Kućni savet - Iskustva i dileme upravnika

Pozdrav,
Nova sam ovde ali videh da je Glassjaw prebacio placanje za ulaz na Infostan.
Neko kaze da se na placenu sumu doda 10%+20% za PDV.

Da li neko moze da razjasni nacin obracuna jednom za svagda jer ovi iz Infostana to NE ZELE DA urade (a mi kao ulaz hocemo da njima predamo naplatu):

  1. ako je naknada za upravnika 200 dinara (predato u izvodu zapisnika sa potpisima)
  2. nakanda za investiciono 300 dinara

PITANJE:

  1. koliko TACNO iznos stigne u uplatnici za ovih 500 zeljenih dinara? Kako vrse taj obracun?

Ne zelim da podnesem Odluku a da posle iznos bude pogresan, da naplate vise stanarima ili da uplate manje od dogovorenog na racun jer su naplacivali PDV. Pisala sam im i posle 4 maila jedva su se nakanili da daju sturi odgovor - 10% na iznos i 20% pdv…!!! nista konkretno.

HVALA!!

Ovaj zakon vazi za sve zgrade, bilo da su okruzene privatnim posedom ili da je u pitanju javna povrsina. Ovo mislim na sistem koji vrsi nadzor NA HODNIKE zgrade i ostale delove koji se smatraju zajednickim.
Svaka SZ za svoj sistem video nadzora mora da ima ugovor o odrzavanju sa nekom licenciranom firmom.
Za kameru ispred svojih kucnih vrata ovo ne vazi pod uslovom da ne zadire u privatnost komsija.

Znaci na nekih izmisljenih recimo 500 dinara dodaju 10% sto je 555.55 dinara, pa taj dobijeni iznos pomnoze sa 1,2 sto daje 666.67…pa ovaj poslednji iznos posalju u uplatnici??

10 % je provizija koju infostan naplacuje i na tu uslugu vam naplacuje i PDV od 20 %.
Znaci od uplate oduzimaju 12 % .
U vasem slucaju 500 - 12 % iznosi iznosi 440 din.
Da bi dobili okruglu cifru morate da uracunate i ovih 12 %.
Znaci iznos na uplatnici treba da bude 568.2 dinara da bi na vas racun leglo 500 din.
Ovo i nije strasno obzirom da bi provizija na posebnu uplatnicu iznosila minimum 45 dinara kada bi ovu uslugu naplacivali posebno.

1 Like

Hvala NAJLEPSE na preciznom odgovoru. Juce smo se otarasili prinudne upravnice ali ispade da sam slagala ljude sto se tice naplate Infostana a eto, ipak nije, osim ovih 2%
tj. 20% poreza na samu njihovu uslugu.
Dakle ne naplacuje se 20% od zeljenih prihoda vec 20% od usluge Infostana na iznos koji mi kao ulaz zelimo da prihodujemo, pa to daje tih 2 tj.12% na citavu sumu.

Jos jednom ogromno HVALA na razjasnjenju iz prve ruke, sad je sve jasno.
Napisacu u tom Izvodu zapisnika za 12% uvecane sume da bi na kraju na racunu ulaza bilo tacno koliko smo se dogovorili kao stanari.

1 Like

Nema na cemu, najlaksi nacin je da zeljeni iznos podelite sa 0.88 i dobicete iznos koji treba da stoji na uplatnici.
Inace ako ste vi upravnik iz reda stanara, da bi naplacivali svoju uslugu morate da imate ugovor sa Stambenom Zajednicom, nije dovoljna samo odluka.

2 Likes

Sad tek nista ne razumem!
Kako da iznos delim sa 0,88?
Ako oni od iznosa koji stoji na uplatnici i koji prikupe od stanara oduzmu 12%, to znaci da zeljeni iznos, onaj koji zelim da ostane posle svih provizija, treba uvecati za 1,1364x I taj iznos prijaviti za naplatu da bi posle njihovog odbitka od 12% ostalo onih zeljenih 500 dinara na racunu.
A kakav je to ugovor, opet nisam upucena jer mi niko iz Infostana nista nije pomenuo. Kakvi dripci.

100 % - 12 % = 88 %
Zato sam delio sa 0.88
Moze i na vas nacin, slicna cifra se dobije.
Veci problem imate jer se niste upoznali sa obavezama ako zelite da primate naknadu kao upravnik iz redova stanara. Evo ovde je detaljno objasnjeno :
Naknada za rad upravniku stambene zajednice koji je izabran iz redova stanara
Infostan je samo blagajnik koji za svoju uslugu naplacuju 12% (sa PDV-om), njih ne zanima a i nisu u obavezi da vam tumace poreske zakone.
Infostan prebaci novac na racun SZ a vi ne mozete tek tako da podignete kes posto je SZ pravno lice, za svaki iznos gotovine koji je podignut, morate imati gotovinski racun pored fiskalnog. Plus morate knjigovodju da angazujete sto je previse cimanja za 200 din po stanu.

1 Like

A ako taj novac ne budem podizala uopste I ostane na racunu ulaza? Ako se ne prijavim uopste socijalnom niti podnesem te obrasce, ne placam doprinose jer ne dizem novac?
Da li sam u prekrsaju?

pravo ime dripci

Imam pitanje I Molim za pomoc za one koji znaju tacan odgovor:
Da li prinudno doveden upravnik ima prava po zakonu da ulazu nametne I tekuce I investiciono odrzavanje, ako ulaz pritom vec dugi niz godina ima sklopljen ugovor za odrzavanje ulaza sa liftom sa Gradskim stambenim preduzecem?

Dakle, da li je po zakonu duplo placanje tekuceg odrzavanja koje se sprovodi?

Hvala

Lajk je za preporuku za raskid sa Stambenim

Vaš prinudni upravnik je veoma tanak sa edukacijom. Prvo je trebalo da izvrši uvid u postojeći ugovor sa Gradskim stambenim, da bi utvrdio šta nije pokriveno (u sistemu održavanja) tim ugovorom, a nakon toga da iznese predlog pred Skupštinu stambene zajednice šta bi članovi Skupštine SZ trebalo da plaćaju a šta nije pokriveno tim ugovorom.
Primer: Prošle godine sam zahtevao od Gradskog stambenog (JPGS) da izvrše redovni pregled PP aparata i dezinsekciju, deratizaciju i dezinfekciju zajedničkih prostorija u zgradi. (Održavanje PP opreme spada u ugovorne obaveze JPGS, a prema važećim propisima (Pravilnik više puta pomenuti) dezinsekcija, deratizacija i dezinfekcija spada u tekuće održavanje). Dobio sam odgovor da se obratim firmama koje su ovlašćene za te poslove. Nakon toga je Stambena zajednica raskinula ugovor sa JPGS.
Rezime: Vi njima plaćate ono što ONI ŽELE (SVE) a dobijate ono ŠTO ONI ŽELE (NIŠTA ili malo manje od toga).
Što se pre dozovete pameti, to bolje po Vas.

1 Like

Ja nisam shvatila odgovor - da li upravnik ima ili nema po zakonu pravo da naplacuje duplo?

Kazete ‘oni’ a ko su oni?? GS?
Prinudni upravnik radi sta hoce, naplacuje sta hoce…njemu je cilj da ima slobodu u trosenju naseg novca, a sa racuna Gs toga nema !!

Kako da ga sprecimo u kradji novca??

Upravnik bilo koji, profesionalni dobrovoljni ili prinudni kao i upravnik iz redova stanara isključivo izvršava odluke koje je donela skupstina stambene zajednice. Može da predloži sve i svašta i ako potrebna većina da svoj pristanak i izglasa predlog - tek onda upravnik može to da sprovede u delo.
Novac svakako ne može da troši kako hoće i za šta hoće.
Tako je po zakonu ali problem je što su se licence delile bez neke detaljne provere tako da u praksi imate upravnika koji je u periodu kada nisu postojali upravnici osudjen za falsifikovanje potpisa radi zauzimanja zajedničke prostorije u zgradi .
Zato stanari treba redovno da ucestvuju i prisustvuju sastancima i dobro da provere upravnika koji nije iz redova stanara.

Upravnik nema pravo da uvede duplo tekuće održavanje ukoliko vi već imate sklopljen ugovor sa GS.Trebalo je da proveri.

Bubo.hvala na odgovoru, znamo to mi od starta. Nije njeno neznanje vec svestan lopovluk, rekli smo joj da nema pravo to da naplacuje, ali nece da ga ukine. Bice prijavljena inspekciji prekosutra.

Da li je neko od upravnika iz redova stanara do sad rešavao neredovne platiše u zgradi i kako? Imam komšinicu koja duguje za redovno održavanje i čišćenje zgrade priličnu sumu novca i sad se stanari polako bune, što može rezultirati bojkotom ostalih u plaćanju režija. Opštinare ne zanima vrte istu priču u krug a ne daju rešenje.
Kako ide procedura oko naplate…

1 Like

Malo sa zakašnjenjem. Ja koristim model računa sa uplatnicom u Excelu.

Ovde imamo jedan interesantan problem koji bih želeo da osvetlim kroz jedan konkretan slučaj.
Prema važećim propisima u tekuće odrđavanje spada redovni pregled protivpožarne opreme i instalacija (PPOI) koji bi trebalo da se vrši dva puta godišnje. Većina od Vas (da ne kažem svi) u ugovoru sa GS imaju obuhvaćeno to (da GS vrši održavanje PPOI). Oni to ne rade i ne pada im na pamet, već na zahteve da ispune Ugovorne obaveze odgovaraju da to ONI NE RADE. “Neuki” upravnici prelaze preko toga jer zaboravljaju da pogledaju Ugovore sa JPGS i zakonsku regulativu.
Za stanje PPOI u zgradi je odgovorna Stambena zajednica, a kao ovlađćemp lice Upravnik (krivična odgovornost). Ako se nešto desi a on nije preduzeo potrebne mere i predložio Skupštini stambene zajednice sledi krivična odgovornost**.
Da pređem na stvar: Imate ugovor sa JPGS.
Oni neće da rade redovni pregled PPOI po Vašem zahtevu jer smatraju da ro nije njihova obaveza.
Vi imate zakonsku obavezu da to uradite dva puta godiđnje (pregled (PPOI).
Ukoliko to ne uradite, (Upravnik) snosi krivičnu odgovornost.
Rezime: Upravnik mora da nađe novac za to (tekuće održavanje) inače će da snosi krivičnu odgovornost, a oni koji imaju ugovornu obavezu da ga sprovode (GS) SMATRAJU DA TO NIJE NJIHOVA OBAVEZA.
Ja sam zbog toga (i ostalih uočenih nepravilosti) predložio Skupštini stambene zajednice da raskinemo ugovor sa njima.

1 Like