Savski nasip

Sajt Savskog nasipa nije u funkciji trenutno. Ali postoji FB strana:

Opste je poznato da veliki broj vozila nedozvoljeno koristi savski nasip iza bloka 45.
Zakon kaze: “Upozorenje! Bilo kakvo oštećenje nasipa za zaštitu od poplava ili prateće opreme, a pogotovu vožnja motornih vozila (osim onih od javnih službi) kao i skladištenje bilo kakvih materijala na nasipu za odbranu od poplava strogo je zabranjeno! U skladu sa Zakonom o vodama…”.
Nasipom danas nesmetano jure kamioni, automobili, teška mehanizacija. Ranije je na tom prostoru bila šuma, koja je štitila i nasip činila lepšim. Zasigurno lepšim nego što je on sada, zabetoniran, razrovaren i sa sve većim nedostatkom zelenila. Mali broj uživa i bespravno oduzima NAS nasip.

Planiramo akciju krajem avgusta gde bi blokada nasipa kod rampe dobila malo drugaaciji tonalitet - napravili bi dogadjaj gde bi mozda ljudi mogli da dovedu klince na crtanje po nasipu ili bi mogli mozda da pogledaju snimak onoga sto su Bukvic, Cavic i Oliver zatekli u Becu ili/i nesto slicno:

Stanje kroz godine - satelitski snimci:

Mozda najbolje da procitate tekst Zdravka Jankovica koji se bavi ovom temom:

Cavic je o temi nasipa govorio i na Al Jazeera Balkans:

Na netu postoji jos stvari, samo ja sada nisam u mogucnosti da sve to objedinim kako treba u ovako kratkom pocetnom postu. I ovako mi se cini da je predugacak.

8 Likes

@zbukvic @sedamdeseti evo mesta za raspravu o nasipu.

Na pomenutom savskom nasipu su beogradska vodoizvorišta i tu se nalaze 16 od 99 beogradskih reni bunara, koji prečišćavaju beogradsku vodu (dakle 16% reni bunara). Ove nelegalno izgrađene kuće na savskom nasipu direktno ugrožavaju vodosnabdevanje grada.

Pogledati 2:30min:

3 Likes

Dosta dugo nisam znao zašto se reni bunari zovu baš tako, pa ako još nekog zanima, po teksaškom naftnom inženjeru koji se zvao Leo Ranney:

A evo kako izgleda podzemni deo tipičnog reni bunara:

5 Likes

Iako naizgled tema koja direktno udara na mali broj ljudi, ovo je problem koji udara na veliki broj prava i obaveza, sto drzve sto ljudi koji zive u ovoj zemlji…
Naizgled “komplikovano” a u stvari vrlo prosto, ako bi samo neko primenio i postojece norme, da ne kazemo, neke koje bi bile poboljsane…

Problem Savskog nasipa je kompleksan.Nije samo zaštita od poplava već i napajanje grada pijaćom vodom.Sama ideja da se leva obala reke Save uklopi u ambijentalnu celinu koja je Zelena zona grada tek treba da dobije u zamahu.Zelena zona obuhvata područje Ade Ciganlije Ade Međice Male Ade Giganlije-zimovnik Brodogradilišta,levu obalu Save i Makiško područje.Nešto što nema ni jedan grad Evrope.

1 Like

Nasip je ugrožen nasipanjem šuta i zemlje u obalnom pojasu-forlendu

2 Likes

Ima li predloga na koji nacin da jos vise podignemo svest sugradjana o ovoj temi/problemu? Nekako, ima dosta stvari i uvek ce neko reci da nije nista cudno, da je sve kod nas ovako ili onako i da nista ne mozemo da promenimo jer ima mnogo vecih problema od tam nekog nasipa gde niko ni ne ide preterano. :frowning: Svi koji se interesuju za ovaj problem i njegovo resenje funkcionisu kao neka mala grupa ljudi od kojih svako doprinosi na neki svoj nacin i naravno - koliko moze u skladu s vremenom kojim raspolaze. Da li ovde ima onih koji bi se ukljucili u ovu pricu oko borbe za nasip? Ima li onih koji o ovome znaju nesto vise? Ima prostora za razzvijanje ove teme…

2 Likes

Sajt Savski nasip opet radi, imali smo nekih tehničkih problema, ali sada je ok ;)i

2 Likes

Mislim da ima dosta načina da se podigne svest sugrađana, ali sve to iziskuju energiju, novac i rad na terenu. Ukoliko možemo da se organizujemo i pokrenemo neke od akcija, verujem da će biti više ljudi koji će nas pratiti u našim narednim akcijama. Akcije koje mislim da su realne su npr. crtanje platna sa dobrim porukama, šetanje po bloku sa tim platnom, deljenje flayera i sakupljanje potpisa. Takođe osim u samim blokovima, to isto možemo raditi i na kruni nasipa.
Možda bi jednom mogli da probamo da akciju potpisivanje peticije organizujemo u strogom centru, Knezu, ukoliko je to moguće, da vidimo kako ljudi reaguju, Tamo ih svakako ima puno i nisu svi sa NBG. Trebali bi i da napravimo platno, na kome bi se nalazilo ime i prezime inspektora koji odbija da poštuje zakon, i sa tim platnom odemo ispred ustanove gde radi, pozovemo medije, okačimo na sajt, tviter… Mislim da bi trebalo da skrenemo pažnju i na druge nadležne koji ne rade svoj posao na Savskom nasipu, namerno. Nije sve u rušenju, jer tamo nema ni rampi koje su polomljene. Cela stražarska služba sa kućicama koje plaćamo svaki mesec je beskorisna, jer čemu čuvanje 2km nasipa od nelegalne vožnje dok ostalih 8km, može da se vozi ko kako hoće, Reka ne poznaje granice iznmedju opština, nadležnosti službi… ona udari gde je odbrana najslabija, a tamo niko ništa ne kontroliše, zakon se ne poštuje!
Mislim da takve priče treba da plasiramo medijima, kada pravimo akciju za rampe npr.
Isto bi trebalo da forsiramo priču o nasutoj zemlji i šutu u samom forlendu, jer ta nasuta zemlja smanjuje mogučnost primanje vode kod velikih voda, i o tome se slabo piše, a tamo su nasute stotine mozda i milion m3 zemlje, Takva praksa dovodi sve nas u ozbiljnu opasnost., Treba insistirati, da nadležni uoče problem i zavedu ga, da li kroz krivične prijave ili … jer nadležnii svakako žele da to niko ne vidi i da se o tome ne piše
.
Mislim da sve te akcije koje jasnije upućuje na pojedinosti problema otimanja savskog naipa, mogu jasnije ukazati na nerad i nebrigu nadležnih za opšte dobro i običnim građanim jasnije ukazati, koliko neke jednostavne stvari ne mogu biti rešene godinama, jer nije nedostak novca problem, nego nerad i zapostavljanje zakona od strane nadležnih!

3 Likes
1 Like

da bi se svest podigla na visi nivo potrebno je napraviti panel diskusiju na vise mesta na samom nasipu.pogodna mesta su amfiteatri koji su napravljeni sa idejom o okupljanju ljudi zbog raznih manifestacija.ima ga u bloku 70 u bloku 44 plato i blok 45 sredina.prigodan film na temu zastite vodoizvorista i po neka rec strucnjaka.sve u svemu da se sto veci broj stanovnika savskih blokova animira.ciljna grupa su svi od 7 do 97.

2 Likes

@sedamdeseti @zbukvic i @Lionac su pravili već jednu tribinu, evo celog snimka:

Ali svakako treba ponoviti. :slight_smile:

2 Likes

6 Likes

Vec sam u razgovoru sa Oliverom rekao jos onomad, pa da ponovim, malo zvanicnije, dakle nema sta da se prica sa uzurpatorima o tome da li je put za bicikliste ili ne i slicne teme, kakav zajednicki jezik, resenje? Pa ti ljudi su uzurpirali, otudjili, ukrali, oteli ili kako god zelimo to nazvati i prebacivanje tezista price sa te cinjenice je negativno po cilj ljudi koji se protiv toga bune. Oni su krseci zakone i propise uzurpirali zajednicku svojinu a zele da pricamo o “zajednickom” resenju. Toga nema u mom pogledu na taj problem i ako zelimo da ostvarimo svoj cilj, a to je vracanje tog prostora nameni sa sve reni bunarima moramo insistirati na tim cinjenicama. Takodje je beskorisno dozvoliti tim banditima da preuzmu tribinu i pricaju svoje nebuloze. Moj predlog i ideja je da se nadlezne sluzbe sa INDIVIDUAMA odgvornim za ovakvo stanje stalno i u sto vecem broju prijavljuju nadleznim instancama pa kad ih zatrpamo nece to vise izgledati tako bnezazleno a najvaznije je gde kod je moguce prijavljivati i tuziti LICNOST sa imenom i prezimenom, takvu bih akciju podrzao i vise od 100%
pozdrav

4 Likes

Saglasan sam sa inicijativom da se imenom i prezimenom oznacavaju krivci za uzurpiranje kao i za ne rad institucija.Po mogucstvu objaviti i foto te persone da se vidi na internetu.Mozda napraviti sajt ili vec gde bi bili oznaceni za ne postovanje zakona kao i odredbi kojie ih obavezuju kao cinovnike Javne uprave grada Beograda

Potrebno je napraviti mail listu na koju bi postavili adrese znacajnih institucija i ljudi koji ih vode.Redovno ih obavestavati o krsenju zakona i pozivati ih na odgovornost.Ukazivati im na postojece stanje i moguce posledice.

1 Like

Slažem se sa time da sa ljudima koji su posadili vikendica između reke i nasipa ne treba razgovarati, već fokus usmeriti prema onima koji su zakonom obavezani da sa njima pričaju. Da li su vikendice građene svesno protiv zakona ili samo nekoga nije interesovalo da proveri da li sme, nije naša dilema.
Nisam pravnik i ne znam dovoljno o tome, ali sigurno postoje nadležne ustanove koje u ovakvim slučajevima po službenoj dužnosti nešto moraju da urade. Mislim da u krug onih koje treba prozivati treba staviti i ustanovu koja je dužna bez daljeg odlaganja da odbije sve zahteve za legalizacij.

P.S:
Ovaj forum radi OK i da mobilnog telefona.

1 Like

nisam ni ja pravnik, ali mi nikad nije palo na pamet da negde posadim kucu, jasno je da bi to bilo na necijem zemljistu, tako da ta prica nisu znali ne pije vodu. Tribina je bila otvorena i nije bilo moguce, i nije ni trebalo njima onemoguciti da dodju, naprotiv, samo nije trebalo dozvoliti secikesama da nas ubedjuju kako je nasa imovina sasvim sigurna dok je kod njih. Evo ja sam na pragu da uspem da izanimiram jednu organizaciju da krenemo sa masovnim prijavama sa tim problemom u vezi. Moja dugogodisnja ideja je da pravnik nadje pravni osnov za prijavu nadleznima a da onda mi, gradjani, zalegnemo licnim podatcima i SVAKO PONAOSOB potipse adekvatnu prijavu. Nesto mislim da kada im stigne gomila prijava istog karaktera nece moci bas da ignorisu a naravnio na nama je da to razglasimo onoliko koliko nam je moguce putem ovakvih foruma i drustvenih mreza sa akcentom na internacionalizaciji fenomena… sledeci korak je ukoliko ne dobijemo adekvatnu reakciju nadleznih, sto ce verovatno da se desi, da prebacimo odgovornost na licni plan tj da sledeci korak bude uperen protiv nadleznog POJEDINCA pa kad isti inspektor dobije na svoje ime veliki broj prijava malo ce se zamisliti da li da bude lojalan banditima, jer i oni ce proci a on ce ostati da se snalazi sa tim problemom… mozda zvuci glupo ali nije

Pogled iz aviona

4 Likes