Psi lutalice

Skoro sam bio u poseti Skadru u Albaniji i ono sto sam tamo primetio je da svi psi lutalice imaju na uvetu onu zvrcku kao zivotinje na farmi. Na ovaj nacin, gradjani tacno mogu da znaju da li je pas lutalica procesiran ili ne. Stice se bolja transparentnost i uvid u rad komunalne sluzbe. Gradjani tacno znaju da li imaju razloga da zovu komunalnu sluzbu ili ne,
Mislim da ovo ni na koji nacin nije nehumano prema psima, sigurno nije skupo a korist za gradjane je ocigledna.
Ovo bi po meni bila fenomenalna inicijativa.

2 Likes

Koliko znam, to postoji i kod nas, samo što su ogrlice u pitanju. Mislim da je plava ogrlica znak da je pas “procesuiran” i da je prošao procenu da nije agresivan.

Hvala na odgovoru. Pozvao sam JKP “Veterina Beograd”, postavio im pitanje, rekli su mi da je ta akcija u jednom trenutku zapoceta ali da se to ili vise ne radi ili ne znam sta, odgovor je bio prilicno maglovit a da je jedina merodavna stvar ocitavanje cipa. Pozvacu i zoo higijenicare (ex sintere) posto je to njihov posao, trenutno su nedostupni pa cu napisati sta su oni odgovorili.

1 Like

Dobio sam zoo higijenicare, kazu da ih obelezavaju plavim repelentnim ogrlicama, obraticu paznju na ovo.

4 Likes

Obeležavanje napuštenih životinja je ranije rađeno na isti način kao što se stoka obeležava, plastičnom pločicom koja se zakači za uvo životinje. To se tokom godina prakse pokazalo neuspešnim jer napuštene životinje lako gube imunitet i može im se zakomplikovati mesto uboda, vreme provode tražeći hranu i zavlačeći se po žbunju, rupama, kanalima, cevima, strana tela se mogu lako zaglaviti i naškoditi životinji. Na taj način posredno predstavljaju opasnost po zdravlje životinje i okoline.
Praksa stavljanja plavih ogrlica na napuštene pse je već nekoliko puta dokazana kao neuspešna, od toga da ljudi kradu ogrlice, preko toga da ih namerno skidaju do toga da ih životinje mogu izgubiti. Jer
napuštene, ničije životinje koje žive na ulici imaju drugačije obrasce ponašanja od kućnih i drugačije prioritete, zavlače se gde god mogu kako bi našle hranu i sklonište.

NVO Link Plus je reagovao zajedno sa još nekim organizacijama povodom ponovne nabavke plavih ogrlica (6 miliona dinara, u tom cugu). [ https://www.facebook.com/notes/link-plus-beograd/ocd-upozoravaju-na-neracionalno-trošenje-budžetskih-sredstava-jkp-veterina-beogr/749567301852959/]

Jedina, u praksi i na medjunarodnom nivou, dokazana aktivnost suzbijanja novih i brige o napuštenim životinjama je 1. sprovođenje zakona tj. kontrola vlasnika od strane nadležnih službi i 2. TNR (Trap Neuter Return) - hvatanje životinje, čipovanje, sterilisanje, osnovna kontrola zdravlja i vraćanje na lokaciju sa koje je uhvaćena.

U Sloveniji i još nekim zemljama napuštene, ničije mačke se ne čipuju, odnosno zakonom to nije nužno propisano, pa se prilikom TNR procedure, mački odseče vrh levog uha. Na taj način se može sa distance prepoznati da je mačka čipovana i da ima hranitelja (pretpostavka za R kao return je da mačka ima hranitelja. Ukoliko nema, ide u azil i traži joj se dom).

Srpski zakon o zaštiti životinja i prateći pravilnici su pisani na bazi relevantnih i modernih evropskih iskustava. Ali ih niko ne primenjuje.

1 Like

Mislim da je problem pasa lutalica u pojedinim beogradskim naseljima veliki. Slazem se da nekako treba pristupiti njegovom resavanju. Ova ideja zvuci dobro, i cini mi se da predstavlja nekakvo prelazno resenje. Mislim da problem predstavljaju vlasnici koji ostavljaju svoje ljubimce na ulici iz raznih razloga. Ne znam koliko je nas zakon strog po tom pitanju, ali kakav god da je verovatno je najveci problem to sto se i eventualni postojeci zakoni ne primenjuju. Takodje azili za pse kako funkcionisu? Koliki su im kapaciteti? Psi lutalice su izmuceni i smrzavaju se, tako da bi azil za njih bio najbolja varijanta, do udomljavanja u domove iz kojih ih nece izbaciti na ulicu.

2 Likes

Dok ne rešimo problem pasa lutalica…ide hladno vreme: http://www.gradnja.rs/kako-napraviti-privremenu-kucicu-za-pse-za-samo-300-dinara/

2 Likes

šta mislite o tome da se razletimo po gradu pred praznike i polepimo po različitim krajevima grada neku kao molbu-obaveštenje-apel oko pirotehnike i opasnosti koje to nosi za životinje? da smislimo neki jednostavan plakatić koji građani mogu i sami da preuzmu, ištampaju i okače. kod svih koji vole životinje će nam to biti plus, a možda i neko ko nije upućen odluči da ne baca petarde :slight_smile:

2 Likes