Finansijski izvestaj SZ

Kao stanar, kako znate koje je stanje u fondu vase zgrade i kako znate ko su najveci duznici u zgradi prema fondu AKO prof upravnik to ne zeli da podeli sa vama?

U kojoj formi dobijate finansijski izvestaj i kartice dugovanja po imenu i prezimenu vlasnika stana?

Da li vam svaki racun kojim se nesto naplati iz fonda prezentira na oglasnoj tabli/pdf dokumentu u email-u?

Hvala unapred

Рачуном зграде управља управник зграде тако да он има све податке и дужан је да Вам одговори на захтев. Такође, бар једном годишње мора да подноси финансијски извештај на седници Скупштине заједнице. Стамбена заједница мора да буде регистрована и мора да има рачун.

1 Like

Duzan je da nam odgovori na zahtev i pruzi koje tacno info?
Trenutno stanje na racunu, prikaze sve isplate iz fonda, sve uplate u fond…zbirno ILI listing svih dugovanja po stanovima?

SZ je registrovana i naravno da ima svoj racun jos od avgusta 2021 godine.

Тражите му евиденцију свих уплата за одржавање (које се врше на основу одлуке коју је донела СЗ) за које год месеце (периодe) желите. Позовите се на члан 65. став 2. Закона о становању и одржавању зграда који гласи:

Svaki vlasnik posebnog dela ima pravo da zahteva od upravnika, odnosno profesionalnog upravnika da mu se omogući elektronski ili drugi uvid u stanje i promene na tekućem računu stambene zajednice.

Оно “промене” значи све уплате на рачун / исплате са рачуна. Запретите му тужбом суду. Покрените поступак за смену ако су и остали станари вољни да га смене.

1 Like

Нема никаквог аутоматизма за израчунавање дуговања, то се врши на основу евидентираних уплата и онда гледа ко је колико уплатио односно није уплатио. То може да уради било ко кад има увид у историју промена на рачуну и сваки власник има право на то.

1 Like

Pa to, ali mi nemamo taj uvid u SVE nase izvode a on nece da ih analizira i gleda detaljno. :frowning:

U kojoj formi uplate stanara moze da prezentira posto izvode iz banke ne sme da deli zbog privatnosti podataka?

Може да затамни бројеве њихових рачуна ако треба. Банке дају историју рачуна у Ексел формату, може једноставно да обрише све небитне колоне и одштампа. Ово не сме јавно да се објави (рецимо, да стави на таблу) али сме сваком понсособ да остави копију у сандуче или преда лично.

1 Like

Не требају Вам појединачни изводи већ историја рада рачуна, ту се све много боље види

1 Like

I onda je na sestomesecnom izvestaju POGRESNO napisao koliko je novca za sebe uzeo. Ugovor je potpisan u junu a u avgustu nam je rekao da je naplatio za sebe juni ALI u sestomesecnom izvestaju ta suma nigde ne postoiji. I sta sad mi treba da radimo?
Dokle mi treba da nadgledamo rad prof upravnika?
Kako da mu verujemo kad stalno, stalno nesto brlja i muti.

Trebate da smenite tog upravnika

1 Like

Tacno, stanari se polako bude i shvataju da ovaj covek nema kapaciteta za ovaj posao.

Napisacu prijavu PKS. Ako ima jos negde gde njega i firmu preko koje radi mozemo prijaviti vi pomozite.

Taj godisnji finansijski izvestaj sta sve tacno treba da sadrzi?

Ja na ovom nasem godisnjem koji nam je prezentirao prof upravnik 8/1/2024 ne vidim stavku dugovanja, ne vidim stavku zaostale uplate iz meseca pre njegovog dolaska na upravljanje, u mesecu decembru ciscenje zgrade odradjeno 2 puta a naplaceno 4 puta.
Kaze naplata njegovih usluga za mesec decembar ucice u januar 2024.

На ово би боље било да одговори неки професионални управник. У принципу, финансијски извештај би требало да садржи све податке из којих се може видети шта се дешава са парама власника станова а то свакако укључује и дуговања (стара и нова). Ако нисте задовољни радом управника можете да потражите бољег али ни то није лако наћи.

1 Like

Mnogo očekujete od petodnevnih kursista (izvinjavam se izuzecima). Oaj očigledno to ne zna ili se pravi da ne zna što je još gore.
Finansijski izveštaj sadrži detaljne podatke o prihodima, rashodima, prilivima i odlivima vezanim za predmetnu godinu. Ti podaci treba da budu potkrepljeni podacima iz odlaznih i dolaznih faktura i izvodima iz banke.
1.Ko potpisuje da je čišćenje obavljeno?
2.Ako je trošak nastao prethodne godine vezuje se za istu, bez obzira da li se realizuje u narednoj.

1 Like
  1. Niko ne potpisuje obavljeno ciscenje. Sami cistaci napisu da su tog i tog datuma bili i odradili ciscenje.
    NIsu slagali da su u decembru bili vise od 2 puta, ALI sa racuna nam je skinuto para kao da su bili sva 4 puta kako i pise u ugovoru sa njima. :open_mouth:

  2. Upravnik nije konsolidovao dugovanja prema fondu iz 2022 uopste. Pisao nam je opomene da platimo prvih 6 meseci 2023 iako tada nije bio upravnik, a na moje pitanje zasto nece da juri neplatise iz 2022 rekao mi da to moze njegov prethodnik da juri. :open_mouth:

Ja sam ocekivala da bar prikaze stavku dugovanja prema fondu od kad se on ustolicio, ali ni to nije prikazao. Fakture nikome nije pokazao, bukvalno covek radi sta hoce.

Evo primera jednog finansijskog izveštaja. Kod mene u zgradi je u sličnoj formi postavljen

1 Like

Pravo da vam kazem ja sam mislila da prof upravnici imaju neki template koji svi koriste i u kome tacno pise sta sve MORA da se nalazi i na koji nacin. Izgleda da svako radi kako hoce i kako ume.

Ovaj vas svakako izgleda bolje od naseg, detaljniji je i razumljiviji. Hvala na objavi.

Pogledajte pravila o kućnom redu grada Beograda. Tu sve piše.

1 Like