Javna preduzeća

Pandorina kutija.

Da li ima nekih ideja ili predloga za ovu temu generalno i šta sa njom, tj. da li se neko podrobnije bavio ovime? Napominjem da se, ovako postavljeno, ovo odnosi na više od javno-komunalnih preduzeća, jer u ovo spadaju i javna preduzeća po pravnoj formi koja ne obavljaju ujedno i komunalne delatnosti. Takvih preduzeća, po nekom istraživanju koje sam radio 2014. godine, bilo je te godine ukupno 73 i na teritoriji grada (obuhvata i JKP), prema APR.

Meni ovo deluje kao najpaklenija tema za koju nema (jednostavnog?) rešenja, a od koje u velikoj meri zavisi gradska privreda, gradski budžet, kvalitet života i, svakako, politička dinamika. Drugim rečima, kako od njih napraviti funkcionalni podsistem i da li za to mogu da nam posluže neka druga iskustva? Pretpostavljam da ovde ima ljudi koji su upućeniji u to.

Ono gde mogu da dam svoj neki doprinos u ovoj fazi je ta SPSS baza podataka koju sam napravio 2014. za to istraživanje, a u kome se nalaze podaci finansijskih izveštaja iz APR za javna preduzeća na nivou RS (ukupno 657, nekakve podatke je imalo njih 454) za period 2010-2013. Ima tu svega od broja zaposlenih, preko prihoda, kapitala, dobiti/gubitka, obaveza, obrtnih sredstava, do marži i koeficijenata koje sam računao, itd. Nisam se previše bavio gradom tada, ali je ta sirova baza i više nego pogodna da se izdvoje podaci za JP na teritoriji grada (treba i tu razdvojiti to od nadležnosti za) i da se pokušaju uočiti nekakvi trendovi i pravilnosti u njihovim finansijama i poslovanju. Ja inače mislim da ti podaci i ne vrede mnogo (iz raznih razloga, od čisto knjigovodstvenih do zakulisnih, o tome može kasnije), ali možda to može da bude dobra baza za neko promišljanje šta može da se radi sa JP u celini u gradu. Svakako mogu da je okačim ovde, ali bi bilo dobro i da se generalno pokrene ova tema.

(znam da je vujo otvorio temu na Komunalne usluge i problem nadležnosti, ali mislim da je ovo malo opštije, pa zato ide posebno)

7 Likes

Ovde sam predložio nešto na ovu temu:

Konkretni predlozi za podizanje ovih JP u funkcionalni podsistem, a bez insajderskog uvida, mogu se dati na osnovu utvrđenog raskoraka između kvaliteta isporučene (komunalne) usluge i realnih potreba, primera dobre prakse drugih pametnih gradova i slično.

2 Likes

Evo dobrog podloška za diskusiju:
http://www.transparentnost.org.rs/index.php/sr/projekti/150-politicki-uticaj-na-javna-preduzeca-i-medije

3 Likes

pogledajte ko vodi javno stambeno preduzece.aaaaa!