EDB orman + brojila

Ko sme da otvara EDB orman u stambenoj zgradi i ko treba da ima kljuceve od istog?

Nas prof upravnik je presekao katanac kako bi dao pristup investitoru poslovnog prostora da popravi nesto u nasem EDB ormanu. Da, dobro ste procitali, PRESEKAO DEBEO EDB KATANAC!!!
Nije smeo da zove EDB ili Gradsko stambeno da mu ga otvore, znate zasto? Zato sto ovi nemaju dozvolu ni za kakve radove vec 5 meseci a rade i ruse prostor od 900m2 …

NO comment…

1 Like

Ključ od brojila mogu da imaju svi stanari i upravnik. Ne sme niko da brani stanarima pristup sopstvenim brojilima i osiguračima. Ako su radili nešto nelegalno oko priključenja u ormaru, prijavite EDB-u

A kako ja da znam sta su oni radili?
Odlucim da pisem Gradskom Stambenom i ljudi sokirani mi kazu da ce poslati ekipu da proveri sve instalacije ALI prof upravnik mora da podnese zahtev za to. Napisem mu da to uradi a on mi odgovori da NECE.
Pisala sam i EDB, cekam odgovor.
Da covek ne poveruje sta nam se desava.

1 Like

Orman sme da otvori samo EDB. Ako nekome pregori osigurač od jedne faze ili bude neka havarija tada se pozove EDB (broj za hitne intervencije). Možda je EDB najgori na svetu, što i jeste, ali kada su takvi pozivi u pitanju postoje EDB terenci i najduže stižu za sat vremene. Obratite pažnju: Ako ormani imaju bravicu i staklo na ormanu ispred broila onda EDB, dozvoljava da svi stanari imaju kjuć, Ako je orman zatvorenog tipa koji se ugrađivao u zgrade sa više od 6 stanova onda postoji troivični ključ koji ima samo EDB. A ovo lanci i katanci, pa taj PU je ogrezo u kriminalu, naravno da je to što je uradio zalazi u krivicu.

1 Like

Imamo video nadzor, tako da videcemo sa policijom ako EDB kaze da je krivicno.

Javite kakav je odgovor stigao od EDB_a. Svako nasilno otvaranje ( EDB) ormana je krivično delo (osim njihove saglasnosti). To banderaši u njihovom slengu zovu troivični ključ ali mu je ime generalni ključ.Obratite se EDB-u oni će vam pre pomoći nego bilo kakve inspekcije. Evo linka, opis 2 pasus 3. Sve će vam biti jasno a kriterijumi EPSA su izuzetno strogi. Obavezno javite, pošto ova situacija može da pomogne drugima. https://elektrodistribucija.rs/interni_standardi/pravila/Tehnički_opis_i_karakteristike_MOMM.pdf

1 Like

Ne bih mogao da se složim sa svim što ste napisali.
"Ako nekome pregori osigurač od jedne faze ili bude neka havarija tada se pozove EDB (broj za hitne intervencije)" Lepo napisano, a gde to piše?
Da li ste Vi upoznati ko može da se za to obrati EPSu.? Oni čije je Glavne razvodne ormane PRIMIO EPS.
U najstarijoj zgradi na Novom Beogradu, izgrađenoj 1956. godine do prošle godine smo imali drveni glavni razvodni orman. Državni organi su 2019. godine doneli odluku da se drveni ormani zamene metalnim. Čekali ne dočekali. Kada sam prema Pravilniku izvršio periodično ispitivanje elektro instalacija 2022. godine dobio sam izveštaj da su iste NEBEZBEDNE. DRVENI ORMAN EPS NIJE PRIMIO od 1956. godine, pa se smatra nenadležnim.
ZNAČI: POZOVEŠ, A ONI TI KAŽU KAO ŠTO JE GORE NAPISANO. Nismo nadležni???!!!.

1 Like

Ovo jednostavno nije istina. Ne može niko drugome da brani pristup zajedničkoj imovini pošto je to tvoja imovina isto koliko i komšijina i ostalih stanara u zgradi. Niko nema prva da uzurpira zajedničku imovinu i da drugima onemogući pristup, pogotovo EDB i raznorazni upravnici

U jednoj zgradi gde sam živeo, famozni drug predsednik kućnog saveta je imao ključeve i nije dao nikome. Više puta je pitan da nam da da iskopiramo, pošto se dešavalo da iskoči automatski osigurač za fazu pa treba samo klapna da se vrati u polozaj. Dobijali smo razne odgovore, tipa ne može sad zuri al da će nam kasnije, do, na kraju, to su specijalni ključevi koje je njemu dala EDB, i koje on ne sme nikome da daje.

Elem, dogodilo se da je iskočio osigurac zimi, a da drug predsednik nosilac famoznih ključeva, nije bio u Beogradu. Zvali smo njegovu ženu, koja nas je otkačila sa pričom da ona ne zna gde su ključevi, a i da tek može da dođe sa posla za par sati, a i kad dođe, ona ne zna da li može da ih nam da jer to su specijalni ključevi, i samo drug predsednik, ovlašćeni organ zgrade, može sa takvom bitnošću da raspolaze - te da je najbolje da se mi u sred zime kad nam ne radi grejanje lepo obratimo EDB kako bi nam oni to otvorili.

Ok, reko zabole me ja odoh da dignem klapnu na osiguraču pa kud puklo da puklo. Pozovem ja drugara, uzmem bonsek i lepo pretesterišem katanac i to dosta brzo za nekih minut-dva

Naravno, to je čula dežurna baba iz prizemlja, koja je izletela i počela da urla: alo bre šta radite? Zvaću policiju, predsednika itd…ja reko samo napred gospođo - vi nemate prava meni da uskraćujete pristup instalacijama od stana.

Baba zatim zove druga predsednika i daje mi telefon… …tu on mene upozorava, preti tužbom itd, a ja ga fino pozdravim, i kažem da slobodno napiše tuzbu ili da zove pandure, a najbolje da se obrati elektro distribuciji (savet koji su oni meni dali da bi me otkačili).

Elem, da ne bi ostao orman neobezbeđen, a kopkala me ta priča oko “specijalnog” ključa i okrenem ja tako EDB. Ispričam da sam morao da isečem katanac jer mi ne daju ključ, pitam ko je u nadležnosti za taj katanac i žena iz EDB mi lepo kaže: E, ako ste isekli, pa vama ne mogu da brane pristup brojilu i osiguračima. Katanac i orman su u nadležnosti stanara zgrade, a ne EDB, medjutim taj katanac jeste “specijalan”, pošto radnici za očitavanje koriste univerzalne ključeve kako bi nosli par ključeva za ceo Beograd, i da je najbolje da ja dođem i kupim od njih novi katanac sa tim univerzalnim ključem koji oni koriste. Sutradan odem u Masarikovu, platim nešto para (više se ne sećam koliko), pa odem u službu za očitavanje i uzmem taj famozni katanac. Naravno, napravim duplikate ključeva i odem u zgradu i stavim taj “specijalan” katanac nazad na orman.

Onda pozovem onog magarca od predsednika i kažem mu da sam ubacio ključeve u sanduče za zgradu, da su mi bez ikakvog problema prodali katanac, i da to nije nikakav “specijalan” katanac i ključ, već da svako ko je vlasnik stana moze da ga ima, da to EDB na kraju ni ne interesuje i da to zavisi od našeg internog dogovora u zgradi ko će sve imati ključeve.

I tu se priča završila.

Ja vas potpuno razumem da ste svi ljuti ali nemojte vaditi iz konteksta delove onoga šta sam napisao. Valjda ste pročitali ono šta piše. “Zakon kojim se uređuje oblast energetike” . Nije svrha da se mi prepremo nego da se spreči divljanje nadri upravnika. Pročitajte još jednom šta sam napisao.

1 Like

EPS voli da se pravi blesav pa je zato potrebno sa njima potpisati ugovor o preuzimanju brojila i instalacija. Nakon potpisanog ugovora sve dalje obaveze oko održavanja elektro ormara i priključka prelaze u njihovu nadležnost. Ja sam skoro potpisao taj ugovor i odneo im na overu u filijalu i ako se nešto slučajno desi, imamo napismeno da su nadležni i odgovorni

Уговор групни прикључак.docx (241.9 KB)

1 Like

Pa zasto onda SZ placaju za zamenu drvenih ormana?
Dajte ljudi da lepo ovde sve rascivijamo, da naucimo svi nesto.
Hvala svima na ucescu u ovom dijalogu.

Sve vas potpuno razumem.Odmah da naglasim ja nisam po struci energeticar! predrags:, radnici EDB_a po nalogu dolaze da prime izvedene radove na elektro istalacijam i da blombiraju brojila zatvore ormane i završe posao. To je sve šta ta komisija uradi. Zašto to nisu uradili to niko ne zna, veliko je znak pitanja ko je blombirao brojila, pošto to ne može da se uradi a da zgrada nema kućni broj. U to vreme sve to je obavljala država, ljudi koji su dobili stanove nisu dužni da proveravaju da li je zgrada tehnicki primljena.
U dokumentu koji si objavio lepo piše, citiram: Ugovorne strane saglasno konstatuju da,u skladu sa članom 404. stav 4. i 5. Zakona o energetici („Sl. glasnik RS“, br. 145/14 i 95/18-dr. zakon) **„Elektrodistribucija Srbije“ d.o.o. Beograd, u svojstvu operatora distributivnog sistema od svih krajnjih kupaca i drugih korisnika sistema, **ovorom preuzima u svoje vlasništvo, merne uređaje, mernorazvodneormane, priključnevodove, instalacije i opreme u mernorazvodnimormanima(u daljemtekstu: priključak)**s obzirom da isti čine deo distributivne elektroenergetske mreže, u smislu člana 128. Zakona o energetici. To znaci ( clan 404) da je EDB vlasnik svega do izlaska iz ormana, a za ostalo od ormana do stanova je odgovorna SZ. Oni će verovatno obaviti posao ako bude odobreno, samo ko će to da plati, to su ogromne sume, kolike su takse i da li ih ima. Morate detaljno da budete informisani. Mnogo iskustva imama sa njima, a sa njima mora da se igra ozbiljno, danas ce vam reci jedno sutra drugo, samo papir. Sva brojila koja su bila u vlasništvu vlasnika kuća 2008 su prešla sa komplet infrastrukurom u vlasništvo EPSA, to je otimacina zbog pravnog vakuma koji je postojao još od drugog rata.
Helena_P, vidim da se Vi borite sami, to mora pismena prijava protiv upravnika i za protvzakonite radove nadležnima a prvenstveno prijava EDB_u. Ako imaju rešenje da mogu da izvode radove onda ništa od toga.
Ko ne zna: Levo od auto puta prema Nišu zadužena je Masarikova EDB, Desno od auto puta Banovo Brdo EDB, leva obala Save, Novi Beograd EDB.
Oko 10 zgrada u jednom delu Beograda ima ove ormane i njih otvara samo čitač brojila, obeco sam sliku.https://ibb.co/5rNzzvY

1 Like

Odgovor EDB-a iz 2 dela.


[Helena_P] Nadam se da ste zadovoljni odgovorom, i da znate da će 100% doći u kontrolu l sve ostalo će prekontrolisati.Sada imaju gungulu oko ovog hakovanja i treba biti strpljiv. Vaš mejl kod njih stoji kao nalog. Svaka čast Helena_P.

1 Like

Pozdrav, u identičnoj smo situaciji. Zgrada iz 1968. Čukarica, drveni ormar. Šta nam je činiti? Hvala unapred

Pozdrav Dejane,

Predlažete da i mi uradimo isto? Imamo samo nedoumicu kako potpisan ugovor sprečava da se potencijalan požar desi? Imali smo priliku da posvedočimo o nedavnom požaru na Čukarici a uzrok je naravno drveni ormar.

Razumem da se ovim skida odgovornost sa SZ, ali ako je to pravi put da se zamene drveni metalnim, ja sam svakako za takav potez.

Da li ste imali priliku da porazgovarate o opciji zamene? Da li to treba da urade po službenoj dužnosti sada kada je ugovorom definisana obaveza o održavanju?

Postoji trač da se čekaju digitalni merači koji će biti obavezni za sve stambene jedinice odnosno da će u tom slučaju biti neophodna zamena svega što je drveno? Ima li neko više informacija na tu temu?

Hvala puno svima na odgovorima.
Pozdrav,
Vladimir

Ja sam tu situaciju rešio, znači nismo u identičnoj situaciji. Pisao sam ranije da je zakonska obaveza EPSa (od 2019. godine) da zameni drvene ormane metalnim. Dok biste dočekali da oni izvrše svoju zakonsku obavezu, verovatno biste izgoreli.
Šta Vam je činiti: ukoliko to ne možete da isfinansirate sopstvenim sredstvima (kao mi) udarajte u sva zvona:
Država donosi propise koje državni organi i državna preduzeća ne poštuju.
Obratite se svim institucijama u gradu Beogradu (pisanim putem).Težište je bezbednost ljudi i imovine, Iznesite i obrazložite problem i navedite **da ubuduće niti vi niti SZ ne snosite nikakvu odgovorrnost ukoliko se nešto desi zbog stanja električnih instalacaija u zgradi.
A oni neka rade kako smatraju da bi trebalo.

1 Like

Nažalost sam potpisan ugovor neće sprečiti da se požar desi, ali vi kao SZ skidate odgvornost sa sebe i šta god da bude, njihova je obaveza da intervenišu o sopstvenom trošku ukoliko dođe do požara i vi nemate nikakvih troškova. Moja zgrada je novija i imamo metalni ormar, al ja sam ipak gledao da potpišem ugovor sa njima jer bolje da ga imamo, jer nikad se ne zna šta može sve da se desi.

1 Like

Ovako sam i ja digla paniku, cak je i Opstina reagovala ALI je stiglo obavestenje od EDB-a da upravnik NIKADA nije podneo nikakav zahtev kod njih za potpisivanje ugovora te da oni nisu u mogucnosti da nam pomognu.
Dva profesionalna koja smo do sada imali, to im nije padalo na pamet da pokrenu zato sto im to nije u interestu. PAKAO

Živo me interesuje gde to piše da Stambene zajednice bi trebalo da potpišu ugovore o održavanju sa EPS-om? i po kom osnovu ?