Zatvaranje jedinog dnevnog boravka za decu i mlade sa problemima u ponašanju u Beogradu

Možda ste već čuli za problem zatvaranja jedinog dnevnog centra za decu i mlade sa problemima u ponašanju. Bizarno je da ih koriste institucije, da imaju licencu za pružanje socijalnih usluga i od ministarstva ali nemaju nikakvu podršku niti iz republičkog niti iz gradskog budžeta, a kako je nedovoljno da se prekarno-projektno finansiraju preti im zatvaranje zbog prostog nemanja para. Imaju dokazano ogromne uspehe u resocijalizaciji dece i veoma su značajni za ceo naš grad. Ja nisam ekspertkinja u ovoj oblasti, ali je veoma jasno da ta deca kada se centar zatvori mogu da idu ili u maloletnički zatvor ili nigde… ili da se kupaju u fontani na Slaviji pošto grad za takve stvari ima para.

Centar IAN je krenuo u kampanju za budžetsko finansiranje, imaju podršku raznih udruženja,
( @Pitula možda zna više) dela pravosudnih institucija koje se bave maloletničkom delikvencijom, itd. Možda bi bilo lepo, a i pametno :slight_smile: da im NDB pruži podršku makar nekim saopštenjem, naravno mogu se i prethodno kontaktirati šta bi im koristilo

Evo par vesti da vidite o čemu se radi i koliko je suludo i neodgovorno dopustiti gašenje ovakve institucije, bez da se planira ikakva (javna, stručna, dostupna, besplatna) alternativa.

3 Likes

Usluge socijalne zastite funkcionisu na nacin da lokalne samouprave treba da prepoznaju potrebu za pojedinacnim uslugama na svojoj teritoriji. Grad Beograd u okviru svoje Odluke o socijalnim uslugama ne prepoznaje decu sa problemima u ponašanju kao korisničku grupu (indirektno povezano sa katovanjem usluga socijalne zastite kada je Mali dosao), pa samim tim nema osnova za finansiranje usluga namenjenih njima. Dakle potrebno je da se prvo izmeni odluka a nakon toga treba da se raspise javni tender o izboru servis provajdera za tu uslugu, gde ravnopravno mogu ucestvovati svi licencirani provajderi za tu uslugu (drzavni, ngo ili privatni). Izbor treba da bude usmeren na vise kriterijuma ali presudno treba da bude zastita prava i interesa korisnika. Trenutno kampanju za izmenu odluke sprovodi Centar GRIG (koji takodje sprovodi ovu uslugu, ali je u procesu licenciranja) a IAN nije deo te kampanje iako su dobili poziv da budu deo mreze za budzetsko zastupanje. Sutra cu se cuti i sa IAN pa javljam i njihov ugao.

5 Likes

Tek sam sada videla ovaj tekst pa imam potrebu da odgovorim. Ja sam Ljiljana Markovic i koordinator sam gore pomenutog Dnevnog boravka. Imam par komentara na prethodni tekst. Mi smo se obracali prosle godine sekretarijatu za socijalnu zastitu a u vezi finansiranja i promene odluke, o cemu oni nisu hteli tada da razgovaraju. Takodje, ukoliko ovu uslugu formira grad pri drzavnoj instituciji oni nisu u obavezi da raspisu javni tender na kojem bi bilo koja druga organizacija koja ima licencu mogla da konkurise. U tom slucaju mi opet nismo u ravnopravnoj trci za finansiranjem.
Sto se tice kampanje udruzenja Grig, bili smo pozvani da ucestvujemo i naravno da smo prihvatili saradnju . Imali smo jedan zajednicki sastanak u kojem smo izneli nase ideje i od tada niko iz ove organizacije nije nas kontaktirao.

1 Like

Postovana @Ljiljamar mislim da je najbolje da se vidimo i da sagledamo na koji nacin vam mozemo pomoci u borbi za interese korisnika. Pisem vam direktno. Pozdrav

1 Like