Obrazovanje u vreme epidemije Covid-19

Važno je da djeci objasnimo vanredno stanje, epidemiju, sam virus. Važno je i da očuvaju navike i osjećaj bezbjednog života.

O tome kako brinuti o mentalnom zdravlju djece tokom epidemije i kako razgovarati sa djecom o virusu možete čitati u tekstu psihološkinje Olge Borovnice: https://nedavimobeograd.rs/psiholoskinja-olga-borovnica-kako-pomoci-deci-da-bolje-razumeju-sta-je-korona-virus/

Ovaj vodič o Korona virusu za djecu osnovnoškolskog uzrasta su napravili u dječjim muzejima u Italiji a mi smo ga preveli, u pitanju je slikovnica koju djeca sama mogu koristiti:

2 Likes

U školama su svi veoma opterećeni jer odjednom prebacuju svu nastavu na internet… sa ciljem da pomognemo nastavnicima i nastavnicama možda bismo mogli da napravimo neke online časove građanskog vaspitanja koji govore o aktivizmu, pa da djeca malo uče i o tome, i ponudimo ih školama? Šta mislite, da li bi neko volio da se pozabavi time?

Ja ne bih umela, ali se javljam da podržim ideju, mislim da je odlična. Ako bi se časovi građanskog vaspitanja napravili, čak i da ih škole ne usvoje (odmah) mogu da se stave negde na internet i da se oglase, neko će ih već videti i koristiti. To znanje je potrebno i odraslima, jer većina nas ne zna ništa o tome (mislim npr o aktivizmu).

2 Likes

Super ideja… hajde vidjećemo možda će se još neko javiti…

Dopada mi se ideja, mislim da je odlicna.

1 Like

Fina ideja, mogu pomoći savetodavno što se tiče online nastave (podloga mi je instrukcijski dizajn on/offline).

Par nasumičnih crtica:
Distribucija: mislim da se sećam da postoji neko udruženje ili barem povezivanje nastavnika građanskog, pa bismo preko jednog ili nekog drugog kontakta u školi mogli da iskoristimo i taj kanal za promociju inicijative kad bude spremna.
Iz prethodnog iskustva rada sa školama a i koliko znam o iskustvu projekta Slobodna Zona u školama (paketi filmova za časove građanskog) nastavnici se nalaze u dosta prekarnoj situaciji pritisaka od strane direktora sa drugačijim viđenjem, ovaj, uloga škole u demokratskom društvu, te mislim da bi možda bilo delotvornije postaviti materijal online i pustiti ga u etar roditeljima kao i nastavnicima.

Logistika: malopre sam gledala Edmodo LMS tj. platformu za online učenje, ima ih naravno i drugih nego samo da zabeležim ovde. Besplatan, naravno.

1 Like

To zvuči odlično Saro, bukvalno napravimo materijal pošaljemo svima kojima letter inače ide pa gdje se primi primi…