Služba "Pauk"

Kakva su vaša iskustva sa “pauk” vozilima? Ja sam primetio da se u nekim situacijama, kao što su parkiranje na bicklističkim stazama, zelenim površinama pored reka i sl. selektivno postupa.

Npr, pozovet PS, oni vam kažu da će “služba izaći na teren”. Sutradan na istom mestu ponovo zateknete ISTA parkirana vozila. Jasno je da ili nisu ni izašli, ili su po nalogu saobraćajca odustali.

Imamo čak i slučaj kod Nebojša kule gde tvrde da “ne mogu da intervenišu jer bi se oštetila vozila”, jer je u pitanju prolaz ispod pruge.

Najtnovija je situacija u Mije Kovačevića :http://www.blic.rs/vesti/beograd/bahato-parkiranje-u-mije-kovacevica-nova-staza-za-bicikliste-posluzila-kao-parking/01vekwt

Zvao sam PS tri dana za redom, ali sam opet zatekao ista vozila parkirana na tom potezu. Samo prvog dana pauk je došao za 15 min, a već trećeg dana operaterka je počela da me ispituje čim sam pomenuo lokaciju, i promenila je ton.

Moje pitanje bi bilo: Kada saobraćajac može da odbije intervenciju i po kom osnovu? Takođe, da li su u pitanju njihovi kapaciteti (nedovoljno vozila), ili strah da bi zvanje PS-a moglo postati masnovno, obzirom da u Beogradu imamo na hiljade, ako ne i desetine hiljada nelegalno parkiranih vozil po predgrađima?

2 Likes

Na ovu temu sam razgovarao sa Bogosavcem, u dva navrata.
Nema službenog stava da saobraćajac može da odbije prijavu po bilo kom osnovu: saobraćajna policija postupa u skladu sa (ovde ide onaj uobičajeni tekst koji je deo svakog pismenog odgovora na prijavu).

Moj utisak je da oni, nevezano za prijave, ne primenjuju ovlašćenja u punom obimu upravo zbog opšteg problema sa brojem parking mesta i zbog svojevrsnog razumevanja za situaciju u kojoj se nalazimo (neplanska i divlja gradnja, mali trgovinski i ugostiteljski objekti bez rešenog problema dostave robe i parkirališta).

Došli smo do zaključka da postoje tačke za koje se ne može pronaći nikakvo razumevanje i da bi na tim tačkama trebalo sprovoditi učestale i redovne kontrole.

Ovo menjanje tona koje pominješ je zato što je prepoznato da si “(neprijatelj gradske vlasti)”. Oni prosto ne znaju drugačije da kvalifikuju kritiku.

Kao i mnogo puta do sada, sinoć su mi se obratili neki naši sugrađani iz Vojvode Stepe:

I svaki dan voze trotoarom i parkiraju celom širinom. Imam gomilu ovakvih fotki. Prijavila sam mejlom, prosleđena je prijava saobr. policiji i još nema rešenja. Samo stubići mogu da nas sačuvaju. Vojvode Stepe 160-176, Voždovac

Prijavama se ništa ne rešava, odradi se medijska kampanja koja posluži da pokaže kako grad brine o “komunalnim problemima građana” i već sutra se nastavlja po starom.

Predlažem da organizujemo akciju na ove dve lokacije, da pozivamo saobraćajnu policiju i saobraćajnu inspekciju (jedina dva organa po čijem nalogu JKP Parking servis mora da ukloni vozila), da to snimamo/strimujemo, medijski pokrijemo i da izvučemo određene zaključke.

2 Likes

Zelim da postavim pitanje koje postavljam zadnjih 20 godina, zasto je izdavanje kazni za nepropisno parkiranje vise nego minimalno, dakle ukoliko se pogresno parkirate ili ce vas odneti pauk sa sve kaznom ili nista? Zasto policija i POGOTOVO kompolicija ne kace parking kazne kao svuda u svetu? Po mom misljenju tu lezi resenje problema bahatog parkiranja i ukoliko se to u skorije vreme ne regulise ljudi ce poceti da uzimaju pravdu u svoje ruke. Mislim da je po tom pitanju narod odavno pokazao dugotrpaljivost koja se granici sa retardiranoscu. Da ne duzim i pominjem besne automobile sa crnim staklima itd. Dodao bih samo sopstveno iskustvo sa PS kada se radilo o parkiranim vozilima na mojoj kapiji, garazi kada sam morao da ih zovem mnogo puta u vise sati da bi dosli i oslobodili me, a kada dodju onda ih prekrsioc vidi kroz prozor pa izadje i nekaznjeno pomeri vozilo… eto prilike da se povede inicijativa o sprovodjenju istog gde vlast ne moze da iznese nikakvu argumentaciju protiv takvih zahteva

1 Like

Ja sam za, imao sam i par ideja, da jedan prijavljuje, dok drugi snima parkinge odakle kreću pauci. Da vidimo da li će pauk uopšte krenuti, Ukoliko ne krene, a ima slobodnih vozila, to će biti sjajan prilog! :slight_smile:

4 Likes

Najs! Svidja mi se.

ne mozemo im tako doskociti jer uvek moraju da imaju slobodna vozila za hitne intervencije tipa sudara, ili kad nekoj Skodi SuperB smeta neko… uvek mogu da se opravdaju na taj nacin a i realno vozila im stalno spartaju i donose pare. Problem su neke lokacije u gradu gde je uvek, ali UVEK nepropisno i bahato parkirano po neko vozilo da bi neki majmun kupio pljeskavicu, cigarete ili popio pice a drugima sto smeta ko ih jebe… te i takve situacije je jako lako preduprediti i dovesti u red naplacivanjem kazni za pogresno parkiranje. Takodje trotoari koji su obelezeni kao parking paralelan sa kolovozom a vozaci parkiraju popreko i na taj nacin uzurpiraju trotoar u celosti pa solo pesaci mozda i prodju na “kant” ali bakice sa pijacnim kolicima i roditelji sa decjim kolicima moraju kolovozom o invalidskim kolicima ne vredi ni govoriti, toliko o gradskoj brigi za stare, nemocne i majke . Stvarno bi bilo zanimljivo postaviti pitanje MUPu zasto se ne naplacuju kazne za parkiranje…

1 Like

Ok, onda je vrlo jednostavno. Imaš problem, nemaš vozila? Možeš da isplatiš ta nova vozila tako što ćeš naplatiti kazne? Kupiš još vozila, zaposliš ljude, eto posla. :). Ima samo jedna kvaka, postaćeš omražen kod potencijalnih glasača. Onda bolje diži samo ove što su nešto baš blokirali, a ako nije obeležen parking, a može da se prođe, nema veze, to nije prioritet (a i što da nas ljudi mrze, a i ne daj bože, ne izaberu na sledećim izborima)?

Mislim da je upravo to i suština problema. Mamlaz nam se danaima parkira na bici stazi, ispred svoje radnje. Zovemo pauka, nekad dođe, nekad ne. Mamlaz zaključuje da sistem ne radi, i da mu se isplati da ispituje granicu. Izvinjavam se zbog etiketiranja čoveka, ali stvarno je mamlaz, jurio me po Ruzveltovoj i drao se kad sam mu lepo rekao da je na parkirao na bici stazi.

Da li postoji neki propis o tome koliko vozila moraju da imaju na holdu, tj u rezervi za neke vandredne situacije?

1 Like

sto se tice mamlaza, evo ja sam raspolozen da odemo zajedno da mu skrenemo paznju, pa da vidimo da li ce onda da nas juri… s druge strane ljudi ced uzeti pravdu u svoje ruke a onda ce biti daleko vecih pizdarija. Takodje sto se tice omraze kod glasaca, pa valjda si i ti neki glasac, pa ces biti zadovoljan sto ti je staza slobodna? Na neki nacin smo dosli u situaciju da se vise vodi racuna o manjini nego vecini a o propisima cak i ne razmisljamo. Zbog toga smatram i stalno iniciram pricu o tome kako treba personalizovano tuzakati nadlezne zbog ne cinjenja kao i zbog cinjenja, zasto ne podneti adekvatne prijave protiv NEpostupajucih inspektora kad je u pitanju Savski nasip i to u vise hiljada? do sada mi niko nije odgovorio na to, a pitao sam sve aktuelne partije i pokrete kao i NDMBGD… odgovora nema jos uvek

Podnete su prijave protiv inspektora, ali to je proces, i to je ono što nas zapravo usporava. Prvo moraš da ispucaš sve zakonske osnove, pa onda ti da prijaviš inspektora tužiocu. I tu nas dobijaju. Jesam ja glasač, ali je više ovih u kolima. I ti trenutno u bg imaš desetine hiljada nelegalno parkiranih. Ja mislim da su oni u strahu da građani počnu sve da prijavljuju, pa zato eskiviraju situacije gde biciklista i pešak mogu da se provuku. A tužakanje ako nije vidljivo, džabe.

pa ja govorim o vise hiljada istih prijava, to nije nevidljivo…

Ažurnost Parking servisa. Prvi put sam prijavio IDENTIČNO kao i drugi put. U prvom slučaju je došla dizalica, a u drugom “nisu mogli da nađu jer nema broja”. Dao sam jedno deset smernica (hotel, studenski dom, vatrogasni dom, pumpa) mislim čak i broj, ali “nisu mogli da nađu”.

Treći put “nije bilo slobodnog saobraćajca”. Automobili su bili parkir!ani na biciklističkoj stazi.

1 Like

Sa prozora sam gledala kako to rade u centru grada blizu Knez Mihajlove. Dodje pauk pa onda odugovlace nosenje sve u nadi da ce doci vlasnik. Onda se vlasnik pojavi u poslednjem trenutku i naravno pocinje pregovaranje. Cash u ruke i to je to.
Pri tom obicno biraju bolja kola kako bi napojnice bile vece.

1 Like

Bio juce na Novom groblju, na sahrani, ali sam primetio da je bic staza slobodna, tj da nema parkiranih vozila, e sad dal je to izuzetak ili su ovi odneli par vozila pa vise ne parkiraju neznam, ali bilo bi korisno proveriti, one slike sa necijeg prozora su efektne… dajte najnovije