Izborologija

zanimljiva anliza
http://pescanik.net/stabilokratija-i-politicka-kriza/

3 Likes

Da, dobar tekst, politička analiza, kao i preporučena strategija. Trebalo bi samo razmisliti o svim posledicama takve odluke i imati rešenja i strategije za njih. Svakako i sa takvom strategijom bi trebalo voditi republičku kampanju sa ciljem da se objasni narodu zašto se izbori bojkotuju, tipa - vratiti dostojanstvo parlamentu i objasniti šta je sve loše rađeno u aktuelnom sazivu parlamenta.
Trebalo bi imati u vidu dve činjenice kod takve strategije:

  • koliko je srpsko društvo parlamentarno i koliko razume takvu problematiku i princip podele vlasti, i kako tu problematiku objasniti jezikom prosečnog birača
  • problem raznih opozicionih funkcionera navučenih na parlament i prihode od toga kojima se delom finansiraju parlamentarne stranke ( Uspeh u BG i osvajanje vlasti mogli bi da kompenzuju ovu problematiku).
    Sve sam sigurniji da će se vlast u BG lomiti oko Šapića i da će on biti jezičak na vagi vlasti, da će zbog toga imati velike pritiske i velike zahteve za učešće u vlasti.

Da zaključim, strategija bojkota vanrednih republičkih deluje realna ukoliko se proceni da može da se osvoji grad. Vučić bi tada imao i problem sa izlaznošću, ukoliko bi izašlo samo 30% na republičke u Srbiji a u BG 60% on bi imao ozbiljan problem sa legitimitetom. Njemu bi tada ključni problem bila izlaznost i svašta će raditi da to reši na najbolji mogući način, a opozicija bi morala da obezbedi kvalitetnu i efikasnu kontrolu regularnosti.

1 Like
1 Like

Mislim da je moguće bojkotovati vanredne republičke i u isto vreme mobilisati glasače da masovno izadju na gradske izbore. Previdja se da je Beograd po mnogo čemu “specifična” izborna jedinica. Za Beograd su možda i najmanje važne TV stanice, što se i pokazalo na predsedničkim izborima. Dakle, društvene mreže i kampanja od vrata do vrata. Osim toga, Beograd će imati bar dve liste koje se ne bi ni kandidovale za republičke izbore: NDB i Beli.

Gradski izbori su redovni, a razlog za bojkot republičkih ne moraju da budu nefer uslovi, već upravo činjenica da su iracionalno vanredni i nepotrebni :slight_smile: Dakle, poruka je “Vučiću nećemo da se igramo mimo svih elementarnih pravila parlamentarne demokratije, opozicija ne traži vanredne izbore, idemo na one koji su redovni itd.” Mislim, čak je i Čeda po pitanju vanrednih republičkih na strani opozicije :slight_smile:

Evo jednog zanimljivog detalja iz Vučićevog intervjua sa Brankicom, kaže “Vidite DJB je skočio sa 1,2 na 3,5 posto čim je počeo da priča o nekim konkretnim temama (verovatno se misli na priču o besplatnim udzbenicima)”. Tu je Vučić u pravu, strategija svih političkih pokreta treba da bude građenje identiteta oko nekog seta jasno definisanih tema, koje su međusobno kompatibilne. Politički pokreti ne smeju da streme ka “catch all” ideji. To pokazuju mnoga savremena politikološka istraživanja danas.

Zato mislim da NDB radi dobru stvar i potreban je samo dosledan i uporan rad na toj ideji.

1 Like

2 Likes

1 Like

Ne bi trebalo očekivati mnogo od ovoga.

1 Like

a ja mislim da ne treba ici u jednoj koloni, neka svako povuce svoje glasace iz dva razloga, prvi, tako ce veci broj ljudi izaci na izbore i glasati protiv ove nakazne vlasti, i drugo, znacemo ko ima koliko i samim tim ko kosi a ko vodu nosi. Zasto bi neko bio gradonacelnik ukoliko njegova partija nije osvojila vecinu? neka svako u kampanji iznese svojeplanove i program, dosta vise glasanja protiv. Sasvim sigurno ukoliko se udruze u koaliciju gomila ljudi nece izaci da glasa za papajzjaniju, a saradnja na obezbedjivanju demokratskih uslova je naravno nuzna. Pavicevic da je nesto vredeo ostao bi u politici, i naravno ne bi na drustvenim mrezama blokirao svakog ko ima kriticki pogled na svet pa i njega samog. Osnovni problem je odsustvo dijaloga i diskusije izmedju ljudi koji se ne slazu, ovo drustvo je krajnje podeljeno na razne “ja tebi serdare ti meni vojvodo” grupice koje se nigde demokratski ne suocavaju u argumentovanoj raspravi. SNS stoka je svela sve na graktanje i arlaukanje a opozicija je to prihvatila pa se i u njihovim krugovima ne moze cuti nikakva kritika niti inicijativa, jako destimulisuce za glasace koji misle i imaju kakav takav integritet. Opozicija ima isti obrazac, trazi podanike a ne gradjane to je pravi problem i horor za mislece ljude

1 Like

Evo eventa

https://www.facebook.com/events/106151956754099/

Izborna kampanja za Beograd mogla bi da se odvija “čovek na čoveka”, ali treba napraviti timove i početi odmah, dodaje. Navela je da je opozicija 1996. bila neprekidno sa građanima.
Građani se ništa više ne pitaju, nekad su mesne zajednice bile jako moćne, moramo da aktiviramo građane - da znaju da oni žive u ovom gradu i da se oni jedino pitaju, navela je.

1 Like

Da malo ispratimo razvoj događaja pred lokalne izbore u Pećincima. VOICE tvrdi da je prekršen čl. 86 Zakona o lokalnoj samoupravi (svi članovi privremenog organa i izborne komisije su iz SNS).

1 Like

sinoc su javljali po tviteru da je neka ekipa sa sipkama upala u stan lokalne poverenice Nove stranke. Policija je reagovala 3 sata kasnije i odbili su da u sluzbenoj belesci stave napomenu da se radi o politicki motivisanom napadu.

4 Likes

To je ovo: https://twitter.com/MarinikaTepic/status/931283027111620608
Održali danas KZN.

1 Like

Ако би сутра били расписани градски избори за којег од понуђених кандидата и листа бисте гласали? (без 21% неизјашњених)

Кандидат кога предлаже листа „Не давимо Београд“ 1.4

2 Likes

Да ли подржавате пројекат „Београд на води“?

подржавам, то је одличан пројекат 29.4

делимично подржавам 21.0

не подржавам 41.9 :point_left:

не знам/без одговора 7.7

2 Likes

ok, ovo pitanje je drugacije formulisano. naglasak je bio na imenu kandidata, otuda mali pad jer nismo izasli sa imenom. interesantan je pad belog i kontam da ce se to nastaviti. te glasove cemo mi uzeti, eventualno jankovic i sapic.

sns i sepsa na 35%, to je lep znak :slight_smile:

edit: mislim da je vreme za malo agresivniju kampanju

5 Likes

Nije mi ovo jasno iz nspm-a:
"Da ne bude nesporazuma, u pitanju je takođe Beograd, tj. ispitanici sa teritorije Beograda, ali se tražio odgovor na pitanje za koga bi glasali na, eventualnim, vanrednim parlamentarnim izborima. "