Retroaktivna naplata

Da li moze vlasnik posebnog dela da retroaktivno trazi novce od stambene zajednice ako je sam odradio i finansirao neko investiciono ulaganje u zgradu? I da eventualno tuzi stambenu zajednicu za povracaj sredstava?

Dajte potpunije informacije. Šta je radio, po kom osnovu, na kom delu (zajednički ili posebni), da li je rešio neki problem stambene zajednice, da li je imao saglasnost Skupštine SZ (ako je radio na zajedničkom delu…

Posto su radili obimne gradjevinske radove na rekonstrukciji svojih prostorija u nasoj zgradi, uradili su nam krecenje hodnika u ulazu do 1. sprata, zamenili lim na nadstresnici i uradice masinsko ciscenje zgrade.
Stanari za sve ovo glasali nisu ali im je upravnik odobrio da to odrade. Molim boga da je u prepisci naglasio besplatno.

Сви радови на заједничким деловима зграде морају бити одобрени од стране Скупштине стамбене заједнице. Станари који предузимају радове “на своју руку” (изузев у случају хитних интервенција), чак и из најбоље намере, ризикују да им то никада не буде надокнађено а постоји могућноста да они буду тужени јер су спроводили радове без дозволе. Уколико је постојала потреба (прокишњавање или сл.) морали су да се обрате Стамбеној заједници и у случају да се не изгласа одлука евентуално да је туже јер не одржава зграду у складу са Законом. То је процедура

2 Likes

Obratili se, nije bilo kvoruma dva puta. :open_mouth:

Očigledno niste našli način kako da obezbedite kvorum.
Ko hoće nađe način, ko neće traži izgovor.

1 Like

A ne, prof upravnik je odrzao 2 sednice (bilo je tu ukupno 8 zainteresovanih) oko novogodisnjih praznika onda kad je to samo njemu odgovaralo. Mogao je i trecu sednicu da zakaze za 3 dana na kojoj bi sabrao sa sve tri i objavio nedostupne stanare, te sa zainteresovanima doneo odluke.
Umesto toga je podneo ostavku.

Ko hoce i zna ima nacina!

[quote=“btomic, post:4, topic:2474, full:true”]
е. Уколико је постојала потреба (прокишњавање или сл.) морали су да се обрате Стамбеној заједници и у случају да се не изгласа одлука евентуално да је туже јер не одржава зграду у складу са Законом. То је процедура
[Ja sam u sličnoj situaciji. Krocv prokišnjava , curela voda kroz svetlo , obavestila Upravnika i već 5 meseci ništa. Upravnik ne zna svoje obaveze,većina stanara su glasali protiv te popravke ležećeg oluka a meni je rečeno da ne palim svetlo da ne bi došlo do kratkog spoja jer je to dugogodišnji prioblem koji investitor nije uspeo da reši. Sada sam se obratila SZ, oni ništa. pa meinteresuju koji je najadekvatniji nčin- da ja platim popravku pa da tužim SZ ili upravnik treba da angažuje limara i ispostavi nam svima račun. Pls, help!

“Krocv prokišnjava , curela voda kroz svetlo”

Prodor vode sa krova u električne instalacije predstavlja ugrožavanje bezbednosti i zdravlja ljudi i bezbednosti imovine. Problem se mora HITNO rešavati (hitne intervencije). Da bi voda prodrla sa krova u električne instalacije mora da postoji neko oštećenje na krovu. Ono se mora hitno pronaći i sanirati.

U ovom slučaju, kada je oštećenje na zajedničkom delu zgrade - krovu i ugrožava nečiju bezbednost i zdravlje, kao i bezbednost imovine, skupština stambene zajednice se ne izjašnjava. Prema Zakonu o stanovanju …vlasnici posebnih delova imaju obavezu da solidarno snose troškove u otklanjanju kvarova-oštećenja na zajedničkim delovima zgrade.

Nakon što ste ga obavestili, upravnik je bio dužan da preduzme mere na utvrđivanju uzroka prodora vode u električne instalacije i otklanjanju tog problema. Savetujem da ga obavestite ponovo pisanim putem (e-mail ili preporučeno pismo) ako to niste do sada uradili. Ukoliko nakon toga do bilo kog kvara na instalacijama on će biti odgovoran i snosiće troškove otklanjanja kvara (na šta bi bilo dobro da ga upozorite).

većina stanara su glasali protiv te popravke ležećeg oluka a meni je rečeno da ne palim svetlo da ne bi došlo do kratkog spoja jer je to dugogodišnji prioblem koji investitor nije uspeo da reši“

Pretpostavljam da je ležeći oluk olučna horizontala. Kvar ili oštećenje na istoj ne može da uzrokuje prodor vode u električne instalacije, jer se montira izvan krovnog pokrivača, prihvata kišnicu sa njega i vodi je do olučnih vertikala.

Olučna horizontala je zajednički deo zgrade i na popravku iste se odnosi gore navedeno, ali se bojim da time nećete rešiti problem.

Potrebno je da upravnik angažuje stručno lice-firmu (koja vam održava krov*) da utvrdi uzrok prodora vode u električne instalacije i da preduzme hitne mere na njenom otklanjanju.

*Po Zakonu o stanovanju…SZ ima obavezu da sklopi ugovor sa firmom koja će vršiti održavanje zajedničkih elemenata zgrade. Većina SZ ima ugovor sa JP Gradsko stambeno.

2 Likes

Hvala Vam na odgovoru. Ja sam sve to uradila, ;ak i koinsultovala pravnike koji se bave SZ ali pošto nema novca na računu, upravnik ne sme da nam podeli račune za popravku tog problema za koji nam je majstor dao ponudu.

Inače, ovu popravku blokira komšija koji je imao isti problem na drugoj strani krova ali je pre 4 godine sam rešio taj problem i nije tražio regres niti je sazvao sasatnak SZ da nas obavesti o radovima, niti je iko znao o tome dok nisu jednom rekli da su sami finansirali jer je bila hitna intervencija. Većina stanara ne želi da im refundira novac posle toliko vremena a ni zato što nisu pokrenuli pitanje regresa ranije, kao i zbog nekorektnog ponašanja prema ostalim stanarima.
Ja sam saznala od pravnika da nemaju pravo na regres i zbog zastarelosti( 3 godine) ali što je najbitnije što nisu sazvali sastanak, obavestili stanare, istakli kada se vrše radovi na krovu, niti su imali izveštaj građevinskog inspektora i mnogo štošta drugo te bez obzira na hitnost, vlaga u stanu) nisu smeli da izvrše popravku na takav način. Molim VAs, šta Vi mislite o ovome? DA li sam dobila pravi savet jer upravnik radi u njihovom interesu i preokrenuo je glas jene starije osobe koja je bila PROTIV u ZA glas i rekao da ima večinu. Uđas kakvim manipulacijama se neki PU bave, iz njemu poznatih razloga,

Molim Vas za savet kako da se izborimo sa ovakvim stanarima i upravnikom,

Izvod iz zakona o stanovanju i održavanju zgrada:

Hitne intervencije
Član 59.
Hitne intervencije su aktivnosti koje se bez odlaganja izvršavaju radi zaštite života i zdravlja ljudi, njihove sigurnosti, zaštite imovine od oštećenja i dovođenje zgrade, njenih delova, uređaja, instalacija i opreme u stanje ispravnosti, upotrebljivosti i sigurnosti.

Svaki vlasnik zgrade, odnosno vlasnik posebnog dela zgrade, dužan je da odmah po saznanju o potrebi izvođenja hitnih intervencija na zgradi, odnosno zajedničkim delovima zgrade, o tome obavesti upravnika, odnosno profesionalnog upravnika u stambenoj zgradi, odnosno nadležni organ u slučaju zgrade druge namene.

Upravnik, profesionalni upravnik, odnosno nadležni organ iz stava 2. ovog člana dužan je da odmah po saznanju, a najkasnije u roku od 48 časova od saznanja, ukoliko iz objektivnih razloga nije moguće ranije, preduzme odgovarajuće mere u cilju izvođenja hitnih intervencija, odnosno da o tome obavesti organizaciju koja izvodi ovu vrstu radova i da zahteva preduzimanje potrebnih radnji, odnosno radova.

Za propuštanje preduzimanja mera iz stava 3. ovog člana upravnik, profesionalni upravnik, odnosno nadležni organ iz stava 2. ovog člana odgovara za štetu.

Potrebno je da formalizujete komunikaciju sa upravnikom (isključivo pisanim putem - preporučeno pismo ili elektronska pošta) i čuvate dokumentaciju.

1 Like

Ovo sve stoji ali prof upravnici dobro znaju koliko su SZ neslozne i da tuzba na njihova vrata nikada nece stici. Na zalost!

U ovom slučaju jasne su dve stvari:
Upravnik izbegava da izvrši svoje zakonske obaveze (saziva sednicu Skupštine SZ) a da nije proverio da li postoji problem ili ne. Na osnovu čega su se vlasnici posebnih delova izjašnjavali? Pretpostavljam da je pitanje bilo (na osnovu onoga što je napisano) “Da li su vlasnici posebnih delova saglasni da solidarno snose troškove predmetne popravke?” To je kršenje Zakona o održavaju i… Vlasnici posebnih delova se ne izjašnjavaju kada je u pitanju ugrožavanje bezbednosti i zdravlja ljudi i bezbednost imovine.Iz toga proizilazi da upravnik nije proverio da li se radi o kvaru-oštećenju koje ugrožava bezbednost i zdravlje ljudi i bezbednost imovine i sazvao sednicu Skupštine.
U vezi nesloge vlasnika posebnih delova i tužbe, u ovom slučaju je jedan vlasnik posebnog dela ugrožen.Tada Skupština ne može da utiče na to da li će vlasnik koji je ugrožen pokrenuti zakonom utvrđeni postupak protiv upravnika i ostalih koji su u tome učestvovali.

1 Like

Ja sam spremna da tužim svog PU jer je još i promenio glas starije komšinice kako bi dobio većinu dok ja nisam reagovala pa se izvlačio kako je ona senilna i ne seća se kako je glasala! Bila sam u šoku i pisala mu da je počinio krivično delo!

Hvala! NA levi klik izlazi samo statistika Vaša i rezime, nemam mogućnost privatne poruke.