Palijativno zbrinjavanje i izgradnja hospisa

tema koju nece ni jedna vlast.sustina je da se urede objekti koji su u sklopu kbc na teritoriji grada i da se pruzi adekvatna nega tesko obolelim pacijentima i njihovim porodicama.jer porodice su nosioci celog lecenja i zbrinjavanja ali dzabe kada nisu strucno osposobljene.procenat kreveta po kbc/u bi bio oko 5% od ukupnog kapaciteta.naravno da drzava i grad trebaju da podnesu deo troskova lecenja i zbrinjavanja.

2 Likes

tema je hospisi u beogradu

Da li bi mogli malo više da nam napišete o celom konceptu, tj. kakva je postojeća praksa kod nas, i šta bi moglo sa aspekta gradskih politika da se promeni/poboljša?

1 Like

pa praksa je da covek crkne ko ker u kuci.i da sve troskove snosi porodica.ali problem je u tome sto se to odnosi na tesko obolele bolesnike ,kancer je primaran mada ima i dr.u principu lezeci pacijenti teski za odrzavanje jer tu je potrebana strucna pomoc.trenutacno se u bg gradi vec deceniju bel hospis i to negde u malom mokrom i cela ta prica je simbolicna jer se nezna od donacija koliko se sakupi novca a pritom drzava i grad ne daju ni cvonjka na to.bole ih macor.

zasto je bitno da se napravi sto vise takvih ustanova,pa zbog toga sto u takvim situacijama porodica strada negujuci pacijenata jer prvo nemoze strucno da mu pomogne drugo gleda sve patnje najmilijeg i trece njima staje zivot dok se ne okonca agonija u koju su zapali.

psiholoski ostavlja dubok trag na porodici.upravo iz tog razloga se prave takve ustanove ali u okviru kbc jer tu mora biti strucnog osoblja i aparata. to na zalost nije nista novo u svetu ali kod nas je jeres.

u principu po opstini ide 3% kreveta od ukupne sume ali negde i do 5 %.kod nas postoje uslovi da se gradski sekretarijat ukljuci u pricu tako sto ce postojece objekte( to su objekti koji sluze za nekakve arhive ili magacine) uz kbc a ima ih u drugoj svrsi pretvoriti upravo u hospise.

minimalna su ulaganja. moze ksenija da ti izvadi primere iz sveta kako su arhitektonski uredjeni hospisi u skandnavskim zemljama…koncept je poznat i vrlo prost…

1 Like