Чињенице и заблуде о рециклажи пластике

Ставићу овде три прилога који документују шта се заиста дешава са пластичним рециклажним отпадом:

  1. рециклажа пластике као превара (9 мин.):
    https://www.youtube.com/watch?v=PJnJ8mK3Q3g

  2. како је Кина уништила систем рециклаже (20):
    https://www.youtube.com/watch?v=KXRtNwUju5g

  3. шта се заиста дешава са рециклираном пластиком (46):
    https://www.youtube.com/watch?v=oRQLilXLAIU

(по потреби укључите CC за лакше праћење)

Укратко:

  • мање од 10% пластике се заиста рециклира (претвара у други облик);
  • пластика се обично може рециклирати само ограничен број пута;
  • рециклажа пластике је неисплатива јер је јефтиније правити нову;
  • богате земље “рециклирају” пластични отпад тако што га извозе у сиромашне где га локални бизнисмени у неконтролисаним условима спаљују или рециклирају, загађујући човекову околину;
  • светски произвођачи пластике смишљено протурају тезу да су за загађење криви потрошачи а не они и да ће све бити у реду само ако грађани буду одговорни;

Шта радити?

1 Like

Cao,
Secam se da su na NBGD pre 10ak godina na raznim lokacijama pored kontejnera bile postavljene jednostavne kockaste mrezaste korpe od oko 1m3 sa rupom na vrhu za prikupljanje plastike.
Jedna takva je bila ispred moje zgrade kod Carine i svi su je koristili.
Jednostavno, jeftino i efikasno!
Siguran sam da grad moze da postavi slicne kontejnere i da dogovori posao odnosenja sa nekom firmom koja ce dalje reciklirati…
U Krusevcu su postaviki obicne kontejnere sa katancem i sa obojenim poklopcima u 3 boje zuta, zelena, plava za papir, plastiku i staklo…

2 Likes

Imamo na Studentskom Trgu te kaveze, ALI plastika od flasa za mleko i jogurt se na kraju ne odvoze na reciklazu vec ih na licu mesta sortiraju i bukvalno bace u kontejner (gledala svojim ocima). Gde mozemo odlagati plasticne flase od mleka i jogurta? Ko njih reciklira?

1 Like

Колико знам, замашћени картон и папир не може се рециклирати, вероватно је слично и са пластиком (млеко и јогурт садрже масноће). Рециклажни отпад се мора сортирати, ако не на лицу места онда негде даље. Поента је да је заблуда да се пластика рециклира, она углавном завршава на депонијама. Прикупљањем само помажемо да се раздвоји од општег отпада који завршава на општим депонијама. Погледај неки од оних филмова горе да видиш где завршава “рециклирана” пластика.

Како шта? Па, подигнете светску ревољуцију и оборите експлоататорски систем глобалне пластичности, и потом на рушевинама заснујете сојуз идиличних комуна са економијом заснованом на гљивама лударама! То вам је решено…

#onokad budala misli da je duhovita.

Мислиш да си способан да процениш?! Да нису, бре, на филозофском штребери отворили катедру да духовитост?..