Izborologija

Nezavisno od toga što se danima piše na tu temu, mislim da je prilično izvesno da će uz beogradske biti održani i parlamentarni izbori i da treba računati sa tim. I da ovo nisu baloni, nego priprema javnosti…
U ovom tekstu se pominje jedan od mogućih Vučićevih motiva za tu odluku - njegova želja da razbije/unese pometnju u moguću, a za mene i očekivanu (na BG nivou) koaliciju DS-Janković-Jeremić-možda i Dveri-Djilas kao nosilac liste i kandidat za gradonačelnika… Pošto nije realno da ta koalicija jedinstveno izađe na republičke izbore, njihovo istovremeno održavanje sa beogradskim svakako bi im napravilo prilične probleme…

Vučić od preuzimanja vlasti nijednom nije dozvolio da se bitni lokalni/pokrajinski izbori održe bez parlamentarnih, (verovatno pre svega) računajući da će republička lista SNS, odnosno “velike” teme i on kao centralna figura kampanje, “povući” i lokalne liste za koje se glasa u istom danu…

U martu 2014. uz vanredne beogradske održani su i nepotrebni, ali razumljivi parlamentarni - nepotrebni jer su vladajuće stranke imale jasnu većinu od 134 poslanika, a razumljivi jer je Vučić na njima želeo - i uspeo - da kapitalizuje dupliranje svog rejtinga (na tim izborima SNS je sa 24 odsto, koliko je dobila 2012, skočila na 48 odsto).

U aprilu 2016. godine, uz redovne izbore za Skupštinu Vojvodine i redovne lokalne izbore u gotovo svim gradovima i opštinama po Srbiji (bez Beograda naravno), održani su i krajnje nepotrebni i ničim opravdani parlamentarni izbori. Do tih izbora vlast je imala većinu od 208 poslanika i osim Vučićevih kalkulacija nije bilo razloga za njihovo raspisivanje.

Sada Vučić ima više (subjektivnih) razloga nego 2014. i 2016. da raspiše i parlamentarne izbore uz neke lokalne (sada beogradske). Osim pomenute želje za izazivanjem razdora u mogućoj/očekivanoj velikoj opozicionoj koaliciji, recimo da su to i očekivanje da će SNS u Beogradu proći bolje a opozicija lošije ako BG kampanja bude u drugom (nultom) planu (u okviru čega postoji još najmanje nekoliko motiva), produžetak mandata Vlade Srbije i BG vlasti (u slučaju njihove pobede) do 2022. godine (do kada traje i njegov predsednički mandat)…

8 Likes

Šutanovac će biti kandidat za gradonačelnika, a evo kako je DS donela tu odluku http://www.blic.rs/cbjbsgl

zimi zami zum?

papir kamen maka ze?

2 Likes

Polako ali providno grade priču o još jednom poklapanju izbora

3 Likes

Glede Šutanovca i kandidature, DSu je to bio jedini potez da izađe iz licitacije oko imena. To međutim ne znači da je to i konačno. Videćemo.

3 Likes

Po meni, svako ko pruži Đilasu podršku, a da mu pre toga ne postavi bitna pitanja o tome kako je i zašto grad u njegovo vreme tako funkcionisao,(navešću samo primer savskog nasipa, koji je od 2008 totalno devastiran i Beogradu je oteto preko 9km leve obale Save na NBG) ne želi nikakve stvarne promene,

4 Likes

And here we go…

2 Likes

gde bre pustate ovog secikesu da se oglasi? covek sitan prevarant a satra je neki “opozicionar” meni licno je duzan pare i ne zeli da vrati, krije se i ne javlja na telefon mesecima… verovatno cu ja sad da budem “politicki provokator” pa unosim razdor…

saberi SNS SPS SRS LDP i eto vecine… al sto rece kolega sa laznim Beogradjanima bice tu jos vise, opozicija treba na ovim izborima da se bavi najvise prikupljanjem mmaterijalnih dokaza o izbornoj kradji i da potom trazi medjunarodnu arbitrazu…

NIKAKO UJEDNIJENA OPOZICIJA jer tada tek nece ljudi izaci na izbore, ja sam za PSG ali ako naprave koaliciju sa DS i sl necu glasati, na primer… svako za sebe tako ce najveci broj lojalnih svojoj stranki izaci na izbore i napokon cemo mi, gradjani, imati sliku gde je ko a ne da mi se trula DS podmece kao najveca opoziciona partija sto odavno nisu, ni najveca a ni opoziciona…

O kome govorite? O Muraru?

Ja pojma nemam ko je to.

1 Like

Bivše stranačke kolege u jednoj koloni za beogradske izbore?

Uvek isto. Pred izbore ide priča o opoziciji u formi spekulacije, a kad bude stani pani, iskakaće nam naprednjaci sa svih strana.

1 Like

Tako je… okreću pogled na temu parlamentarni izbori da to kao tobož neko traži a oni ne daju :frowning:

To je najveća opasnost za dobro pozicioniranje inicijative

Boris sigurno neće sa Živkovićem

Meni je zanimljivije to što se dešava u Republičkoj izbornoj komisiji gde je smenjena Darija Šajin iz DS. Sada RIK više nije isti jer se razvodnjava i pritisak i stručnost. Priprema za parlamentarne gde će tokom izrade uputstva za glasanje svaki glas biti važan…

3 Likes

Brinu me birački spiskovi i (ne)mogućnost da utvrdimo njihovu ispravnost.
Džaba sve što radimo, ukoliko neko jednostvno napravi vola od tebe i pokrade izbore, što se verujem ovde vrlo često događa, ali su metodi krađe različiti.
Nadam se da će neka redakcija-novinar ozbiljnije proveriti broj novih beograđana, kao i od kada su oni beograđani. Nekada pomislim da su izbore pomerili za Mart, da bi prevaru sa brojem prijavljenih bolje organizovali, odnosno da svi ti novi imaju barem 6 mesecii prijavljeno prebivališta u Bg, da im neko ne bi prigovorio, pa ovaj je od juče u BG…
Ukoliko se posumnja da se broj sugrađana povećava, trebalo bi nekako proveriti, gde su oni prijavljeni, na kojim adresama i ko su vlasnici tih stanova u kojima oni žive.

4 Likes

Rekao bih da je to to:
“Odlučio sam da koliko mogu pomognem da se propadanje Beograda zaustavi. Najveći uticaj na to kako ću se angažovati imaju moji sugrađani, koji mi svakog dana prilaze na ulici sa željom da mi nešto poruče”, rekao je nekadašnji gradonačelnik Beograda i predsednik DS Dragan Đilas

4 Likes