Vrtići - upis, nedostatak mesta

U ovo doba godine obično se vodi debata oko mesta u vrtićima, kojih nikada nema dovoljno.
Na ovogodišnjem konkursu za beogradske predškolske ustanove podneto je 23.084 zahteva, 14.726 lično i 8.358 elektronskim putem, a mesta ima za 6.881 dete.

Ukratko, problem je nedostatak kapaciteta, loše planiranje mreže vrtića, izostanak gradnje novih objekata i sl…

Kako bi se rešio disbalans između potrebe i potražnje, grad svake godine odobri upis 20% više dece, te je od pre par godina odlučio da subvencioniše boravak dece u privatnim vrtićima (imaju i udruženje: http://www.upvbg.org.rs/)

Danas je Siniša Mali imao saopštenje povodom ove situacije:

A i SDU je skoro imao saopštenje: https://www.facebook.com/notes/socijaldemokratska-unija-sdu/subvencionisanje-privatnih-vrtića-nije-rešenje-nego-deo-problema/1313322892118842/

Više o nadležnostima Sekretarijata: http://www.beograd.rs/lat/gradska-vlast/1730357-sekretarijat-za-obrazovanje-i-decju-zastitu_2/

2 Likes

Je li ovo tačno?

Cena vrtića > 27.700,00 Cena vrtića < 27.700,00

Roditelj plaća Do cene vrtića 5.540,00

Grad plaća 22.160,00 dinara Do cene vrtića

Znači grad plaća 80% cene privatnog vrtića za oko 10 000 klinaca (ako je verovati štampi, Grad Beograd subvencioniše boravak 9.941 deteta u 167 privatnih predškolskih ustanova)? To je 2.000.000 evra mesečno. 24 miliona evra godišnje. Na primer, Barselona ima identičan budžet za izgradnju novih javnih vrtića ( 100 miliona evra/ 4 godine / 30 vrtića).

Državno subvencionisanje privatnog sektora je retrogradno, pogotovo kada je reč o obrazovanju, i mislim da bismo u programu trebali da se zalažemo za što brže ukidanje ove mere.

7 Likes

U komentarima na vest @milica.lekovic ozbiljan broj ljudi se žali (ako sam dobro razumeo) na to da kada dete ne ide u obdanište zbog bolesti grad refundira manje a vrtić naplaćuje isto. Ozbiljan bag u kom roditelji dece u privatnim i državnim vrtićima ne dobijaju jednake usluge ni jednak tretman. Za zamenu investicija u predškolski sistem subvencijama privatnim kompanijama se slažem.

3 Likes

Da li je moguce iskoristiti postojece javne prostore na opstinama na kojima nedostaje vrtica i srediti ih?

2 Likes

Da, u određenim slučajevima se to i radilo.

Svakako dobar članak na ovu temu:

1 Like

Igrom slučaja sam radio nešto za jedan privatni vrtić koji se otvorio blizu Banjice, ono što znam sigurno jeste da su prošli pakao da ga ministarstvo akredituje, kako su mi rekli, priprema se izmena zakona tako da će prijem onih vrtića koji mogu da budu nosioci subvencije biti drugačije određivan, meni to malo smrdi na nameštaljke u budućnosti.

“Prema novom predlogu Zakona o obrazovanju i vaspitanju, cena vrtića ubuduće mogla bi da poskupi - po njemu lokalna samouprava neće morati da dotira 80 odsto ekonomske cene kao do sada.”

Ovo samo znači ili da su Francuzi skloni riskiranju ili da je nekom odlukom Grad Beograd obavezan da i dalje sufinasira do tzv ekonomske cene boravka deteta u vrtiću bez obzira na to šta Vesić kaže. Čak i ako promene odnos i dođu do onih Đilasovih 70:30 koje smo neki od nas sa starijom decom plaćali a umesto sadašnjih 20:80, i dalje će grad dotirati - tj min 30% prihoda tih vrtića je obezbeđeno.

1 Like
1 Like

vrtići, predškolske ustanove, su podeljenje na nivou grada teritorijalno. tako da svaka opština ima svoju PU (sve su pod gradskom upravom). U svakoj od njih živi i radi korupcija na velikoooo. Pozorišne predstave koje se prikazuju deci, izleti, radne sveske… svi ti dobavljači usluga, ukoliko hoće da uđu u PU moraju da vraćaju procenat direktoru ustanove. naravno, kvalitet sadržaja za najmlađe nije merilo. samo mito.

3 Likes

Dodaj na to ozbiljne slučajeve diskriminacije po osnovu materijalnog stanja koja je sistemski nevidljiva:

https://gradjanskizapisi.blogspot.rs

1 Like

Ne bi trebalo mesati subvencije sa investicijama u nove vrtice.

Naime, grad subvencionise boravak dece u vrticu (drzavnom i privatnom), sto podrazumeva troskove plata zaposlenih, hrane za decu, odrzavanja i komunalija objekta, kao i amortizaciju objekta, namestaja i opreme za vaspitanje dece. Dakle, to su troskovi koji ce i nakon izgradnje novih drzavnih vrtica kontinuirano postojati ukoliko grad zeli da daje subvencije.

Drugo je pitanje da li troskovi boravka dece u drzavnom vrticu zaista toliko iznose.

Nije direktno vezano za temu, ali se radi o vrtiću pa rekoh ovde da postavim.

Naime, na samom kraju avgusta (dakle pred 1. septembar) zatvoren je vrtić “Duško Radović” zbog renoviranja. Rok radova 25 dana, a radovi su počeli tek krajem septembra. Pravdali se “pripremnim radovima”, iako zapravo nije bilo svih potrebnih dozvola do tad. Sad su kao završeni (tako obavešteni roditelji), mada se radnici i dalje motaju tu. Totalni je nered u dvorištu.
Za ovih, evo skoro 3 meseca, deca su raspoređena u 3 različita vrtića u “okolini”.
Vrtić “Duško Radović” i dalje nije otvoren.
Prilažem fotografije uslikane danas i članak s početka septembra.

3 Likes

A na tviteru čekam odgovor od Beokoma zašto su radovi duži od predviđenog roka i kad će deca nazad u svoj vrtić.

2 Likes

Evo ovo je odgovorio Sekretarijat za obrazovanje i decju zastitu. :face_with_raised_eyebrow::face_with_raised_eyebrow::face_with_raised_eyebrow:

2 Likes