Zdravstvene ustanove čiji je osnivač Grad Beograd

Počinjem sa ovim postom kao sa polaznom tačkom, dakle, više informativno, nego predlog politike. Na sajtu grada Sekretarijat za zdravstvo navodi da je Grad Beograd, u skladu sa čl. 48. i 129. Zakona o zdravstvenoj zaštiti osnivač ukupno 27 zdravstvenih ustanova i to:

16 domova zdravlja (sa izuzetkom Surčina, organizovani po opštinama)
Dom zdravlja “Dr Milorad Vlajković” - Barajevo
Dom zdravlja Voždovac
Dom zdravlja Vračar
Dom zdravlja Grocka
Dom zdravlja Zvezdara
Dom zdravlja Zemun
Dom zdravlja “Dr Đorđe Kovačević” - Lazarevac
Dom zdravlja Mladenovac
Dom zdravlja Novi Beograd
Dom zdravlja Obrenovac
Dom zdravlja “Dr Milutin Ivković” - Palilula
Dom zdravlja Rakovica
Dom zdravlja Savski venac
Dom zdravlja Sopot
Dom zdravlja Stari grad
Dom zdravlja “Dr Simo Milošević” - Čukarica

1 apoteka
Apoteka “Beograd”

5 zavoda na primarnom nivou obavljanja zdravstvene delatnosti
Gradski zavod za plućne bolesti i tuberkulozu
Gradski zavod za gerontologiju i palijativno zbrinjavanje
Gradski zavod za kožne i venerične bolesti
Gradski zavod za hitnu medicinsku pomoć
Zavod za zdravstvenu zaštitu studenata
i
Zavod za biocide i medicinsku ekologiju

Unutar ovih institucija postoje različiti ogranci, ambulante, zdravstvene stanice, zavodi su uglavnom na jednoj, ređe na više lokacija, dok su apoteke prikazane po opštinama. Možda bi za početak mogli da nađemo ili napravimo podatke o celom sistemu, pre nego što počnemo da ga anliziramo. Svaka pomoć je dobrodošla. #opendata

4 Likes

Možda @srdjan može da pripomogde? Pričali smo o raznim sistemima koji su implementirani, možda kratak kurs ovde?

U principu za poznavanje zdravstvenog sistema najvažnije je znati da postoje primarne ustanove sa jedne i sekundarne i tercijarne sa druge strane, i da u primarne, po pravilu, pacijent može da ode kada god to on poželi iz bilo kojih razloga a da su sekundarne i tercijarne one ustanove u koje, kako im samo ime i kaže, pacijente upućuju sa primarnog nivoa.

Glavne primarne ustanove su dom(ovi) zdravlja i gradski zavod za hitnu pomoć. Ono što figuriše kao glavni problem, a na kome treba poraditi, je da mnogi domovi zdravlja opciju zakazivanja pregleda kod svog izabranog lekara, a koja je opciona, tretiraju kao obaveznu. Lekari domova zdravlja moraju uvek da ostave prazne termine za pacijente koji dođu nenajavljeni jer niko ne može unapred da predvidi da će naglo dobiti povišenu telesnu temperaturu ili nešto slično.

Eto, toliko za početak.

3 Likes

Ja sam imala priliku da u poslednjih godinu dana radim na projektu koji se bavi pitanjem kvaliteta i dostupnosti javnih usluga. Između ostalog, fokus je na zadovoljstvu građana primarnom zdravstvenom zaštitiom. Istraživanje na reprezentativnom uzorku za celu Srbiju pokazuje da su građani uglavnom zadovoljni poslednjom posetom domu zdravlja, i to se poklapa sa istraživanjima koje Batut radi. Međutim, ima dosta bagova, zakazivanje koje je Srđan spomenuo je jedno od tih. Vi ne možete da predvidite kada ćete da se razbolite, i onda ako nemate zakazano čekate po 5 sati da dođete na red. Zatim, postoje razlike između različitih delova Srbije, i u Beogradu je nezadovljstvo veće nego u drugim delovima u pojedinim aspektima.

Zatim, građani uglavnom smatraju da nisu informisani o svojim pravima mehanizmima zaštite istih i tu je sad nejasna uloga Savetnika za zaštitu prava pacijenata kojeg postavlja lokalna samouprava i koji su osnovani umesto Zaštitinika prava pacijenata koji su bili u samim ustanovama. Može da bude jedna od tema za dalje istraživanje.

3 Likes

(Ne)informisanost je posebna priča - na primer, siguran sam da većina ljudi ne zna razliku između Hitne pomoći i Urgentnog centra.

2 Likes

Misliš da bi neki vodiš/infografik pomogao?

1 Like