Psi lutalice

Skoro sam bio u poseti Skadru u Albaniji i ono sto sam tamo primetio je da svi psi lutalice imaju na uvetu onu zvrcku kao zivotinje na farmi. Na ovaj nacin, gradjani tacno mogu da znaju da li je pas lutalica procesiran ili ne. Stice se bolja transparentnost i uvid u rad komunalne sluzbe. Gradjani tacno znaju da li imaju razloga da zovu komunalnu sluzbu ili ne,
Mislim da ovo ni na koji nacin nije nehumano prema psima, sigurno nije skupo a korist za gradjane je ocigledna.
Ovo bi po meni bila fenomenalna inicijativa.

2 Likes

Koliko znam, to postoji i kod nas, samo ┼íto su ogrlice u pitanju. Mislim da je plava ogrlica znak da je pas ÔÇťprocesuiranÔÇŁ i da je pro┼íao procenu da nije agresivan.

Hvala na odgovoru. Pozvao sam JKP ÔÇťVeterina BeogradÔÇŁ, postavio im pitanje, rekli su mi da je ta akcija u jednom trenutku zapoceta ali da se to ili vise ne radi ili ne znam sta, odgovor je bio prilicno maglovit a da je jedina merodavna stvar ocitavanje cipa. Pozvacu i zoo higijenicare (ex sintere) posto je to njihov posao, trenutno su nedostupni pa cu napisati sta su oni odgovorili.

1 Like

Dobio sam zoo higijenicare, kazu da ih obelezavaju plavim repelentnim ogrlicama, obraticu paznju na ovo.

4 Likes

Obele┼żavanje napu┼ítenih ┼żivotinja je ranije ra─Ĺeno na isti na─Źin kao ┼íto se stoka obele┼żava, plasti─Źnom plo─Źicom koja se zaka─Źi za uvo ┼żivotinje. To se tokom godina prakse pokazalo neuspe┼ínim jer napu┼ítene ┼żivotinje lako gube imunitet i mo┼że im se zakomplikovati mesto uboda, vreme provode tra┼że─çi hranu i zavla─Źe─çi se po ┼żbunju, rupama, kanalima, cevima, strana tela se mogu lako zaglaviti i na┼íkoditi ┼żivotinji. Na taj na─Źin posredno predstavljaju opasnost po zdravlje ┼żivotinje i okoline.
Praksa stavljanja plavih ogrlica na napu┼ítene pse je ve─ç nekoliko puta dokazana kao neuspe┼ína, od toga da ljudi kradu ogrlice, preko toga da ih namerno skidaju do toga da ih ┼żivotinje mogu izgubiti. Jer
napu┼ítene, ni─Źije ┼żivotinje koje ┼żive na ulici imaju druga─Źije obrasce pona┼íanja od ku─çnih i druga─Źije prioritete, zavla─Źe se gde god mogu kako bi na┼íle hranu i skloni┼íte.

NVO Link Plus je reagovao zajedno sa jo┼í nekim organizacijama povodom ponovne nabavke plavih ogrlica (6 miliona dinara, u tom cugu). [ https://www.facebook.com/notes/link-plus-beograd/ocd-upozoravaju-na-neracionalno-tro┼íenje-bud┼żetskih-sredstava-jkp-veterina-beogr/749567301852959/]

Jedina, u praksi i na medjunarodnom nivou, dokazana aktivnost suzbijanja novih i brige o napu┼ítenim ┼żivotinjama je 1. sprovo─Ĺenje zakona tj. kontrola vlasnika od strane nadle┼żnih slu┼żbi i 2. TNR (Trap Neuter Return) - hvatanje ┼żivotinje, ─Źipovanje, sterilisanje, osnovna kontrola zdravlja i vra─çanje na lokaciju sa koje je uhva─çena.

U Sloveniji i jo┼í nekim zemljama napu┼ítene, ni─Źije ma─Źke se ne ─Źipuju, odnosno zakonom to nije nu┼żno propisano, pa se prilikom TNR procedure, ma─Źki odse─Źe vrh levog uha. Na taj na─Źin se mo┼że sa distance prepoznati da je ma─Źka ─Źipovana i da ima hranitelja (pretpostavka za R kao return je da ma─Źka ima hranitelja. Ukoliko nema, ide u azil i tra┼żi joj se dom).

Srpski zakon o za┼ítiti ┼żivotinja i prate─çi pravilnici su pisani na bazi relevantnih i modernih evropskih iskustava. Ali ih niko ne primenjuje.

1 Like

Mislim da je problem pasa lutalica u pojedinim beogradskim naseljima veliki. Slazem se da nekako treba pristupiti njegovom resavanju. Ova ideja zvuci dobro, i cini mi se da predstavlja nekakvo prelazno resenje. Mislim da problem predstavljaju vlasnici koji ostavljaju svoje ljubimce na ulici iz raznih razloga. Ne znam koliko je nas zakon strog po tom pitanju, ali kakav god da je verovatno je najveci problem to sto se i eventualni postojeci zakoni ne primenjuju. Takodje azili za pse kako funkcionisu? Koliki su im kapaciteti? Psi lutalice su izmuceni i smrzavaju se, tako da bi azil za njih bio najbolja varijanta, do udomljavanja u domove iz kojih ih nece izbaciti na ulicu.

2 Likes

Dok ne re┼íimo problem pasa lutalicaÔÇŽide hladno vreme: http://www.gradnja.rs/kako-napraviti-privremenu-kucicu-za-pse-za-samo-300-dinara/

2 Likes

┼íta mislite o tome da se razletimo po gradu pred praznike i polepimo po razli─Źitim krajevima grada neku kao molbu-obave┼ítenje-apel oko pirotehnike i opasnosti koje to nosi za ┼żivotinje? da smislimo neki jednostavan plakati─ç koji gra─Ĺani mogu i sami da preuzmu, i┼ítampaju i oka─Źe. kod svih koji vole ┼żivotinje ─çe nam to biti plus, a mo┼żda i neko ko nije upu─çen odlu─Źi da ne baca petarde :slight_smile:

2 Likes