има географско подручје, и можете му се обратити на тај и тај начин без обзира да ли сте за њега гласали или не.
  • Помоћ локалним иницијативама везано за њихове захтеве. Систем подршке истим од адреса и контаката за сарадњу, до помоћи да њихова иницијатива дође уопште до Скупштине града.
  • Ако уђемо у Скупштину, добијате прилику да се преко нас информишете шта се и како тамо ради итд.
4 Likes

ima li iko danasnje istrazivanje javnog mnjenja iz Politike?

ovde je prepričano:

1 Like

Juče su na Studiju B vrteli ove rezultate iz Politike.

Kad pročitam ovo “na čelu sa” odma znam o čemu se radi.

Kao i obično, odluka NEĆE biti donešena na najavljeni datum već će nas mrcvariti bar još bar 2-3 sedmice…

Odluka o tome da li će biti parlamentarnih izbora menja situaciju u potpunosti. Većina ljudi glasa isto na lokalu kao i na opštim izborima što nama nikako ne odgovara. Dakle, ako bude parlamentarnih izbora, igra je potpuno drugačija. Tada su opcije:

  1. Samostalno na gradskim

1.1 Bez podrške bilo kome pojedinačno na opštim i poziv biračima da glasaju po svojoj savesti za demokratske stranke. Definitivno ostajemo zakucani debelo ispod cenzusa ali umiremo slavno.

1.2 Uz podršku nekome na republičkim bez koalicije na gradu. Najgora opcija. Ostajemo ispod cenzusa, gubimo kredibilitet.

1.3 Dogovor po kome oni nas podržavaju na gradskim a mi njih na republičkim bez konkurencije. Dobra varijanta ali neizvodljiva a i nemamo baš mnogo likova sa kojima bismo to mogli uraditi. Eventualno Beli. Verovatno prelazimo cenzus.

  1. Koalicija u gradu

2.1 Lokalna koalicija uz podršku na republičkim. Svi oni bi na to pristali ali je to loše po nas jer se odričemo potencijalnog uticaja na republičkom nivou. Prelazimo cenzus uz gubitak kredibiliteta.

2.2 Lokalna koalicija i koalicija na parlamentarnim. Po nas bolja opcija ali pati od istog problema gubitka kredibiliteta kao i 2.1 opcija uz problem pronalaženja adekvatnog koalicionog partnera.

  1. Velika koalicija i na gradu i na republici. Ne ovisi o nama ali bi bila relativno dobro resenje pod uslovom da Djilas povuce kandidaturu za gradonacelnika.

Ok je ako se neko ne slaže sa mnom i ako ima neke druge ideje, republicki ce poprilicno iskomplikovati situaciju.

1 Like

Хвала Наутилусу на анализи. Али људи, ово што пишете је чекање да се нешто деси. Мени, који сам 1700 километара од вас је интернет једино средство, али ви, ви имате улицу! Пијачни дан у Барајеву и Сопоту понедељак, у Степојевцу четвртак, Обреновцу субота, Гроцкој четвртак и недеља, Болеч недеља… Хеј, тим људима ће звекнути дебелу шамарчину након избора када аутобусима из Обреновца, Лазаревца итд забране да иду до центра града! Изађите неки дан код Палате правде и разделите људима летке са тим као главном темом!

Ја сам живео у Подсахарској Африци под монополом Ласте и могу вас посаветовати како прићи тој дискриминисаној популацији!

Ево линк за тему где би се могли саветовати о томе!

pa ne možemo ništa drugo raditi nego čekati jer se još ne zna kada će biti izbori. u tome i jeste kvaka. vec imamo odluku da na lokalne izbore izlazimo sami i to je ok. samo kažem da se situacija bitno menja AKO vlast odluči da imamo paralelno i opšte izbore i da ćemo tada biti pred teškim izborom.

Жао ми је што је на форуму ово једина тема која се бави изборима. Али шта сметају републички избори за кампању за градске. Има довољно основа да се на политичком утицају перманентно ради, за то је чињеница о градским изборима у марту довољна. Герилска кампања је једино што имате као могућност да дођете до што већег броја људи.

Моје мишљење за републичке изборе је да позовете људе да гласају, а да притом не дају неважеће листиће, нити гласају за већ проверене жуте, црвене, плаве и оне за које знају да ће са истима у коалицију. Са осталима, којима би поделили своје гласове на тај начин, тражити споразум око неких основних питања типа лустрације, ослобађања медија, и честих референдума о важним питањима.

Evo jedne ozbiljne kritike. Mislim da bi na ovo trebalo da se odgovori.

Brkic.pdf (440.9 KB)

1 Like

hoće li preglasati Vučića??
Spoiler: Hoće!

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2018&mm=01&dd=08&nav_category=11&nav_id=1344482

Nikako. Miša Brkić će dobiti priliku za novi odgovor i u njemu će pokidati argumentima, prosto zato što je čovek ozbiljan ekonomista i što su sve činjenice koje je izneo tačne. PKB posluje katastrofalno loše, i pare koje se ulažu tamo mogu se mnogo bolje potrošiti. Na vrtiće, puteve, kanalizaciju, metro…

Druga stvar je taktička, nama u ovom trenutku nije potrebna rasprava sa opozicijom nego rasprava sa SNSom. Sve ostalo će biti iskorišteno na štetu inicijative.

Treća stvar, pre odgovora inicijativa se mora izjasniti šta zastupa, liberalni kapitalizam sa državnom intervencijom ili etatizam. U ovom trenutku takvog stava nema ili bar meni nije poznat, pa da se ljudi ponašaju i daju izjave u skladu sa takvim stavom ili da polako odlaze.

1 Like