Kućni savet - Gradsko stambeno preduzeće

Dobio sam informaciju da Gradsko stambeno vise nije u mogucnosti da obezbedi PP aparate SZ jer nije dobilo licencu od MUP-a.
Sad je pitanje, sta mi uopste mozemo dobiti od njih za novac koji uplacujemo za redovno odrzavanje?

Gradsko stambeno je skoro 2 godine poku]avalo da izbegne svoju ugovornu obavezu. U nasem sluaju im to nij4e poslo za rukom.

Samo hitne intervencije i to je to otprilike.Zagušenje,ventili,stepenišni automat,rasveta

Pogledajte Vase Ugovore. To je merodavno. Ukoliko imaju obavezu da po ugovoru nesto urade, onda imaju tu obavezu. JPGS kriminalna organizacija ne postuje ugovore koje ima zakljcene i smeje Vam se u lice (jer Vi nemate sredstva za parnice sa njima) a oni nasa sredststva koja smo uplatili za odrzavanje trose i za parnicne postupke (bez ikakvog pravnog osnova).

Da li je neka zgrada uspela da izdejstvuje LED lights sensor svetiljke od Gr Stambenog i koliko je taj proces trajao?

Nemaju ih trenutno.Predajte zahtev pa zovite da vidite kada će stići.

1 Like

GS znaci to sve pokriva? A da li pokrivaju samo LED sijalice, mozda kao prvi korak?

Pokusavam da skontam sta mozemo uopste da izvucemo od njih, posle toliko para koliko smo im svi uplacivali sve ove godine? :-/

Predajte zahtev za ugradnju led panela na taster.Ne led sijalica.

1 Like

Ми смо преко ЈПГС Палилула уградили лед сијалице са сензором на покрет.
Налог је отворен 2019.год. а уградили су нам 2020. год. Ову расвету смо добили у време акције, када су бесплатно уграђивали лед расвету.
У ЈПГС су ми рекли да ћемо можда да чекамо мало дуже, док сакупе више захтева.
Са расветом су сви станари јако задовољни - не мењамо сијалице, мања је потрошња, пали се свака сијалица за себе и не користимо тастере.

2 Likes

Поштована Хелена,
ми смо преко ЈПГС добили следеће услуге:

  • расвета за ходник - лед сијалице са сензором за покрет,
  • рефлектор изнад главног улаза са сензором ѕа покрет,
  • уградња електронске браве и поправка интерфона
  • обијање фасаде, делови склони паду
  • редовна дератизација
  • све поправке у вези улазне капије
  • имали смо пуно интервенција на одржавању водоводних и канализационих цеви, нисмо имали прилаз цевима па нам је пуно енергије и времена требало док смо решили овај проблем.
  • можда сем нешто заборавила :blush:

Ја све захтеве предајем у локалној радној јединици а не у Данијеловој, у неким случајевима пријавим телефоном.
Видите којој радној јединици припадате и њима предајте захтев, тамо је оператива.

ПП апарате смо сами уградили и сервисирамо их на 6 месеци али ћемо и ПП заштиту пребацити на ЈПГС.
у плану нам је и да тражимо проверу система громобранске заштите.

Надам се да сам успела бар мало да вам помогнем.
Мој савет ја да кренете са једним налогом па полако решавајте проблеме, не може ништа преко ноћи.
Такође, било би вам од велике користи да прочитате све претходне постове на овом форуму, има пуно корисних и добронамерних савета и упутстава, мени је пуно помогао.
Срећно у будућем раду. :slightly_smiling_face:

2 Likes

Pozdrav svima
Drago mi je da postoje ovakva mesta (poput nekadašnjih foruma) gde ljudi sa sličnim problemima mogu jedni drugima da pomognu.
Vidim da neko vreme nije pisano ništa na ovu temu, pa bih pokrenuo novi krug, za sve one koje zanima tema vezana za kućni savet skupštine stanara

Pre par nedelja sam dobio rešenje da sam postao novi upravnik zgrade od 13 stanova (jer bivši ne može više da obavlja, a niko se nije hvatao toga) i sada je došlo do toga da treba da se dogovorimo na skupštini o skupljanju sredstava za zgradu - a tu mislim na sve što je potrebno (od sijalica do fasade i dvorišta)

E sad, budući da mi nemamo nikakav ugovor sa GS niti Infostanom, mislili smo da krenemo sa skupljanjem sredstava na postojeći račun zgrade(još samo da dogovorimo tačnu cifru)
Znam da će biti onih kojih ne plaćaju, iz (ne)opravdanih razloga, ali ja neću nikog da jurim i ganjam, već će sve biti crno na belo prikazano svima i tačno će se znati ko plaća, a ko ne. Tako da to nije problem (bar ne trenutno) već sledeće: da li mi možemo sami tako da skupljamo novac i sami sređujemo šta želimo bez uplitanja GS i Infostana ili bilo koga drugog (jer koliko sam pročitao uglavnom više prave problem i gledaju da maznu što više para nego da urade nešto kako treba, a i skuplji su) osim ako to ne bude većina htela?

Hvala

1 Like

Poštovani,ne morate da imate potpisan ugovor sa Gradskim stambenim preduzećem o održavanju zgrade.Ali morate da imate potpusan ugovor za hitne intervencije sa nekom firmom.To vam zakon nalaže.Fond odredjujete sami poštujući minimum koji je propisao Grad Beograd za tekuće i incesticiono održavanje.Može više od toga,manje ne može.I za to vam treba Odluka vaše stambene zajednice.Ukoliko mislite da neke komšije neće plaćati,a moraju po zakonu,budite spremni da ih tužite.Ukoliko niste spremni prebacite naplatu na Infostan i oni će,uz odredjeni procenat,vršiti naplatu i utuživati dužnike.

1 Like

Poštovana Buba,

Pre svega hvala Vam na odgovoru i svim informacijama.

Ono što bih dodatno pitao i ujedno stavio kao stavke koje bi možda i druge zanimalo je sledeće:

  1. Da li ovo što ste napisali znači da ukoliko mi nemamo potpisan ugovor sa nekom firmom za hitne intervencije (GS ili neka privatna) mi nećemo moći nikog da angažujemo (privatno), bez obzira što bismo npr imali dovoljno sredstva na računu za to? Jer kome moramo da se pravdamo, osim skupštini stanara?

  2. Mi smo se konkretno dogovorili da krenemo sa uplatom od 500 din po stanu i za to imamo odluku skupštine stanara, ali ne znam zbog čega je potrebno poštovati minimum za tekuće i investiciono održavanje (iako ovim iznosom nismo ispod minimuma), jer ne idemo preko Infostana, GS ili nečeg trećeg, već smo sve sami, peške krenuli sa tim, a iako je račun bio otvoren još 2018. godine do sada nije uplaćivano apsolutno ništa na račun, čak većina nije ni znala za to!

  3. Zaista ne želimo da stvaramo lošu krv jurenjem i uterivanjem dužnika, pošto ima dosta novih stanara, tj dece postojećih vlasnika, upoznajemo se i ne znamo svačiju priču i zbog čega nije to uradio. Ono što možemo i radimo jeste da u internoj grupi u tabeli u kojoj su svi i mogu da vide - obelodanjujemo ko je, kada i koliko uplatio i ljudi su generalno za to. Ne znam koliko je to zaista zakonski obavezno jer ponavljam do sada gotovo niko nije ni znao za račun, a kamoli da uplaćuje?

Hvala

Pozdrav svima

1.Minimum morate da poštujete jer je to zvanična Odluka grada.Šta vam je tih 500 dinara? Tekuće održavanje,pretpostavljam.Onda je suma ok.
2.Takodje,za hitne intervencije morate da imate potpisan ugovor jer tako kaže Zakon o stanovanju.Jer,na primer,kada se desi pucanje cevi u 2 sata noću i imate poplavu u zgradi koga ćete pozvati? Ja vam govorim šta kaže zakon.Ukoliko se nešto tako desi vi ćete kao upravnik snositi odgovornost za nastalu štetu i to kao odgovorno lice u pravnom licu.
3.Spisak stanara koji ne plaćaju ne smete da objavljujete javno jer podleže zaštiti podataka o ličnosti Koleginici se desilo da su stanari napali komšiju koji ništa ne plaća.I pogadjate.Kriv je upravnik koji je te podatke dostavio.
Dakle,ovo nije za igranje.Dobro pročitajte zakon o stanovanju,Odluke grada Beograda o tekućem i investicionom održavanju,zakon o zaštiti podataka o ličnosti…
Srećno :grinning:

1 Like

Hvala još jednom Buba, svakako ću pogledati, tj već sam počeo da gledam, iako nisam planirao da toliko studiozno pristupam tome (maltene da budem pravnik:), već je samo trebalo da neko preuzme ulogu upravnika kako bismo krenuli da sređujemo stvari po zgradi.

  1. Da, stavili smo to za početak, u probnom periodu, da vidimo kako će ići i eventualno i povećavati…a ako ne ide prebacićemo na Infostan
  2. Što se tiče ovoga, svakako ću morati da proverim i sa bivšim upravnikom, kao i Gradsko stambeno i Infostan oko tih hitnih intervencija - zakon kaže: upravnik je dužan da odmah po saznanju (ili najkasnije 48h od saznanja, preuzme odgovorajuće mere u cilju izvođenja hitnih intervencija,tj da o tome obavesti organizaciju koja izvodi ovu vrtu radova.
  3. Što se tiče spiska stanara, to nije objavljeno javno, već na Drive-u gde pristup imaju samo vlasnici stanova i na sastanku se većina složila da svi imaju uvid u ta plaćanja. Uostalom član 65. stav 2 kaže: Svaki vlasnik posebnog dela ima pravo da zahteva od upravnika da mu se omogući elektronksi ili drugi uvid u stanje i promene na tekućem računu stambene zajednice.
    Tako da, sve je po zakonu, ja ne objavljujem javno podatke, već samo one koji su javno dostupni (broj stana i naziv vlasnika) sa onim na koji imaju pravo (uvid u stanje na TK stambene zajednice), tako da se verujem da je tu sve OK.

Još jednom vam hvala na ovim savetima, jer da nije njih ne bih uzeo da čitam zakon i proveravam šta piše tamo.

Srećno i vama

Svako dobro želim

Stanje i promene na tekućem računu su jedno( to je stanje na taj i taj dan,uplate toliko i toliko i isplate toliko i toliko) bez ulaženja u to ko plaća a ko ne.Zakon je u postupku izmene pa će se verovatno ovakve stvari pobliže objasniti Do tada oprez.I slobodno pitajte :grinning:

Поздрав свима,
занима ме да ли неко има искуства са наплатом преко Инфостана т.ј. обједињене наплате.
Ми планирамо да наплату текућих трошкова пребацимо на уплатнице Инфостана али се ја још увек размишљам. По уговору зграда прихвата сразмеран део трошкова утужења за неплатише, што могу да схватим. Међутим, није ми јасно:

  • да ли се укупно потраживање ИС према неплатиши скида са рачуна зграде или само трошкови утужења?
  • зашто траже да им доставим извод из евиденције власника када ИС води евиденцију?

Молим, ако је неко упућен у ову тему, да ми појасни о чему се ради.
Срдачан поздрав свима.

Pozdrav Snežana,
naša stambena zajednica je od poćetka godine počela sa naplatom investicionog održavanja preko objedinjene naplate Infostana. Za sada to dobro funkcioniše i uspešnost naplate je oko 95%. Uplaćena sredstva za prethodni mesec umanjen za usluge Infostana od 12% prenose se na naš račun do 25. u narednom mesecu. Preko portala upravnika dobijam podatke o pojedinačnim uplatama i neplatišama. U ovom momentu se proces utuženja vodi protiv vlasnika dva stana i stambena zajednica snosi samo troškove utuženja proporcionalno ukupnom dugu. Do sada je naš deo troškova iznosio oko 1% od ukupnih sredstava koja su legla na račun. Mislim da je dostavljanje izvoda potrebno da Infostan dodatno proveri svoju evidenciju.

Поздрав Филипе,
разјаснили сте ми поделу трошкова у случају утужења и ту не видим потенцијални проблем. Ипак ме и даље брине достављање извода - по уговору (члан 5, пасус 7), одговорност се пребацује на Стамбену заједницу.
Чини ми се да ћу морати још да се позабавим овим питањем.
Хвала пуно на одговору и помоћи.
Уколико дођем до још неких информација проследићу их овде.

прилог: члан 5 уговора

Pozdrav Snežana,
to ste dobro primetili. Ovaj deo člana 5 može da bude podložan manipulacijama zbog različitih pravnih tumačenja. Šta se dešava npr. ako utuženi vlasnik nije više živ, a u katastru još uvek stoji njegovo ime kao vlasnika? Da li je stambena zajednica odgovorna iako je pogrešna informacija došla iz katastra?

1 Like