Sačuvati novo drveće preko leta

Par godina pratim kako komšije po blokovima pored Save sade drveće tamo gde ga nema dovoljno, a od pre dve godine sam se i ja uključila. Počelo je sa stablom jabuke u okviru akcije inicijative NDMBGD, a onda sam se malo okrenula oko sebe i presadila nekoliko stabalaca koja su divlje narasla na mestima gde ne mogu da porastu. Kad je prošle godine blok 70 organizovao veliku akciju sađenja sadnica uzetih sa šikare koja je narasla uz nesuđeni vodeni park u bloku 44, pridružila sam se i posle uzela i nekoliko sadnica i za dvorište moje zgrade.

U skoro dve godine je to bio put sa mnogo naizmeničnih uspeha i neuspeha. Najviše me je pogodilo kad je drvcima neko ukrao pritke, kad je gradsko zelenilo uništilo neka od njih, kad su neki pokidali grane drveću i posebno kad je neko ogulio koru drvetu pored zemlje, da bi se ono osušilo.

A uspesi su što je većina tih stabala ipak preživela, bez pritki ili uz nove pritke, nove grančice su se razvile, prolistalo, ozelenelo, iždžikljalo. Moć prirode i moć života.

Prošlo leto je bilo blago i kišno, blagodarno za mladice. Ali je ovo krenulo žestoko i mlado drveće, mnogo veće od onog koje sam ja posadila se suši i pati. Setila sam se da nam je zelena grupa dala instrukcije da zalivamo stabla sa 20 litara vode nedeljno. I krenem tako da zalivam, ali nije lako. “Mojih” štićenika ima sedam, a ima još nekih lepih stabalaca koje su posadile komšije. To zalivanje je mnogo hodanja i nošenja vode.

Tako da, ako neko ima savet kako da se to olakša, javite se. Razmišljam da probam sa crevom, ali bi to moralo da bude mnogo dugačko crevo, bilo iz mog stana pa preko terase, ili sa česme u dvorištu, možda bi se komšiluk bunio da ih prska voda.

1 Like

Evo, mogao bi Rade Lazović! On je korpulentan…

Necete verovati, imam isti problem
U NS ispred zgrade, sa dvorisne strane, zasadjene su 2 sadnice platana na moju inicijativu
Ali od 60 stanova u zgradi niko nece da zaliva drvece osim mene. Cak sam ostavila molbu u luftu, da li bi me neko nakratko zamenio dok sam na godisnjem i niko, ali apsolutno niko, se nije javio. Nisam mogla da verujem
Svaki put kada zalivam ja pokupim razni otpad, a najcesce mnostvo kesa. Cak se desava da na moje oci dok zalivam ljudi tresu stolnjake po mojoj glavi
Problem sa tegljenjem vode, jer moram ici skroz oko zgrade, sto i nije tako blizu, sam resila sa kolicima na tockove za pijacu
Tu ubacim 3x6 litara i onda lako otkotrljam taj teret
Po ovoj vrucini ja ih zalivam skoro svako vece, i svu vodu odmah popiju :blush:

Uhhhh…mene spašava česma u dvorištu, mada ni to nije najzgodnije. Dugo traje dok se napune plastični baloni vodom, a i našetam se okolo.

Ima par godina da su u Beogradu po većim putevima, autoputu ali i na drugim mestima gde postoji pregrade koje dele put na trake u dva praca, postavljene saksije cveća na te pregrade. To cveće odlično izgleda, sveže je, lista, cveta, očigledo postoji neki samozalivajući sistem. To bi bilo odlično i za drveće.

Grupa divnih komsinica odrzava ulicne zardinjere u Visnjicevoj i Gospodar Jovanovoj (ispred supermarketa) i zaista izgledaju sjajno. Jako je tesko odrzavanje kad dvoje odrzava a petoro unistava. :frowning: