Osnovno obrazovanje

U zemunskoj školi Svetozar Miletić hoće po treći put da smene direktora koji je mnogo toga uradio za školu. Ne mogu da se smire jer moraju da slome otpor kolektiva i roditelja koji od januara brane direktora i ne dozvoljavaju da ga smene. Sada su ponovo od juče u akciji jer je stigao dopis o smeni školskog odbora i direktora od 1.9
Mislim da NDM osim programskih stvari i brige za javni prostor pokazati sluh i za druge životne probleme građanki i građana BGD
postoji i peticija koja se potpisuje ovde https://www.peticije24.com/ne_damo_ljubu

5 Likes

Kako se razvija situacija sa protestom? Nisam uspeo da stignem sinoć…

Savet roditelja je juče sproveo viber anketu a zatim i odlučio da se deca do daljnjeg ne šalju u školu. Roditelji su sinoć krenuli da potpisuju saglasnost sa tom odlukom tako da u ponedeljak decu ne puštamo u školu i imamo protest u 19h.
Sutra ćemo poslati pisma svim relevantnim institucijama da ih obavestimo o čemu se radi i šta su roditelji odlučili.
videćemo kakve će u ponedeljak biti reakcije. Važno je da u ponedeljak bude što više ljudi jer samo tako pritisak će rasti.
Ministar nas kulira i krije se iza vladavine prava :frowning:
Sve u svemu mediji su izvestili i digla se prašina.

3 Likes

Vidimo se ondak u ponedeljak u 19h na protestu. :slight_smile:

Juče sam rekao @Dobrica.Veselinovic a mislim da je važno i da drugi daju svoje mišljenje. Predložio sam da Inicijativa radeći sa ljudima iz MZ uspostavi kontakt i sa savetima roditelja. Možda napraviti i brošuricu kojom se obratiti roditeljima u Savetima. Na primeru škole Svetozar Miletić pokazuje se koliko je važan aktivan Savet roditelja. Jedna od mera za budući program može biti i gradski savet roditelja koji bi pomagao vođstvu u gradu da bolje sagleda situaciju u školama iz ugla roditelja. dajem i jedan koristan priručnik http://www.uecpd.org/uploads/files/Vodic_kroz_savet_roditelja.pdf

3 Likes
1 Like

:frowning:

TS o kriterijumima za javne nabavke i kako do kvalitetnije i bezbedne hrane u obrazovnim ustanovama: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1696780230355427&id=189158814450917

3 Likes

Odlične su sugestije. Pogortovo što su saveti roditelja zaduženi za odluku o nabavci hrane za boravak tako da je to dodatno prepušteno dogovorima direktora i sumnjivim tenderima.

1 Like

Tu reformu? Moraju uvesti? Sada?

2 Likes

Sram je bilo… nije roditelje škole Miletić udostojila jednog maila :frowning:

2 Likes

Ne zanima nju “Miletić”. Ona sve vreme, u stvari, govori o novcu.

1 Like

Ovo o čemu ona priča će samo poskupeti školski sistem dodatnim inspektorima. U njenoj i Vučićevoj glavi je samo kontrola kao model upravljanja. I to bez samokontrole - da je imaju, ne bi za početak lupali gluposti i vređali ljude svakodnevno.

2 Likes

Samo reformišu, a bez pomaka u bitnim problemima, kojih je mnogo u obrazovanju.

Ružić je odmah posle protesta prosvete, pre dve nedelje, objasnio da su inspektori prioritet u obrazovanju i drugim oblastima.

Posle je i Šarčević u nekoj izjavi to potvrdio.

A još jedna priča o reformi obrazovanja stigla je iz EU.

1 Like

Pardon… inspektor Ružić…

Inače Ružić pod čijom je kapom Upravna inspekcija koja treba da nadzire i proverava zakonitost rada drugih inspekcija u Vladi se proglasio nenadležnim kada smo mu poslali zahtev za preispitivanje rada Prosvetne inspekcije u slučaju Miletić. :frowning: a sada priča o inspekcijama. Bedno

1 Like

Da li je moguće, posle izbora, sa gradskog nivoa uticati na Ministarstvo prosvete po pitanjima kao što su:

  1. smanjiti obim gradiva;
  2. ukinuti veronauku i građansko;
  3. maksimalan broj časova za đake - 5 dnevno;
  4. dopunska, dodatna nastava i slobodne aktivnosti - 6. i 7. čas;
  5. spustiti donju granicu na 20 učenika po odeljenju;
  6. broj udžbenika po predmetu ograničiti na 2;
  7. napraviti skladan kalendar raspusta;
  8. deci s posebnim potrebama dozvoliti manji broj časova (neka jednostavno ne mogu da izdrže tolike sate u školi);
  9. rešavati stručno problem nasilja (i vršnjačkog i nevršnjačkog);
  10. smanjiti administraciju…

?

Navela sam najosnovnije probleme u neposrednom radu. Ima ih mnogo više.
Njihovo rešavanje bi se moglo nazvati reforma.

2 Likes

Sve ovo je u nadležnosti Ministarstva i grad tu nema nikakvu nadležnost.
Može biti dobra polazna osnova za pravljenje programa za republički nivo izbora

1 Like

Da, koliko znam i ja, svi ovi problemi su u nadležnosti Min prosvete, osim što za npr tačku 8 može grad da odredi budžetom novac za projekte na tu temu.

1 Like

Mada mislim da kod stvari kao što je obrazovanje koje je većinom u nadležnosti Ministarstva prosvete ne trabe bežati od toga da se kažu principijelni stavovi o tome šta je problematično u današnjem konceptu obrazovanja, bez obzira što to nije u nadležnosti grada. Na primer, uvek možemo reći da smo protiv dualnog obrazovanja i da gradski sekretarijat neće podržavati takve projekte, npr… to možemo i za ostale stvari.

4 Likes