Politika taksi prevoza

Stiglo i do Tarzanije

Ovo je tekst iz 2015. godine.

Uvođenje tipskih vozila?! O čijem trošku, rođače!!? A, kako bi bilo da prosto svako ima pravo da preveze koga hoće, i obavezu da plati porez na zaradu? Pa, nek vuku i rikše, ako im se prohte…

Ne morate da idete do Holandije, Miloše, dovoljno je da se izmaknete iz Beograda. U Čačku, Kraljevu, Kragujevcu, ili Užicu imate taksi u svako doba i odličnu uslugu za samo delić cene koju plaćate u “prestonici”, a samo zato što u ovim varošima nema monopola, tj. zato što je tržište taksi’usluga pristupačno svima.

“Систем у коме било ко може да се бави такси превозом угрожава егзистенцију таксиста и њихових породица.” Je l’ se Vi to zalažete za kastinski sistem u Srbiji? Da ozakonimo da samo pripadnici šofersko-taksističkih porodica mogu da se bave prevozom?! Ja sam za to da SVAKO u Srbiji ko ima vozilo koje može da učestvuje u javnom saobraćaju (tehnićki ispravno, osigurano i registrovano) može da se bavi ovom delatnošću ako mu se prohte! Ko želi da vozi za taksi-firmu može da se zaposli, ko želi da istakne “TAXI” firmu na krov može da se učlani u udruženje, ko ne želi i misli da mu to ne treba taj NE MORA. Javni saobraćaj, Dušane, služi javnosti, a ne taksistima i njihovim porodicama, ljubavnicama i šurnjajama!!!

Sveo si problem na pitanje “da li slobodno trziste samo regulise sve”, na koje neki ljudi veruju da da, neki ne. Ja sam u ovom “ne” taboru. Po pitanju taksi usluga, ako bilo ko sa polozenom B kategorijom moze da bude taksista, to na kraju vodi do toga da voze ili prevaranti ili najocajniji po cenama koje vozacima ne bi omogucile normalan zivot . Druga stvar je da kao korisnik usluga zelis u napred da znas da ce vozilo koje dodje po tebe biti pristojno i da je vozac pouzdan, da nece nista da ti se desi do kraja voznje i da ce cena biti normalna. Tradicionalni odgovor na ovo pitanje je ono sto sad imamo kao taksi propise i koji svakako mogu da se unaprede u 21. veku. Po meni minimum mora da se digne iznad “ima ispravno vozilo”. Mislim da bi morao da postoji neki stroziji uslov za vozila + program licenciranja vozaca. Tek nakon toga pitanje da li ce vozac da radi kao taxi ili uber ili andrak postaje manje relevantno.

2 Likes

Ко је очајан и шта је то “нормалан живот”, Ви вероватно нисте овлашћени да процењујете - мислим, свакако то можете да чините за себе, али не и за друге лјуде које не познајете. Свако коме буде стало да по њега дође “пристојно возило и поуздан возач” ће за ту опцију да одреши кесу и позове неку такси-фирму-удружење (па, ако га преваре и пошаљу му очајника у крнтији, следећи пут ће да зове веке друге, под условом да постоји слободно тржиште). Они којима је цена битнија ће вероватно да се одлуче за Убер, Лифт, Го-кар, или “дивљег таксисту”. У сваком случају, није ни на мени нити на Вама да другим људима бирамо превоз или занимање. Зна се ко у Србији има право да управља моторним возилом Б категорије, лиценцирања и заштићених група са партикуларним интересима је већ превише.

Znači i divlji taksisti su deo ponude slobodnog tržišta? Dobro da znamo.

Ja sam “divlji” stavio pod navodnike. Gde nema besmislenog propisa, nema ni prekršilaca…

“Moj vid kompromisa bi bio sličan ovom gore. Grad bi mogao da od ovoga otkupi Aplikaciju od Car.Goa i naredi taksistima da je koriste.”

  1. čijim će to parama grad da otkupi aplikaciju, po kojoj ceni, i zašto baš tu?
  2. hoće li grad i putnicima “da naredi” da koriste tu otkupljenu aplikaciju? Nema više mahanja?!
    Da društvo može da se uredi na takav način, a da bude funkcionalno, rođače, danas bi SSSR bio vodeća zemlja sveta, sa standardom višim od švajcarskog! Potrebno je, avaj, mnogo više pameti nego što može da stane u Staljinovu glavudžu…

gradskim ali uz tender razume se. ili kao busplus aplikacija, dakle koncesija privatniku ali opet uz tender.

putnici naravno uvek mogu da se organizuju, da podele troškove jednog vozila, mogu da taksiraju na divlje dok ih ne uhvate (dok im je dozvoljeno) itd. sve je to okej* i sve je to za ljude. ali ne mogu da imaju licence.

osim ako ne predlažeš da ukinemo sve zakone i državu pa ko je jači i pametniji taj nek opstane?

deluje mi da predlažeš, zato ti i odgovaram samo da bih te ispoštovao. :slight_smile:

*rikše koje si predložio nisu okej jer usporavaju ostale.

Koliko uspevam da Vas ispratim, Vaš bi se predlog dao formulisati kao “I posle Đilasa, Đilas!”, Miciću. Ja držim da svaku stvar na ovome svetu treba da plati onaj koji se njome koristi i ofajdi, eventualno dragovoljac filantrop, a ne ljudi koji taj luk nisu ni jeli ni mirisali. Takođe ne razumem zašto bi se ukinula kompeticija između postojećih aplikacija i zatvorio prostor za neke nove i bolje, tj. razumem da se radi o primalnom staljinskom impulsu, ali ne nalazim nikakvo opravdanje za to. Grad ima i pravo i obavezu da okrpi rupe na džadama, da uredi signalizaciju, da uvede jednosmerne ulice tamo gde misli da treba, ali da određuje ko će koga, čime i za koje pare da prevozi, to im “nije zadatak”, i ne vidim nikakav razlog da grad licencira prevoznike. Ali, ostavimo sve to teoretisanje po strani i okrenimo se primerima iz “realnog života”: Otkuda to, Miciću, da u svakoj varoši u Srbiji taksista ima dovoljno u svako doba, usluga je besprekorna, a cena tek delić one prestoničke - jedino u Beogradu to nikako ne može?! Ko je tu privilegovan, s kojim pravom i na čiji račun?!!

A čijim parama će grad da plati to krpljenje džada? I zašto baš te džade? :innocent:

Zato što džade koriste svi Beogradžani, Miciću.

Pa i taksi spada u javni prevoz i na raspolaganju je svim Beograđanima.

Ja sam Mićić, ne Micić.

Vi, Mićiću, ne uviđate razliku između ulica i vozila?! Ulice su “na raspolaganju”, ali postoji samo jedan set ulica, i sve su u nadležnosti komunalnih vlasti - one su nadležne za njihovo održavanje, upotrebu i izgradnju novih - dok vozila ima neograničen broj, i mogu da budu i u javnom i u privatnom vlasništvu, i sve dok ne krše saobraćajne propise, nikoga se ne tiče šta se u i sa privatnim vizilima dešava, niti ko koga gde kako i zašto njima prevozi. Ova prva stvar je javna kao park, a ova druga je javna kao roba u slobodnom prometu. Kapirate?

Naravno da se tiče. Treba sutra tako da mi neki pametnjaković pored zgrade razvozi hemijski otpad privatnim kombijem jer nema dozvolu za kamion. “AAA NEDA MI DRŽAVA DA RADIM”

Hemijski otpad ima svoju rubriku u zakoniku. I u tom slu;aju svako ko se pridržava zakona, bio privatnik ili “ne-privatnik”, može da učestvuje u toj delatnosti. Gde se dede ono “pravo na rad”?!

Pa ima i taksi prevoz svoju rubriku u zakoniku pa se nađoše neki da ga nazovu drugačije i zaobiđu je. Kuj mi garantuje da se sutra neće desiti isto sa hemijskim otpadom?

Slobodno tržište je kao vatra. Dobar sluga ali loš gospodar.

2 Likes

Ovo neslobodno tržište očigledno ne funkcioniše, Mićiču - niko nije zadovoljan taksi-uslugama u Beogradu. A, poređenje izneđu prevoza ljudi i hemijskog otpada Vam je neumesno i bespredmetno, a evo zašto: 1) i u prevozu lica svako ko ućestvuje u saobraćaju već mora da ispuni sijaset uslova za to - onaj ko te uslove ne ispunjava taj nema ili vozačku, ili saobraćajnu dozvolu, ili obe. 2) isto važi i za prevoz hemijskog otpada - ko god da se bavi tom delatnošću mora da ispuni zakonom propisane uslove. 3) već ne postoji nikakav propis-uredba kojom bi se promet hamijskog otpada monopolizovao i dalo ekskluzivno pravo nekoj interesnoj grupi da se tom delatnošću bavi, pa ako je OK za hemijski ptpad, zašto bi onda u Beogradu bio održavan monopol privilegovanih prevoznika lica?! Vi dakle već možete da registrujete preduzeće za transport hemijskog otpada i počnete da se bavite time, ali ako probate da registrujete samostalnu radnju za pružanje usluga prevoza lica, ovi “vlastni” će Vas odbiti jer “već ima dovoljno taksista”?! Za ovakvo postupanje gradskih vlasti ne postoji nikakvo utemeljenje u zakonima Republike Srbije, i radi se prosto o zloupotrebi ovlašćenja, korupciji i uvezanim interesnim grupama, ukratko o ne-tržištu!