Izborologija

Ovo je već mega zabrinjavajuće. Jeste da se radi o parlamentarnim izborima, ali ne ostavlja manje gorak ukus u ustima. Ja lično cenim Ipsos, znam neke ljude koji tamo rade, Bogosavljevića izuzetno cenim kao stručnjaka.

Medjutim, mislim da je sledeći tekst vrlo vazan da bismo razumeli šta je u Srbiji potrebno za pobedu opozicije

Mislim da je i za Beograd jako važno da se pojača kampanja u naseljima na periferiji i da se posveti pažnja njihovim, pre svega, nagomilanim komunalnim problemima.

7 Likes

Slažem se. @vujo možda treba obnoviti tekst. :slight_smile:

5 Likes

Novi probni balon: http://www.nspm.rs/hronika/alo-vanredni-parlamentarni-izbori-24.-decembra-zajedno-sa-beogradskim.html

2 Likes

http://skrip.org.rs/mladi-ideje-beogradski-izbori/

Istraživanje Instituta za evropske poslove: „Politička opredeljenost građana Srbije“ iz marta 2017. pokazuje da čak 90% mladih od 18 do 29 godina ne veruje političkim strankama, 75% ne veruje da stranke rade u interesu građana, a samo 15% mladih članovi su stranaka. Ovakvi podaci pokazuju veliko nepoverenje među mladima da se politički angažuju i učestvuju aktivno u procesima donošenja odluka. Imajući u vidu ove podatke, postavlja se pitanje ko je spreman da ovakvu praksu promeni?

Ubeđen sam da je najbolji način da se prevaziđu izazovi ulaska mladih u politiku tako što bi se kreirale nove ideje koje bi pratile energična želja za dostizanjem istih. Problemi u Beogradu su veliki i nagomilani. Svima je jasno da grad od skoro dva miliona ne može da se razvija i da ljudi u njemu žive bez trajnog rešenja gradskog prevoza. Infrastruktura grada je loša, glavni grad nema sređenu kanalizaciju, odvode od kiša, odbranu od poplava i gasifikaciju. Divlja gradnja, uprkos obećanjima, nije zaustavljena i većina Beograđana ima problem sa parkiranjem. Ulice su generalno nebezbedne, pogotovo za pešake i bicikliste. Saobraćajna signalizacija je slaba, kvalitet puteva zabrinjavajući. Parkovi se i dalje asfaltiraju uprkos znanju da to povećava temperaturu u gradu itd. Ovo su problemi sa kojima se svaki Beograđanin suočava gotovo svakodnevno i očigledno da tradicionalna razmišljanja nisu dala rezultate. Potrebne su nove ideje čije je sprovođenje zasnovano na nauci. Beogradski izbori treba da se vrate u okvire lokalnog i očekujem da se kristališu ideje koje imaju za cilj da građanima glavnog grada učine život prijatnijim. Upravo tu vidim priliku za mlade i nove ideje. Izvolite.

5 Likes
4 Likes

Slazem se, jedini, ali JEDINI, problem je motivisati, ljude da krenu posle prvih koraka sve ide lakse, razumljivo je da je tako

1 Like

Ovo je samo odgovor na ono što je iscurelo prošle nedelje pa ga objavio NSPM

1 Like

Bacaju koske da bi novinari imali o čemu da pišu i stvaraju atmosferu kako će oni učiniti opoziciji raspisivanjem izbora. Naravno svi se na to pecaju umesto da guraju svoju agendu. :frowning:

3 Likes

4 Likes

Klačar o izborima i mali podsetnik na verovatno najvažniji ishod ovog sistema:

U Beogradu se glasa u jednoj izbornoj jedinici, po sistemu lista, sa cenzusom od 5% i uz korišćenje sistema najvećeg količnika;
Takav sistem podstiče depersonalizaciju odbornika (da li bi danas bilo ko znao da nabroji 10 odbornika u Beogradu?) i dovodi do iznadprosečne zastupljenosti odbornika iz urbanih delova grada;

4 Likes

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=10&dd=27&nav_category=11&nav_id=1318907

Danas je DS Vračar zvao moje kontrolore koji su radili prošle izbore za Sašu Jankovića da pitaju da li hoće opet da rade na sledećim izborima, rekao je da su u martu ili aprilu ali da mogu biti i ranije.
Možda znaju nešto što mi ne znamo?

2 Likes

Ukoliko je cilj da se u Beogradu promeni vlast, a ne da se “ispadne najpametniji” mislim da opozicija u BG treba da ide u nekoliko kolona kako bi obuhvatila što širu društvenu skalu. Ja vidim 5 kolona, Jeremić (Dveri, DSS), Janković, DS + NS, Beli, NDMBGD i svaka grupa da ima cilj da ide na 10%, neko više neko malo manje, mislim da realno ovih 5 grupacija može u Beogradu da ostvari pojedinačni rezultat oko 10%. Ne treba zaboraviti da je Janković kao predsednički kandidat u Beogradu osvajao više od 30% na nekim opštinama, a to je realno bila koalicija PSG, DS i NDBG. Istovremeno Beli je imao skoro 10% na nivou Srbije, a obzirom na profil njegovog glasačkog tela realno je da u BG može imati 10%. DJB je zagonetka, da li će naći partnera ili nastupiti samostalno i koliko će osvojiti, mislim da sami mogu preći cenzus u BG. SDS i LDP su zagonetka, njihovi kapaciteti su sumnjivi. Mislim da treba očekivati Šapića i radikale, kao dve opcije sa kapacitetom da prebace cenzus, Šapić ima najveću opštinu koja je ozbiljna izborna jedinica, on samo tamo može dobaciti 10% grada. dobro bi bilo kada bi radikali ostali ispod cenzusa, jer će verovatno ići sami.
Očekivana izlaznost je oko 800.000 glasača, što znaći da će cenzus biti oko 40.000 glasova.
Politička scena dosta je izmenjena u odnosu na prethodne gradske izbore. Imamo čak šest potpuno novih političkih opcija koje prvi put nastupaju na gradskim izborima - Narodnu stranku, PSG, Belog, NDMBGD, DJB i Šapića. Može se reći da se opoziciona politička scena ipak dosta pregrupisala i promenila za period od 4 godine i da to predstavlja njenu snagu. Da li je to dovoljno da bi se smenio SNS u gradu? Možda da…

Mislim da je kvalitetnim i mudrim radom moguće povratiti Beograd. Zanimljivo bi bilo videti novu koaliciju da upravlja gradom. Trebaće za to mnogo međusobnog uvažavanja, tolerancije, poštovanja različitosti. Poenta nije u zajedničkom nastupu već u međusobnom poštovanju, nenapadanju. Koaliciju treba promovisati kao moguću postizbornu. Mnogo će raditi na tome da posvađaju opoziciju i teško će to biti braniti. Vraški teško biće koordinirati neke usijane glave u svim kolonama. te usijane glave koje svađaju opoziciju su najslabija tačka i treba naći rešenje za taj problem. Opozicija svu snagu i kapacitete mora da usmeri na Vučića a ne da se troši u međusobnom koškanju. mislim da treba izbegavati međusobne komentare opozicije, jer to može biti spinovano i zloupotrebljeno.

Mislim da bi nakon izbora Vesna Rakić-Vodinelić iz NS mogla da bude svima prihvatljiva za gradonačelnicu. mislim da treba ići na jakog ženskog kandidata, a Vesna jeste najjači ženski kandidat opozicije sa ozbiljnim političkim iskustvom, ja lično bih voleo da ona bude gradonačelnica.
Mislim da u Beogradu ima dovoljno sektora politike koji se mogu pravedno rasporediti među opozicijom i napraviti zanimljiv balans odgovornosti. Jedno je sigurno jasno, nijedna opoziciona grupacija trenutno nema kapacitet da se razvije u veliku lider stranku kao što je to SNS. Da li postoji realna alternativa širokoj postizbornoj koaliciji opozicije? Ja je ne vidim. Politika je ipak veština najbolje mogućeg a ne idealnog.

Dobro bi bilo nakon izbora kreirati neko nadstranačko telo koje će sve kolone uvažavati, koodinaciono telo u kome će svako imati po dva predstavika, muškarca i ženu, a da to ne bude lider stranke ili pokreta. To koodinaciono telo može biti i gradsko veće

4 Likes
3 Likes

Odlučili smo da razbudimo Ljubišu Preletačevića Belog, a on nam je otkrio planove za BG izbore http://www.blic.rs/zv3t0x1

Malo internacionalnog iskustva /ideja da razbijemo monotoniju:
https://diem25.org/electoral-wing

Meni ovo smrdi na 24. decembar, jer penzionerima nikada ništa nisu dali a da nije bilo pred izbore.

Par zapažanja i pretpostavki

  • verovatno će gradski biti zajedno sa vanrednim republičkim izborima, mislim da će to biti ključna strategija Vučića za grad, da ponovo upregne sve konje
  • mislim da će se većina u gradu lomiti oko nekoliko odbornika, zato treba voditi računa o profilu kandidata za odbornike koji su na početnim pozicijama i koji ulaze u skupštinu na svim listama opozicije, to je slaba tačka i težak zadatak jer slabost jedne liste može srušiti moguću većinu ujedinjene opozicije, treba se setiti Vračara i Ničića u Zaječaru, treba imati u vidu analizu kupovine odbornika opozicije u beogradskim opštinama
  • moguće je da će Šapića ucenjivati hapšenjem pred izbore, zato ga ne treba dodatno pritiskati
  • mislim da ciljanim akcijama usmerenim prema tačno lociranim ciljnim grupama treba ostvariti vidljivost i prepoznatljivost Inicijative u obodnim opštinama, to treba da bude deo kampanje
  • treba pribaviti tačnu informaciju koliko će glasača dovesti Vučić iz drugih gradova i kako će oni biti raspoređeni po gradskim opštinama, možda podatke tražiti od MUP u skladu sa Zakonom o pristupu informacijama
1 Like

Врх СНС “мери” изборе


Shared via Вечерње Новости Android app

Ne verujem da znaju samo Vračar uvek prvi kreće u pripreme