GSP naš nasušni

Da li je i grejanje u prevozu postalo predizborno?

Juče sam se vozila nekim kuvanim autobusom, u kojem nije vredelo ni što smo otvorili prozore, ni što smo skinuli kapute. Iritantno skroz!

4 Likes

Primetio sam da vecina ljudi krivicu svaljuje na bus plus a busplus je najmanji problem kada su u pitanju gubitci JP-a i genralno sav opran novac. Busplus placa kontrolore i kao zaduzen za naplatu karata 8% ne postizu mnogo profita. Mnogo veci problem je odnos cena po kojoj rade privatni prevoznici i subvencije GSP-u. Naime privatni prevoznici rade za 152dinara po kilometru a GSP je dobijao subvenciju od oko 7.500.000.000dinara koja kada se podeli sa kilometrazom izadje preko 210dinara po kilometru. Kako privatni prevoznici mogu da plate vozace imaju i odrzavaju bolje autobuse od GSPa postavlja se logicno pitanje gde ide taj novac jer na kvalitet usluge ne ide. Takodje pored niske cene za koju rade privatnici privatnici ne snose posledice ako realizuju 98% polazaka a GSP moze da realizuje 94% polazaka bez snosenja posledica. Jasno je da se ocigledno velika kolicina novca moguce cak i preko 30% subvencije nema opravdanje na sta odlazi a kada se pogledaju troskovi busplusa. Za tih 8% sto se daje apexu dobiju se kontrolori tacna lokacija autobusa (lakse manevrisanje i prekomandovanje linija u vanrednim situacijama kao i pouzdana informacija udaljenosti autobusa od stanice. Da je ugovor sa busplusom stetan jeste, ali i ugovor sa privatnim prevoznicima jeste svaki ugovor sa privatnom kompanijom je stetan za budzet. Ono sto ja vidim kao problem je sto profit koji imaju privatnici i bus plus ne moze da se meri sa onim koji gsp dobija a ne moze da dokaze na sta ode. Iz toga se zakljucuje da direkcija za jp svesno ne radi svoj posao jer da radi gsp bi dobijao isto novca kao privatnici a ako trazi vise logicno da mora da dokaze vanredne (imaginarne) troskove. Kako su na pozicijama u upavi grada vecinom ljudi iz vladajuce vecine. Jano je da se sve vraca na politiku. Nemoj usmeravati svoju negativnu energiju na apex koji je dosao i odradio posao koji mu je grad dao krivite vlas i direkciju jer su oni jedini problem.

1 Like
  1. Слажем се, уз напомену да је ту важан начин сарадње са законодавном и судском влашћу. За лаика просто, али у пракси врло компликовано.
  2. Аутобуси су тешка возила, а у рату са колотразима након истих губе понекад чак и у “богатој и уређеној” Холандији. Бетонска подлога на специфичним местима помаже, али скупље кошта. Најбоље је што више то боље превоза ставити на шине или два точка.
  3. Добро запажање, али ради овога није довољно чак ни ако би неким чаробним штапићем учинили да сви у институцијама са партијском књижицом нестану. Ако би се напамет посмењивали људи, створила би се превелика мржња, не би било конструктивно. Али, чак и ако би се кадровске промене спровеле најмудрије, “нагазни семафори” би били добро решење тек за неких 50-60% случајева. Ипак, постојао би неки резултат. У одређеним случајевима би се сакружним токовима остварио бољи ефекат.
  4. Бесплатан превоз за све, мало (више) утопистички, реално само за или совјетски тип социјализма, или јаку капиталистичку економију са високом наплатом пореза. Могли би дефинисати симболичну цену карте за оне који су издржавана лица, уз поседовање неког документа који то доказује, ограничити цену месечне за запослене на максимум 10% минималне плате, али у реалној економији би било добро да се 30-40% трошкова превоза покрије наплатом. Ово је реалност, а не ДЈБ нереално обећање.
  5. Ја сам чак био организовао петицију, за то, скупио једва 90 и нешто потписа.
    https://www.peticije24.com/130459
  6. Слажем се. Само, за почетак треба имати реалан план, и реализовати из године у годину.
  7. Слажем се, али биће тешка, па да се узме и апсолутна власт.
1 Like

Zasto stanice GSP nemaju mapu grada?

Немају још штошта. У питању су сујетни кретени у институцијама. Својевремено је група “Имамо план” направила сјајну мапу линија, била је на пар стајалишта, па је и то нестало са реконструкцијом улица.

2 Likes

Trebalo bi da nove stanice koje radi AlmaQuatro imaju mapu linija i grada.
Plus pocelo je postavljanje “totema” sa mapama po gradu (isto AQ)

Ja ih na stanicama jos videla nisam. Ona mapa prevoza na njihovom sajtu je o-caj-na!

A kad smo vec kod mapa, jel ima neka aplikacija tipa www.9292.nl u Holandiji ili https://tfl.gov.uk/plan-a-journey/ u Londonu, tkzv planer, kako stici najbrze iz tacke A u tacku B sa svim opcijama, cenom prevoza i utrosenim vremenom?

ima moovit, poprilično je precizna

1 Like

Ima to i www.planplus.rs

1 Like

Sta se desava sa elektricnim autobusima u GSP-u? Koliko ih ima?

Evo u Kini grad Shenzhen (12 mil stanovnika) dobija 16000 elektricnih autobusa i bice prvi grad na svetu koji je totalno izbacio zagadjivace iz saobracaja.

“The shift has been driven by the national and local government, which both offered subsidies that bring the high cost of electric buses in line with regular buses. (Costs are also dropping as the cost of lithium-ion batteries falls.)”

Ako je EKO 1 jedina linija koja ih koristi, a mislim da jeste, onda ih ima 2.

Ne verujem da ih ima na još nekim linijama.

2 Likes

Nabavljeno je 5 električnih autobusa, to je jedina linija (dosta suluda ako mene pitate, jer manje više ide kao tramvaj, sa tim što dodatno opterećuje Brankov most): http://rs.n1info.com/a189761/Vesti/Vesti/Elektricni-autobusi-u-Beogradu.html

Sramota je da Beograd ima niže cene gradskog prevoza nego Novi Sad, ili iste kao Niš, rekao je predsednik Aleksandar Vučić.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2018&mm=01&dd=06&nav_id=1344096

Pa jeste sramota da Beograd ima cenu gradskog prevoza, uz tolike subvencije.

1 Like

Bilo bi dobro da grad nabavi elektricne autobuse koji ce da zamene tramvaj u bg i da naprave metro po planu iz 1982.god!!!
P.S. Umesto tramvajskih sina naprave se staze za bajseve.

NE DOZVOLITE DA VAS PLJAČKAJU! Juče udjem u prevoz, jer mi je auto zatrpan u snegu, da bih se prevezao na posao. Shvatim da ne znam gde mi je busplus kartica a kao uzoran građanin plaćam prevoz i ne švercujem se. Pročitao sam ovih dana vest u novinama da se karta u prevozu može platiti platnom karticom te to i uradim. Stiže obaveštenje na telefon obavljenoj transakciji i naplaćenom itnosu od 98 dinara. Pošto se ne vozim često prevozom pomislih da je poskupeo prevoz i reših da proverim na sajtu BUSPLUS-a. Vidim da je cena karte u prvoj zoni koju sam platio 89dinara te ih okrenem da mi pojasne zasto mi je naplaćen veći iznos. Javi mi se operater i na moje pitanje kao iz topa dade odgovor da se radi o proviziji koju naplaćuju. Na moje novo pitanje da mi kaže dali negde na sajtu postoji informacija o tome dobijem odgovor da nije siguran da postoji bilo kakva informacija o tome ali da sam od njega dobio tu informaciju. Sreća da retko moram da uđem u prevoz!

2 Likes

Ukidanje tramvaja? Jovin je bio za to tokom 1970-tih kada smo od Arapa naftu dobijali džabe, a kada su tramvajske sisteme zadržale samo Holandija, Belgija, Nemačka, Austrija, Švajcarska, Istočni blok, i po neki izuzetak. Tek 1980-tih je krenulo masovno vraćanje tramvaja u gradove, ali sa sasvim novim konceptom, a od 1990-tih je čak i Jovinova ekipa prihvatila važnost tramvaja kao sekundarne mreže, i počeo da napominje kako je “Minhen širenjem metro-a ukinuo samo kilometar tramvajske mreže”. Naravno, autobus je tercijarna mreža, imao trolu, dizelmotor, ili superkondenzator. Sa rzlikom da trola među njima ipak predstavlja element urbanog identiteta, doduše ne toliko kao tramvaj, ne ostvaruje tolike uštede, ne toliki efekat na poslovni razvoj i decentralizaciju grada, i nema toliki kapacitet. Kasnije je dodao da “bi kada izgradimo metro ukinuli samo 0,4 kilometra tramvajske mreže!”. Takođe, Jovinova ekipa je uradila projekat Novosadskog tramvaja.

Drago mi je da se makar oko nečega ne slažete sa Jovinom.

Ukidanje tramvaja u centru grada pod obavezno jer u centru treba da bude metro kao glavno prevozno sredstvo, tramvaj treba da se nadovezuje kao nedostatak metro linijija i da se tezi ka periferiji dok jednog dana metro ne zameni tramvaj.Gde se tramvaj nalazi u Parizu da li znate gospodine Karlo? Tramvaj se nalazi na obodu grada i ide kao nas npr. UMP samo u krug i prati paralelno obilaznicu oko grada,a unutar tog nazovimo UMP imaju 14 LINIJA METROA i 6 ili 7 regionalnih linija brze zeleznice!!!Beograd treba da ima 5 linija metroa 4 linije regionalne brze zeleznice i 2 linije bg voza. To sto vi nikad niste pogledali projekat Branislava Jovina,Jovana Katanića,Mihajla Maletina…i jos 100 strucnjaka koji su radili projekat to je druga prica…
Samo citirate Vukana Vucica koji nikad nije projektovao put,železnicu,metro,tramvaj…mozda gresim pa mi recite gde je on potpisnik nekog od ovih objekata…

1 Like

Ne razumem. Kako nije potpisan?

Ovde ima neka hrpa referenci.

https://vuchic.seas.upenn.edu/consulting/

1 Like